Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Kuba P. » środa, 31 grudnia 2014, 18:17

Możesz dać RLM 02 na wnętrza pokryw, będzie w zupełności OK.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez spiton » środa, 31 grudnia 2014, 19:54

przyznam, że dla mnie - fana FW-190 przeglądniecie tego warsztatu było spora przyjemnością.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Ripper1 » piątek, 2 stycznia 2015, 17:22

hunter_P napisał(a):Zainteresowałem się tematem, bo też właśnie obrabiam fokę 1/48 Tamiya z okresu maja' 45.
Chodzi mi o wnęki podwozia, bo wg zaleceń Kuby w tym czasie faszyści nie mieli głowy do malowania i pozostawały w kolorze alu. Z wnękami tak postąpiłem, ale mam teraz dylemat w jakim kolorze powinny być wewnętrzne strony osłon goleni...?
Alu wydaje mi się ryzykowne :roll: , zatem co - RLM 02? Dodam, że maluję farbami GUNZE C.


Święta, święta i po świętach, czas zabrać sie znowu do pracy ;o)
Przeglądałem wszystkie dostępne materiały i nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na Twoje pytanie. Zdjęcia archiwalne są z reguły czarno białe i trudno na ich podstawie stwierdzić jakim kolorem były pokryte pokrywy podwozia. Miałem cię skierować do Kuby który jest specjalistą w dziedzinie niemieckich samolotów ale widziałem, że już do Ciebie pisał :)
Avatar użytkownika
Ripper1
 
Posty: 361
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 10:14

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Ripper1 » piątek, 2 stycznia 2015, 17:24

spiton napisał(a):przyznam, że dla mnie - fana FW-190 przeglądniecie tego warsztatu było spora przyjemnością.


dzięki za zainteresowanie, trochę odpuściłem w okresie przedświątecznym i Świąt ale już zabieram się do dalszej pracy
Avatar użytkownika
Ripper1
 
Posty: 361
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 10:14

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Ripper1 » środa, 28 stycznia 2015, 13:37

Witam po bardzo długiej przerwie. Miałem ostatnio szansę ponownie przystąpić do prac nad rozpoczętym modelem i chciałem sie podzielić jej efektami :oops: A więc:

Zamontowałem osłonę tablicy przyrządów wraz z przerobionym celownikiem typu EZ 42 Adler

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Usunąłem stery wysokości i nawierciłem otwory imitujące coś w rodzaju wręg

Obrazek

Zeszlifowałem paskudną imitację ożebrowania sterów i zastąpiłem ją czymś ( mam nadzieję ) w rodzaju szwów

Obrazek

Popracowałem troche nad poprawą wyglądu podwieszanego zbiornika paliwa

Obrazek
Avatar użytkownika
Ripper1
 
Posty: 361
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 10:14

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Marin » środa, 28 stycznia 2015, 23:22

No nareszcie ożyłeś. Po przerwie świątecznej sporo wigoru widzę. Co do steru kierunku to ja troche inaczej te szwy odtworzyłem. Zeszlifowałem te obrzydliwe wypukłości i delikatnie igłą naniosłem takie zgrubienia. Na zdjęciach różnie te szwy wyglądały. W jednym przypadku ostro wystawały i były dobrze widoczne, a czasami bywały ledwo wystające.

Kurcze ten twój zbiornik trochę dziwnie wygląda. Czy to były te same zbiorniki co używali w wersjach A? Jakieś dziwne masz te klamry przy uchwytach i raczej nie było spawu wzdłuż zbiornika który zasymulowałeś drucikiem. Ale to może inny typ, więc tylko pytam? Obejma praktycznie była pętlą która była chwycona od góry linką z jakimś zamkiem, uchwytem.

No i widze, że ster wysokości idzie na wysoka półkę. Gratulacje, ja nie miałem odwagi tego ruszyć. Czy on będzie ruchomy?
Marin
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota, 15 lutego 2014, 16:20

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Ripper1 » piątek, 30 stycznia 2015, 14:53

Kurcze ten twój zbiornik trochę dziwnie wygląda. Czy to były te same zbiorniki co używali w wersjach A? Jakieś dziwne masz te klamry przy uchwytach i raczej nie było spawu wzdłuż zbiornika który zasymulowałeś drucikiem. Ale to może inny typ, więc tylko pytam? Obejma praktycznie była pętlą która była chwycona od góry linką z jakimś zamkiem, uchwytem.


Owszem, jest to inny zbiornik ale po Twojej uwadze zacząłem mu się baczniej przyglądać i chyba przedobrzyłem :oops: Wygląda na to, że zbiornik był łączony wzdłuż z dwóch gładkich wytłoczek. Nie mam już nerwów do ciągłego poprawiania wszystkiego i chyba po prostu nie podwieszę zbiornika chociaż trochę szkoda bo fajnie wygląda - zobaczę



Stery wysokości będą oddzielnie ale nie ruchome chociaż pierwotnie miałem taki zamiar
Avatar użytkownika
Ripper1
 
Posty: 361
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 10:14

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Ripper1 » niedziela, 1 lutego 2015, 18:56

Rozpoczął sie proces malowania modelu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

przy okazji, znalazłem właściwy zbiornik paliwa do FW 190D-9

Obrazek
Avatar użytkownika
Ripper1
 
Posty: 361
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 10:14

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Marin » niedziela, 1 lutego 2015, 22:24

No Ripper wyprzedziłes mnie o krok. Ja właśnie biorę się za preshading. mam pytanie. Widzę że stery masz cieniowanie na niebiesko. Widziałem tez czasami cieniowamne brązem. Wiesz może jaki efekt dają takie cieniowania? Czemu wybrałes niebieski?
Marin
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota, 15 lutego 2014, 16:20

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Ripper1 » poniedziałek, 2 lutego 2015, 03:09

Marin napisał(a):No Ripper wyprzedziłes mnie o krok. Ja właśnie biorę się za preshading. mam pytanie. Widzę że stery masz cieniowanie na niebiesko. Widziałem tez czasami cieniowamne brązem. Wiesz może jaki efekt dają takie cieniowania? Czemu wybrałes niebieski?


cieniowanie ma podkreślić różną fakturę materiału użytego do wykonanie tych elementów a niebieski daje ciekawy efekt końcowy a po za tym podpatrzyłem ten sposób kiedyś na warsztatach u Kamila Sztarbały i właściwie stosuję ten kolor w większości wykonywanych modeli
Avatar użytkownika
Ripper1
 
Posty: 361
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 10:14

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Ripper1 » sobota, 7 lutego 2015, 12:36

Model pomalowany, polakierowany, gotowy do położenia kalek

Obrazek

Obrazek

malowanie całkowicie z ręki ( pierwszy raz ) - na razie nie jestem nim zachwycony ale cóż - ćwiczenie czyni mistrza :-)
Avatar użytkownika
Ripper1
 
Posty: 361
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 10:14

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Marin » niedziela, 8 lutego 2015, 14:32

No to mnie wyprzedziłeś o lata świetlne :). Czy na białym pasie widać ślad po zerwaniu farby przez taśmę maskującą? Widzę że wnęki jednak w rlm02. Nie zmieniałeś już na alu :(. Nie widać za bardzo cieni z preshadingu, chyba że to przez mocne światło i w realu wygląda to inaczej. Pokażesz dół?
Marin
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota, 15 lutego 2014, 16:20

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Ripper1 » niedziela, 8 lutego 2015, 15:29

Marin napisał(a):No to mnie wyprzedziłeś o lata świetlne :). Czy na białym pasie widać ślad po zerwaniu farby przez taśmę maskującą? Widzę że wnęki jednak w rlm02. Nie zmieniałeś już na alu :(. Nie widać za bardzo cieni z preshadingu, chyba że to przez mocne światło i w realu wygląda to inaczej. Pokażesz dół?


He he, to nie wyścig :D za to dokładność wykonania Twojego modelu powala - ja mam niestety za mało cierpliwości :oops:

co do tej srebrnej plamy - tak jest to ślad po zerwaniu przez taśmę. NIestety są to konsekwencje pomalowania modelu jako podkładem farbą Gunze C8, pięknie wygląda ale niestety nie trzyma farby pokrywającej. Bardzo się bałem jak się okazało, że kalka z biało - czerwonymi pasami jest do bani i muszę namalować te oznaczenia sam ( właściwie powinienem zrobić to od razu ) na szczęście "straty przy zdejmowaniu masek były do przyjęcia i wyglądają jak naturalne otarcia farby

Obrazek

co do preshadingu faktycznie trochę jest mało widoczny na górnych powierzchniach co jeszcze potęguje słabe oświetlenie. Wina leży w tym, że malowałem jak pisałem z ręki a więc cienkim strumieniem i wypełnienia spowodowały, że miejscami farba położyła się zbyt grubą warstwą. Był to pierwszy raz na przyszłość chyba przeproszę się z maskami bo można znacznie bardziej kontrolować jakość pokrycia
Avatar użytkownika
Ripper1
 
Posty: 361
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 10:14

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Kuba P. » niedziela, 8 lutego 2015, 16:39

Skrzydła od spodu to raczej na pół aluminium/farba powinny być...
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Focke Wulf FW 190D-9 "Dora" 1:48

Postprzez Marin » poniedziałek, 9 lutego 2015, 00:10

Kuba P. napisał(a):Skrzydła od spodu to raczej na pół aluminium/farba powinny być...


Kuba, wiedziałem że to napiszesz :D.
Marin
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota, 15 lutego 2014, 16:20

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości