[KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kolejowego.

Moderator: xenomorph

[KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Postprzez levee » niedziela, 8 listopada 2009, 23:55

Witam.
Jako że w ankiecie zobowiązałem się do uczestnictwa w konkursie pod groźbą miesięcznego ograniczenia dostępu do forum PWM, niniejszym rozpoczynam relację z budowy koparki podsiębiernej Menck M154 w skali H0 produkcji Kibri.

Obrazek

Modelik składa się z prawie 70 części, w zasadzie większe elementy można złożyć bez klejenia:
Obrazek

Praktycznie każdy większy element ma jamki skurczowe -trzeba będzie je poszpachlować.
Wnętrze przedziału maszynowo-silnikowego prezentuje się mniej więcej tak:
Obrazek

Największy problem stanowią gąsienice z tworzywa twardego i sprężystego. Nie da się ich poprawnie ułożyć, do czego producent przyznaje się na ilustracji z pudełka. Dodatkowo jest na nich dziwne przesunięcie formy tuż przy jednym z brzegów taśmy:
Obrazek
Aby to jakoś wyglądało porozcinam gąsienice na poszczególne ogniwa i wkleję w środek pomiędzy dwa rzędy "zębów" tasiemkę lub nitkę. W rzeczywistym obiekcie łączenie ogniw gąsienicy było właśnie w tym miejscu:
Obrazek
zdjęcie pochodzi z wątku z forum www.baumaschinenbilder.de - link

Kolejny problem to lina -do zestawu dołączono zwykłą czarną nić z odstającymi "na potęgę" pojedynczymi włóknami. Jeszcze nie wiem, czym to zastąpić. Może nasączenie w jakimś kleju pomoże?
Obrazek
levee
 
Posty: 313
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 12:07

Reklama

Re: [KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Postprzez Ostach » poniedziałek, 9 listopada 2009, 00:25

Może jakaś żyłka wędkarska? Ja kupiłem plecionkę 0,25mm, ma wygląd liny a nie mechaci się.
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: [KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 9 listopada 2009, 00:26

dratwa?
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: [KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Postprzez levee » poniedziałek, 9 listopada 2009, 00:55

Ostach napisał(a):Może jakaś żyłka wędkarska?

Ostach, a czy taką plecionkę wędkarską można malować, czy trzeba dobrać w odpowiednim kolorze? Są stalowe lub czarne? Przeglądam oferty na znanym portalu aukcyjnym i znajduję tylko wersje fluorescencyjne lub szaro-zielone ("camo").
levee
 
Posty: 313
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 12:07

Re: [KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Postprzez ergie » poniedziałek, 9 listopada 2009, 01:08

Polecam aluminiową linkę 0,4 mm konfekcjonowaną przez Dudusia
Ostatnio edytowano poniedziałek, 9 listopada 2009, 09:26 przez ergie, łącznie edytowano 1 raz
Modelarstwo redukcyjne jest mocno przereklamowane. Pasjonujące jest budowanie dioram.
ergie
 
Posty: 376
Dołączył(a): czwartek, 29 stycznia 2009, 20:12

Re: [KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Postprzez Ostach » poniedziałek, 9 listopada 2009, 01:39

levee napisał(a):
Ostach napisał(a):Może jakaś żyłka wędkarska?

Ostach, a czy taką plecionkę wędkarską można malować, czy trzeba dobrać w odpowiednim kolorze? Są stalowe lub czarne? Przeglądam oferty na znanym portalu aukcyjnym i znajduję tylko wersje fluorescencyjne lub szaro-zielone ("camo").

Ja kupiłem w sklepie wędkarskim - jest czarna z lekkim połyskiem. Czy da się ją malować - nie wiem. Plecionka jest firmy Jaxon, 7,5zł/10m. Coś takiego:
Obrazek


pozdro
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: [KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Postprzez Maxek » poniedziałek, 9 listopada 2009, 09:52

levee napisał(a):, a czy taką plecionkę wędkarską można malować, czy trzeba dobrać w odpowiednim kolorze? Są stalowe lub czarne? Przeglądam oferty na znanym portalu aukcyjnym i znajduję tylko wersje fluorescencyjne lub szaro-zielone ("camo").

Zwykłą nylonową żyłkę wędkarską bez problemu malowałem markerem do opisywania płyt CD - wystarczyło dwa razy przeciągnąć.
Piotr Maksiak "Maxek"
Avatar użytkownika
Maxek
 
Posty: 471
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Re: [KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Postprzez levee » poniedziałek, 9 listopada 2009, 23:31

Panowie,
dziękuję za rady odnośnie imitacji liny stalowej. Zainteresowała mnie linka aluminiowa fi 0,4 mm -zamówienie w Dudusiu złożone. Ciekawe, czy można ją chemicznie przyciemnić. Plecionki wędkarskie też planuję przetestować, jak tylko zlokalizuję jakiś stosowny sklep na trasie dom-praca-dom.

Postęp w pracach nad modelem niewielki -powycinałem i wstępnie obrobiłem większość części oraz pociąłem na poszczególne ogniwka jedną z gąsienic -oj, będzie z tym pracy, żeby to zaczęło jakoś wyglądać. Niestety będę musiał odciąć z każdego ogniwka kawałek zęba (tak ok.20%), bo częściowo zachodziły na łączenie ogniwek. Ogniwka czeka jeszcze poważne szlifowanie i "unifikacja" wymiarowa.
Obrazek

Testowo przykleiłem kilka na wąski pasek taśmy izolacyjnej. Na razie testowy fragment gąsienicy nie układa się ładnie na krzywiznach -to przez te fragmenty zębów na dwóch krańcach ogniwka. Po ich usunięciu powinno być lepiej.
Obrazek
levee
 
Posty: 313
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 12:07

Re: [KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 9 listopada 2009, 23:34

no skoro już tak knujesz, to nie bedzie lepiej zrobić te ogniwa z polistyrenu? łatwiejszy w obróbce, zrobisz takie, jakie bedziesz chciał itd.. same korzyści
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: [KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Postprzez mnowogro » poniedziałek, 9 listopada 2009, 23:40

Ostatnio odwiedziłem kuśnierki, miłe panie podarowały mi nić o ładnej plecionce, bez odstających włokien, mocną.
Łatwo się nasącza CA.

Obrazek
pod poniższym linkiem możesz zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości:
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/zXF ... directlink
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: [KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Postprzez levee » poniedziałek, 9 listopada 2009, 23:57

Kamilu,
owszem, zastanawiałem się nad tym. Może nawet spróbuję swoich sił marnych w zmaganiach z arkuszem polistyrenu. Obawiam się jednak, że nie osiągnę odpowiedniej powtarzalności -szczególnie utworzenie zębów ogniw skutecznie mnie odstrasza. W pierwszej kolejności pomęczę się nad gumiakami z pudełka.
levee
 
Posty: 313
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 12:07

Re: [KOLEJ] koparka Menck M154 [1:87 Kibri]

Postprzez Ostach » wtorek, 10 listopada 2009, 00:05

A gdyby tak dobrać jakieś podobne gąski z czołgu w 1/72?
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Kolej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości