Elektrosadzarka krok po kroku...

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Elektrosadzarka krok po kroku...

Postprzez dioramym » wtorek, 3 sierpnia 2010, 18:25

Witam wszystkich...

Nie mogłem odszukać odpowiedniego działu do przedstawienia niniejszego artykułu, więc postanowiłem umieścić go tutaj z przyczyny iż elektrosadzarka jest ściśle związanym urządzeniem z dioramami.

Poniższy artykuł bazowany był na zachodnim który kiedyś odnalazłem w internecie opisuje krok po kroku jak niskim kosztem około 20-25zł. bez wielkiej wiedzy o elektronice i jej zagadnieniach zbudować samemu w domu urządzenie do sadzenia trawki statycznej, które bardzo często ułatwi nam pracę z zazielenianiem terenu dioram.

UWAGA!
Obrazek

Elementy potrzebne do zbudowania elektrosadzarki to:

1. Gotowa elektryczna łapka na muchy (musi być dwubiegunowa, czyli posiadać trzy metalowe siatki)która jest dostępna w wielu sklepach internetowych a także na allegro.pl, gdzie ja akurat zakupiłem swoją.
2. Metalowe sitko kuchenne o małej średnicy około 6cm, można je nabyć w sklepach z Artykułami Gospodarstwa domowego, w cenie około 5-10zł. w zależności od producenta.
3. Dwa cienkie przewody elektryczne jedno żyłowe o długości około 30cm które zapewne każdy znajdzie w domu, lub zakupi za symboliczne kilka złotych w sklepie elektronicznym średnio to koszt około 2zł. za metr.
4. Klej na ciepło.
5. Zacisk elektryczny, tzw krokodylek.

Gdy mamy już wszystkie elementy, rozpoczynamy budowę urządzenia.

UWAGA! PRZED ROZPOCZĘCIEM PRAC NALEŻY ODŁĄCZYĆ ŹRÓDŁO ZASILANIA UKŁADU!



1. Rozkręcamy zakupioną elektryczną łapkę na muchy, delikatnie otwieramy obudowę by przez przypadek nie uszkodzić żadnego przewodu znajdującego się wewnątrz.

Obrazek


Obrazek

Na zdjęciu są widoczne dwa przewody przylutowane do płytki z elektroniką i idące do siatek żółty i biały, kolory mogą być równie dobrze inne ja akurat miałem takie. Podstawa tkwi w tym by zlokalizować który przewód jest połączony z środkową siatką bo to właśnie jest przewodem dodatnim i będzie przylutowany do naszego sitka. A kabel idący do dwóch pozostałych siatek będzie przewodem masowym. Po zlokalizowaniu i odpowiednim oznaczeniu sobie płytki z elektroniką, należy wylutować te dwa przewody i przylutować dwa nowe w ich miejsce. Najlepiej jako przewód dodatni przylutować kabel o kolorze czerwonym, a minusowy o kolorze czarnym uchroni nas to przed pomyłką. Przewód minusowy powinien mieć długość około 30 cm, który od razu po przylutowaniu do płytki możemy z drugiej strony zakończyć zaciskiem elektrycznym tzw. krokodylkiem. Zaś dodatni dopasowujemy do naszego sitka po jego zamocowaniu w plastikowej rączce elektrycznej łapki na muchy.

Poniżej zdjęcie po przylutowaniu przewodów do płytki z elektroniką oraz połączeniu przewodu dodatniego z wcześniej odpowiednio przyciętą i powyginaną rączką metalowego sitka.

Obrazek

Na tym etapie zakończyliśmy wszelakie lutowanie, teraz czas na izolacje rączki wmontowanego w urządzenie sitka, do tego celu urzywamy kleju na ciepło który również usztywni sito w rączce.

Obrazek

Teraz przystępujemy do podłączenia akumulatora jeśli tak zasilane jest urządzenie, oraz skręcania urządzenia, po tym etapie mamy już urządzenie przygotowane do pracy wymagające tylko umieszczenia baterii w przypadku zasilania bateryjnego.

Obrazek

Przy sadzeniu trawki wbijamy w posmarowane klejem miejsce (Wikol lub inne kleje na bazie wody, przewodzące prąd elektryczny)szpilkę lub mały gwoździk i podłączamy do niego kabel ujemny czyli czarny zakończony zaciskiem elektrycznym w postaci tzw. krokodylka. Zaś do sitka wsypujemy trawkę elektrostatyczną, wciskamy przycisk w rączce elektrycznej łapki na muchy i lekko potrząsamy elektrosadzarką nad mokrym klejem. Trawka naelektryzowana w sitku wbija się w klej i stoi pionowo. Efekt można zobaczyć na zdjęciu poniżej, trawka użyta w moim przypadku ma 2mm wysokości więc nie widać tego dokładnie ze względu na jej nie wielki rozmiar.

Obrazek
Przy korzystaniu ze zbudowanego urządzenia należy pamiętać o wysokim napięciu w nim i zachowujemy pełną ostrożność by nie zostać porażonym przez prąd elektryczny, nie chwytamy rękoma sitka oraz zacisku na przewodzie ujemnym jedocześnie ponieważ zostaniemy porażeni prądem elektrycznym! Który jest niebezpieczny dla zdrowia i życia!
Mam nadzieje że w jakiś sposób pomogłem tym których nie stać na drogie fabryczne urządzenie, a są w stanie samemu je zrobić.

Pozdrawiam...
dioramym
 
Posty: 10
Dołączył(a): wtorek, 3 sierpnia 2010, 18:20

Reklama

Re: Elektrosadzarka krok po kroku...

Postprzez bartek piękoś » wtorek, 3 sierpnia 2010, 22:55

Mocne! :D
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 20:20
Lokalizacja: Radom

Re: Elektrosadzarka krok po kroku...

Postprzez ROMAN » czwartek, 12 sierpnia 2010, 15:18

Mnie zaintrygował tytuł..... ciekawe rozwiązanie problemu. Powiedziałbym "wzruszające" urządzenie. ;o)
Avatar użytkownika
ROMAN
 
Posty: 2178
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 12:22

Re: Elektrosadzarka krok po kroku...

Postprzez _iceboy » poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 11:33

Indukcja elektromagnetyczna w modelarstwie :mrgreen: to jest dobre :!:

Gdzie i za ile taka lapke mozna kupic?
Avatar użytkownika
_iceboy
 
Posty: 987
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:22
Lokalizacja: Konin/Warszawa

Re: Elektrosadzarka krok po kroku...

Postprzez dioramym » sobota, 4 września 2010, 05:00

Na allegro.pl a cena to około 15zł.
dioramym
 
Posty: 10
Dołączył(a): wtorek, 3 sierpnia 2010, 18:20

Re: Elektrosadzarka krok po kroku...

Postprzez Adrianowro » niedziela, 30 stycznia 2011, 22:46

Właśnie konstruuje sobie taką "trzepaczkę" do trawy- dzięki za schemat :)
Avatar użytkownika
Adrianowro
 
Posty: 1245
Dołączył(a): niedziela, 31 stycznia 2010, 16:55
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: Elektrosadzarka krok po kroku...

Postprzez morfeusz747 » piątek, 28 października 2011, 14:47

Sorry, że odkopuje stary temat ale mam pytanie czy ta własnej roboty sadzarka stawia porządnie tą trawę? Napięcie jest ~3V jednak niektórzy mają kilkaset większe V i trawa stoi elegancko. Jak to wygląda w tym przypadku? Bo na zdjęciu jest efekt taki, że parę stoi pionowo, a reszta leży :P
morfeusz747
 
Posty: 51
Dołączył(a): piątek, 27 sierpnia 2010, 17:52

Re: Elektrosadzarka krok po kroku...

Postprzez m.gala » czwartek, 1 marca 2012, 11:40

morfeusz747 napisał(a):Sorry, że odkopuje stary temat ale mam pytanie czy ta własnej roboty sadzarka stawia porządnie tą trawę? Napięcie jest ~3V jednak niektórzy mają kilkaset większe V i trawa stoi elegancko. Jak to wygląda w tym przypadku? Bo na zdjęciu jest efekt taki, że parę stoi pionowo, a reszta leży :P

3V masz na zasilaniu. Potem jest elektronika - przetwornica która z tych 3V robi właśnie kilkaset, może więcej. Tak że między sitkiem a podstawką masz właśnie te twoje "kilkaset większe V" stąd ostrzeżenia autora "wynalazku" żeby nie dotykać tych elementów w czasie "sadzenia trawy".
P.S. Sorki za "wykopki"
Pozdrawiam
Marcin Gala
Obrazek
m.gala
 
Posty: 73
Dołączył(a): środa, 11 stycznia 2012, 11:40

Re: Elektrosadzarka krok po kroku...

Postprzez Vargien » środa, 10 lipca 2013, 20:09

Witam, mam problem zrobiłem urządzenie zgodnie z instrukcją, jednak mam problem z sadzeniem trawki, ponieważ robię tak jak napisane a trawka spada i przykleja się całkowicie płasko. Używam tej trawy http://allegro.pl/trawa-elektrostatyczn ... 13639.html chyba że problem tkwi w tym, że to nie jest trawa elektrostatyczna lub może wyskość na jakiej trzymam sitko ma znaczenie ?
Pozdrawiam Adam :)
Zapraszam ==> https://www.facebook.com/model.fun
Avatar użytkownika
Vargien
 
Posty: 48
Dołączył(a): środa, 1 maja 2013, 21:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Elektrosadzarka krok po kroku...

Postprzez DanielZietek » poniedziałek, 12 grudnia 2016, 15:43

Fajnie by było gdyby zdjęcia zostały odświeżone :)
DanielZietek
 
Posty: 97
Dołączył(a): poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 08:20


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość