Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez michalp78 » środa, 1 października 2014, 22:11

Model powstał z zestawu Revela z kalkomaniami Barracuda Cals. Nie miałem specjalnego zapału do budowy tego akurat konkretnego egzemplarza, ale w trakcie nawet mi się spodobał ten słonik. Z własnej działalności: drobne ingerencje w detale powierzchni (dodane linie i nity pokryw zbiorników w krawędziach natarcia, trochę inny układ wzierników na spodzie, dodatkowe światła identyfikacyjne na spodzie skrzydeł i przeniesione do tyłu kadłubowe), wychylone powierzchnie sterowe, otwarte drzwi, jakieś tam imitacje przewodów hamulcowych i bieżnika na oponach. Jak zwykle, wiele rzeczy można było zrobić lepiej. Rzuci się wam pewnie w oczy źle spasowany kołpak. W realu nie jest z nim tak źle - jest założony na wcisk i w czasie sesji się poluzował. Te lampki w skrzydłach są niestety źle umiejscowione - powinny być bardziej z przodu.Resztę pozostawiam waszej dociekliwości i ocenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 2 października 2014, 07:37 przez michalp78, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrawiam. Michał
Avatar użytkownika
michalp78
 
Posty: 377
Dołączył(a): czwartek, 19 lutego 2009, 20:30

Reklama

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez dewertus » środa, 1 października 2014, 22:27

Bardzo zacny model - przecierki białego i zdarty "chodniczek" na skrzydle jak zrobiłeś?
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez michalp78 » środa, 1 października 2014, 23:42

Dzięki,
- chodniczek to zdrapka wykałaczką do wcześniej pomalowanego podkłady z metalizera (chyba mieszałem aluminium i magnesium) - potem traktowane lakierami i łoszami na równi z całą resztą powierzchni, na koniec przetarte patyczkiem do uszu (taka niby polerka). Oczywiście po drodze były problemy i oderwałem kawałek kamuflażu razem z taśmą, dlatego konieczne były podmałowki pędzelkiem przy tym wydrapanym - na szczęście nie rzuca się w oczy.
- biały malowałem białą pactrą z domieszką szarego i brązowego, z użyciem retardera (opóźniacza schnięcia). Po wstępnym wyschnięciu powłoki moczyłem pędzel w samym retarderze i wycierałem. Na statecznikach sprawdziło się bardzo dobrze. Na krawędziach natarcia skrzydeł słabo bo zrobiłem to za późno i tu robione raczej metodą wydrapywania plus jakaś rzęźba z ponownym psikaniem - ogólnie koszmar - nie jestem zadowolony ze skrzydeł.
Pozdrawiam. Michał
Avatar użytkownika
michalp78
 
Posty: 377
Dołączył(a): czwartek, 19 lutego 2009, 20:30

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez shadowmare » czwartek, 2 października 2014, 01:56

Bardzo fajny model. Przyczepił bym się tylko do okopceń od karabinów i wyrzutników łusek, chyba robiłeś olejami, znacznie lepiej (i naturalniej co jest raczej jasne) wychodzą okopcenia robione aerografem.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez michalp78 » czwartek, 2 października 2014, 07:34

Dzięki. Okopcenia pewnie mogłyby być lepsze, ale uważam, że "naturalność" okopceń nanoszonych aerografem wynika z tego, że wszyscy tak je przedstawiają - taki jest kanon. Tymczasem można znaleźć na wielu zdjęciach przykłady samolotów, na których sadza z gazów prochowych jest rozmazana przez wodę. Bywa, że wyglądają "ostro". Zaznaczam, że model przedstawia samolot użytkowany pod koniec pory deszczowej, więc jest spora szansa, że zbierająca się tu i ówdzie deszczówka i wilgoć z chmur częściowo zamieniły sadzę w brudną maź - stąd moja interpretacja.
Pozdrawiam. Michał
Avatar użytkownika
michalp78
 
Posty: 377
Dołączył(a): czwartek, 19 lutego 2009, 20:30

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez HK1885 » czwartek, 2 października 2014, 07:57

michalp78 napisał(a):Obrazek

Ale go utytłałeś...
Fajnie zbarokowany, podoba się.
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 13:14

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez wally » czwartek, 2 października 2014, 09:01

Podoba się. Bardzo, Bardzo fajny model. Widzę ze kalki się przydały. Najbardziej podobają mi się złuszczenia farby na statecznikach oraz obicia na krawędziach natarcia. Chciałbym umieć tak robić brudzenie.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
wally
 
Posty: 206
Dołączył(a): czwartek, 21 listopada 2013, 10:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez michalp78 » czwartek, 2 października 2014, 09:35

Dziękuję.
Zapomniałem wspomnieć, że ukończenie tego modelu było możliwe tylko dzięki uprzejmości Wally'ego, który poratował mnie kalką z serialem z innego zestawu. Swoją zniszczyłem przy próbie poprawienia srebrzenia. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam. Michał
Avatar użytkownika
michalp78
 
Posty: 377
Dołączył(a): czwartek, 19 lutego 2009, 20:30

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » czwartek, 2 października 2014, 10:01

Mistrzostwo !!! W każdym centymetrze modelu 100% realizmu jak w każdej Twojej pracy. Jestem w grupie fanów i naśladowaczy :)
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez merlin_PL » czwartek, 2 października 2014, 11:39

Baardzo mi się podoba. :D
Jedyna moja uwaga , że jak na malowanie z Dalekiego Wschodu i generalnie ciepłych krajów stacjonowania samolotu to całe malowanie wyszło dla mnie dośc " chłodne" Cały czas mam suiektywne wrażenie że oglądam model samolotu gdzieś z rejonu walk z okolic kręgu polarnego , ale i tak bardzo mi się podoba.
Robią się różne rzeczy
merlin_PL
 
Posty: 889
Dołączył(a): poniedziałek, 20 lipca 2009, 22:34
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez shadowmare » czwartek, 2 października 2014, 11:42

A to sorry. Ciekawy motyw z tymi okopceniami, widzę, że wszystko przemyślałeś :)
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez macias13_84 » czwartek, 2 października 2014, 12:48

Fajnie utytłany zmęczony służbą Spit. Gustownie wybrudzony, bardzo mi się podobają podmalówki na roundlach i na ogonie pod numerem seryjnym. Patent na odrapania z retarderem fajny
Dwie uwagi:
1. Łopaty śmigła były drewniane listwa wzmacniająca zaczynała się dość wysoko na krawędzi natarcia
2. Na dolnym okapowaniu silnika i filtru powietrza chyba nie powinno być linii podziału
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 11:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez michalp78 » czwartek, 2 października 2014, 13:20

O łopatach wiedziałem i generalnie jest zrobione prawidłowo. To co widać bliżej kołpaka to niestety przypadkowe otarcia czarne farby do podkładu zrobione przy zakładaniu kołpaka - podmaluję to.
Ten podział to chyba masz niestety rację...
Chamsko się usprawiedliwię, tym:
Aleksander napisał(a): w wątku:http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=3&t=74849
Pamiętaj też, że dolne okapotowanie silnika z chwytem powietrza do sprężarki jest dzielona wzdłuż długiej osi samolotu (podobno jest to część nierozbieralna, ale podział na połowę lewą i prawą jest widoczny). W razie czego podeślę fotki.
)

No Aleksandrze - to teraz podeślij jeśli chcesz mieć szyby w oknach :mrgreen: (mieszkam niedaleko).
Pozdrawiam. Michał
Avatar użytkownika
michalp78
 
Posty: 377
Dołączył(a): czwartek, 19 lutego 2009, 20:30

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez macias13_84 » czwartek, 2 października 2014, 13:29

viewtopic.php?f=3&t=73607

Na okapowaniu można się linii podziału dopatrzeć, nie wiem jak w Mk.VIII ale w XVI podobno była szpachlowana. Z kolei osłona filtru jednoczęściowa wytłoczka nitowana do okapowania

Tu jej nie widać
Obrazek
A tu już tak :-/
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 11:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Spitfire Mk. VIII, 79 sqn. RAAF, 1:48, Revell/Hasegava

Postprzez Kuba P. » czwartek, 2 października 2014, 16:20

Kiedyś sprawdzałem temat tej linii na dolnej osłonie silnika Mk IX i technologicznie jest, wizualnie czasem jest zanikająca lub jej nie widać. Czyli: jak zrobiłeś to OK, jak zaszpachlowałeś to OK. Chyba, że zdjęcie oryginału stanowi inaczej :)

Linii na samej osłonie filtra/chwycie powietrza być nie powinno o ile pamiętam, tutaj wolałbym się podeprzeć zdjeciem tego elementu od wewnątrz. W domu mam :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Flinstone, Majestic-12 [Bot] i 53 gości