[W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

[W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » piątek, 6 listopada 2015, 21:06

Dłubiąc MiGa-23 (akurat schnie lakier błyszczący pod kalki) planowałem dokończyć albo Type-90 albo Kraza-6446 w naczepą i Tunguską na niej, niestety pojawienie się Tornada pokrzyżowało plany. Nie mogłem się oprzeć i spakowałem Kraza z powrotem do pudełka i zacząłem rozpakowywać Smerch.
Wielkie pudełko o wymiarach 49 cm x 32 cm x 11 cm jest podzielone na trzy części:
Obrazek

W najmniejszej są 2 blaszki, kalkomanie, 8 opon i torebka z drobnymi elementami:
Obrazek

W drugiej, większej części są elementy wyrzutni (dokładne zdjęcia na końcu):
Obrazek

W trzeciej największej części jest mnóstwo wyprasek, przy czym są one różnej wielkości i dosyć ciasno upakowane, po wyjęciu już nie udało mi się ich bezproblemowo włożyć z powrotem.
Ale po kolei. Wypraska A / 4 sztuki / 29 elementów na każdej / łącznie 116 elementów:
Obrazek

Wypraska B / 1 sztuka / 35 elementów / 151 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraski C / 2 sztuki / 56 elementów na każdej / łącznie 112 elementów / 263 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraska D / 1 sztuka / 47 elementów / 310 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraska E / 1 sztuka / 52 elementów / 362 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraska F / 1 sztuka / 44 elementów / 406 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraska G / 1 sztuka / 49 elementów / 455 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraski H / 2 sztuki / 53 elementów na każdej / łącznie 106 elementów / 561 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraska J / 1 sztuka / 53 elementów / 614 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraska K / 1 sztuka / 27 elementów / 641 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraska L / 1 sztuka / 59 elementów / 700 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraska M / 1 sztuka / 61 elementów / 761 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraska N / 1 sztuka / 42 elementów / 803 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraska P / 1 sztuka / 16 elementów / 819 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraski Q / 4 sztuki / 39 elementów na każdej / łącznie 156 elementów / 975 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraski R / 3 sztuki / 40 elementów na każdej / łącznie 120 elementów / 1095 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraska S - przeźroczysta / 1 sztuka / 25 elementów / 1120 el. do tej pory:
Obrazek

Wypraska T - winylowa / 1 sztuka / 45 elementów / 1165 el. do tej pory:
[img]https://lh3.googleusercontent.com/-Ub2Qe9K4bdE/Vjzu3BtCKiI/AAAAAAAANfU/4VezkvOxDtI/s1000-Ic42/IMG_2990.JPG/img]

Elementy wyrzutni U1/U2/V1/V2/V3/V4 / łącznie 72 elementy:
Obrazek
Obrazek

Do tego dochodzą el. fototrawione / koła / polycaps etc. Model ma około 1300 części w tym sporo naprawdę drobnych elementów.
Przeglądając instrukcję budowa nie jest prosta, dużo malowania w międzyczasie. Meng budowę podzielił na 64 kroki na 31 stronach (w niektórych krokach jest niezłe zagęszczenie):
Obrazek

Już na początku składania Meng sugeruje wybrać wersję malowania bo niektóre elementy są uzależnione od budowanej wersji. A jest z czego wybierać bo jest 6 schematów malowania:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Najciekawsze jest drugie i trzecie malowanie i skłaniam się ku temu zimowemu.
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Reklama

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » sobota, 7 listopada 2015, 15:57

Na razie dłubię ramę. Jak już wspomniałem jest długa na ponad 30 cm całość pewnie będzie miała około 36cm. Zastanawiam się czy już jej nie pomalować. Po złożeniu połówek jest dosyć ciasno bo raptem 1,5 - 2 cm a do tego dojdzie jeszcze masa osprzętu:
Obrazek

Na razie jakość części stoi na wysokim poziomie, trochę śladów łączenia form ale zdarzają się takie kwiatki:
Obrazek

Dłubię też takie pierdółki - jakieś mosty, skrzynki rozdzielcze itp:
Obrazek

I 51 części poszło na elementy poniżej:
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » wtorek, 10 listopada 2015, 17:15

Skleiłem silnik i układ przeniesienia napędu. Całkiem rozbudowana konstrukcja ale wszystko ładnie do siebie pasuje:
Obrazek

Krok 11 w instrukcji to zawieszenie kół składające się z 96 części. Nie ma tu resorów tylko każde koło jest niezależnie zawieszone. I choć elementy wyglądają podobnie to każdy z nich jest inny i trzeba uważać aby dobrze wszystko skleić:
Obrazek

Tu po raz pierwszy użyłem szpachli na jednym ze zbiorników powietrza:
Obrazek

Pomalowałem i skleiłem też ramę:
Obrazek

Więcej drobnicy na ramę:
Obrazek

I podstawa wyrzutni. Sama wyrzutnia może się obracać i podnosić:
Obrazek
Obrazek

Pomalowałem i przykleiłem silnik razem z osprzętem:
Obrazek

Może jeszcze tam dodam trochę zacieków olejowych.
A to już jest ponad 500 części i jeszcze nie wyszedłem za ramę. A gdzie kabiny? Wyrzutnie?
Obrazek

Na razie model składa się znakomicie. Dawno nie miałem takiej frajdy przy klejeniu. Wszystko pięknie pasuje, szpachli użyłem dwa razy przy czy raz pewnie niepotrzebnie bo chciałem zamaskować ślady po wypychaczach a na razie wszystkie ślady znikają pod innymi częściami. Samo podzielenie modelu/elementów na drobniejsze części jest super przemyślane, logiczne i ułatwiające pracę mimo, że elementów jest więcej.
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » sobota, 14 listopada 2015, 19:20

Posklejałem co mogłem bo na razie nie maluję bo nie mam powietrza w butli i z wielkiego pudła części zrobiło się to:
Obrazek

Elementy kabin:
Obrazek
Obrazek

I na same rury wyrzutni poszło około 240 części:
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 14 listopada 2015, 23:53

Czołem,

Ciekawy i trudny model.

Rama podwozia wyszła moim zdaniem bardzo dobrze, czysto i efektownie.
Jak dla mnie, brakuje do pełni szczęścia kurzu, smaru, plam i wycieków oleju. Tam w ogóle moim zdaniem powinien być syf, to rosyjska maszyna, musi lać olej i pluć smarem :).
Myślę też, że te jasne metaliczne przetarcia dobrze byłoby przygasić, chyba że to tylko kwestia światła do zdjęć.

Bardzo mi się podoba. Będę tu zaglądać.

Pozdrawiam
Hubert

Na warsztacie: Bf-109 G-6 1:32 Revell Regia Aeronautica 75%, I-16 typ 24 Eduard 1:48 65%, Bf-109K-4 Fujimi 1:48 40%, Bf-109 G-6 Eduard 1:4? 80%, PZL-46 Sum Ardpol 1:72 85%, NAA P-51D Mustang Tamiya 1:48 55%, EBR-10 French Wheeled Reconnaissance Vehicle Hobby Boss 1:35 75%
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2122
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Paweł Czarnocki » sobota, 21 listopada 2015, 21:07

Przemku. Ale mi sprawiłeś frajdę tym warsztatem !!
Zakup w MARTOLI portfela nie boli.
Avatar użytkownika
Paweł Czarnocki
 
Posty: 1289
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:32
Lokalizacja: Siedlce

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » niedziela, 22 listopada 2015, 12:17

Kendzior napisał(a):...Rama podwozia wyszła moim zdaniem bardzo dobrze, czysto i efektownie.
Jak dla mnie, brakuje do pełni szczęścia kurzu, smaru, plam i wycieków oleju. Tam w ogóle moim zdaniem powinien być syf, to rosyjska maszyna, musi lać olej i pluć smarem :).
Myślę też, że te jasne metaliczne przetarcia dobrze byłoby przygasić, chyba że to tylko kwestia światła do zdjęć.
Dziękuję Hubert,
Co do przetarć to trochę wina zdjęć wszystko jednak pewnie zniknie pod warstwą brudu i błota, na razie chciałem zrobić w miarę dokładnie ramę a efekty brudzingu zastosować po jej całkowitym złożeniu.

Paweł Czarnocki napisał(a):Przemku. Ale mi sprawiłeś frajdę tym warsztatem !!
Cieszę się bardzo.

Rama praktycznie zmontowana wraz ze wszystkimi akcesoriami. Dodałem gdzieniegdzie plamy oleju i na razie tyle z brudzenia.
Założyłem też na chwilę felgi żeby nie szorować spodem i nie niszczyć go:
Obrazek

Pomalowałem zbiorniki paliwa na szaro-czarno a te dwa zbiorniki obok na biało bo tak wskazuje instrukcja:
Obrazek

Widok z drugiej strony (Nawierciłem też głębiej wydechy bo miały raptem 1mm głębokości):
Obrazek

Widok od spodu przed założeniem osłony silnika:
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Paweł Czarnocki » niedziela, 22 listopada 2015, 14:24

Niesamowite postępy prac ....
Zakup w MARTOLI portfela nie boli.
Avatar użytkownika
Paweł Czarnocki
 
Posty: 1289
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:32
Lokalizacja: Siedlce

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Paweł Czarnocki » niedziela, 22 listopada 2015, 21:24

Niesamowite postępy prac .... malowanie ekstra.
Zakup w MARTOLI portfela nie boli.
Avatar użytkownika
Paweł Czarnocki
 
Posty: 1289
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:32
Lokalizacja: Siedlce

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » poniedziałek, 23 listopada 2015, 14:46

Paweł Czarnocki napisał(a):Niesamowite postępy prac .... malowanie ekstra.
Dziękuję.

W międzyczasie malując/sklejając ramę dłubałem przy rurach wyrzutni. Meng dał nam mozliwość umieszczenia "pocisków" w wyrzutni gdzie przez pociski należy rozumieć ich czubki/stożki.
Obrazek

Niestety po wklejeniu ich w połówki rury nie ma miejsca żeby coś przeszlifować czy dobrze pomalować:
Obrazek

Postanowiłem więc zrobić trochę inaczej i najpierw odciąłem kawałem stożka (tą część która mocuje stożek w rurze) i skleiłem rurę wklejając odcięty pierścień. Dzięki temu mam możliwość zaszpachlowania i wyszlifowania rury. W pozostały kawałek stożka wklejam ucięty kawałek drewnianego kołka fi5. Dzięki temu mam od razu trzymak do malowania. Po pomalowaniu rury i stożka mogę go wsunąć we wklejony pierścień i umocować z drugiej strony. Tak to wygląda w trakcie:
Obrazek

I po zrobieniu:
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » piątek, 27 listopada 2015, 21:32

Znalazłem błąd w instrukcji który każe element P2 przykleić w złej pozycji (powinien być odwrócony o 180 stopni):
Obrazek
Obrazek

Pomalowałem pociski:
Obrazek

I to coś z chłodnicą oleju i akumulatorami:
Obrazek

Tym to będzie przykryte, więc czeka na malowanie:
Obrazek

I przymierzone na sucho (pasuje w otwory idealnie):
Obrazek

Zaczałem też sklejać wyrzutnię:
Obrazek

I malować jej podstawę:
Obrazek

Podstawę pomalowałem na początku z błotnikami ale nie zauważyłem, że jeszcze jeden element tam powinien być i odkleiłem je i maluję odzielnie:
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Paweł Czarnocki » piątek, 27 listopada 2015, 22:32

I już podrapane. Chorąży Andrzej się wkurzy ...... :-)
Zakup w MARTOLI portfela nie boli.
Avatar użytkownika
Paweł Czarnocki
 
Posty: 1289
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:32
Lokalizacja: Siedlce

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » poniedziałek, 30 listopada 2015, 12:32

Paweł Czarnocki napisał(a):I już podrapane. Chorąży Andrzej się wkurzy ...... :-)
Ale tylko trochę. Ja tak niechcący. :oops:

Pomalowałem podest z drabinką. Podest ruchomy-składany, podobnie jak drabinka. Bardzo fajnie pomyślany sposób montażu:
Obrazek

Zbiornik oleju, filtr powietrza wraz z osłoną (to wszystko jeszcze będzie schowane pod dodatkową klapą) i maską silnika:
Obrazek

I przymiarka z grillem, kaminą kierowcy i osłoną akumulatorów:
Obrazek

Pomalowałem też pozostałe błotniki:
Obrazek

Meng oferuje dwie opcje jeżeli chodzi o rakiety. Albo są albo ich nie ma. Dobrze jest się na coś zdecydować za wczasu dlatego, że dysze pocisków wystają z wyrzutni i abo je się wkleja albo końcówki wyrzutni zamyka się specjalnymi zaślepkami (są w zestawie). Ja zrobiłem błąd bo za wcześnie wkleiłem dysze i żeby przykleić później elementy wyrzutni musiałem najpierw te dysze pomalować, zamaskować maskolem i dopiero wszystko wklejać. Tu już wszystko sklejone:
Obrazek

Doklejone środkowe części i już jest duże i ciężkie:
Obrazek

I wszysko poskładane na ślinę i plaster:
Obrazek
Obrazek

Przedział operatorów wyrzutni może mieć różne kolory od zielonkawego aż po szary. Zdecydowaleś się zaszaleć i przedział kierowcy zrobić zielony a operatorów szary:
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » wtorek, 1 grudnia 2015, 22:05

Dzisiejszy urobek.
Pomalowana na zielono kabina kierowcy i cała reszta akcesoriów w odpowiednich kolorach.
Obrazek

Do tego położone kalki w kabinkach i wklejone szybki.
Chyba można sklejać już razem i malować na zewnątrz:
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » czwartek, 3 grudnia 2015, 13:05

Nadszedł czas aby postawić kolosa na własnych nogach. Wprawdzie fajnie wyglądał tylko na felgach, taki niskopodłogowiec ale chyba nie o to chodzi w tym pojeździe.
Instrukcja pokazuje malowanie większości bo 6 kół na biało, tak jak tutaj:
Obrazek

A tylko dwa koła z zielonymi plamkami. Jednak nie byłbym sobą gdybym tego nie zmienił. Docelowo więc tylko 3 koła zostały białe a reszta ma mniejsze większe placki zieleni. Po założeniu (jeszcze nie dociśnięte do końca aby ewentualnie dało je się zdjąć) wygląda to tak:
Obrazek

No i po złożeniu kabin, doklejeniu brakujących elementów typu kable, osłona lampy nadszedł czas na malowanie. Niestety nie zdążyłem tego jeszcze zrobić, na razie elementy przygotowane są do kolorów bazowych. Trochę kombinowania z maskowaniem będzie aby ładnie to wszystko przechodziło z elementu na element ale wolę nie malować na pojeździe aby odkurz nie pobrudził wcześniej przyklejonych elementów.
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości