Z czego wykonać model od zera?

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Z czego wykonać model od zera?

Postprzez Tomek87 » czwartek, 11 kwietnia 2013, 18:47

Witajcie. Jestem nowy na forum. Mam nadzieję, że umieściłem wątek w poprawnym dziale :)

Mam do was kilka pytań

Chciałbym wykonać model samochodu własnego projektu i zastanawiam się właśnie z czego go wykonać. Przeglądałem zdjęcia wielu profesjonalnych modeli samochodowych i używano różnego materiału - nawet gliny.
No i zastanawiam się właśnie:
- z czego najlepiej wykonać głownie karoserię bez wykończenia wewnątrz?
- z czego wykonać felgi
- z czego wykonać opony?

Myślałem o zrobieniu czegoś w rodzaju mniejszego modelu kopyta auta i wykonaniu z tego formy z której później wykonam małe laminatowe nadwozie.

Kopyto myślałem by zrobić z pianki albo ze styropianu.

No ale to moje pomysły. Może macie jakieś inne, lepsze i zaproponujecie mi jakieś ciekawsze rozwiązanie? Mam nadzieję, że ktoś z was z większym doświadczeniem niż moje zaproponuje mi jakieś ciekawe i fajne rozwiązanie
Poniżej znajduje się kilka fotek profesjonalnie wykonanych modeli do podglądu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tomek87
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 22:45

Reklama

Re: Z czego wykonać model od zera?

Postprzez spiton » czwartek, 11 kwietnia 2013, 19:35

Model blokowy można zrobić łatwo ze styroduru. Co potem...nie wiem ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Z czego wykonać model od zera?

Postprzez Tomek87 » czwartek, 11 kwietnia 2013, 20:42

spiton napisał(a):Model blokowy można zrobić łatwo ze styroduru. Co potem...nie wiem ,-))

No z tego można formę zrobić i później nadwozie z laminatu tak jak się robi normalnie w skali 1:1.

Myślałem jeszcze o zabawie w modelowanie 3D i wykonanie modelu z kartonu dzięki programowi pepakura, który rozkłada fajnie model 3D na taki model do posklejania w częściach jak modele kartonowe dostępne w sklepach.

Innych pomysłów nie mam i dlatego liczę na waszą pomoc :)
Tomek87
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 22:45

Re: Z czego wykonać model od zera?

Postprzez ergie » czwartek, 11 kwietnia 2013, 23:13

Polistyren HIPS w płytkach. Sam z nigo robię modele. Co prawda trochę trzeba się nagłowić przy rozwijaniu siatek brył, ale w obróbce jest (jak dla mnie) idealny.
Modelarstwo redukcyjne jest mocno przereklamowane. Pasjonujące jest budowanie dioram.
ergie
 
Posty: 376
Dołączył(a): czwartek, 29 stycznia 2009, 20:12

Re: Z czego wykonać model od zera?

Postprzez sternik » sobota, 13 kwietnia 2013, 17:23

Jeżeli w 3D to po co pepakura? Wydrukować go drukarką 3D :) i zrobić odlew z żywicy albo vacu .
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
sternik
 
Posty: 158
Dołączył(a): środa, 13 października 2010, 23:18
Lokalizacja: Brux/Wawa

Re: Z czego wykonać model od zera?

Postprzez cayman » sobota, 13 kwietnia 2013, 19:41

Pozdrawiam Piotrek

A kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.
cayman

Carbon Master
 
Posty: 820
Dołączył(a): czwartek, 20 października 2011, 02:30

Re: Z czego wykonać model od zera?

Postprzez Tomek87 » wtorek, 16 kwietnia 2013, 20:29

sternik napisał(a):Jeżeli w 3D to po co pepakura? Wydrukować go drukarką 3D :) i zrobić odlew z żywicy albo vacu .

Oczywiście, że można, ale to są wciąż chyba jeszcze duże koszty (nie orientuję się w druku 3D i cenach za to), ale też daje duże możliwości i przede wszystkim szybko się replikuje model jeśli zachodzi taka potrzeba.

@cayman, dzięki wielkie za te linki, szczególnie za ten z fordem GT. Ilość odwzorowanych szczegółów powala i zabija.
Tomek87
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 22:45

Re: Z czego wykonać model od zera?

Postprzez Marcin_Matejko » wtorek, 16 kwietnia 2013, 22:51

Model wyrzeźbisz dosłownie ze wszystkiego, jedne materiały sa lepsze od innych lub gorsze kwestia wyboru technik i technologi :idea:
Jesli posiadasz umiejętność modelowania 3D powierzchniówki złożonej imasz dostęp do oprogramowania CAD/CAM polecam obróbkę na obrabiarce 5 osiowej. Wykonanie surówki takiego modelu w tworzywie (styrodur) to 30 minut a w twardszym tworzywie 40 . Jednak proces modelowania potrwa znacznie dłużej :( Ogromną zaletą jest możliwość obróbki modelu 3D do połowy auta (osi symetrii) i następnie skopiowaniu przez lustro na druga stronę. Po obróbce będą identyczne :idea: Przy tradycyjnym rzeźbieniu jest to praktycznie nie możliwe :-/
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1338
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Z czego wykonać model od zera?

Postprzez halset » sobota, 27 kwietnia 2013, 17:51

Marcin_Matejko napisał(a):Model wyrzeźbisz dosłownie ze wszystkiego, jedne materiały sa lepsze od innych lub gorsze kwestia wyboru technik i technologi :idea:
Jesli posiadasz umiejętność modelowania 3D powierzchniówki złożonej imasz dostęp do oprogramowania CAD/CAM polecam obróbkę na obrabiarce 5 osiowej. Wykonanie surówki takiego modelu w tworzywie (styrodur) to 30 minut a w twardszym tworzywie 40 . Jednak proces modelowania potrwa znacznie dłużej :( Ogromną zaletą jest możliwość obróbki modelu 3D do połowy auta (osi symetrii) i następnie skopiowaniu przez lustro na druga stronę. Po obróbce będą identyczne :idea: Przy tradycyjnym rzeźbieniu jest to praktycznie nie możliwe :-/


A orientujesz się może jaki byłby (szacudnkowy oczywiście) koszt wykonania takiego powiedzmy przeciętnego auta w 1/24? Bo siedzę trochę w grafice 3D i mam nawet kilka aut wymodelowanych, chciałbym je mieć na półce a żaden producent nie ma ich w swojej ofercie.
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
halset

Ukraina
 
Posty: 344
Dołączył(a): wtorek, 31 lipca 2012, 01:45
Lokalizacja: Nysa/Bielefeld

Re: Z czego wykonać model od zera?

Postprzez Jacek Kempiński » niedziela, 28 sierpnia 2016, 11:37

Tak z ciekawosci jak poszło :)
Avatar użytkownika
Jacek Kempiński
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 maja 2012, 12:53


Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości