SBS Odlewy gipsowe.

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

SBS Odlewy gipsowe.

Postprzez Przemek Przybulewski » piątek, 24 października 2014, 09:00

Chciałem się podzielić swoim sposobem na robienie odlewów gipsowych. Może komuś się przyda
Zaznaczam, że jest to metoda której używam i daje według mnie bardzo dobre efekty, jednakże nie gwarantuję niczego.
W razie pytań lub nieścisłości służę pomocą.

Na początek potrzebujemy formy. Ja swoją zrobiłem z HIPSu, dno z 0,5mm aby było w miarę elastyczne a boki z 0,75mm.
Klejone na Thin Cement Tamiya a dodatkowo na zewnątrz wzmocnione klejem CA:
Obrazek

Następnie smaruję formę olejem lniany bo taki mam na warsztacie ale przypuszczam, że każdy inny się nada. Należy tylko uważać, żeby nie zostały na formie włosy z pędzla:
Obrazek

Nastepnie wsypuję drobny piasek, taki dla szynszyli. Sprawdza się idealnie ze względu na swoją jednorodność i drobnoziarnistość:
Obrazek

Po równomiernym rozsypaniu w formie, nadmiar wysypuję i dodatkowo strzepuję aby nie zostało za dużo piasku:
Obrazek

Używam zwykłego gipsu z marketu budowlanego, w tym przypadku potrzebuję zabarwionego w masie odlewu dlatego dodałem trochę czarnego i ziemistego pigmentu
oraz odrobinę drobno przesianej ziemi aby zmienić strukturę odlewu z gładkiej na grudkowatą. Dodatkowo dodałem też trochę wikolu, dzięki czemu masa dłużej zastyga
i po związaniu jest nadal w miarę miękka i łatwa w obróbce (bardziej plastyczna) a po całkowitym zastygnięciu odlew jest twardszy i mniej kruchy i łamliwy.
Obrazek

Dolewam trochę wody aby masa była bardzo gęsta, dzięki czemu łatwiej się rozciera grudki, kiedy zrobi się jednolita, dolewam wody i mieszam aż do uzyskania pożądanej konsystencji.
Zazwyczaj dążę do uzyskania gęstości śmietany lub rzadszej po czym wlewam do formy.
Obrazek

Wlałem tylko pół formy bo chciałem dodatkowo zatopić w masie siatkę imitującą zbrojenie:
Obrazek

Następnie dolewam z naddatkiem aby gips wystawał ponad formę, pęcherzyki powietrza zgromadzą się u góry i łatwo je będzie usunąć:
Obrazek

To co zostało, wlewam do jakieś przypadkowej formy, po co ma się marnować a kostka brukowa może się kiedyś przydać:
Obrazek

Po kilku minutach kiedy gips zgęstnieje, zaczynam zbierać jego nadmiar gładkim patyczkiem:
Obrazek

Aż do uzyskania w miarę równej i gładkiej powierzchni:
Obrazek

Kiedy odlew stwardnieje można go wyjąć i odłożyć do wyschnięcia:
Obrazek

W zależności od użytych materiałów i proporcji gipsu, wody, wikolu itp, cała produkcja odlewu od momentu smarowania do wyjęcia z formy zajmuje mi około 20 minut.
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 14:24

Reklama

modele polskich samolotów

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość