Kawasaki Ki-61-II Kai Hien 56. Sentai | RS Models 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Kawasaki Ki-61-II Kai Hien 56. Sentai | RS Models 1:48

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 26 września 2016, 11:37

Do galerii wędruje moja druga Jaskółka - tym razem ostatni seryjnie produkowany jej wariant, czyli Kawasaki Ki-61-II Kai Hien, w barwach 56. Sentai, lotnisko Itami w Prefekturze Hyōgo, 1945.

Model produkcji RS Models najpewniej reprezentuje produkcyjną wersję Ki-61-II-KAIa: uzbrojoną w 2 x 12.7 mm (.50 in) karabiny maszynowe w skrzydłach oraz 2 x 20 mm działka w kadłubie. W tej wersji powrócono do skrzydeł z Ki-61-I-Tei, wydłużono o 220 mm kadłub, powiększono usterzenie pionowe, zaś napęd stanowił silnik Ha-140, odpowiednik DB-605.

Maszyna, którą moja miniatura ma z założenia przedstawiać, najwyraźniej została pozbawiona uzbrojenia w skrzydłach, przypuszczalnie w celu zmniejszenia wagi i poprawy osiągów.
Pod koniec wojny, 56. Sentai użytkowała prawdopodobnie cztery takie samoloty, przy czym znane mi są dwie fotografie, ukazujące maszyny zdobyczne, już po zakończeniu działań wojennych.

Na tej fotografii widać dwie takie maszyny:

Obrazek

Porównując z linią modeli Hasegawy wypust czeskiej firmy oceniam dosyć wysoko. Widoczne są pewne podobieństwa (dzięki czemu żywiczny kokpit dedykowany Hasegawie ładnie się zmieścił), jednak jest i wiele różnic, na korzyść tej lub tamtej firmy.

Mankamentami są słabsze spasowanie elementów (na przykład pokrywa działek montowanych w kadłubie) i ogólnie gorsza ich jakość: nieco chropowate powierzchnie, bardzo słabe oszklenie (zalecałbym zamiennik), niektóre detale zaś są trochę "mydlane". Typowe cechy produkcji typu short-run i nie powinny średnio zaawansowanemu modelarzowi sprawić problemu.
Na korzyść czeskiego modelu przemawia natomiast nieco lepszy podział technologiczny (obudowa chłodnicy pod kadłubem z jednego elementu), głębsze wnęki podwozia głównego - a poza tym nie ma alternatywy, gdy ktoś chce zbudować tą wersję Jaskółki bez poważnego przerabiania zestawu wyjściowego.

Z modelu jestem średnio zadowolony, nawarstwiło się wiele błędów przy wykańczaniu, ale kolejne lekcje zostały przeze mnie odebrane.
Wątek warsztatowy znajdziesz tu.

Zapraszam do oglądania i komentowania. Wybaczcie tylko proszę słabe zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2144
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Kawasaki Ki-61-II Kai Hien 56. Sentai | RS Models 1:48

Postprzez HubertKendziorek » wtorek, 27 września 2016, 11:16

... i jeszcze kilka zdjęć z innego aparatu, niestety kompaktu. Ciągle nie potrafię optymalnie ustawić lustrzanki, poległem. Ale będę próbował, w końcu się nauczę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2144
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Kawasaki Ki-61-II Kai Hien 56. Sentai | RS Models 1:48

Postprzez shadowmare » wtorek, 27 września 2016, 11:58

Wyszedł bardzo fajnie. Ja w żadnym wypadku nie jestem specem od fotek ale moim zdaniem światła trochę brakuje, żółte odblaski zdradzają, że doświetlałeś żółtą żarówką - kup takie o zimnym odcieniu, najlepiej białym bo żółty źle wpływa na kolory na fotach.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1580
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Kawasaki Ki-61-II Kai Hien 56. Sentai | RS Models 1:48

Postprzez HubertKendziorek » wtorek, 27 września 2016, 12:09

shadowmare napisał(a):żółte odblaski zdradzają, że doświetlałeś żółtą żarówką

Trafiłeś w "10". Ustawiłem dwa reflektorki 5000K o zimnym odcieniu, ale wydawało mi się że ciemno - i dostawiłem zwykłą lampkę biurkową. Tego błędu kolejny raz nie popełnię. Dzięki za dobrą radę i komentarz.

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2144
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Kawasaki Ki-61-II Kai Hien 56. Sentai | RS Models 1:48

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » wtorek, 27 września 2016, 14:48

Fajny a by był baaardzo fajny gdyby można było ocenić to po zdjęciach co nawet te poprawione średnio oddają jego wygląd. A szkoda bo model i temat przedni ;o) Ustaw głębię ostrości na f22 to Ci się nie bedą końcówki skrzydeł i stateczników rozmydlać
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Kawasaki Ki-61-II Kai Hien 56. Sentai | RS Models 1:48

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 1 października 2016, 13:01

Dzięki za rady i wyrozumiałość.

Udało mi się dzisiaj z rana złapać wolną chwilę w dziennym świetle. Kombinowałem z różnymi ustawieniami, f16 do 22, różne wartości ISO, ale nie większe niż 800. Nadal to nie są dobre zdjęcia, ale chyba lepsze niż dotychczas.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2144
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości