Lutowanie elementów fototrawionych

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez wojtek_fajga » środa, 4 lutego 2009, 17:04

siara1939 napisał(a):
Ja posiadam zestaw blaszek Eduarda- wygladajacy na nowe srebro i w zaden sposob nie da sie go zlutowac- nawet uzywajac pasty Koki i Dremela.
Probowalem i palnikiem i grotem, nawet przetarlem powierzchnie papierem sciernym, odtluscilem- na nic.
Ze zwykla miedzia i mosiadzem nie ma najmniejszego problemu, a z tymi blaszkami Eduarda niestety nie bylem w stanie nic zrobic.
Czy masz Wojtek jakies rady na przyszlosc?
Dla mnie ten Eduard koloru srebrnego nadaje sie tylko do klejenia na CA.


Te blacht Eduarda są pokryte jakąś powłoką i chyba nie jest to pozostałość z procesu pokrywania emulsją swiatłoczułą i naświetlania. Te blachy w miejscach gdzie są podtrawione maja taki sam kolor jak w miejscach nie trawionych. To sugeruje, że może to jest jakaś powłoka nałożona po trawieniu. Aby te blachy lutować, trzeba tę powłokę usunąć. Podobna dyskusja była w kontekście blach Parta, które również są pokryte jakims badziewiem i nie daje ich się lutować bez usunięcia tego.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Reklama

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez Pafko » środa, 4 lutego 2009, 17:51

Kleje aneorobowe są stosowane do klejenia metali. Dają mocną spoinę i są niewidoczne.Spoina powstaje w zaledwie kilkunastu sekund.Powstaje na skutek braku dopływu powietrza pomiędzy dwoma powierzchniami metalowymi.Nadmiar po prostu zmywa się spirytusem.Cena nie jest już taka zapowrowa jak kiedyś,gdy za opakowanie 400 ml płaciło się około 450 PLN+VAT.W chwili obecnej Loctite /sprawdzę w pracy jaki ma numer/ można kupić już za około 50 PLN za 50 ml.
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez draz » czwartek, 5 lutego 2009, 01:56

Gdzie można taki klej kupić?
Mam do połączenia blaszki stalowe, CA odpada, a nie chce mi się nowego projktu robić i czekac na trawienie.
Bartosz Obara
Obrazek
Avatar użytkownika
draz

Ojciec chrzestny
 
Posty: 2254
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:44
Lokalizacja: Katowice

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez Pafko » czwartek, 5 lutego 2009, 11:11

We wszystkich odziałach,które handlują asortymentem Loctite.Dużo masz do klejenia? Daj znać na priv.
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez mr.jaro » czwartek, 5 lutego 2009, 13:50

Teraz juz i ja nie moge powstrzymac sie od zadania kilku pytan.

Pafko napisał(a):Powstaje na skutek braku dopływu powietrza pomiędzy dwoma powierzchniami metalowymi.

Stad wnioskuje, ze dziala to na zasadzie adhezji, zatem bardziej nadawaloby sie do klejenia plaszczyzn, a nie krawedzi blaszek. Czy tak?

Pafko napisał(a):Nadmiar po prostu zmywa się spirytusem.

Jeszcze przed, czy takze po wyschnieciu?
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez Diego » czwartek, 5 lutego 2009, 17:34

Witam

A nie jest to przypadkiem Locktite w postaci fioletowego bądź czerwonego płynu którym zabezpiecza się połączenia gwintowane przed samoczynnym odkręcaniem się ?

Do łączenia krawędzi raczej się nie nadaje,bo mała powierzchnia kontaktowa i istotne pytanie,o ile łączy metal z metalem to czy połączenie metalu z plastikiem jest równie mocne?'

Pozdrawiam
Marcin J.
Diego
 

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez Pafko » czwartek, 5 lutego 2009, 23:00

Łączy tylko metal z metalem. Te do gwintów to zupełnie inne kleje.Jeśli chodzi o zmywanie,to nie zastygnie,gdy ma dostęp powietrza.Ten który ja stosuję /Chester Molecular E36/ łączy części do temperatury 250 stopni C,a wytrzymałość wynosi około 450 Nm. Taki pożyczam z pracy,ale może być również taki: http://alejahandlowa.pl/tr/produkt/ches ... 57417.html
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez AdrianB » niedziela, 8 marca 2009, 01:04

wojtek_fajga napisał(a):
siara1939 napisał(a):
Ja posiadam zestaw blaszek Eduarda- wygladajacy na nowe srebro i w zaden sposob nie da sie go zlutowac- nawet uzywajac pasty Koki i Dremela.
Probowalem i palnikiem i grotem, nawet przetarlem powierzchnie papierem sciernym, odtluscilem- na nic.
Ze zwykla miedzia i mosiadzem nie ma najmniejszego problemu, a z tymi blaszkami Eduarda niestety nie bylem w stanie nic zrobic.
Czy masz Wojtek jakies rady na przyszlosc?
Dla mnie ten Eduard koloru srebrnego nadaje sie tylko do klejenia na CA.


Te blacht Eduarda są pokryte jakąś powłoką i chyba nie jest to pozostałość z procesu pokrywania emulsją swiatłoczułą i naświetlania. Te blachy w miejscach gdzie są podtrawione maja taki sam kolor jak w miejscach nie trawionych. To sugeruje, że może to jest jakaś powłoka nałożona po trawieniu. Aby te blachy lutować, trzeba tę powłokę usunąć. Podobna dyskusja była w kontekście blach Parta, które również są pokryte jakims badziewiem i nie daje ich się lutować bez usunięcia tego.


Ja dzisiaj usunąłem emalię z blach Parta za pomocą sody kaustycznej - zeszło piknie- jutro lutowanie
AdrianB
 

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez EsKeL » niedziela, 12 lipca 2009, 21:43

Czy istnieją jakieś tańsze zamienniki tej pasty??
Obrazek
EsKeL
 
Posty: 42
Dołączył(a): czwartek, 21 maja 2009, 15:36

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez Mecenas » niedziela, 26 lipca 2009, 12:11

Ja kupiłem w sklepie dla elektroników za 11,99zł i też działa, jestem po pierwszych próbach i przymiarkach. Nie mam jednak porównania z Ko-ki więc może jest ona warta tych ośmiu dych...
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez Sebastian » wtorek, 28 lipca 2009, 11:20

Ja dziś zadebiutowałem w teście lutowniczym próbując pasty Rosol 3 z Rothenbergera.No i bardzo pozytywnie zaskoczony jestem.Działa to fajnie tylko muszę popracować z temperaturą bo jak użyłem lutownicy gazowej to płomień działa szybko ale agresywnie a zapodając grot do dmuchania gorącym powietrzem to długo trwa.Jakiej cyny koledzy używają? Takiej czystej cienkiej?
Sebastian
 
Posty: 737
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 20:56

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez Marek(Thrawn) » piątek, 12 marca 2010, 22:30

Witam
Zastanawiam się nad zakupem takiej oto lutownicy
http://www.blackanddecker.pl/powertools ... tno/CI500/
i do tego pastę do lutowania.
W tym sklepie znalazłem parę past może ktoś ich już używał, bo nie wiem którą wybrać.
Oto link do sklepu:
http://www.techgsm.pl/Soldering_paste_Weller,98852.html
poniżej tej pasty są inne.
Pozdrawiam Marek(Thrawn)
Avatar użytkownika
Marek(Thrawn)
 
Posty: 154
Dołączył(a): sobota, 16 stycznia 2010, 11:53

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez luki932 » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 20:37

jeśli chodzi o lutowanie to czy można używać do tego coś takiego?

http://www.topex-tools.com/PL/narzedzia/katalog/Laczace/Lutownice_gazowe/44E102/

Co do pasty to się troszkę waham czy kupić KOKI czy pastę do lutu miękkiego do cu. Do tej drugiej mam dostęp w sumie za darmo.
luki932
 
Posty: 11
Dołączył(a): piątek, 4 stycznia 2013, 11:28

Re: Lutowanie elementów fototrawionych

Postprzez Kuba Lipiński » piątek, 1 lutego 2013, 12:51

Powinien się nadać, nie wiem tylko, czy nie będziesz musiał za każdym razem odpalać go np zapalniczką.
Avatar użytkownika
Kuba Lipiński
 
Posty: 100
Dołączył(a): środa, 26 października 2011, 11:32

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości