Roland C.II - Eduard 1/48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Roland C.II - Eduard 1/48

Postprzez Jurek » niedziela, 18 kwietnia 2010, 21:37

Pierwszy szmatopłat w mojej modelarskiej historii (pomijając Czaplę). Co prawda jestem miłośnikiem Pfalzów, a "po mieczu" też Spadów, które były wg mojego ś.p. taty najładniejszymi samolotami I Wojny, to jednak na tapetę trafił Roland z jednego powodu: górny płat. Montowanie górnego płata na zastrzałach zawsze było dla mnie czarną magią, a Rolandzik ma ładnie przyszyty do kadłuba, więc przynajmniej z tym nie będę miał problemów.

Obrazek

W zestawie jest blaszka, sztuk dwie, które wykorzystam. Też w sumie moja pierwsza przygoda z tym czymś. No i naciągi - też pierwszy raz. He, zielono mi.

Jak widać, model grzeszy nadmiarem śladów po wypychaczach. Ramki są całe jednym wielkim śladem po wypychaczach, ale co boli, to umiejscowienie ich w takich miejscach, z których trudno je usunąć. Ot, choćby jak to:

Obrazek

Na zdjęciu po pierwszej skrobance ostrzem Excela. Po szpachlowaniu i szlifowaniu przyszła kolej na malowanie. Próba odtworzenia drewna nie była zbyt udana, w porównaniu do tego, co tutaj prezentują mistrzowie, ale jak na pierwszy raz to jestem całkiem zadowolony z rezultatu.

Obrazek
Obrazek

Wklejone różne drobne części z wnętrza kadłuba, fotele, pasy (wyglądają trochę dziwnie, ale skoro Edek dał takie...), jakieś dźwigienki i inne wajchy obserwatora. Tablicę przyrządów, wajchy pilota i silnik zostawiłem sobie na jutro.
Jurek
 
Posty: 149
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 16:04

Reklama

Re: Roland C.II - Eduard 1/48

Postprzez kojot nemo » poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 01:36

Witam!

W Rolandach kadłub był robiony z pasków slejki, a następnie oklejony płótnem. Wnętrze raczej nie mogło być w kolorze sklejki. Jak już musisz mieć sklejkowe wnętrze, to przemaluj te wąziuteńkie paseczki po bokach na kolor płótna. To są płócienne paski naklejane w miejsca łączenia sklejki.
Zbiornik paliwa zrobiłeś w kolorze sklejki?

Pozdrawiam
Piotrek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 20:59 przez kojot nemo, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
kojot nemo
 
Posty: 152
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 01:05

Re: Roland C.II - Eduard 1/48

Postprzez Jurek » poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 08:27

Nie znam się na szmatopłatowym lotnictwie, więc kleję i maluję wg instrukcji - nie dociekam co gdzie i jak było na prawdę (no i nie chcę mi się, mówiąc szczerze) . A w niej pisze, żeby malować wnętrze na kolor drewna. To pomalowałem. Na przyszłość będę wiedział, że tutaj płótno, a nie drewno. Ale teraz już nie będę przemalowywał.
Jurek
 
Posty: 149
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 16:04

Re: Roland C.II - Eduard 1/48

Postprzez Adam » wtorek, 20 kwietnia 2010, 14:58

Mowa też o zbiorniku paliwa, który też pomalowałeś w kolorze sklejki :mrgreen: , na nim jest postawiony fotel pilota, co było standardem w tamtych czasach.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roland C.II - Eduard 1/48

Postprzez zenon-król woźnych » wtorek, 20 kwietnia 2010, 16:37

Witam!
Robiłem kiedyś ten model.Eduard raczej nie kazał tam pomalować zbiornika w kolorze wnętrza kabiny... :roll:
Nie jestem pewien,musiałbym poszukać instrukcji.
Ostatnio edytowano czwartek, 22 kwietnia 2010, 15:50 przez zenon-król woźnych, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
zenon-król woźnych
 
Posty: 511
Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2010, 22:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Roland C.II - Eduard 1/48

Postprzez Jurek » środa, 21 kwietnia 2010, 19:10

Masz rację, a ja jestem osioł (w kwestii zbiornika). Cyferka mi przeskoczyła i zamiast light grey wyszło mi wood brown. W każdym razie przemalowałem zbiornik na szaro.

Wczoraj było klecenie reszty środka, dzisiaj wkleiłem silnik i zamknąłem kadłub. Sklejonego kadłuba nie fotografowałem, bo poza taśmą i klamerkami wiele nie widać. W każdym razie obie połówki świetnie do siebie pasowały.

Obrazek

Obrazek
Jurek
 
Posty: 149
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 16:04

Re: Roland C.II - Eduard 1/48

Postprzez Corsair » piątek, 23 kwietnia 2010, 22:16

Kolorystyka silnika niezbyt zgodna z rzeczywistością...
Tu masz fotkę Mercedesa DIII zamontowanego co prawda na Halberstadt, ale jest to ten sam motor co w Rolandzie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Corsair
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 20 marca 2009, 10:02


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 25 gości