Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Ziarkoski » niedziela, 19 sierpnia 2018, 15:18

Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24
Witam. Jest to mój pierwszy post na forum tak jak i pierwszy model który skleiłem. Oglądając kilka galerii z pracami i filmów na youtube doszedłem do wniosku że jest to całkiem interesujące i chciałbym spróbować. Jakiś czas później zakupiłem pierwszy model jakim była właśnie Toyota AE86 od Fujimi, wzorowana na Hachi-Roku z Initial D.

Obrazek

Na pierwszy ogień poszło podwozie które posklejałem i pomalowałem w podkład używając Tamiya Surface Primier, do wydechu użyłem farbki Pactra A71 Silver (G).

Obrazek

Póżniej położyłęm podkład na karosierię, elementy wnętrza i zacząłem pracę nad wnętrzem. Malowałem pędzlem bo szkoda mi na aerograf tyle pieniędzy, farbi też kupowałem te tańsze (Pactra) bo nie widziałem sensu wydawać nie wiadomo ile kasy jak to był pierwszy model i nie wiedziałem czy będzie to dla mnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wszystko wyglądało tak jakbym chciał, ale byłem zadowolony z efektu jak na początki. Zaobserwowałem że modelarstwo bardzo mnie uspokaja i wycisza a czas przy tym leci bardzo przyjemnie. Następnym etapem było malowanie kasty? Tak to się chyba fachowo nazywa, ale nie wiem bo się nie znam. Maskowania było bardzo dużo a dopiero po pomalowaniu całości wymyśliłem że mogłem zrobić to inaczej… Mogłem najpierw pomalować całość na biało a później zamaskować tak żeby zostały widoczne elementy które mają być czarne i wtedy psiknąć je na czarno, a ja się męczyłem i dwa razy maskowałem pierw białe, później czarne elementy (Chyba że tak to się robi to poproszę o jakieś wskazówki).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z malowanie jestem tak średnio zadowolony, z maskowania – tragedia… Najgorzej wyszły mi uszczelki szyb i nadkola, ale jakoś trzeba się nauczyć więc nie poddaje się i będę próbował dalej. Zostały do dokończenia detale.

Obrazek

Pomalowałem halogeny, kierunkowskazy i tylne światła farbkami clear i powiem szczerze że lepiej to wygląda na żywo niż na zdjęciu.

Obrazek

Obrazek

Aktualnie doszedłem do etapu kładzenia bezbarwnego i kalek, ale na razie nie mam na to czasu więc musiałem wstrzymać prace na jakiś czas. Na forum wyczytałem że kierunkowskaz zamiast malować na pomarańczowo można na srebrno a później na to pomarańcz przeźroczysty i tak też zrobiłem, efekt jaki uzyskałem bardzo mi się spodobał a lusterka wykonałem ze sreberka po witaminie C. Zostało położyć lakier i kalki, przykleić wycieraczki, szybę i tylne lampy. Chciałbym też położyć washa na wydech i może na szczeliny drzwi. Poproszę o jakieś wskazówki co poprawić, co jak zrobić, fajnie też by było poznać jakieś nowe sklepy z modelami niekoniecznie krajowe no i najważniejsze o ocenę moich dotychczasowych prac.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ziarkoski
 
Posty: 14
Dołączył(a): sobota, 18 sierpnia 2018, 00:29
Lokalizacja: Kraków

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 19 sierpnia 2018, 15:40

Widać że zrobiłeś mały research co do materiałów i technik, nie wszyscy tak robią, więc gratki za to. Co do maskowania, jak napisałeś trzeba było psiknąć całość białym, zamaskować i czarny na to. Jakość przyjdzie z doświadczeniem, kładź błyszczący, kalki i model na półkę. Kup następny i ćwicz dalej.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4818
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez pawel700 » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 18:58

Napisałeś tylko jeden post na forum, w którym jest cała relacja z budowy i zdjęcia gotowego modelu.
Niektórzy zanim rozpoczną modelowanie, to najpierw napiszą na forum 100 postów z banalnymi pytaniami, chyba nawet by nie mieli odwagi otworzyć pudełka z modelem bez zapytania się jak się pudełko otwiera.
"nie wiedziałem czy będzie to dla mnie. " - zdecydowanie jest to hobby dla Ciebie:)
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 20:52
Lokalizacja: Kielce

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Ziarkoski » sobota, 8 września 2018, 16:42

Dziękuję za miłe komentarze, na pewno one napędzają żeby robić coś dalej. :->

Po okresie przerwy znalazłem czas na dalsze prace nad modelem, więc musiałem powiększyć swój warsztat o niezbędne narzędzia. Kupiłem papiery ścierne o gradacji 600, 800, 1000, 1500, 2000 i 2500, paletę do mieszania farb, mieszadełko, szpachlówkę, strzykawki do nabierania farby, lakier bezbarwny Vallejo, rozcieńczalnik i płyny do kalek Mr. Hobby, bezbarwny Tamiya X-22 i Tamiya TS-7 Racing White.

Obrazek

Obrazek

Nałożyłem bezbarwny na wcześniej odtłuszczoną powierzchnię i był super efekt, wszystko się ładnie świeciło, ale po kilku minutach miałem wrażenie że rozpuścił mi biały kolor i zaczyna on spływać. Chciałem zachować zimną krew i dać mu czas do wyschnięcia to oczywiście gdy odkładałem karoserie musiała się ona przewrócić i położyć na pyłku z podkładu…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyschnięciu okazało się że biały kolor jest w porządku więc może to był tylko jakiś efekt, albo położyłem za grubą warstwę. Przynajmniej już wiem więcej i uczę się na błędach żeby nie popełnić ich kolejnym razem. Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru zabrałem się za nakładanie kalkomanii. Powiem szczerze że nie myślałem że z płynami może być to tak przyjemne, zawsze gdy nakładałem na samej wodzie to mi się targały, nie chciały trzymać się powierzchni, a tutaj? Wszystko pięknie i tak jak chciałem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mi się podoba jak na pierwszy model, chciałbym też poznać Waszą opinię. :) Po błędach jaki zrobiłem i problemach na które się natknąłem wiem nad czym muszę popracować i co dokupić. W pierwszej kolejności jakiś stojak do malowania np. Tamiya.
Mam też dwa pytania dotyczące podkładu. Czy szary podkład w spray’u Vallejo 400 ml to dobry wybór? Ciekawi mnie czy można później na niego położyć farby Tamiya TS, bo ze względów ekonomicznych wypada lepiej niż dotychczasowy. Drugie pytanie to czy podkładem zamalowywać plastik tak żeby nie było prześwitów, czy nanieść cienką warstwę żeby tylko farba się miała czego trzymać?
Ziarkoski
 
Posty: 14
Dołączył(a): sobota, 18 sierpnia 2018, 00:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Rafikk222 » sobota, 8 września 2018, 22:26

ładne Truneo :D

Powiem ci że środek mi się bardzo podoba, ja skleiłem dwa modele ale patrząc na modele innych wiem że wieeeeele mi brakuje, szkoda tylko że nie ma silnika, na następny model proponuję ci nissana skyline gtr ma przezroczystą maskę i taką można zostawić, wtedy świetnie widać silnik, nie wiem czy byś chciał coś takiego robić, ale jak wiadomo spód samochodu nie jest czysty, często też jest pokryty specjalną konserwacją do podwozi, i wychodzi taki baranek, ja w nissanie tak zrobiłem pomalowałem spód na czarno i potem delikatnie przejechałem szmatką z rozpuszczalnikiem, porobiły się takie gródki jak właśnie ma konserwacja, układ wydechowy gdy jest już srebrny można pomalować rozcieńczoną czarną farbką, wyjdzie fajny efekt, można użyć brązowej farbki by wyszedł efekt rdzy

W sumie to może pokażę te swoje modele ale się trochę boję
Rafikk222
 
Posty: 23
Dołączył(a): piątek, 6 lipca 2018, 00:27

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Ziarkoski » sobota, 8 września 2018, 23:19

Dziękuje za komentarz, ciesze się ze moja praca się podoba. :) Szkoda że nie ma silnika a jakiś czas po kupnie tego modelu był dostępny ten sam tylko że z silnikiem i za mniejszą cenę. Co do następnego warsztatu w planach jest Civic Type R EP3 który będzie odwzorowany na prawdziwym samochodzie kolegi ale że musi on być dużo lepszy od Trueno to chyba będę zmuszony poćwiczyć na innych. Myślałem właśnie nad GTR’em ale R32 albo Silvia S13 bo one też występowały w Initial D. Nawiazując do wydechu to mam washa Tamiyi tylko nie wiem czy mogę go położyć bezpośrednio na akryle Pactry czy najpierw tez dać bezbarwny na podwozie?

Pokazuj te modele, nie ma czego się bać. ;)
Ziarkoski
 
Posty: 14
Dołączył(a): sobota, 18 sierpnia 2018, 00:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Rafikk222 » niedziela, 9 września 2018, 18:15

Zrobiłem post "Moje pierwsze modele Nissan Silvia & Nissan Skyline GTR" także możesz je zobaczyć w dziale modeli ukończonych

Zawsze możesz wyciąć maskę z Truneo i wstawić tam jakiś silnik, można kupić na necie, może dorwiesz taki jaki tam był tylko pamiętaj by nie z Levina bo wstyd :D

Moją Silvię dokończę tylko muszę się za to wziąć :)

PS: Jak nakładasz kalkomanię? Ja na silvia próbowałem ale odpadały na samej wodzie :\
Rafikk222
 
Posty: 23
Dołączył(a): piątek, 6 lipca 2018, 00:27

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Ziarkoski » niedziela, 9 września 2018, 20:44

Najpierw położyłem jedna warstwę bezbarwnego Vallejo błyszczący, jak wysechł to używałem płynów do kalek Mr. Hobby. Na samej wodzie mi się targały a z tymi dodatkami super się kładło.

Co do wycinania maski to próbowałem wyciąć przednie światła ale zepsułem to całkowicie. Lakier popękał i nie wyglada to dobrze, może było by inaczej gdybym na samym początku (przed podkładem) je wyciął.
Ziarkoski
 
Posty: 14
Dołączył(a): sobota, 18 sierpnia 2018, 00:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Bichits » poniedziałek, 10 września 2018, 11:44

Wycinanie i szlifowanie robi się na samym początku.
Jestem ciekaw jakie silniki są w sklepach po za 2jz i rb26 robionych z żywicy przez angielski sklep hiroboy. 4age nie widziałem, ale może ktoś mnie oswieci
Bichits
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 23 maja 2018, 20:17

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Ziarkoski » poniedziałek, 10 września 2018, 13:23

Już wiem że trzeba było o tym pomyśleć na samym początku. Silników jest dużo do wyboru, wystarczy tylko poszukać. Może gdy będę miał więcej doświadczenia i lepsze umiejętności to zrobię kolejny model AE86 tym razem ze światłami i silnikiem, ale to zobaczę.
Ziarkoski
 
Posty: 14
Dołączył(a): sobota, 18 sierpnia 2018, 00:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Bichits » poniedziałek, 10 września 2018, 17:42

Widzę, że Aoshima zrobiła 4age do wersji Levin ale nic po za tym. Mogę prosić o źródła? :twisted: :twisted:
Bichits
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 23 maja 2018, 20:17

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Ziarkoski » poniedziałek, 10 września 2018, 18:59

Aoshimy 4age do Trueno w wersji 20v silvertop z ITB.

https://agtom.eu/samochody/348161-aoshi ... results=22

Co do mojej poprzedniej odpowiedzi miałem na myśli różne silniki które są dostępne w sieci, nie tylko do tego modelu skoro przytaczasz Toyoty 2jz i Nissanowski rb26.
Ziarkoski
 
Posty: 14
Dołączył(a): sobota, 18 sierpnia 2018, 00:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Rafikk222 » czwartek, 13 września 2018, 18:17

Kupić model w większej skali i zrobić na zdalne sterowanie, oraz działające światła plus, figurka Takumiego a obok niego przerażonego Itsukiego :D
Rafikk222
 
Posty: 23
Dołączył(a): piątek, 6 lipca 2018, 00:27

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Ziarkoski » piątek, 21 września 2018, 02:01

Kalki nałożone i ostatnie warstwy bezbarwnego także. Teraz czeka mnie polerka, do ukończenia brakuje tylnych lamp bo gdzieś je zgubiłem. Ktoś miałby sposób jak by je dorobić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przepraszam za jakość zdjęć ale były robione i obrabiane telefonem.
Ziarkoski
 
Posty: 14
Dołączył(a): sobota, 18 sierpnia 2018, 00:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Toyota AE86 Trueno Initial D FUJIMI 1/24

Postprzez Bichits » piątek, 21 września 2018, 12:11

Ja nawet maluję elementy jeszcze na arkuszu żeby potem się nie zgubiły etc. Te lampy wydają się być prostokątne i płaskie, więc można je zrobić z przezroczystych arkuszy plastikowych. Widziałem takie w internecie, ale nie wiem czy są w Polsce i gdzie je kupić.
Bichits
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 23 maja 2018, 20:17

Następna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości