Bf 109D Hobbycraft 1/48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Bf 109D Hobbycraft 1/48

Postprzez Kamil232 » sobota, 2 sierpnia 2014, 00:06

Witam,

Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem zrobienia sobie serii 109tek w 48mce, a że nieprzeparty imperatyw kazał mi zacząć możliwie od początku to wybór padł na Dorę. Z góry uprzedzę krytykę i wiem, że nie jest to Accurate Miniatures, które po pierwsze jest trudno dostępny, a po drugie najzwyczajniej troszkę mnie nie stać. Dlatego materiałem wyjściowym jest zestaw Hobbycraft. Podejrzewam, że jest to przepak Academy, ale mogę się mylić. Wiem ile pracy on wymaga dlatego w planach jest doprowadzenie linii podziału blach, otworów inspekcyjnych oraz nitowania do tego co odpowiada planom. W zgodność kształtu czyli jak model leży w planach nie będę już wchodził. Do modelu dokupione blachy Parta (co prawda do wersji B, ale większość możliwa do zaadoptowania choć już wersja C w stosunku do B miała zmodyfikowaną tablicę przyrządów). Z waloryzacji to dokupione jeszcze jedynie końcówki MG17 od RB.

Obrazek

Model planuję zrobić w malowaniu z września. ‘Żółta 1’ Georg Schneider 3./JG21. Wczesny wzór krzyży prawdopodobnie od szablonu z Montexu. Godło jednostki oraz jedynka znajdzie się gdzieś z innych kalkomanii w moim magazynku. Kamuflaż standardowy dla tego okresu RLM70/71/65. Docelowo wybrałem farby z palety Gunze H.

Obrazek

Dokumentacja jaką dysponuję to:
- Monografie lotnicze Aj-press Me 109 cz.1
- Kagero bitwy lotnicze nr.13 Messerschmitt Bf 109C/D w kampanii wrześniowej 1939 roku.
- Militaria i Fakty nr.42 Me 109 A-E
- The Messerschmitt Bf 109 Part 1: Prototype to ‘E’ Variants, Sam Publications.
- Magazyn Lotniczy Aero 4(27)2010 (niestety tylko część pierwsza)

Warsztat będę starał się prowadzić przejrzyście i szczegółowo i tutaj ogromna prośba do Kolegów. Prosiłbym o merytoryczną pomoc. Jeżeli coś będzie nie tak to krzyczcie, a jeżeli ja nie będę pewien to uprzednio zapytam.
Tutaj nasuwają się moje pierwsze wątpliwości. Przeglądając plany widzę znaczne/nieznaczne różnice pomiędzy nimi. SAM Publications oraz te z Militariów i Faktów są podobne na co wskazuje wspólny autor Pan J. Jackiewicz. Natomiast plany Kagero są autorstwa M. Łukasik. Nie bardzo wiem, którym bardziej zaufać. Głownie chodzi o rozbieżności pomiędzy położeniem niektórych otworów/luków inspekcyjnych głównie na skrzydłach. Będę starał się to analizować lecz bardziej skłaniałbym się do tych z Sam Publications.
Avatar użytkownika
Kamil232
 
Posty: 101
Dołączył(a): piątek, 13 czerwca 2014, 12:49
Lokalizacja: Radom

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Bf 109D Hobbycraft 1/48

Postprzez Murek » sobota, 2 sierpnia 2014, 00:14

Ja bym odpuścił nitowanie a skupił się na złym kształcie części silnikowej na przykład. Na pewno osłona chłodnicy jest zbyt płaska w widoku z boku.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3010
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Bf 109D Hobbycraft 1/48

Postprzez shadowmare » sobota, 2 sierpnia 2014, 02:05

Wczesny Meser to ciekawy temat. Myślałem nad zrobieniem B w skali 1:32 ale forsy trzeba wyłożyć na to dużo, dlatego czekam na Hobbycrafta w 32.

Hobbycraftowy Meser (Academy przepakowuje HobbyCraft) w 48 niestety na pierwszy rzut oka ustępuje Classicowi (AM chyba nie wydawał wczesnych Meserów). Pewnie widziałeś tego świetnego Classica:
http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=21889
Wybrałeś cięższy kaliber, to i pracy w doprowadzaniu do oryginału będzie więcej ale nie ma co się łamać, przy odpowiedniej dawce nerwów i cierpliwości da się nawet największego kloca zrobić ładnie.

Miłej pracy i powodzenia :)
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1580
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Bf 109D Hobbycraft 1/48

Postprzez Kamil232 » niedziela, 3 sierpnia 2014, 01:19

shadowmare napisał(a):(AM chyba nie wydawał wczesnych Meserów). Pewnie widziałeś tego świetnego Classica:
http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=21889
.

Tak jest widziałem ten model, warsztat bacznie przeanalizowany. Wnioski zostały wyciągnięte. Tutaj od razu mój błąd w poście tytułowym napisałem AM, a rzecz jasna chodziło właśnie o Classic Airframes. Dzięki za korektę.

Murek napisał(a):Ja bym odpuścił nitowanie a skupił się na złym kształcie części silnikowej na przykład. Na pewno osłona chłodnicy jest zbyt płaska w widoku z boku.
.

Zwróciłem uwagę na to co napisałeś. Prawdopodobnie chodzi Ci, że część przed wiatrochronem jest zbyt równa/płaska. Brak jej tego delikatnego spadku ku dziobowi, który nadawał ten charakterystyczny, garbaty kształt Jumo-schmittom. Chłodnica cieczy TZ-3 również jest na równo z dolnym płatem, a jej obrys powinien być poniżej. Do planów przymierzałem tak mniej więcej, ale te dysproporcje widać jednak na oko. Dzięki za sugestię. Pomyślę jakby się dało to wyprowadzić.

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Kamil232
 
Posty: 101
Dołączył(a): piątek, 13 czerwca 2014, 12:49
Lokalizacja: Radom

Re: Bf 109D Hobbycraft 1/48

Postprzez Murek » niedziela, 3 sierpnia 2014, 09:36

Chodziło mi o spód kadłuba, czyli to co napisałeś - chłodnica nie powinna być na równi z płatem. Osłona kabiny jest gruba i za wąska, można to skorygować grubością kadłuba albo poszukać innej osłony.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3010
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości