EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez KRL » piątek, 28 sierpnia 2015, 20:35

Koniec modelarskiego urlopu czas rozpocząć nowy projekt.

Na warsztat trafia jeden z moich Eurofighte'rów stacjonujących w piwnicy, ponieważ posiadam trzy takie modele dwa w wersji jednoosobowej i jeden twin to moge sobie pozwolić na wykonanie trzech różnych wersji kamuflażu.

Kamuflażu jeszcze nie wybrałem mam czas do przyszłego weekendu. O ile nie dłużej ponieważ może pojawić się na warsztacie inny projekt który przejmie pałeczkę pierwszeństwa.

Zamierzam wybrać się do Łaska i tak z pustymi rękoma nie wypada więc nie wykluczam że rozpocznę kolejny projekt na który nie pozostanie zbyt wiele czasu ponieważ impreza w Łasku zbliża się WIELKIMI krokami.

Wracając jednak do Eurofightera i kamuflażu na pewno pojawią się dwa różne oba okolicznościowe jednak który będzie pierwszy jeszcze nie wiem.

Wersja.1

Obrazek

Wersja.2

Obrazek

Cieszy mnie fakt, że z racji specyficznych kamuflaży brudzenia i innych plam, wycieków, etc. będzie tu jak na lekarstwo.
Niestety nie posiadam kalek do tych wersji więc będzie trzeba kombinować ale tu już wyciągnięto do mnie pomocną dłoń za co bardzo dziękuję.

Czas napisać coś o samym modelu.

Obrazek

Wypraski prezentują się tak:

ObrazekObrazek

Dodatkowo używam Edka do kokpitu

Obrazek

Na pierwszy rzut oka elementy wyglądają co tu dużo pisać MARNIE i przypominają wypraski z samolotem w skali 1:72, linie podziału są bardzo delikatne a elementy posiadają mnóstwo nadlewek.
Szlifowania i szpachlowania będzie zapewne sporo.

Obrazek

Ilość detali nie powala podobnie jak ich jakość jednak jest to tzw. model w rozsądnej cenie więc i oczekiwań co do detali nie można mieć zbyt wygórowanych.
Trzeba będzie natomiast nadrobić te braki przy powłoce lakierniczej tak by wydobyć z tego modelu możliwie jak najwięcej (oczywiście w miarę moich skromnych możliwości).

Na koniec, trochę o założeniach ponieważ zawsze sobie takowe zakładam.

Tym razem UWAGA!!! Model będzie miał zamknięta kabinę. :D i niewiele śladów eksploatacji natomiast będę się starał w zależności od wybranego kamuflażu uzyskać ładne odseparowanie kolorów (wersja 2) i bardzo równe czyste pasy + zróżnicowanie tonalne przy wersji 1.

A tym czasem biorę się za sklejanie.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

modele polskich samolotów

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez nobie1973 » sobota, 29 sierpnia 2015, 01:03

Ciekawy temat… :) kibicuję :mrgreen: !
Zerknij tutaj: http://chomikuj.pl/nobie1973/Dokumentacje+lotnicze+PDF
Moja dokumentacja na pewno pomoże ci w budowie tego modelu… ;o) .
Jeśli chodzi o malowanie to jak wybierzesz to daj znać… mam obfotografowane oba samoloty… :roll: .

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez KRL » sobota, 29 sierpnia 2015, 07:27

nobie1973 napisał(a):Ciekawy temat… :) kibicuję :mrgreen: !
Zerknij tutaj: http://chomikuj.pl/nobie1973/Dokumentacje+lotnicze+PDF
Moja dokumentacja na pewno pomoże ci w budowie tego modelu… ;o) .
Jeśli chodzi o malowanie to jak wybierzesz to daj znać… mam obfotografowane oba samoloty… :roll: .



Dzięki za informację na pewno skorzystam.
Kamuflaż w zasadzie wybrałem wykonam model zarówno w jednym jak i drugim. Jedyne pytanie jakie pozostało to który będzie pierwszy - ale na rozstrzygnięcie tej kwestii mam już pomysł będzie mały quiz.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez MadYarpen » sobota, 29 sierpnia 2015, 11:00

Mój głos idzie na łaciatego:)
Avatar użytkownika
MadYarpen
 
Posty: 379
Dołączył(a): poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 17:53

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez KRL » sobota, 29 sierpnia 2015, 20:30

Czas zaprezentować co tam udało się do dziś dnia skleić a w zasadzie udało się skleić już wszystko ale o tym w dalszej części.
Model jest dość prosty w składaniu jednak posiada całą masę niedoróbek i wad.

Już w tej chwili mogę napisać że w mojej dość krótkiej karierze modelarskiej nie miałem do czynienia z równie miernej jakości modelem.
Mam jednak nadzieję i będę się starał wycisnąć z tego modelu tyle ile tylko będę potrafił na obecnym etapie.

Rozpocząłem standardowo od kokpitu ta część nie sprawia problemów a elementy eduarda jak zwykle pasują bardzo dobrze.

Obrazek

Kokpit pozostawiam w tym stanie tak się już przyzwyczaiłem, że wszelkie ślady, otarcia itd wykonuje razem z resztą w późniejszym czasie.

Czas na składanie kadłuba tu od razu napisze że naprawdę sporym problemem są wszelkiej maści nadlewki.

Elementy przed pasowaniem wymagają naprawdę bardzo poważnej obróbki.
Gdy już usunąłem wszelkiej maści zadziory i nadlewki mogłem spasować dwie połówki kadłuba.
Szpary są OLBRZYMIE, więc pilnik w rękę i dalej szlifuje aż do skutku. Elementy są jako tako spasowane i po sklejeniu wygląda to tak:

Obrazek

Czas na złożenie wlotu powietrza natychmiast donoszę iż nie należy sklejać go do końca zgodnie z instrukcją część zaznaczona na czerwono powinna być spasowana i wklejona po wklejeniu wlotu w kadłub.

Obrazek

Wlot wymaga także sporej ilości szpachli ponieważ konstrukcyjnie jest opracowany źle i podzielony na kilka części tworząc po wklejeniu w kadłub sześć szwów.

Elementów podzielonych na kilka części jak rozumiem po to by było więcej części jest tu bez liku i tak "nos" składa się z trzech części które nie bardzo pasują do siebie.

ObrazekObrazek

Przy sklejaniu połówek kadłuba i skrzydeł nie napotkałem większych problemów poza wspomnianymi nadlewkami i sporą ilością nierówności które trzeba będzie wypełnić szpachlą.

ObrazekObrazek

Problematyczne i wymagające sporo pracy jest spasowanie hamulca aero o ile zechcemy wykonać go w opcji zamkniętej, elementy są zbyt szerokie.

Obrazek

Reszta poszła już z górki wszystkie detale mam już sklejone teraz pozostało tylko szlifowanie, szpachlowanie, szlifowanie i tak do otrzymania pożądanego efektu.

Na koniec odtwarzanie linii podziału których jest jak na lekarstwo ale to już zabawa na jutro, model wygląda w tej chwili tak:

Obrazek

Nie wklejałem wszystkiego w kadłub - ponieważ ułatwi to obróbkę szpachli.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez KRL » niedziela, 30 sierpnia 2015, 13:01

Prac ciąg dalszy.

Model przygotowany do wycinania szpachli by ułatwić sobie pracę w dalszym etapie zaklejam sobie miejsca "operacji" tak by jak najmniej zetrzeć linie podziału wokół miejsc szlifowanych.

Obrazek

Niestety ubytki są na tyle spore, że trzeba było w niektórych miejscach nakładać szpachlę trzy razy.
Zdecydowanie najtrudniejszym miejscem do obróbki jest wnętrze wlotu powietrza niestety nie ma na to miejsce innego sposobu poza zawinięciem papieru ściernego na pincetę i mozolne szlifowanie powierzchni.

Obrazek

Sporo szpachli musiałem nałożyć na końcówkę "nosa" Eurofightera, wspominałem o tym wcześniej ktoś wpadł na szalony pomysł podzielenia tej części na trzy segmenty.

Obrazek

Szlifowanie mam już za sobą czas więc uzupełnić samolot o elementy sterów i inne części których celowo nie wklejałm by ułatwić sobie manewrowanie modelem podczas szlifowania szpachli.

Powoli wszystko zaczyna przypominać Eurofightera.

ObrazekObrazek

W niektórych miejscach widać już podkład który nałożyłem by upewnić się że wszystko zostało odpowiednio wyszlifowane.
Ten konkretny model z racji niezbyt ciekawego wykonania i małej ilości detali będzie wymagał naprawdę dobrego lakierowania to jedyny sposób by nadać temu modelowi jakiegoś interesującego wyglądu mam nadzieję, że sprostam temu wyzwaniu.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez KRL » niedziela, 30 sierpnia 2015, 18:01

Tym czasem etap budowy płatowca definitywnie dobiegł końca samolot został przesunięty na dział przygotowania do lakierowania, przeszedł obfite czyszczenie powierzchni za pomocą zmywacza lakierniczego.

Nałożyłem na niego sporą ilość szpachli, wyciąłem kolejny raz zmywacz i na koniec Eurofighter otrzymał ładną i gładką powłokę podkładu.

ObrazekObrazek

Pozwolę sobie jeszcze dodać, że przed nałożeniem podkładu całość modelu zmatowałem papierem P1200 na mokro ponieważ plastik był dość porowaty.

Teraz EF czeka na jutrzejszy dzień i informację czy idzie na czas jakiś do garażu czy jednak projekt będzie kontynuowany dalej bez przerwy.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez Aleksander » niedziela, 30 sierpnia 2015, 19:47

Tempo prac iście sprinterskie - do pozazdroszczenia - samolot wygląda ciekawie - czekam na lakierowanie ;o)
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez Kowal71 » niedziela, 30 sierpnia 2015, 22:21

Witam
Zapowiada się kolejne cudeńko :)
U mnie na półce czeka wersja dwuosobowa ale właśnie spasowanie mnie przerażało i nie mogę się za niego zabrać.
Dlatego z uwagą śledzę bo pewnie większość błędów się powtarza więc chętnie skorzystam z podglądania :)
Pozdrawiam
Ostatnio zrobione:
F6F-5N Hellcat 1/48 |Eduard
Spitfire MK5b 1/24 Airfix
EA-6B Prowler
Robione:
Kowal71
 
Posty: 76
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2015, 20:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez KRL » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 07:05

Kowal71 napisał(a):Witam
Zapowiada się kolejne cudeńko :)
U mnie na półce czeka wersja dwuosobowa ale właśnie spasowanie mnie przerażało i nie mogę się za niego zabrać.
Dlatego z uwagą śledzę bo pewnie większość błędów się powtarza więc chętnie skorzystam z podglądania :)
Pozdrawiam



Tragedii nie ma, model po prostu wymaga nie co więcej cierpliwości i szpachli. Zapewne też nie będzie można porównywać go z modelem Eurofightera który wypościł Trumpek.
Za to oddaje wszystko wyjątkowym wyglądem, najlepiej wygląda w locie.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez Kowal71 » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 16:54

zobaczymy kiedy się za nie go zabiorę na razie na pewno pokibicuję i nacieszę oko jak wejdzie galeria końcowa tego modelu :)
Ostatnio zrobione:
F6F-5N Hellcat 1/48 |Eduard
Spitfire MK5b 1/24 Airfix
EA-6B Prowler
Robione:
Kowal71
 
Posty: 76
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2015, 20:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez Przemek Przybulewski » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 17:01

KRL napisał(a):Tragedii nie ma, model po prostu wymaga nie co więcej cierpliwości i szpachli. Zapewne też nie będzie można porównywać go z modelem Eurofightera który wypościł Trumpek.
Hehe, dobre. Typhoon Trumpka to niezły gniot. Fatalnie spasowany wlot powietrza. Szpary 2mm przy skrzydłach. Od czapy kształt dysz i całej tylnej części. To chyba największe bolączki - o mniejszych nie wspominam bo szkoda czasu. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez KRL » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 17:04

Przemek Przybulewski napisał(a):
KRL napisał(a):Tragedii nie ma, model po prostu wymaga nie co więcej cierpliwości i szpachli. Zapewne też nie będzie można porównywać go z modelem Eurofightera który wypościł Trumpek.
Hehe, dobre. Typhoon Trumpka to niezły gniot. Fatalnie spasowany wlot powietrza. Szpary 2mm przy skrzydłach. Od czapy kształt dysz i całej tylnej części. To chyba największe bolączki - o mniejszych nie wspominam bo szkoda czasu. :mrgreen:


To teraz pomnóż to przez dwa i wyjdzie wersja Revell'ska ale z drugiej strony to tylko model w dodatku nie jest makabrycznie drogi na allegro można trafić ten model za 130zł.

Dla mnie najważniejsze że ogólnie przypomina Eurofightera a reszta w moich rękach jak wyjdzie ciekawy kamuflaż to i sam model powinien nabrać na atrakcyjności.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez Przemek Przybulewski » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 17:10

Nie będę polemizował bo revellowskiego EFa nie widziałem i po prostu nie wiem.
Ale czasami budzę się w nocy zlany potem i ustami otwartymi w niemym krzyku i jak żona dopytuje "Co się stało? Co mi się śniło?" to odpowiadam z trudem łapiąc oddech że Typhoon z Trumpetera. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: EUROFIGHTER TYPHOON - Revell 1:32

Postprzez KRL » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 17:13

Przemek Przybulewski napisał(a):Nie będę polemizował bo revellowskiego EFa nie widziałem i po prostu nie wiem.
Ale czasami budzę się w nocy zlany potem i ustami otwartymi w niemym krzyku i jak żona dopytuje "Co się stało? Co mi się śniło?" to odpowiadam z trudem łapiąc oddech że Typhoon z Trumpetera. :mrgreen:



Dzięki, przynajmniej twoje sny pozytywnie wpłyną na moje nocne zjawy, nie kupię Eurofightera z Trumpka a nie ukrywam że miałem taki pomysł.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości