Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez schibur » niedziela, 16 października 2016, 01:12

Cześć,
po moim debiucie na tym forum z MiGiem, postanowiłem podzielić się z Wami moją drugą relacją warsztatową. Temat wybrałem mało popularny, o czym świadczy jeden ukończony (i do tego żywiczny) model tego samolotu na tym forum. Mowa tu o tytułowym AMX, a dokładnie to Alenia-Aermachi-Embraer AMX, czyli Włosko-Brazylijski projekt nowoczesnego myśliwca odrzutowego. Podawane są też nazwy A-11 Ghibli (dla samolotów włoskich) oraz A-1 (dla tych z Brazylii). W nazewnictwie zatem pogubić się łatwo :)
Na rynku są dostępne 2 modele wtryskowe tego samolotu w tej skali, mowa o Kineticu oraz Hobby Bossie, którego ja wybrałem.
Wybór był czysto przypadkowy, końcówka promocji w sklepie- szybko sprawdziłem na scalemates, nowy wypust z tego roku i to w atrakcyjnej cenie- biorę! Więc wziąłem i nie żałuję- ten samolot ma "to coś" :) Sam model ma różne opinie i również moim zdaniem ma wiele wad i zalet. Najczęściej pojawiającym się zarzutem są skopane wloty powietrza i nie jest to niestety jakiś mały błąd- ich kształt jest skopany po całości. Prawdę mówiąc to najlepszy efekt dałoby zamontowanie ich odwrotnie tj. prawy na lewy :) Niestety jest to przeróbka mocno wykraczająca poza moje zdolności, gdyż poprawa kształtu wymaga stworzenia ich od nowa, nie ma również żywicznych zamienników. A szczerze mówiąc to póki co do tego modelu nie ma żadnych dodatków, czy to żywicznych, czy fototrawionych. Dotarłem tylko to 1 blaszki z tablicą przyrządów do zestawu Kinetica i 2 zestawami kalek :shock: . Będzie więc prosto z pudła :)
I teraz o tym pudle słów kilka, a mianowicie postanowiłem zamieścić mały in-box z opisem wad i zalet jakie dostrzegłem.
W atrakcyjnej cenie (ja zapłaciłem niecałe 130zł) dostajemy dobry model mało popularnego tematu, w pudle czeka na nas 8 wyprasek (z czego 4 to uzbrojenie), mała blaszka z pasami, HUDem i lusterkami, gumowego opony (bardzo dobrej jakości!) oraz 1 wypraska z oszkleniem, które jest dość grube, ale za to idealnie przejrzyste i bez lini na łączeniu form!
Detale są lekko poniżej nowych standardów, ale w większości są bardzo poprawne merytorycznie i to bardzo cieszy :) Zdjęć znalazłem mnóstwo, 1-dniowe poszukiwania przyniosły mi zdjęcia niemal każdego detalu tego samolotu, o tym czego nie znalazłem będę na bieżąco informował w tej relacji i prosił Was o pomoc. Teraz trochę zdjęć.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Poza wadliwymi wlotami powietrza doszukałem się jedynie drobnych błędów w rozmieszczeniu luków inspekcyjnych, niestety na minus trzeba zaliczyć również brak systemu pedałów w kabinie- postaram się je dorobić we własnym zakresie.
Mamy jednak sporo plusów- ładnie oddana sylwetka samolotu, spory wybór uzbrojenia, dość atrakcyjne detale i przede wszystkim WYBITNIE dobre spasowanie!!! Naprawdę, jestem pod wrażeniem spasowania- wszystko pasuje do siebie jak klocki lego, wnęki trzymają się na sucho i nie ma przy tym szpar. Zobaczymy jak będzie przy dalszych etapach pracy, ale czytałem, że spasowanie jest na wysokim poziomie do samego końca.
Wyciąłem kilka elementów z ramek, aby zobaczyć jak się całość prezentuje.
Kokpit jest poprawnie oddany (poza wspomnianym brakiem pedałów) i po pomalowaniu powinien wyglądać dość dobrze :) Tutaj moja pierwsza prośba! Szukam zdjęć lewej burty i lewego panelu sterowania, posiadam zdjęcia ukazujące tylko część prawą i środkową- nie wiem jak to wygląda na lewej stronie (wersje kokpitu są dwie- nowsza ma tablice przyrządów z 3 wyświetlaczami LCD, ja robię wersję pierwszą z jednym wyświetlaczem i na zdjęciach tej wersji mi zależy, ponieważ panele oczywiście też się między nimi różnią :) ).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wnęki Podwozia mają ładne detale, ale jest ich jakby za mało, mimo to nie będę nic dodawał- w tym samolocie są one praktycznie w ogóle niewidoczne, a i dokumentacji zdjęciowej tego elementu nie ma zbyt dużo. Zupełną niewiadomą dla mnie jest przednia wnęka- wykonano ją jako zwykły klocek- podobny do tych z Danii :lol: , brak tam jakichkolwiek detali poza jednym marnym kablem, tutaj druga prośba o pomoc- jeśli ktoś z Was ma zdjęcia tego elementu to będą one dla mnie nieoceniona pomocą! :)
Prace postanowiłem jednak zacząć właśnie od nich, chce je wykonać osobno jako kompletne do zamontowania- razem z weatheringiem i goleniami (te zamontuje ostatecznie na samym końcu). Jako, że zdjęć samych goleni jest od groma, to na nich skupie waloryzację w tym miejscu, a jest co dorabiać mimo, że te zestawowe są całkiem ładne to brakuje w nich kabli i kilku detali :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na koniec jeszcze kilka słów o wadach- detale (jak to u chińczyków) zanikają na kątach prostych, nie brakuje również miejsc z "pomarańczową skórką" na plastiku. Nie ma jednak ŻADNEGO miejsca po wlewie w miejscu widocznym, wszystkie takie wlewy zostały umiejscowione poza elementami i doprowadzone do niego dość grubym, ale jednak oddzielnym kanałem wlewowym! Jako, że to model z tego roku, nie ma również śladów nadlewek, poza tymi, które występują zawsze na łączeniu form.
Tutaj zdjęcia "znikających" magicznie nitów i pomarańczowej skórki
Obrazek
oraz spasowane luźno połówki kadłuba.
Obrazek
Pozdrawiam! :)
schibur
 
Posty: 29
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 09:19

Reklama

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez schibur » czwartek, 20 października 2016, 13:37

Mała aktualizacja,
ostatecznie wybrałem uzbrojenie jakie podwieszę pod samolotem, wybór padł na wersję, która widnieje na większości moich zdjęć, czyli 2 zbiorniki paliwa i 2xAIM-9L.
Skleiłem, poszpachlowałem łączenia i nałożyłem podkład. Czekają teraz na kolor bazowy z C308 i wykończenie.
Obrazek
Obrazek
Wg. instrukcji i ogólnego malowania AIM-9L powinny być białe, ale wszystkie moje kwity pokazują, że Włosi pomalowali je w kolorze samolotu tak jak zbiorniki ;o)
Obrazek
Wciąż nie wybrałem egzemplarza, który chcę wykonać. Nie znalazłem, żadnych informacji jakoby to co proponuje HobbyBoss kiedykolwiek istniało, a kalkomanii od innych producentów jest niewiele do wyboru. Poszukam jeszcze i poczekam z wyborem, jest jeszcze na to czas :)
schibur
 
Posty: 29
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 09:19

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez fragles » czwartek, 20 października 2016, 19:11

Jesteś pewny że to myśliwiec?
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez żurawinowski » czwartek, 20 października 2016, 19:13

dobrze idzie, nie ma się do czego przyczepić
malinowski napisał(a):Jeszcze jedno nie uzasadnione przyczepianie się do ludzi i będzie ban
żurawinowski
 
Posty: 87
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2016, 23:38

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez fragles » czwartek, 20 października 2016, 19:26

żurawinowski napisał(a):dobrze idzie, nie ma się do czego przyczepić

no właśnie TO napisałem
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez schibur » czwartek, 20 października 2016, 19:57

Mój błąd- oczywiście jest to samolot szturmowy, ot taki mój skrót myślowy (wszystko co małe i przystosowane do walki nazywam sobie mysliwcami) . Różnice między attack aircraft a fighter czy bomber oczywiście rozrozniam :) Poprawię nazewnictwo w relacjach
schibur
 
Posty: 29
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 09:19

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez Hellcat1983 » czwartek, 20 października 2016, 20:47

Na Jaguarach Gr 1 instalowano zarówno Sidewindera L jak M. Mam tą pewność wprawdzie tylko w oparciu o zdjęcia, ale przemalowywanie rakiet byłoby bezsensem. M był jak napisałeś szary a L był biały, może ten Sidewinder na zdjęciu to właśnie model M. Sprawdź to zanim będziesz obrabiał temat. Bo może instrukcja podała tobie jeden wariant.
Hellcat1983
 
Posty: 191
Dołączył(a): piątek, 16 października 2015, 19:16
Lokalizacja: Lublin

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez schibur » czwartek, 20 października 2016, 22:14

Według kwitów Włosi dają tylko wersje L, ale niemal pewne jest, że je malowali (choć przez chwilę już myślałem, że to przekłamanie koloru na ponad 15 zdjęciach :shock: ), otóż znalazłem zdjęcie nawet z granatowymi pociskami! :D Chyba prosta zasada- sidewindery malują w kolor kamuflażu (białe też znalazłem- na biało-szarym kamo samolotu).
Dzięki Twojemu pytaniu, głębiej zagłębiłem się w temat i jestem bliski dowieszenia kilku elementów... :) Np. taki zestaw:
Obrazek
A tutaj dobry opis w ojczystym języku http://web.bg.uw.edu.pl/welw/military.pl/samoloty/amx/index.html
schibur
 
Posty: 29
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 09:19

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 20 października 2016, 22:34

Granatowe = szkolne
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez schibur » niedziela, 23 października 2016, 00:14

Jako, że znowu nie jestem zdecydowany co do uzbrojenia, postanowiłem się zabrać za coś innego. Padło na podwozie, czyli wnęki i golenie. Tak jak wcześniej wspominałem, wnęki daje takie jak fabryka dała- nie mam żadnych zdjęć tego miejsca, a i widać tam nie będzie praktycznie nic. Jednak w kwestii goleni postanowiłem dodać coś od siebie, wziąłem zatem w rękę porządne zdjęcia i druty 0.1 oraz 0.4mm i zabrałem się za odtworzenie instalacji hydraulicznej i elektrycznej. Widzę u siebie spory progres, pierwsze moje kable położyłem w poprzednim modelu i te wyszły mi znacznie lepiej :) Mam niestety problem ze śladami po kleju- nie umiem jeszcze tych cieniutkich drucików przykleić idealnie za pierwszym razem co skutkuje wieloma poprawkami i dodawaniem CA. Jako, że poza umiejętnościami brak mi również Debondera to ślady po CA muszę usuwać skalpelem co nie jest wszędzie możliwe :( Całość jest już pomalowana i polakierowana, czeka cierpliwie na wash :) Wziąłem się również za zrobienie imitacji lampy na przedniej goleni (był tu tylko kawał plastiku udający reflektor), wyciąłem więc stosowny otwór, pomalowałem srebrną farbą i zalałem klejem revell contacta, niestety efekt był do d..., więc całość zrobiłem od nowa, tym razem przy użyciu kleju PVA (dodaje go w małych ilościach i proces nie jest jeszcze zakończony).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Było z tym trochę zabawy, ale uważam, że warto było :)
schibur
 
Posty: 29
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 09:19

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez schibur » niedziela, 23 października 2016, 17:36

W weekend miałem trochę wolnego czasu na dłubanie, zatem kolejna mała aktualizacja :) Po zakończeniu prac przy podwoziu przeniosłem się do kokpitu. W pierwszym poście warsztatowym napisałem, że detale w kokpicie są ładne, ale brakuje pedałów. Po obejrzeniu zdjęć kokpitu okazało się, że również boczne panele nie powinny ziać taką pustką :P W miarę moich skromnych możliwości pokusiłem się o odtworzenie tych elementów, na szczęście na prawej burcie jest niewiele do zrobienia (zdjęć lewej nie posiadam i na razie jest tu pusto- będę jeszcze myślał czy coś tu dodać), a i system pedałów to prosta konstrukcja. Do wykonania tych elementów użyłem pręta mosiężnego 0.4mm i HIPSu 0.25 i 0.5 mm. Zaczyna mi się coraz bardziej podobać dłubanie własnych dodatków 8-) Zacząłem również zwracać uwagę na ślady po klejeniu i je usuwać, zobaczymy efekt po podkładzie. Teraz czeka mnie przygotowanie pozostałych elementów kokpitu do malowania, podkład na kokpit i dyszę silnika, finalne malowanie tych elementów i można zamykać kadłub :)
Zapraszam do oglądania i wygłaszania opinii (wszystkich, a zwłaszcza tych konstruktywnych i pomocnych! :) ).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
schibur
 
Posty: 29
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 09:19

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez Hellcat1983 » poniedziałek, 24 października 2016, 22:20

Cześć, w mojej ocenie układ hydrauliczny wyszedł nieestetycznie na przedniej goleni, jak nie skleiłeś jeszcze to sugeruję pracę nad tym elementem od zera po wyczyszczeniu części. Pozdrawiam.
Hellcat1983
 
Posty: 191
Dołączył(a): piątek, 16 października 2015, 19:16
Lokalizacja: Lublin

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez schibur » wtorek, 25 października 2016, 19:11

Też co do przedniej goleni mam małe wątpliwości, ale na razie tego nie ruszam, co nie oznacza, że nie wrócę do tego tematu :) Jeśli chodzi o ten układ hydrauliczny to są tam 2 osobne srebrne przewody, jeden (ten dłuższy i bardziej widoczny) na pewno zostanie, bo lepiej tego nie zrobię (początkowo był z drutu ołowianego, ale wymieniłem to na pręt mosiężny i efekt jest dla mnie co najmniej wystarczający jak na moje początki z własnymi dodatkami), ten drugi natomiast ze względu na skomplikowany kształt zostawiłem z drutu ołowianego. Niestety mój brak wprawy z takimi dodatkami poskutkował zniekształceniem tego bardzo miękkiego przewodu więc możliwe, że pójdzie to do wymiany, ale nie obiecuję :) (jest w 90% schowany we wnęce i guzik go widać, a mogę coś przy tym zepsuć). Do poprawy na 100% pójdzie wahacz, bo ten element był podzielony do montażu koła i nie ma tam dobrego spasowania, w efekcie czego nadal mam tam szpary :/
Jednak jak już wspomniałem- będzie na to czas później, teraz powoli kończę kabinkę i za kilka dni będę mógł się pochwalić efektem :)))
schibur
 
Posty: 29
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 09:19

Re: Alenia/Embraer AMX 1:48 Hobby Boss

Postprzez schibur » czwartek, 27 października 2016, 01:00

Czas na kolejną aktualizację- tym razem postępy w kokpicie. Całość pomalowałem własną mieszanką pod kolor zdjęć, panele i tablica poszły na czarno i czerwono. Ten korpus pod wiatrochronem na zdjęciach nie ma głębokiej czerni, więc kolor bazowy kokpitu podmalowałem delikatnie czarnym i wyszło podobnie jak na zdjęciach :) Ten model ma charakter mocno edukacyjny i eksperymentalny. Sporo rzeczy robię tu po raz pierwszy jak np okablowanie goleni, własne dodatki w kabinie, dodatki na fotelu pilota. Po raz pierwszy również musiałem się zmierzyć z pomalowaniem nowoczesnej kabiny pilota (w MiGu zastosowałem kolorowe blaszki Eduarda). Na zdjęciach jest średnio, na żywo lepiej, ale nie bardzo dobrze- dałbym sobie takie 4- ;o) W przyszłości obiecuję poprawę! Zresztą jak już wspomniałem wiele rzeczy robię tu czysto dla nauki nowych technik bo całość i tak prawdopodobnie zamknę :) Fotel pilota to Martin Baker mk.10E, ten z pudła nie był zły jak do zamkniętej kabiny, ale po eksperymentach z drutami, prętami i HIPSem, chciałem pobawić się też Miliputem, zdrapałem więc śmieszne górne pasy i dodałem własne (na zdjęciu są jeszcze zbyt grube i trochę krzywe bo Miliput nie był idealnie twardy. Teraz są poprawione- ocenicie na zdjęciach pomalowanego fotela :) ), do nich dołączyłem pasy fototrawione z zestawu (kształt dziwny, ale mam na to kwity), instalację bodajże tlenową, poduszki na siedzeniu, jakieś dziwne dzyndzle na nogi i drążek pośrodku.
Wszystko prezentuje się tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kokpit jest bardzo ciemny więc dałem tam brązowego łosza i jasny piaskowy pigment.
Następny etap to pomalowanie fotela, malowanie i montaż HUDa (po raz drugi...) i montaż lusterek :) Szkło jest już zamaskowane i dostało warstwę srebra jako, że od wewnątrz jego rama była w kolorze Amelinium.
Pozdrawiam! :)
schibur
 
Posty: 29
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lutego 2016, 09:19


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 60 gości