Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez Gienek » czwartek, 27 września 2007, 15:34

Mam podróbę Iwaty 0,2 mm. Rozklekotana trochę i po wymianie uszczelek. Zdarzało mi się kilkakrotnie zgiąć koniec iglicy (zwykła nieuwaga - malując bardzo drobne elementy odkręcam końcówkę z dyszy i w ten sposób igła wystaje - potem odkładam zapominając o tym i ... :cry: )
Skuteczne i sprawdzone prostowanie przeprowadzam na płytce szklanej dociskając koniec iglicy pod niewielkim kątem i obracam (czasem też obracając dociskam jeszcze z góry drugą szklaną płytką - szkło to płytki laboratoryjne).
Tym razem jednak odkryłem, że koniec aż się zawinął w druga stronę (nie mogłem nawet wyciągnąć iglicy z dyszy) 1.
Ułamałem więc końcówkę 2.
położyłem na płytce szklanej wodny papier ścierny i zacząłem szlifować ruchem posuwisto zwrotnym jednocześnie obracając w palcach iglicę. Zacząłem na papierze 600, skończyłem na 2000. Niewielki kąt zeszlifowania spowodował jej bardziej smukły kształt. Stała się też bardzo ostra (po zamontowaniu widać też, że bardziej wystaje z dyszy) 3.
Obrazek
Ku mojemu zaskoczeniu efekt był piorunujący. Zakres malowania przesunął się dając efekt jak po wymianie dyszy na mniejszą.

W moim wypadku to przypadkowe działanie jest pozytywne. Nie wiem jak u innych użytkowników ps.Iwaty to się sprawdzi (być może miałem fabrycznie nieprawidłowy zestaw dysza - iglica co się podobno zdarza np. 0,3 +02 lub odwrotnie).
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:24
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez mr » piątek, 28 września 2007, 08:02

Na końcu bardziej wystającej iglicy może zbierać się zasychająca farba (przynajmniej takie są moje doświadczenia). Skutkuje to zdmuchiwaniem od czasu do czasu sporego gluta - niemiła niespodzianka podczas malowania.
mr
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 12:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez Gienek » piątek, 28 września 2007, 09:18

Zgada się - przy akrylach. Ale jeśli nie zbierze się na iglicy to w osłonie dyszy.
Tak czy siak przy dłuższym malowaniu trzeba i tak co jakiś czas przemyć zmywaczem.
Po 2 wypadkach zerwania warstwy farby akrylowej maskami wykreśliłem te z "jadłospisu".
Przy emaliach nawet po godzinie malowania ten problem się absolutnie nie pojawia.
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez mr » piątek, 28 września 2007, 15:36

Rzecz w tym, że mnie się to przytrafiło podczas malowania Humbrolami...
Ale zgadzam sie - przy akrylach zjawisko jest bardziej prawdopodobne, nie twierdzę jednak że zawsze wystąpi. Dyszę oczywiście należy przemywać bez względu na rodzaj używanej farby.
Przyjmijmy że nasze wnioski pomogą tym którzy postanowią "tuningować" swoje aero i zaowocują przeprowadzeniem prób przed lakierowaniem właściwym ;o)
mr
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 12:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez Pit » sobota, 29 września 2007, 06:12

mr napisał(a):Rzecz w tym, że mnie się to przytrafiło podczas malowania Humbrolami...


Możliwe, że farba była za mało rozcieńczona.
Piotrek Suska (kolejny nawrót choroby modelarskiej...)
http://www.ciap-trek.pl
Avatar użytkownika
Pit
 
Posty: 180
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 08:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez Bercik » sobota, 29 września 2007, 09:05

A widzicie, niedawno przerzuciłem się z 0,2 na 0,3, który to mimo iż ma ogólnie grubszą igłę, to ta jest bardzo smukła na końcu. No i niestety, mimo iż maluję tylko olejnymi, lubi chlapać, a jest max wsunięta :(
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:03

Re: Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez Akahoshi » niedziela, 11 listopada 2007, 18:20

Już mnie powoli za przeproszeniem szlag trafia przez to szlifowanie iglicy.
Szlifuję już przeszło tydzień i nic nie uzyskałem, tylko skrócenie iglicy o jakieś 5mm.
Po szlifowaniu, zamiast tak:
Obrazek
Iglica zawsze wygląda tak:
Obrazek
Jak temu zaradzić?
Pomórzcie :!:
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez Juli(an) » niedziela, 11 listopada 2007, 20:22

Akahoshi napisał(a):Jak temu zaradzić?

jesli w tydzień się nie nauczyłeś i nie potrafisz dobrze wyszlifować, tak, by być z niej zadowolony to kup se nową! :evil:
pozdrawiam- Juli(an) Ludwicki
Obrazek
Avatar użytkownika
Juli(an)
 
Posty: 415
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:38
Lokalizacja: 0 61

Re: Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez Akahoshi » niedziela, 11 listopada 2007, 20:30

(...)se(...)

Ortografia się Julianie kłania...

Chodzi mi o to, że może coś źle robię. Nie wiem co. Kąt "trzymania" papieru, może pomysł z umieszczeniem iglicy we wkrętarce nie był najlepszy...
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez Juli(an) » niedziela, 11 listopada 2007, 21:00

Akahoshi napisał(a):Ortografia się Julianie kłania...

Bynajmniej Drogi Arturze, gwara i co najwyżej poirytowanie

Akahoshi napisał(a):Kąt "trzymania" papieru, może pomysł z umieszczeniem iglicy we wkrętarce nie był najlepszy...

I może tak należałoby zacząć- od opisania co robisz, jak trzymasz, w czym trzymasz, czym szlifujesz..
Takie pomóżcie, bo źle robię, jakoś za wiele nie mówi..
Oczekując pomocy staraj się szczegółowo przedstawić, zarówno problem jak i swoje dotychczas podjęte kroki, celem rozwiązania powyższego..

Jeśli więc pozwolisz:
Z Twoich dwóch pogladowych 'rycin' wywnioskować można jedynie (coś słusznie zauważył), że kąt nachylenia jest do bani- ot!
Spróbuj bardziej położyć wkrętarke (sic!) lub wziąść sprawy we własne ręce ;), a jeśli to nic nie da- udać się do sklepu po nową iglicę.

Życząc owocnego wieczoru- Julian
pozdrawiam- Juli(an) Ludwicki
Obrazek
Avatar użytkownika
Juli(an)
 
Posty: 415
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:38
Lokalizacja: 0 61

Re: Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez Gienek » niedziela, 2 grudnia 2007, 22:48

Akahoshi napisał(a):Pomóżcie :!:

Kładę arkusik papieru wodnego (i odmoczonego -czyli mokrego) na płaskiej powierzchni (może być kawałek szkła - jak mam w łazience kawałek idealnie płaskiego blatu kamiennego) i trzymając igłę wykonuję ruchy posuwisto-zwrotne obracając ją jednoczesnie w palcach.
Oczywiście kąt jest jest niewielki (igła prawie "leży").
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez hribo99 » sobota, 16 listopada 2013, 18:53

a ja mam takie pytanko: zakupiłem sobie BD-203 z dwiema dyszami 0,2 i 0,3 (dwie iglice do tego były). Zgięła mi się ta mniejsza iglica, więc jako że dopiero uczę się i mi zwisa jaką wielkością dyszy maluję, postanowiłem wymienić dyszę na większą, ale z ciekawości najpierw włożyłem iglicę 3mm do dyszy 0,2 i się okazało, że maluje normalnie... o co chodzi? Po te różne rozmiary iglic skoro można na większej igle malować w mniejszej dyszy? Aero się popsuje czy coś, bo mnie tak troszkę to zdziwiło, myślałem że większa iglica nie przejdzie, albo zatka dyszę tak, że nawet po cofnięciu igły przez dyszę nie przejdzie farba...
hribo99
 
Posty: 76
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 20:14

Re: Aerograf ps. Ivata - zgięta iglica

Postprzez iras67 » poniedziałek, 18 listopada 2013, 11:23

Nie wiem jak w tym twoim jest, ale markowe firmy robią tak że kształt iglicy jest ściśle dopasowany do danej średnicy dyszy. Przeważnie różnica średnicy powoduje zmianę kata ostrza igły.Takie niedopasowanie pomiędzy średnicami może rozkalibrować dyszę i uszkodzić z czasem przez mikro pęknięcie. Ja bym nie ryzykował. Ale to nie jest reguła, jednak jeśli z dyszą jest dodana przypisana iglica to raczej z tego powodu.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron