Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez Korowiow » wtorek, 4 lutego 2014, 19:42

Niestety w Polsce nadal człowiek bez zęba na przedzie może uchodzić za kulturalnego i eleganckiego. Odpowiednikiem tego zjawiska w modelarstwie jest firana lub koc jako tło na zdjęciach modeli. Poczuwszy misję i chęć zastopowania tego zjawiska postanowiłem napisać krótki Know-how tekst, na temat tego jak zrobić sobie szybko i tanio kącik do robienia zdjęć na odpowiednim tle. Wiem, że nie nawrócę wszystkich ale próbować warto. Chociaż zdjęcia modelu ze starymi gaciami w tle potrafią skutecznie poprawić humor ale mimo to wolę jednak aby było ich jak najmniej.

Narzuta na kanapę, firana, gazetka z hipermarketu a może poplamiony kawał papieru w którym przyniosłem do domu wędzoną makrelę, co będzie najlepszym tłem dla modelu, którego zdjęcia chcę pokazać w internecie ? No nie wiem, jakoś nie mogę się zdecydować.
Przed takim dylematem stoi wielu modelarzy i jak pokazują warsztaty i galerie prezentowane na polskich forach internetowych wybór tła często przerasta modelarza.

Pomyślałem sobie, że ze względu na to, iż mój talent modelarski nie rozwija się tak spektakularnie jak bym sobie tego życzył ten "artykuł" może być największą wartością jaką wniosę do polskiego modelarstwa. I tak po zrobieniu listy zysków i strat postanowiłem zdradzić wam sekret jak w 20 MINUT, ZA "CIRKA EBAŁT" 15 zł, z rzeczy dostępnych w domu zrobić sobie coś na kształt "stołu bezcieniowego" do fotografowania modeli.

Jednak zanim się podzielę swoją wiedzą tajemną w związku z tym, że mam zamiar się mądrzyć w sprawie brudnych gaci i haftowanych obrusów widocznych na zdjęciach innych modelarzy muszę ostrzec, że ze względu na gabaryty niektórych fotografowanych na potrzeby tego "pisania" obiektów, w tle na zdjęciach pojawią się kompromitujące mnie w oczach purystów pejzaże.

Ale do brzegu, jak wiadomo wszem i wobec modele należy fotografować na jednolitym, najlepiej (chociaż tu zdania są podzielone i nie będę nikogo na siłę przekonywał) jasnym tle. Jak zatem w małej przestrzeni mieszkań, przy ograniczonym budżecie i konieczności codziennego składania warsztatu zdobyć się na ten heroizm i robić zdjęcia jak należy - jak to zrobić, no jak.

Aby poradzić sobie z tym problemem potrzebne nam będą :

- arkusz tektury o rozmiarach 100cm x 100cm i grubości 2 mm,
- taśma, ja użyłem takiej srebrnej (chociaż na zdjęciach jest inna) ale można użyć kto co ma pod ręką,
- klipsy do papieru,
- ołówek,
- linijka,
- nóż modelarski,
- kartka brystolu, koloru białego,
- krzesło,

Na zdjęciach najważniejsze komponenty (tektura reprezentowana jest przez jej model w skali)

Obrazek

Co z tym wszystkim robimy ?
1. Na tekturze za pomocą linijki i ołówka odmierzamy i odznaczamy linię na 50-tym centymetrze.
2. Następnie nożykiem modelarskim przecinamy tekturę wzdłuż linii - dzięki temu zabiegowi otrzymujemy dwie równe części tektury, które będą stanowić szkielet naszego "ustrojstwa".
3. Przy pomocy taśmy klejącej łączymy otrzymane kawałki tektury tak aby otrzymać coś na kształt "okładki książki" -dla pewności połączenia kleimy z obu stron tektury- patrz zdjęcie.

Obrazek

Obrazek

Po złożeniu mamy coś takiego :

Obrazek

4. Przy pomocy "klipsów", do rozłożonego na dowolnym krześle lub innym spełniającym podstawowe kryteria meblu, przypinamy arkusz białego brystolu i otrzymujemy taki oto efekt :

Obrazek

Obrazek

Oczywiście jeśli model, który fotografujemy tego wymaga lub jeśli boimy się posądzenia o rasizm ze względu na fotografowanie wyłącznie na BIAŁYM tle możemy w mgnieniu oka zmienić tło na inne np. czarne :

Obrazek

W taki oto prosty sposób w ok. 20 minut możemy sami wykonać element, który bez trudu pozwoli nam robić zdjęcia naszym modelom na odpowiednim tle, tak abyśmy mogli liczyć na rzetelną ocenę naszej pracy i nie byli narażeni na zasłużone ale uszczypliwe uwagi co bardziej krotochwilnych kolegów.

Jaki był w moim przypadku koszt tego przedsięwzięcia :

1. Arkusz tektury - 5 zł,
2. Taśma - 2 zł (użyłem ok. 1/3 długości więc liczy się 2 zł),
3. Klipsy- ja używam czterech dużych a zatem 4 zł (ceny klipsów duży 1zł, średni 0,5zł, mały 0,2zł)
4. Arkusz brystolu 3 zł,
5. Krzesła nie liczę bo każdy ma jakieś na chacie 0zł,

Razem 14 zł i 20 minut pracy (i to z dużą górką).

Warsztat do zdjęć możemy przechowywać w takiej oto teczce aby nie uległ zniszczeniu - dodatkowo teczka owa posiada tę zaletę, że ma odpowiednie wymiary aby pomieścić to wszystko w swoim wnętrzu:

Obrazek

Rozłożenie i złożenie warsztatu zajmuje 5 min.

Modelarz, który zdobędzie się na ten nadludzki wyczyn i wykona dla siebie podobny " warsztat" zasłuży na szacunek środowiska i nie będzie już katował współmodelarzy takimi oto widokami :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Będzie natomiast mógł pokazać coś takiego :

Obrazek

A jeśli pokusi się dodatkowo o zaopatrzenie w dwie żarówki o białym świetle i jasności przynajmniej 4500K to wówczas jego "kącik do zdjęć" może wyglądać w taki oto sposób :

Obrazek

A on sam będzie mógł raczyć kolegów zdjęciami modeli na takim oto tle:

Obrazek

Życząc wszystkim samozaparcia i wytrwałości dziękuję za uwagie. :P

PS. Aby materiały do wykonania tego " warsztatu" mogły być dostępne w domu należy je przedtem nabyć drogą kupna w pobliskim sklepie papierniczym lub innym tego typu przybytku.

PS 2. Powyższy tekst umieszczę na wszystkich znanych mi forach w kraju i zagranicą a nawet może na innych planetach (Chińczyki atakują) tak aby jak największe rzesze modelarskiej braci mogły się z nim zapoznać i wziąć go sobie do serca a może nawet nieść dalej dobrą nowinę, a po morzach i oceanach będą pływać statki Ryszard Ochudzki............

Darz bór.
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez MIRO » wtorek, 4 lutego 2014, 20:10

Fajne i skuteczne. Taki prosty, łopatologiczny wręcz przekaz powinien dotrzeć do wszystkich.

A ten kotlecik to drobiowy?
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 10:36
Lokalizacja: Opole

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez siara1939 » wtorek, 4 lutego 2014, 20:29

Bardzo dobra inicjatywa. Zawsze mi sie podoba, gdy ktos poswieci czas na tego typu tutoriale, ktore sluza naszemu hobby.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez Korowiow » wtorek, 4 lutego 2014, 20:32

Dzięki, dzięki kotlecik drobiowy ale wczorajszy :P . Już go nie ma zresztą, zginął śmiercią męczennika od ukąszeń.
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez Gorim » wtorek, 4 lutego 2014, 22:23

Bardzo ładny kotlecik, a reszta też ujdzie ;o)
Avatar użytkownika
Gorim
 
Posty: 36
Dołączył(a): wtorek, 21 stycznia 2014, 23:15

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez Solo » wtorek, 4 lutego 2014, 23:18

Brawo!
Może więcej takich tutoriali?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 4 lutego 2014, 23:58

Rozmnożyłem wątek i posłałem do FAQa
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9939
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez Michał Janik » środa, 5 lutego 2014, 00:51

Korowiow napisał(a):Narzuta na kanapę, firana, gazetka z hipermarketu a może poplamiony kawał papieru w którym przyniosłem do domu wędzoną makrelę, co będzie najlepszym tłem dla modelu, którego zdjęcia chcę pokazać w internecie ? No nie wiem, jakoś nie mogę się zdecydować.
.....

PS 2. Powyższy tekst umieszczę na wszystkich znanych mi forach w kraju i zagranicą a nawet może na innych planetach (Chińczyki atakują) tak aby jak największe rzesze modelarskiej braci mogły się z nim zapoznać i wziąć go sobie do serca a może nawet nieść dalej dobrą nowinę, a po morzach i oceanach będą pływać statki Ryszard Ochudzki............

Darz bór.


Uwielbiam Cię ;-)

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez Aleksander » środa, 5 lutego 2014, 10:07

Wpadłem na podobny pomysł swego czasu, ale nie zawsze jest czas i warunki do jego rozłożenia. Zamiast skomplikowanych zacisków, można użyć zwykłych klipsów do prania.
Obrazek
Na szczęście zamówiłem już namiot i lampki, może będą lepsze fotki :lol:
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7962
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez Korowiow » środa, 5 lutego 2014, 11:46

Piotrze, niech wisi na wieki. Może z czasem fotografowanie modeli na tle dziurawych skarpet odejdzie w niebyt. Jeśli to się uda zabiorę się za ludzi z brakami w uzębieniu. Dziś niestety wielu to jeszcze nie razi.

Solo, jak mnie cos już bardzo zirytuje i będę na siłach to ciachnę jakiegoś SBS-a. Na razie zamieściłem go na wszystkich forach gdzie mam konto i będę załączał link do niego w warsztatach z firaną w tle. :P -choć ryzyko jest, że wkrótce zostanę persona non grata w wątkach wielu modelarzy.
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez Czesio » środa, 5 lutego 2014, 12:00

Fajny patent z tą teczką ! Będę musiał nad czymś takim pomyśleć.
Pozdrawiam Daniel
Avatar użytkownika
Czesio
 
Posty: 1079
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 22:49
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez mnak24 » piątek, 21 lutego 2014, 22:03

:P
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 22:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez siostro25 » poniedziałek, 10 marca 2014, 12:44

Super pomysł! I dzięki za zwrócenie uwagi na problem z tłami. Faktycznie czasami powalają :)
siostro25
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 10:35

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez Korowiow » poniedziałek, 10 marca 2014, 13:17

Spoko siostro.
Po konsultacjach muszę dopisać, że żarówki powinny mieć barwę 5500K a nie 4500K - jest spora różnica pomiędzy nimi.
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tło czyli 20 minut i 15 zł czyli koniec obciachu i żenady

Postprzez Panzer » poniedziałek, 10 marca 2014, 13:53

Czy mogę twój tutorial wkleić na forum braille scale na missing lynx?
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości