Type 74 JGSDF MBT - Trumpeter - 1/72 [OPEN]

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Type 74 JGSDF MBT - Trumpeter - 1/72 [OPEN]

Postprzez mnowogro » środa, 6 stycznia 2010, 16:02

Witam obserwatorów i uczestników

Spróbuję się włączyć do zabawy z modelem czołgu typ 74 Japońskich Lądowych Sił Samoobrony.

Bohater relacji wygląda tak:
Obrazek
Obrazek

Nigdy nie kończące się poszukiwania ulepszeń w technice wojskowej, spowodowały że już w tym samy roku, w którym z hal produkcyjnych zaczęły wyjeżdżać pierwsze partie pierwszego czołgu JGSDF - typu 61, zatwierdzono plan opracowania nowej konstrukcji podstawowego czołgu dla japońskiej armii. W tym czasie czołgiem od którego należało być lepszym, to T-62.
Po siedmiu latach od tej decyzji - w 69, w zakładach Maruko należących do zakładów przemysłu ciężkiego Mitsubishi oddano do testowania już dwa prototypy (dla ścisłości - oznaczone jako STB-1). W trakcie testów do konstrukcji wprowadzano wiele zmian, aby osiągnąć parametry zbliżone do amerykańskiego czołgu M60 Patton i niemieckiego Leopard 1 (konstrukcje kadłuba), wykorzystano pomysł hydropneumatycznego zwieszenia z MBT-70 a wieża była podobna do francuskiego AMX-30. Uzbrojeniem miała być brytyjska armata 105mm serii L7. W 74 roku ostatecznie zdecydowano jak ma wyglądać i co zwierać model seryjny, a w 75 roku seryjna produkcja wypuściła na gąsienicach pierwsze partie czołgów, a w 89 roku ostatnie. Do tej pory pozostają one na stanie JGSDF (oczywiście modyfikowane, i w tej chwili wymieniane na nowszy typ-90). Podobnie jak w przypadku sprzętu komputerowego, tak i w tym, w momencie w którym wszedł na stan armii, był już przedawnioną konstrukcją ;) co można przeczytać w kilku opisach dotyczących historii tej konstrukcji.

38 tonowego gąsienicowca obsługuje czterosobowa ekipa. Na pokazach ekipa jest większa ;)
Obrazek

Jak się jeździ w na tylnej kanapie i jak cicha jest muzyka silnika? :
http://www.youtube.com/watch?v=lce-O5pmUQ4

Nigdy nie kończący się wyścig zbrojeń pomiędzy producentami modeli a modelarzami, zaowocował w 2009 decyzją o wzmocnieniu arsenału schowka modelarskiego z kurzącymi się pudełkami...
Gdy model trafił na półkę, już wtedy nie spełniał wymogów pola walki stołu warsztatowego, ze względu na przesunięcie zainteresowań lepiacza ;)
W 2010 roku prototyp w stanie surowych planów i części odlanych prosto z odlewni, wjechał na stół montażowy w Bielańskich zakładach Mnowogro Klejo-model Industries.
W trakcie prac kolejne aproksymacje do oddania rzeczywistości ukażą nam, czy modyfikować zawieszenie z hydropneumatycznego na druciane, czy wszelkie zaczepy i uchwyty są do uchwycenia czy też to przez producenta odlana ściema, czy też powymieniać pancerne osłony reflektorów na tańsze i lżejsze blaszane ;)

No to jedziemy:
Obrazek

Po otworzeniu pudełka producent nas mile zaskakuje dołożeniem specjalnej przegródki zawierającej woreczek z dwiema częściami kadłuba - wanną i górą wanny. Gąski znajdują się na kawałku sztywnej tekturki, a w osobnym woreczku czekają kalkomanie wraz z kawałkiem sznureczka, oraz kawałek przezroczystej folii.
Ponadto w pudełeczku znajdują się figurki dwóch czołgistów.

Kadłub wydaje się dość ładny. Amortyzatorki - nieco równoległe do podłoża, ale nie wiem jeszcze czy tak powinny wyglądać...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Reszta ramek - drobne części cieszą oko.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Załoganci - w sumie proste chłopaki... Ale zawsze miły upominek. Gdy się poprzyglądam zdjęciom zobaczymy czy coś im poprawić...
Obrazek

Wylądują we włazach - możliwe trzy różne pozycje położenia włazów.
Obrazek
Obrazek

Linka i kawałek przezroczystego plastiku - niestety linka nieco się strzępi... Przez folię wyglądała na bardzo ładną ;)
Obrazek
Obrazek

Gąski winylowe - bardzo szczegółowe - podobno za długie ciut, ale większym problemem byłoby gdyby były za krótkie...
Obrazek
Obrazek

Kalkomanie - na instrukcji jest pokazane jedne malowanie, a dostajemy trzy :) Teraz to wszędzie jest promocja...
Obrazek

Jeśli ktoś chciałby pooglądać więcej zdjęć tego czołgu w akcji, poniższe linki mogą być przydatne:
(jeśli ktoś posiada jakieś inne linki lub materiały o tym czołgu, to bardzo proszę o wspomożenie :) )
http://www.armyrecognition.com/Asie/Jap ... iption.htm
http://rightwing.sakura.ne.jp/equipment ... 4tank.html
http://suiryuukawase.web.fc2.com/sdf/ve ... -tank.html

W wikipedii możecie go znaleźć tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Type_74

Nie tak dawno w jednym z czasopism o tematyce wojskowej ukazał się artykuł o tym czołgu - będzie pomocny (o ile uda się mojemu znajomemu go znaleźć :), chyba że ktoś mógłby poratować gdzie to ten artykuł się ukazał)

Jeden z ukończonych modeli tego czołgu można podziwiać tutaj: http://www.missing-lynx.com/gallery/sma ... 2wb_1.html
A drugą recenzję tego zestawu znajdziecie tutaj: http://www.onthewaymodels.com/reviews/T ... 4_prev.htm

No to do dzieła!
Ostatnio edytowano czwartek, 7 stycznia 2010, 03:01 przez mnowogro, łącznie edytowano 1 raz
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Type 74 JGSDF MBT - Trumpeter - 1/72 [OPEN]

Postprzez Michal » środa, 6 stycznia 2010, 21:03

Kibicuję. Widzę jeden potencjalny problem - zwis gąsienic. Patrząc na fotki które wkleiłeś ten typ czołgu ma najpaskudniejszy do ukształtowania z gumisiów zwis - widoczny, ale gąsienice nie dotykają kół jezdnych. Czyli czeka cię na tym odcinku większa walka niż moja z T-55 tego samego producenta.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Type 74 JGSDF MBT - Trumpeter - 1/72 [OPEN]

Postprzez mnowogro » czwartek, 7 stycznia 2010, 14:55

Racja - zwis gąsienic... jeszcze nie mam pomysłu, ale kilka opcji kołacze się w głowie, zobaczymy jak wyjdzie w praniu : )

Na razie będę robił wszystko tak, aby model był OOB (ale z modyfikacjami).
Updacik:
Obrazek
Obrazek
Korzystając z kawałka instrukcji zaślepiłem od spodu błotniki.

Kanisterek dostał wyżłobienie w rączce - tak aby po wypełnieniu ciemniejszym kolorem sprawiać wrażenie rączki.
Obrazek

Dodałem rączki - z rozciągniętej ramki - użyłem ramki figurek - stąd szary kolor.
Obrazek

Wypychacz w widocznym miejscu przed...
Obrazek

i po interwencji modelarskiego chirurga plastycznego ;)
Obrazek



No to byłoby na tyle dziś.
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Type 74 JGSDF MBT - Trumpeter - 1/72 [OPEN]

Postprzez mnowogro » piątek, 15 stycznia 2010, 03:47

Reflektor ksenonowy - w oryginale wygląda tak:

Obrazek
http://rightwing.sakura.ne.jp/equipment/jgsdf/vehicle/type74tk/type74tank.html

Pomyślałem o dorobieniu wewnętrznych trzech szybek - filtrów?

Usunąłem wnętrze plastikowe, i z kawałka przezroczystego plastiku dołączonego do zestawu wyciąłem trzy paseczki:

Obrazek

Następnie, aby zasymulować obramowanie tych szybek, widoczne w oryginale, zamaskowałem części prostokątne wyciętą taśmą:
Obrazek

A następnie odkryte części pokryłem podkładem - na razie na szaro, jak podeschnie pokryję to jeszcze czarnym kolorem i zdejmę maski. Drugą stronę planuję pokryć albo czarnym, albo ciemno fioletowym kolorem.
Obrazek
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Type 74 JGSDF MBT - Trumpeter - 1/72 [OPEN]

Postprzez mnowogro » piątek, 15 stycznia 2010, 19:58

Po pociągnięciu ciemną farbą i zdjęciu masek - niestety nieco cienkich linii się oderwało...
Obrazek

Czas na podejście nr. 2...
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Type 74 JGSDF MBT - Trumpeter - 1/72 [OPEN]

Postprzez Tomek Hejmo » piątek, 15 stycznia 2010, 20:15

Robota niezła, ale nie lepiej było tylko pomalować tył? Ewentualnie od pędzla spróbuj pomalować, bo z maskowaniem będzie ciężko.

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: Type 74 JGSDF MBT - Trumpeter - 1/72 [OPEN]

Postprzez mnowogro » piątek, 15 stycznia 2010, 20:27

Gdyby pomalować tył, wszystko by się błyszczało i nie byłoby złudzenia ramki w której jest osadzona szybka...

Jeszcze pokombinuję z tym maskowaniem - tym razem dałem chyba zbyt grubą warstwę podkładu.
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości