Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez mikemc » piątek, 27 czerwca 2014, 00:37

Witam

Zaczynam warsztat z niecodzienny i rzadko spotykanym na forach modelem Spitfire :lol:

Tradycyjne fotka pudełka:
Obrazek

No i poniżej moje męczarnie z kabiną:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeśli ktoś ma zdjęcia "oryginalnego" samolotu proszę podesłać. Ja wygooglowałem kilka ale dość słabe by ocenić stan zużycia maszyny (obicia na łączeniu skrzydeł itp.).
Może ktoś mądrzejszy wie jakiego koloru były klapy (landing flaps)? Znalazłem kilka zdjęć w zielonym kolorze ale też szare.
Avatar użytkownika
mikemc
 
Posty: 196
Dołączył(a): czwartek, 4 lipca 2013, 09:12

Reklama

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez macias13_84 » piątek, 27 czerwca 2014, 01:04

Ta wersja fotela była z tworzywa sztucznego
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 11:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez dranio » piątek, 27 czerwca 2014, 08:10

Według Wojtka Matusiaka nie jest jak dotąd znane żadne zdjęcie Spitfire MH712 WX-D z prawej strony. Nie wiadomo, czy z prawej strony na masce silnika było takie same lub inne godło. Wiadomo, że ten egzemplarz wyszedł z fabryki z innym okrągłym sterem kierunku, a ster wymieniono w jednostce i jego malowanie miało większy kontrast.

dranio
dranio
 
Posty: 179
Dołączył(a): poniedziałek, 16 czerwca 2014, 16:09

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez Kuba P. » piątek, 27 czerwca 2014, 09:29

dranio napisał(a):Według Wojtka Matusiaka nie jest jak dotąd znane żadne zdjęcie Spitfire MH712 WX-D z prawej strony


Wiemy!

dranio napisał(a):Nie wiadomo, czy z prawej strony na masce silnika było takie same lub inne godło.


Jesteśmy świadomi!

dranio napisał(a):Wiadomo, że ten egzemplarz wyszedł z fabryki z innym okrągłym sterem kierunku


Domniemanie czy potwierdzone jakimś zdjęciem tej maszyny np. z centrum rozprowadzania?

dranio napisał(a):ter wymieniono w jednostce i jego malowanie miało większy kontrast.


Nie większy kontrast a wyraźnie ostrzejsze odcięcie DG od OG.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez dranio » piątek, 27 czerwca 2014, 09:59

Podalem te informacje, ponieważ kilka miesięcy temu ten sam model byl robiony przez modelarza z zupełnie innego forum, a ja posredniczylem w korespondencji. Wojtek siedzi w Spitfire od kilkudziesięciu lat, oprocz Petera Arnolda jest najwybitniejszym znawca tego samolotu i pracuje na dokumentach zrodlowych z archiwum, wiec zakladam, ze wie co napisal. :mrgreen:

Co do steru kierunku: wg Wojtka byl on malowany juz w jednostce, stąd wiekszy kontrast.

Tyle wiem.

dranio
dranio
 
Posty: 179
Dołączył(a): poniedziałek, 16 czerwca 2014, 16:09

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez greatgonzo » piątek, 27 czerwca 2014, 12:55

Mike, wciąż jesteś w opcji ' chcę sprawnie złożyć i pomalować model', czy też odwzorowanie oryginału ma już istotne znaczenie?
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez HK1885 » piątek, 27 czerwca 2014, 17:09

mikemc napisał(a):Zaczynam warsztat z niecodzienny i rzadko spotykanym na forach modelem Spitfire

Faktycznie - unikat.
Niezależnie od tego w jakiej jesteś opcji to dawaj z tematem. :mrgreen:
Korsarza śledziłem z zainteresowaniem więc i tutaj ne pewno będzie ciekawy model.
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 13:14

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez mikemc » poniedziałek, 30 czerwca 2014, 20:01

Witam

Załączam kilka screenshotów instrukcji do tego modelu. Widać na nich że chłopaki z eduard, wykonali swoją pracę domową przed wypuszczeniem produktu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oryginalnych zdjęć jak na lekarstwo, więc chyba będę musiał wzorować się box artem.

Odciąłem kilka elementów z dolnego poszycia skrzydeł w celu zamontowania klap lądowania (będą robione z eduardowej fototrawionki).
Obrazek
Potem trafiłem na wątek ze spitfire'em MK XII w roli głównej, gdzie było kilkadziesiąt postów o zasadności modelowania opuszczonych klap przy wyłączonym silniku. W każdym razie elementy zostały już wycięte, więc nie zostało mi nic innego jak brnąć w to. Pytanko: Jakim kolorem klapy powinny być pomalowane? Według mojej skromnej wiedzy, skłaniam się do xf-71 cockpit green.
Avatar użytkownika
mikemc
 
Posty: 196
Dołączył(a): czwartek, 4 lipca 2013, 09:12

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez mikemc » piątek, 17 kwietnia 2015, 15:24

Cześć

Mały up. Podkład położony w postaci C8 Mr Color (silver), plus pre shading.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamierzam pobawić się jeszcze z pre shadingem i potem zabrać się za malowanie właściwe.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
mikemc
 
Posty: 196
Dołączył(a): czwartek, 4 lipca 2013, 09:12

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez Daniel iceman Gronowski » piątek, 17 kwietnia 2015, 17:36

Psiknij po całym modelu jeszcze srebrnym, żeby zgasić ten czarny bo barwami kamuflażu będzie to trudno zrobić. Srebrny działa podobnie jak biały, czyli dobrze przyjmuje kolor. Proponuje robić preshading z ciemnego szarego, odcieni brązu itp.
Ostatnio edytowano piątek, 17 kwietnia 2015, 22:19 przez Daniel iceman Gronowski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez tomek_chacewicz » piątek, 17 kwietnia 2015, 18:27

Tym bardziej, że czarnym gorzej maluje się cienkie kreski niż np. szarym, chyba ma grubszy pigment
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez RAV » piątek, 17 kwietnia 2015, 18:44

mikemc napisał(a):Widać na nich że chłopaki z eduard, wykonali swoją pracę domową przed wypuszczeniem produktu.

Tylko pasy na spodzie skrzydeł wymyślili. Nie twierdzę z całą pewnością, że ich tam nigdy nie było, ale nie widać ich na żadnym zdjęciu. Na zdjęciu z przodu na pewno ich nie ma, ale na nim nie widać też pasów pod kadłubem, więc może być zrobione w innym czasie. Na zdjęciu z boku boczna ściana chłodnicy jest jasna (biała lub MSG), a tymczasem gdyby namalować pasy wg instrukcji Eduarda (widok z dołu), to wyszłaby czarna. Na prawej osłonie podwozia też nie widać pasów. Oczywiście, można przyjąć, że pasy te leżały nieco bardziej na zewnątrz, a osłony podwozia wymieniono na MSG lub pominięto przy malowaniu pasów, ale w swojej "Pat" przyjąłem za bardziej prawdopodobne, że w chwili wykonania zdjęć pasów pod płatem nie było. W "Polskich Skrzydłach" 15 na str. 12 jest zdjęcie całego rządku Spitów z 302 Sqn z pasami tylko pod kadłubem.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez mikemc » piątek, 17 kwietnia 2015, 22:25

Witam

Dzięki za wszelkie komentarze i rady. Takie pytanie w sprawie pasów do RAV. Zajrzałem do linku który podałeś. W wariancie 2 pasów nie tylko brakuje pod spodem skrzydeł ale także na "wierzchniej" stronie? Postaram się przejrzeć wszystkie historyczne fotografie jakie mam, a mam ich nie wiele chyba z 3.
Avatar użytkownika
mikemc
 
Posty: 196
Dołączył(a): czwartek, 4 lipca 2013, 09:12

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez RAV » piątek, 17 kwietnia 2015, 22:34

mikemc napisał(a):W wariancie 2 pasów nie tylko brakuje pod spodem skrzydeł ale także na "wierzchniej" stronie?

Brak pasów na górnych powierzchniach jest bezdyskusyjny, dlatego o nich nie wspomniałem.

mikemc napisał(a):Postaram się przejrzeć wszystkie historyczne fotografie jakie mam, a mam ich nie wiele chyba z 3.

W PS15 są trzy zdjęcia oraz powiększenie godła, wycięte z jednego z nich. Nie słyszałem, żeby "wypłynęły" jakieś inne. Ale kto wie - pamiętam czasy, kiedy było znane tylko jedno, a samolot był uważany za Mk.IXe ze skróconymi skrzydłami.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Spitfire Mk.IXc / Eduard / 1/48 WX D

Postprzez mikemc » wtorek, 11 sierpnia 2015, 07:43

Witam.

Kilka nowych zdjęć z mojego "wolnego" progresu budowy Spita. Model jest już pomalowany. Raczej nie miałem żadnych problemów z tym że pre shading był dość mocny. Obicia to metoda na maskol. Kalki są już położone. Model pokryty jest sidoluksem by zabezpieczyć kalki oraz przygotować powierzchnię do dalszych zabiegów. Teraz pracuję nad brakującymi elementami jak podwozie, antena itp.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plus zdjęcie porównawcze z moim innym projektem.

Obrazek

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
mikemc
 
Posty: 196
Dołączył(a): czwartek, 4 lipca 2013, 09:12

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości