Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez Bercik » niedziela, 23 października 2016, 18:28

Ostatni ulepek z kalkami Rising Decals ;o)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Reklama

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez Moses » niedziela, 23 października 2016, 19:38

Bardzo przyjemny dla oka Emil
Avatar użytkownika
Moses
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 27 stycznia 2012, 01:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez Aleksander » niedziela, 23 października 2016, 20:44

Bardzo mi się podoba!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez GrzeM » niedziela, 23 października 2016, 21:30

Znakomity! Pięknie pomalowany i z sensownym umiarem wybrudzony (spód w czerwonym, śródziemnomorskim kurzu).
Oczywiście owiewka z 1940, to błąd merytoryczny, ale rozumiem że wujek Airfix taką dał i nie chciało Ci się przerabiać.
Obrazek
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez Kuba P. » niedziela, 23 października 2016, 22:31

GrzeM napisał(a):Oczywiście owiewka z 1940, to błąd merytoryczny, ale rozumiem że wujek Airfix taką dał i nie chciało Ci się przerabiać.


Tylko wiatrochron jest zamieniony, uchylana i tylna część są w porządku. Może da się podmienić?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez Bercik » niedziela, 23 października 2016, 22:38

Hej Panowie,

Dziękuję za przychylny odbiór. Owiewkę zamienić się da, wiem, że jest późniejsza i jest wklejona tymczasowo. Tylko niech mi ktoś powie, czym przykleić vacu tak, aby mocno się trzymało i dawało lekko obrabiać przy jakichś niedopasowaniach i przy ewentualnym nacięciu linii na łączeniu kadłubem? Z reguły kleję poxipolem ale przy vacu powierzchnia klejenia w zasadzie jest żadna...
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez greatgonzo » niedziela, 23 października 2016, 23:11

Cyjanoakryl. Przy idealnie dopasowanej części można na styk. Można też zrobić coś w rodzaju rantu prowadzącego. Najlepiej na całym przebiegu styku. Ja zrobiłem trochę inaczej, bo wiatrochron był bardzo słabo spasowany. Dokleiłem prowadniki tylko punktowo na końcach wiatrochronu. To po to, by te rozparły się na szerokość i spasowały z resztą poszycia. Resztę złapałem klejem CA w tych miejscach, gdzie występował styk. Za to przy tylnej części owiewki zrobiłem 'rant' na całej długości. Potem szpachlowałem. Warto pamiętać by przynajmniej pierwszą warstwę szpachlówki zabarwić na kolor wnętrza. Tu była większa zabawa, bo na koniec musiałem wyznaczyć linię łączenia wiatrochronu z kadłubem różną niż ta jaka wynikała z samego klejenia, ale za to mogłem zaakceptować marniejsze spasowanie.

Obrazek
Obrazek

Cyjanoakryl, szczególnie przy otwartej kabinie nie zaparuje oszklenia, jeśli będzie nakładany etapami w małych ilościach. To na wszelki wypadek, bo i tak nie idzie go dużo.

Ostatni raz na tym forum kłóciliśmy się chyba o jakieś okopcenia :).

Muszę stwierdzić, ze okopcenia z wydechów w ogóle Ci tu nie wyszły. Nie jest dobrym pomysłem malować okopcenia kryjącą czarną farbą, a maskowanie ich krawędzi na ostro to już w ogóle zły pomysł!
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez Bercik » niedziela, 23 października 2016, 23:22

greatgonzo napisał(a):Muszę stwierdzić, ze okopcenia z wydechów w ogóle Ci tu nie wyszły. Nie jest dobrym pomysłem malować okopcenia kryjącą czarną farbą, a maskowanie ich krawędzi na ostro to już w ogóle zły pomysł!

Dobre! Nie umiałem z ręki to robiłem od szablonu :mrgreen:
A późniejsza obróbka? Debonberem ściągałeś nadmiar czy tradycyjnie szlifowanko? Trzeba będzie spróbować ;o)

Aaa, i pokaż koniecznie fotkę jak to wyszło!
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez greatgonzo » niedziela, 23 października 2016, 23:45

Obrazek

Obrazek

Wielokrotnie. Wprawdzie na szkło pancerne szła jeszcze maskownica z blachy kryjąca łączenie z kadłubem, ale i tu trzeba było trochę precyzji, bo cienka folia aluminiowa odbiłaby nierówności. To szpachla płynna Gunze. Możliwe, że z domieszką CA, już nie pamiętam.

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez zegeye » poniedziałek, 24 października 2016, 10:55

Gonzo robi tu fantastyczne rzeczy.....tylko trzeba jednak pamiętać że to nie jest 72-ka.... a messerek jednak jest ;o)
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez Atlis » poniedziałek, 24 października 2016, 12:45

No i messer jest pomalowany... Lepiej nie ruszać. Można więcej zepsuć.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 24 października 2016, 14:11

Jeszcze jedna uwaga - czy on powinien mieć te czarne kropki na krawędzi spływu klap??? Nigdy nic takiego nie widziałem.

No i możesz dodać jeszcze poprzeczki we wlotach do chłodnic (pionowe pod skrzydłami poziomą pod nosem) i izolator na antenie. Wszystko widać na zdjęciach które zamieściłem.

A jak się model składał? Czy musiałeś szlifować krawędzie spływu płata? Nowe Airfixy: Hurricane, Blenheim, Defiant mają niestety dość grube, tu wygląda bardzo ładnie.

W ogóle jeszcze raz napiszę, że model wyszedł znakomicie, wygląda jak 48!!!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 24 października 2016, 14:40

Oj tam. Trochę wiary i da się co nieco poprawić na niby to ukończonej materii :).



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



To o czym piszę w większości podpatrzyłem u Andrzeja Ziobera w modelach 1/72. W dodatku u mnie często są to wersje uproszczone na mój użytek, ze szkodą dla jakości modelu.
Jeżeli wiatrochron można oderwać bez większej szkody, to poprawka nie będzie trudna. Jedyna rzeczywista trudność w tym przypadku to zbudowanie w sobie zapału do pracy nad skończonym modelem. Bez tego faktycznie można zepsuć i nie ma się co pchać na siłę.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez skusz » poniedziałek, 24 października 2016, 19:03

Bardzo fajny Messerek, ładnie pomalowany, ładnie delikatnie pobrudzony. Bardzo mi się podoba.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3154
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Bf-109 E-3 - Legion Condor - 1:72 Airfix

Postprzez Bercik » poniedziałek, 24 października 2016, 22:04

Dzięki Panowie. Następny Mietek to też będzie E-3 robiony z Airfixa, więc tam spróbuję z vacu, bo widzę po tym co pokazał Radek, że może być z tym większa rzeźba. W dodatku vacu nie są dedykowane do Airfixa, więc tutaj byłby ten problem, że mogłoby być za wąskie, bądź za szerokie. Dokładając do tego, że kalki są bardzo blisko oszklenia, jednak nie będę tego dotykał.

GrzeM napisał(a):Jeszcze jedna uwaga - czy on powinien mieć te czarne kropki na krawędzi spływu klap??? Nigdy nic takiego nie widziałem.

No i możesz dodać jeszcze poprzeczki we wlotach do chłodnic (pionowe pod skrzydłami poziomą pod nosem) i izolator na antenie. Wszystko widać na zdjęciach które zamieściłem.

A jak się model składał? Czy musiałeś szlifować krawędzie spływu płata? Nowe Airfixy: Hurricane, Blenheim, Defiant mają niestety dość grube, tu wygląda bardzo ładnie.

W ogóle jeszcze raz napiszę, że model wyszedł znakomicie, wygląda jak 48!!!

Dziękuję za przychylną opinię. Bardzo lubię ten model, to już trzeci, który robiłem. Jest całkiem fajnie przemyślany i szybko się go robi. Detale też wyglądają ładnie, choć są bardziej rozmyte, niż w Tamiya. Są też miejsca, gdzie trzeba popracować pilnikiem i papierem, ale po złożeniu jednego modelu, w drugim idzie to już automatycznie. Kilka detali zabrakło - np. wlew paliwa. Do gruntownej przeróbki albo wymiany jest dla mnie fotel, który wygląda tragicznie. Natomiast ogólne dopasowanie wynagradza te małe drobiazgi. Dla mnie idealny model na półkę do szybkiej, niewybrednej budowy, merytorycznie nie porównuję. Więcej o tym zestawie pisałem tutaj:
http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=78682
http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=81360

W tym zestawie krawędzie spływu są OK, ponieważ zarówno lotka, jak i klapa są odlane jako jedna część. Kompletna lotka jest odlana razem z dolną częścią skrzydeł, natomiast klapa jest wklejana osobno. Tak więc wystarczy tylko delikatny szlif samych koncówek i mamy pożądaną ostrość.

Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Wojciech Perkowski i 62 gości