Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Michal » wtorek, 19 stycznia 2016, 21:59

Zacząłem prace nad tym wyrobem FTF. Będzie w polskim malowaniu z września 1939. Jak na razie zmontowałem główne elementy modelu (został wydech i reflektory), zawieszenie założone bez kleju do fotek. Uwagi:
1) 11 punktów mocowania zawieszenia po każdej stronie do ramki - mordownia przy obróbce
2) konieczność szpachlowania połączenia górnej i dolnej części kadłuba - szpary spore, przynajmniej w moim egzemplarzu
3) uważać na instrukcję:
3a) wieże nie są identyczne, co ledwo ledwo w instrukcji na pudełku widać, lepiej na rysunku w gazetce
3b) płyta pod wieże - są dwie (druga do 7tp), widoczność którą wziąć jak wyżej.

Wątpliwości i pytania przed kolejnym etapem:
1) lufy km-ów i chłodnice, na jaki kolor? W opisie jest coś pod gunmetal, na rysunkach i lufy i chłodnice są w kamuflażu.
2) górne rolki - miały bandaże?
3) wloty powietrza - jakie są w modelu widać, na siatki nie ma jak wymienić. Pomalować i dać bardzo mocnego washa? Czarnego, brąz van Dycka?
4) narzędzia na obydwu błotnikach - nie bardzo widzę które elementy są metalowe a które drewniane, nie mam wizji kolorów w związku z tym
5) liny holownicze - czy polskie Vickersy je miały? Jeżeli tak to jak ułożone (fotka by się przydała) - dorobię.

Fotki z obecnego etapu poniżej. Szpachla jeszcze nie szlifowana.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Sherman » sobota, 23 stycznia 2016, 01:26

Primo to doszlifuj te "budki" na wieżyczkach i chłodnice kaemów.

Same chłodnice w kolorze kamuflarzu, tłumiki płomieni oksydowana stal. Rolki podtrzymujące z bandażami gumowymi poza ostatnią rolką. Narzędzia stalowe. O linach nic nie wiem.

Co do kratek, ja bym powalczył z dłubaniem ;o)
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Michal » poniedziałek, 25 stycznia 2016, 11:55

Sherman, co do kół: na pewno ostatnie jezdne jest bez bandaża. Ale ostatnia rolka podtrzymująca też? Jakieś źródło na to masz?
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Sherman » poniedziałek, 25 stycznia 2016, 19:46

Oczywiście chodziło mi o jezdne. Pokićkało mi się.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Michal » środa, 3 lutego 2016, 16:21

Dziękuję wszystkim za wsparcie! To i owo doszlifowane, wstępny etap malowania. Prawie całość Pactra A25 Armor Sand, spód Pactra A33 Medium Green (miejscami zaciekło na boki wanny, ale to się poprawi przy malowaniu kamuflażu). Gąsienice - mieszanka czarnego i gunmetalu, bandaże na czarno (będą potrzebne jeszcze drobne poprawki). Wnętrze wydechu na czarno (pójdzie jeszcze jedna warstwa, nie wszędzie dobrze farba złapała). Podwozie nadal tylko "na wcisk", przykleję po malowaniu kamuflażu (albo i po brudzeniu wanny).

Z wątpliwości pozostała kwestia lin holowniczych - były takowe? Jeżeli tak to jakiej długości i gdzie wożone?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Sherman » piątek, 5 lutego 2016, 05:20

Na zdjęciach niestety wygląda trochę, że miejscami farba nadal prześwituje. Swoją szosą - czemu spód jest zielony?
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Michal » piątek, 5 lutego 2016, 12:51

Poprawki malarskie (w tym właśnie miejscami prześwity koloru plastiku do zlikwidowania) oczywiście będą robione. Co do koloru spodu - wyszedłem z założenia że oryginał był malowany cały na zielono a potem nanoszono plamy piaskowe i brązowe. Na spodzie plamy kamuflażu nie mają sensu więc najprawdopodobniej został w kolorze podstawowym. A że model maluje się w odwrotnej kolejności (bo łatwiej kłaść zielony na piaskowy niż odwrotnie) to insza inszość.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Sherman » piątek, 5 lutego 2016, 13:26

A z ciekawości - masz jakieś informacje na poparcie tej tezy? Nie siedzę aż tak we wrześniowych sprawach więc się nie upieram, nie mniej według mojej wiedzy bazą był szaropiaskowy.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Panzer » piątek, 5 lutego 2016, 13:32

Pod kamuflażem była zielona farba ochronna. Coś w rodzaju minii.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Sherman » piątek, 5 lutego 2016, 13:53

Panzer napisał(a):Pod kamuflażem była zielona farba ochronna. Coś w rodzaju minii.

O, to by w takim razie tłumaczyło te resztki ciemnozielonej farby na mojej tabliczce znamionowej z tksa.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Michal » sobota, 6 lutego 2016, 16:45

Co do kolejności malowania prawdziwych czołgów - opieram się na
http://derela.republika.pl/vickersp.htm#paint
gdzie jak byk stoi "Od lat 1936-1937 roku czołgi były przemalowane w nowy standardowy kamuflaż, złożony z nieregularnych plam koloru szaropiaskowego i ciemnobrązowego (sepii) na podłożu oliwkowozielonym (w rzeczywistości raczej brązowozielonym). "
W TBiU o 7tp jest rozrysowany czołg całkowicie zielony (czyli takie było malowanie jednolite) na które potem przyszły plamy brązowe i piaskowe.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Michal » piątek, 12 lutego 2016, 17:22

Kamuflaż - Pactra A33 Medium Green, Pactra A103 Rot Braun. Wydech - czerwone i brązowe farby jakie mi wpadły pod pędzel + suche pastele (w rzeczywistości jest bardziej matowy i ciemniejszy, bardziej czerwony niż na fotkach wyszedł). Dorobione z polistyrenu dodatkowe elementy na błotnikach. Narzędzia i wytarcia na kołach - Pactra 75 Steel.
W kolejnym etapie wash, brudek i reszta wytarć. Kluczową sprawą będzie wash na wlotach powietrza. Chyba lepszy będzie czarny (normalnie używam brązu van Dycka, w innych miejscach też go użyję) z uwagi na konieczność uzyskania mocnego efektu. Na czas schnięcia washa na wlotach dobrze będzie postawić model "na tyłku" żeby powierzchnia wlotów była pozioma? Dobrze kombinuję?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Panzer » sobota, 13 lutego 2016, 12:31

Brązowy nie ma wiele wspólnego z brązowym na polskich pojazdach.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Michal » sobota, 13 lutego 2016, 15:32

Panzer napisał(a):Brązowy nie ma wiele wspólnego z brązowym na polskich pojazdach.
A co konkretnie mu jest? Jeżeli za jasny to nie ma problemu, wash i pastele trochę przyciemnią. Trzeci kolejny model w takim kamuflażu robię stosując Pactrę A103 i jak dotąd nikt z Kolegów zastrzeżeń do tego koloru nie zgłaszał - co oczywiście nie znaczy że jest dobry. Jeżeli jest zły to jaką Pactrę poradzisz? Na moje wyczucie kolejny ciut ciemniejszy brąz czyli A105 Panzer Schokoladenbraun RAL 8017 będzie za ciemny. Kiedyś próbowałem Pactrę A22 Earth Red i była z kolei za jasna.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez jarekk » sobota, 13 lutego 2016, 16:08

Michal napisał(a): A co konkretnie mu jest? Jeżeli za jasny to nie ma problemu, wash i pastele trochę przyciemnią. Trzeci kolejny model w takim kamuflażu robię stosując Pactrę A103 i jak dotąd nikt z Kolegów zastrzeżeń do tego koloru nie zgłaszał - co oczywiście nie znaczy że jest dobry. Jeżeli jest zły to jaką Pactrę poradzisz? Na moje wyczucie kolejny ciut ciemniejszy brąz czyli A105 Panzer Schokoladenbraun RAL 8017 będzie za ciemny. Kiedyś próbowałem Pactrę A22 Earth Red i była z kolei za jasna.


A szukałeś w Google odrestaurowanych TKS i TK-3?
Jedno spojrzenie na tamte pojazdy i znasz odpowiedź. ;o)
http://czolg.xon.pl/muzeum/TK-3/TK3_02.jpg
http://panzer.wdfiles.com/local--files/tks/TKS_002.jpg
Obrazek
Avatar użytkownika
jarekk
 
Posty: 259
Dołączył(a): środa, 18 lutego 2009, 09:19

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości