Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez Aphar » czwartek, 27 lipca 2017, 21:19

Model to wydany w tym roku Airfix. Zrobiony prosto z pudła, dorobiłem jedynie pasy pilota i strzelca.

Moim zdaniem model ma tak silne jak i słabe strony. Silne to z pewnością przemyślana konstrukcja (przynajmniej w wersji z zamkniętym silnikiem) i b. dobre spasowanie. Do tego chyba tradycyjnie już u Airfixa niezłe kalki. Jednak w ogólnym rozrachunku mocno mnie niestety rozczarował. Mój egzemplarz (bo nie wiem czy wszystkie tak mają) posiadał masę jamek skurczowych oraz wszelkich 'zapadnięć' plastiku na zewnętrznych powierzchniach, w różnym rozmiarze i miejscach: osłony kół, ogon, kadłub, skrzydła itd, itp. Znaczną część z nich zaszpachlowałem, część jednak przegapiłem. Ponadto wnętrze wzbogacone jest wieloma śladami po wypychaczach umiejscowionymi tak, że usunięcie ich (a przynajmniej kilku z nich) było mocno utrudnione. Coś nie halo jest również z szybką kabiny - okrągły element w który mocuje się karabin jest zbyt duży i nie mieści się tam gdzie powinien, trzeba szlifować.

Zapraszam do oglądania i komentowania:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Aphar
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Aphar
 
Posty: 322
Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 21:20
Lokalizacja: Wesoła

Reklama

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez Atlis » czwartek, 27 lipca 2017, 21:23

Fajny, choć mógłbyś go prysnąć matem bo się za bardzo błyszczy.

B-2 chyba kupię. Kupiłem jakiś czas temu Italeri, ale to jest badziewie.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 27 lipca 2017, 22:41

Nie wygląda jak Airfix więc jest OK ;o) Sprawdzałeś może jak się mają panele, pokrywy i inne takiego do jakichkolwiek planów?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez GrzeM » czwartek, 27 lipca 2017, 23:00

Mnie się bardzo podoba, zarówno model jak i malowanie.
Wątpliwości mam tylko do koloru Dunkelgrun - czy nie jest za jasny i zbyt żółtawy? Ja wiem, że Airfix tak go przedstawia, ale czy to ma jakieś oparcie w rzeczywistości???
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » czwartek, 27 lipca 2017, 23:02

Podoba się, mimo, że rzeczywiście troszkę się błyszczy.
Bardzo czekałem na wersję B-1, bo w zasadzie to oprócz wersji A, jedyna wersja biorąca udział w inwazji na Polskę - fajnie będzie go postawić obok "jedenastki", tylko trzeba gdzieś wyczaić odpowiednie kalki!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez RAV » czwartek, 27 lipca 2017, 23:20

Aleksander napisał(a):trzeba gdzieś wyczaić odpowiednie kalki!

Monografia Kagero, cz. II (nr 27). Kalki w skali 1/72 i 1/48 Ju 87 B-1 A5+DH.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez GrzeM » czwartek, 27 lipca 2017, 23:43

Aleksander napisał(a):Bardzo czekałem na wersję B-1, bo w zasadzie to oprócz wersji A, jedyna wersja biorąca udział w inwazji na Polskę - fajnie będzie go postawić obok "jedenastki", tylko trzeba gdzieś wyczaić odpowiednie kalki!

Stukasów "A" to chyba w Polsce za bardzo nie było? Znam jedno zdjęcie bodaj z Radomia, ale to raczej maszyna treningowa, i chyba już po zakończeniu działań wojennych. Czy może masz jakieś nowe info? Jeśli tak, byłbym zainteresowany!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez Pawel Burchard » piątek, 28 lipca 2017, 07:08

Bardzo fajny :mrgreen:
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez Ralf_S » piątek, 28 lipca 2017, 10:54

GrzeM napisał(a):
Aleksander napisał(a):Bardzo czekałem na wersję B-1, bo w zasadzie to oprócz wersji A, jedyna wersja biorąca udział w inwazji na Polskę - fajnie będzie go postawić obok "jedenastki", tylko trzeba gdzieś wyczaić odpowiednie kalki!

Stukasów "A" to chyba w Polsce za bardzo nie było? Znam jedno zdjęcie bodaj z Radomia, ale to raczej maszyna treningowa, i chyba już po zakończeniu działań wojennych. Czy może masz jakieś nowe info? Jeśli tak, byłbym zainteresowany!


Według stanu jednostek biorących udział w kampanii wrześniowej były na wyposażeniu, ale czy latały?

Ładnie wyszedł, choć trochę mi ten zielony nie leży. Airfix wygląda super!
Pozdrawiam
Ralf_S
Avatar użytkownika
Ralf_S
 
Posty: 1278
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2007, 01:43
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez Murek » piątek, 28 lipca 2017, 11:15

Kolory są jasne bo malowanie było "oszczędne", przy grubszej warstwie kolory byłyby ciemniejsze. Generalnie fajny model.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez Rafako » piątek, 28 lipca 2017, 11:16

Jestem na TAK! Chociaż faktycznie jakaś satyna/mat by mu się przysłużyły.
Gratki!!!
Pozdrawiam, Rafako !
Avatar użytkownika
Rafako
 
Posty: 227
Dołączył(a): wtorek, 26 lutego 2013, 19:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » piątek, 28 lipca 2017, 12:20

Ralf_S odpowiedział za mnie :lol: , więcej nie wiem.
Ralf_S napisał(a):
GrzeM napisał(a):Stukasów "A" to chyba w Polsce za bardzo nie było? Znam jedno zdjęcie bodaj z Radomia, ale to raczej maszyna treningowa, i chyba już po zakończeniu działań wojennych. Czy może masz jakieś nowe info? Jeśli tak, byłbym zainteresowany!


Według stanu jednostek biorących udział w kampanii wrześniowej były na wyposażeniu, ale czy latały?


RAV napisał(a):Monografia Kagero, cz. II (nr 27). Kalki w skali 1/72 i 1/48 Ju 87 B-1 A5+DH.

Dzięki za info, ale niestety nie mam tej monografii, nie wiem, czy jest gdzieś dostępna, będę szukał!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez Aphar » piątek, 28 lipca 2017, 19:08

Dzięki za odzew, cieszę się że się podoba.

Tradycyjnie, na zakończenie, model dostał mieszankę 1/1 bezbarwnego błyszczącego i matowego. Być może proporcje powinny być trochę inne, więcej matowego? Z drugiej strony do zdjęcia wykorzystałem tylko jedną lampą, od góry, co może było najlepszym rozwiązaniem, bo jednak to punktowe światło i stąd to błyszczenie. Na żywo go nie ma, a jest przyjemny odblask jak quasi-rzeczywistego metalu malowanego matem.

Nie napisałem, model malowałem farbami Gunze z serii C. Schemat wg Airfix'a to RLM 70/71/65. Znów tradycyjnie na koniec położyłem biedronkę z żółtymi plamkami. Stąd pewnie przebarwienia na RLM 70. Druga możliwość to bilans bieli.

Nie sprawdzałem poprawności paneli z planami. Miał być szybki i lajtowy. Szybki nie był, za to starałem się wytrwać przy lajtowości i nie weryfikowałem nawet poprawności wnętrza :P
Patrząc jednak na układ nitów, to chyba radosna twórczość projektanta.
Pozdrawiam
Aphar
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Aphar
 
Posty: 322
Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 21:20
Lokalizacja: Wesoła

Re: Junkers Ju-87B-1 Stuka, Airfix 1/48

Postprzez jwk » poniedziałek, 31 lipca 2017, 01:40

Gratuluję wygranej z materią. Wyszedł bardzo zacnie.
Mój dołączył do rozgrzebanych, ale natchniony twoim i dostawą świeżej szpachlowki powróciłem do niego.
Pozwolę sobie zapytać, czy ma ktoś jakieś szkice stuki w locie nurkowym? Czy żaluzje chłodnicy się zamykały, itp.
jwk
 
Posty: 169
Dołączył(a): środa, 1 lipca 2009, 11:22


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości