Strona 1 z 1

Dach kryty gontem - rzeźbienie (1/50)

PostNapisane: poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 21:43
przez ergie
Popełniłem na moim blogu tutek na powyższy temat. Tutaj podaję jego kopię.

Do wykonania połaci dachowej pokrytej gontem będziemy potrzebować ➀ płytki polistyrenu HIPS, ➁ nożyka o ostro zakończonym ostrzu, ➂ skrobaka z płaskim zakończeniem. Przy wybieraniu płytek HIPS należy zwrócić uwagę na ich powierzchnię, najlepiej żeby była matowa. Powierzchnia błyszcząca jest utwardzana i ciężko się w niej rzeźbi.

Obrazek

---

Najpierw należy rozrysować poszczególne pasy gontów, układające się równolegle do krawędzi okapu. Można do tego użyć zarówno miękkiego ołówka, ➁ długopisu jak i cienkopisu spirytusowego. Przy rysowaniu długich ➀ linii dobrze pomóc sobie ➂ linijką.

Obrazek

---

Następnie rysujemy nieregularne ➀ "łaty" świadczące o naprawianiu dachu. Dobrze jest zaznaczyc przy tym niepotrzebne już ➁ linie, regularnego podziału.

Obrazek

---

Następnie, przy pomocy płasko zakończonego ➁ skrobaka wykonujemy imitację pionowych podziałów połaci. Krawędź skrobaka prowadzona przy narysowanej linii powinna być poddana większemu naciskowi, po to aby uzyskać pochyłą powierzchnię w stosunku do pierwotnej powierzchni płytki. Skrobak prowadzimy długimi posunięciami równoległymi do narysowanej linii. Powstający w ten sposób ➀ uskok nie musi być idealnie prosty. W tej skali dopuszczalne jest odstępstwo od narysowanej lini ok. +/- 0,5 mm.

Obrazek

W efekcie powinniśmy uzyskać płytkę o przekroju zbliżonym do tego pokazanego poniżej.

Obrazek

---

Wybierając skrobak zwróćmy uwagę na to aby jego ➀ szerokość była zbliżona do największej szerokości rzeźbionego podziału. Ważne jest też aby ➁ kąt pomiędzy krawędzią roboczą a jego krawędzią boczna był zbliżony do kąta prostego.

Obrazek

---

Po wykonaniu podziałów poziomych przystępujemy do rzeźbienia poszczególnych gontów. Używamy do tego ostro zakończonego nożyka. Wykonując ruchy prostopadłe do wykonanych poprzednio podziałów, w kierunku od ➀ "dolnej" krawędzi pasa gonów.

Obrazek

---

Gdy wyrzeźbimy już wszystkie gonty, zabieramy się za nadawanie im odpowiedniej faktury. Tym razem wykonujemy ruchy w kierunku odwrotnym do tego w jakim rzeźbiliśmy poszczególne gonty. Należy do tego używać ostrej końcówki nożyka, lekko ja naciskając. Mamy bowiem uzyskać delikatne rowki na powierzchni poszczególnych gontów.

Obrazek

---

No i robota skończona. Na pierwszym planie widoczna gotowa ➀ połać dachu pokrytego gontem. W tyle ➁ połać z dodatkowo nieregularnie ukształtowanym okapem.

Obrazek

---

PS.
Jako, że to mój pierwszy raz chętnie wysłucham uwag krytycznych. Szczególnie co do sposobu podania wiedzy.

Re: Dach kryty gontem - rzeźbienie (1/50)

PostNapisane: piątek, 26 kwietnia 2013, 15:20
przez Marek Barański
Bardzo fajna lecz cokolwiek pracochłonna metoda. Przy małej skali wydaje się być jak znalazł, do 35 całość jak dla mnie jest za równa i za płaska.

Re: Dach kryty gontem - rzeźbienie (1/50)

PostNapisane: piątek, 26 kwietnia 2013, 20:05
przez ergie
Robiłem w podobny sposób gonty w skali 1:25. Tylko składałem je z pasów a całość rzeźbiłem w płytce 2mm. Efekt wyszedł całkowicie zadowalający. A co do czasochłonności to niestety prawda.

Re: Dach kryty gontem - rzeźbienie (1/50)

PostNapisane: sobota, 27 kwietnia 2013, 00:18
przez spiton
Szerokość "sorów" gonta jest równa. Chyba, że geometria dachu wymusza "równanie sorów" bądź "tracenie sorów". Na prostym dachu szerokość jest równa.

Re: Dach kryty gontem - rzeźbienie (1/50)

PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 06:32
przez khushfehmi045
Tym razem wykonujemy ruchy w kierunku odwrotnym do tego w jakim rzeźbiliśmy poszczególne gonty. Należy do tego używać ostrej końcówki nożyka, lekko ja naciskając. Mamy bowiem uzyskać delikatne rowki na powierzchni poszczególnych gontów.??