Wydruk 3D, drukarki 3D.

Nowoczesne technologie, które wkraczają do modelarstwa

Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez pi_nio » piątek, 9 października 2015, 14:35

Cześć!

Nie wiem czy już było, ale chciałem rozpocząć wątek o drukarkach 3D, a nie znalazłem niczego takiego na forum (może źle szukałem?).
Nie wiem też czy byłoby zainteresowanie tym tematem więc zanim zacznę to zapytam czy mam się w ogóle produkować?
Chodzi o to, że jakiś czas temu kupiłem drukarkę 3D i chciałem się podzielić swoimi doświadczeniami w budowie modeli.
Może komuś by się to przydało, nie wiem...

Może ktoś już się tym bawił i nabył większe doświadczenie ode mnie i będzie mógł też coś od siebie dorzucić.

Czekam na odzew, bo nie lubię robić rzeczy nikomu niepotrzebnych. ;)

Pozdrawiam!

P.S.: Nie wiem czy dobry dział? Jak coś to proszę o przeniesienie do właściwego. :)
Avatar użytkownika
pi_nio
 
Posty: 85
Dołączył(a): niedziela, 18 grudnia 2011, 01:25
Lokalizacja: Bytom

Reklama

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez xspace » piątek, 9 października 2015, 15:26

Ciekawy temat, jak jest z dokładnością druku części w takiej drukarce ? co już udało Ci się wydrukować ?
xspace
 
Posty: 415
Dołączył(a): wtorek, 22 stycznia 2013, 02:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez pawel700 » piątek, 9 października 2015, 16:16

Od dłuższego czasu rozważam zakup takiej drukarki. Napisz jaką kupiłeś (ile kosztowała) i co już na niej drukowałeś, dorzuć zdjęcia.
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 20:52
Lokalizacja: Kielce

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez Dorotka » piątek, 9 października 2015, 18:48

Ja też poproszę o więcej informacji :!:
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez Paweł O. » piątek, 9 października 2015, 19:34

Przyłączam się do próśb kolegów, pokaż proszę co już zrobiłeś . Czy sam też projektujesz, czy tylko masz drukarkę. I trzecie pytanie Twoja drukarka pracuje na ABS-ie czy może masz urządzenie pracujące z żywicą.
A generalnie druk 3D i modelarstwo to nie zabawa chociaż na pierwszy rzut wydawać by się mogło że złapało się Pana Boga za nogi.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 18:07

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez pi_nio » sobota, 10 października 2015, 00:08

Ok! to powklejam parę rzeczy. Dziś jestem po pracy więc raczej pójdę spać zaraz, ale w weekend coś Wam powrzucam. Teraz tylko tak w ramach wstępu...

Co do drukarki to mam UP! 2+ i lepiej nie pisać ile kosztowała. :-/ Najważniejsze dla mnie, żeby była mała i jest naprawdę maleńka. :)

Dokładność druku nie jest zbyt duża jak dla kogoś kto próbuje wydrukować zegarek na rękę, ale w końcu przecież o to chodzi, żeby mieć dużo zabawy, a nie po wydruku pomalować coś i postawić na półce - im więcej pracy przy tym, tym lepiej (dla mnie) ;o)

Drukarka ma minimalną grubość warstwy 0,15 mm - dla mnie jest to wystarczające. miałem w dłoni wydruk z drukarki, która potrafiła drukować z grubością warstwy 0,09 mm i różnica nie jest znacząca. Drukuję właściwie tylko ABSem, ale kiedyś się jeszcze skuszę na PLA choć czytałem, że w moim modelu jest z tym różnie...

Co już drukowałem: całą kupę testów, zabawek, kilka nieudanych modeli, parę drobnostek do warsztatu i elementy różnych urządzeń, które połamałem i już myślałem, że je będę musiał wyrzucić. ;o)

A generalnie druk 3D i modelarstwo to nie zabawa chociaż na pierwszy rzut wydawać by się mogło że złapało się Pana Boga za nogi.


Dlaczego nie? Uważam wprost przeciwnie, ale rozumiem, że to zależy od perspektywy i oczekiwań. Moją skalą jest 1:144 (no i 1:2500 dla modeli ze Star Treka) i ta drukarka to właśnie złapanie Pana Boga za nogi, ręce i co On tam jeszcze ma. ;o) Normalnie praca nad modelem to: zakup modelu i dodatków, klejenie, malowanie, tyranie, podziwianie. Teraz mam kilka dróg, ale moją ulubioną będzie chyba:
- projektowanie, wydruk, dopasowywanie, malowanie, tyranie, podziwianie (lub załamka po dowolnym etapie) ;o)

Generalnie projektowanie modelu jest prawie tak samo ciekawe jak jego sklejanie. ;o) Po wydruku starczy trochę szpachlówki i papieru ściernego i mamy model jak ze sklepu z tym, że możemy wydrukować coś, czego w sklepie nie znajdziemy.

Właśnie jestem na etapie projektu PL-01 w skali 1:144 i mam parę próbnych wydruków (wkleję w niedzielę). Potem chcę w tej samej skali walnąć PZL 11/PZL 24. :mrgreen:

Fajne jest to, że po dopracowaniu modelu można go powielać lub przy nieudanym malowaniu lub klejeniu można sobie jeszcze raz wydrukować nieudaną część. :) O zrobieniu matrycy nie wspomnę. :twisted:

Pewno będziecie mieć fajne pomysły jak to ogarnąć. ;o)
Avatar użytkownika
pi_nio
 
Posty: 85
Dołączył(a): niedziela, 18 grudnia 2011, 01:25
Lokalizacja: Bytom

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez Dorotka » sobota, 10 października 2015, 08:19

pi_nio napisał(a): Co do drukarki to mam UP! 2+ i lepiej nie pisać ile kosztowała. :-/


Wręcz przeciwnie... Jak mam się w to bawić, to chciałbym w miarę precyzyjnie wiedzieć co i ile kosztuje. Z tego co widzę koszt zakupu to około 5.5 tys. Jakie są pozostałe koszty? Ile kosztuje materiał? Jak wygląda sprawa oprogramowania? Im bardziej szczegółowo zostanie to opisane tym lepiej...

Pozdrawiam
8-)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez Paweł O. » sobota, 10 października 2015, 10:59

Ze swej strony szczerze polecam Zortraxa
https://zortrax.com/store
Nie dość że Polska firma to kontakt z nimi jest super no i zmieścisz się w 5,5 tyś a nawet jeszcze zostanie sporo kasy na materiał.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 18:07

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez Dorotka » sobota, 10 października 2015, 11:14

Dzięki Pawle.

Ze swojej strony zastanawiam się nad sensownością takiego zakupu w moi przypadku. Powiedzmy, że będę chciał coś dorobić do Aventadora. Sam to zaprojektuje i oddam do druku. Koszty będą chyba nieporównywalnie mniejsze? Do drukowania całych modeli jakoś mi nie śpieszno. Przy małych elementach raczej na takiej drukarce nie uzyskam jakość z tokarki, czy frezarki... Dla jasności to nie jest z mojej strony kwestionowanie idei, tylko luźne rozważania "a ja bym"...

Pozdrawiam
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez Timi » sobota, 10 października 2015, 12:04

Zagadaj z Czesiem on składa drukarki wiec temat ogarnia
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez skarga » sobota, 10 października 2015, 14:25

Bardzo interesujący ten Zortrax za mniej niż 5,5...

Jeszcze bardziej interesujące jest zderzenie opinii o modelach tych wtryskowych i tych z drukarek.
Z jednej strony linie podziału jak rowy, powierzchnia jak skórka pomarańczy, a z drugiej strony grubość warstwy 0,15mm to nie problem.
Z tym że to 0,15mm to skok na osi Z, dochodzi jeszcze wielkość dyszy i kilka innych czynników.
Ale..
Jak kogoś stać to jest to bardzo fajne narzędzie do produkcji przygotowek pod właściwe modele.
Mam i do tego m/n wykorzystuje.
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 22:34

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez Paweł O. » sobota, 10 października 2015, 15:32

Dokładnie samo sedno drukarka tylko do prototypu, cena druku 3D nigdy nie będzie niższa niż wtrysku a nawet odlewów żywicznych. A poza tym problemy te same co z wtryskiem, materiał się kurczy, tworzywo się nadlewa itd. itp ale genaralnie jest moc :) :) :)
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 18:07

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez Dorotka » sobota, 10 października 2015, 16:05

skarga napisał(a):..... Jak kogoś stać to jest to bardzo fajne narzędzie do produkcji przygotowek pod właściwe modele.
Mam i do tego m/n wykorzystuje.


Możesz wrzucić jakąś fotką takiego wydruku?

8-)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez malinowski » niedziela, 11 października 2015, 10:16

Posty o wycieczkach personalnych poszły na hasiok.
na warsztacie:
Obrazek
Avatar użytkownika
malinowski
 
Posty: 2190
Dołączył(a): piątek, 26 października 2007, 14:49

Re: Wydruk 3D, drukarki 3D.

Postprzez pi_nio » poniedziałek, 12 października 2015, 00:29

@Dorotka:

Wręcz przeciwnie... Jak mam się w to bawić, to chciałbym w miarę precyzyjnie wiedzieć co i ile kosztuje. Z tego co widzę koszt zakupu to około 5.5 tys. Jakie są pozostałe koszty? Ile kosztuje materiał? Jak wygląda sprawa oprogramowania? Im bardziej szczegółowo zostanie to opisane tym lepiej...


to było tak z przekąsem. koszt 5499,- PLN. Filament kupuję od 90-150,- PLN za szpulę 0,5 - 1 kg. Najdrożej wychodzi oryginalny (150,- PLN za 0,7 kg), ale wydruk jest trochę lepszy i rzadziej się kurczy podczas wydruku co generalnie niszczy właściwie model.

@Paweł O.: no to jak polska to mógłbyś chociaż podać polską stronkę ;o) https://zortrax.pl/products/ To był mój pierwszy wybór, ale za duże pudła. :cry:

Na warsztacie: (jak za bardzo nabałaganię to proszę modów o posprzątanie i wskazówki na przyszłość ;o) )

Obrazek

generalnie używam: SketchUp, Crafter 3D, FreeCAD, Blender i MeshLab. Wszystko darmowe.
Pierwszy, próbny wydruk jeszcze nie w skali. poprawiam gąsienice - będą wydrukowane osobno jak w małych Dragonach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Najlepiej wychodzą płaszczyzny górne co zrozumiałe. Dolne są poszatkowane. Wszystko co pionowe i poziome jest prawie idealne nie licząc pomarszczonej powierzchni oczywiście.

Wydruk testowy - próbowałem wyczaić czy da się robić linie podziału.

Obrazek

i to co chciałem osiągnąć :twisted:

Obrazek

i dawny wydruk promu typu Ganges ze Star Treka w skali 1:2500:

Obrazek

..a tak miał wyjść w teorii: :twisted:

Obrazek

...a takie cuda się dzieją podczas wydruku. za często wg mnie, ale nie wiem czy to wina filamentu czy technologii...

Obrazek

za parę dni zarzucę gotowy wydruk PL-01 do oceny.
Avatar użytkownika
pi_nio
 
Posty: 85
Dołączył(a): niedziela, 18 grudnia 2011, 01:25
Lokalizacja: Bytom

Następna strona

Powrót do Druk 3D i nowoczesne technologie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość