C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » niedziela, 20 stycznia 2013, 13:05

Po urlopie przyszedł czas na kolejne prace modelarskie. Niewiele zostało zrobione, choć i to zadowala.
W instrukcji, obciążenie nosa Herculesa przewidziane jest na 80g, ale na tym etapie nie jestem w stanie przewidzieć jaki będzie potrzebny ciężar dla modelu wyposażonego w silniki, diody i elektronikę. Postanowiłem podnieść obciążenie do 100g z nadzieją, że będzie wystarczające. W serwisie aukcyjnym zakupiłem w korzystnej cenie 1kg ołowiu przetopiony ze starych przewodów. Dla ułatwienia wykonałem osobny obciążnik dla każdej z połówek kadłuba.
Obrazek
Obrazek

Kolejnym etapem jest oklejanie wnętrza folią aluminiową. W niektórych miejscach brakuje ożebrowania, więc warto jest je dodać, wystarczy do tego wykorzystać drut miedziany 1,5mm wklejony na CA.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Reklama

modele polskich samolotów

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » wtorek, 5 lutego 2013, 10:57

Czas na kolejny wpis. Okleiłem folią alu pozostałe elementy cargo
Obrazek

Z plastikowej formatki na ciepło wytłoczyłem półkolisty odbłyśnik, w środek wstawiłem zeszlifowaną diodę 3mm, a całość okleiłem szpachlówką Epoxy Putty. Efektem są 2 lampy oświetlające rampę załadunkową.
Obrazek

Malowanie wnętrza rozpocząłem od położenia podkładu Mr. Metal Primer na wszystkie elementy pokryte folią alu. Od razu wspomnę, że z jednego elementu praktycznie zeszła cała farba po odklejeniu maskowania.
Obrazek
Obrazek

Następnie na te i pozostałe elementy położyłem podkład Mr. Surfacer 1200. Po preshade prysnąłem według instrukcji kokpit i cargo Dark Gull Gray A38 i Light Ghost Gray A42, a na tylą część cargo Chromate A50.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wklejone lampy oświetlające rampę.
Obrazek
Obrazek

Maskowanie pod czarne panele w kokpicie.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Lekko przerobiony zagłówek fotela
Obrazek

I to na tyle...
Do następnego :)
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez mariusz666 » piątek, 15 lutego 2013, 01:52

ruszaj chlopie z robota !codziennie tu zagladam...a moj C130 w kartonie na szafie lezy nie ruszam go .i napisz jak rozwiazales problem z elektroniką -strobe, beacon,landing lights...navi...pozdro. Mariusz
mariusz666
 
Posty: 6
Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2013, 01:31

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » wtorek, 19 lutego 2013, 14:11

mariusz666 napisał(a):ruszaj chlopie z robota !codziennie tu zagladam...a moj C130 w kartonie na szafie lezy nie ruszam go .i napisz jak rozwiazales problem z elektroniką -strobe, beacon,landing lights...navi...pozdro. Mariusz


Robota idzie choć trochę wolniej. Jak zrobię zdjęcia to wrzucę. Dzięki za wpis, zawsze to motywacja do dalszego działania! Jak nikt nie komentuje to jakby wpis nie żył ;o)

Elektronika została przetestowana, mam tylko pewne obawy czy wystarczy mocy chociaż na kilka godzin (2-3) z 8 baterii 1,5V na wszystkie diody i 4 silniczki.

Wspomniana przez mariusz666 sprawa oświetlenia beacon jest dość niejasna dla mnie. Przestudiowałem, myślę, że wszystkie dostępne filmy w sieci, i stwierdziłem, że beacon w wersji J jakby nie było. Zawsze są uruchomione strob, na i pod kadłubem, czasami jeszcze pod kadłubem jest czerwone oświetlenie ciągłe.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iRY1tuKG8uk&feature=player_detailpage[/youtube]

Jak na obecną chwilę wykonam oświetlenie zewnętrze według schematu: strobe- góra i dół, na ogonie białe navi, na skrzydłach navi i landing lights, przy podwoziu taxi (używane również jako landing jak zauważyłem na filmach). Na górze statecznika pionowego, wg instrukcji, nie ma żadnego oświetlenia.

Może ma ktoś lepszą wiedzę od mojej, wszelkie informacje o C-130J będą pomocne.
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez Grze88 » piątek, 22 lutego 2013, 12:39

Witam, obserwuję twój model od samego początku i w równym czasie sklejam też mój normalnie aż wpadam w kompleksy jak widzę twoją robotę :D ,daleko mi jeszcze do takiego poziomu ... czekam niecierpliwie na dalsze postępy
Grze88
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek, 22 lutego 2013, 12:32

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » piątek, 22 lutego 2013, 15:23

Praca zbyt wiele nie poszła do przodu jeśli chodzi o model, ale mimo tego zamieszczę ostatnio wykonane zdjęcia. Wytoczyłem z kawałka przezroczystej ramki klosze do lamp w ładowni. Do oświetlenia wykorzystałem białe diody smd, których światło jest w odcieniu niebieskiego, dlatego szkiełka pomalowałem przezroczystym pomarańczowym (Pactra 66). Efekt powinien być zadowalający.
Obrazek
Obrazek

Może w weekend praca pójdzie do przodu.

PS. Dzięki Grze88 za wsparcie. Powodzenia z Twoim Herkulesem :D
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez mariusz666 » sobota, 23 lutego 2013, 21:05

oki...etap 8 instrukcji pokazuje wyraźnie wstawienie oszklenia kabiny-kokpitu od zewnątrz- wszystko wyszlifowane dopieszczone a nie da się wstawić-pasuje od środka ...masz na to radę?Pozdro Mariusz
mariusz666
 
Posty: 6
Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2013, 01:31

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » poniedziałek, 25 lutego 2013, 09:36

mariusz666 napisał(a):oki...etap 8 instrukcji pokazuje wyraźnie wstawienie oszklenia kabiny-kokpitu od zewnątrz- wszystko wyszlifowane dopieszczone a nie da się wstawić-pasuje od środka ...masz na to radę?Pozdro Mariusz

Nie mam jeszcze sklejonej bryły, więc nie napiszę jak ja montowałem, natomiast złożyłem ją próbnie i oszklenie wchodzi od zewnątrz z lekkim odgięciem górnej części. Może zamieść zdjęcie, bo tylko po opisie ciężko pomóc.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » wtorek, 26 lutego 2013, 15:30

Hej!
Czas biegnie nieubłaganie... więc dzisiaj trochę o elektronice. Wspominałem już, że model ma być oświetlony i "zmotoryzowany", na to ostatnie przyjdzie czas w którymś z przyszłych wpisów. Dzisiaj będzie o oświetleniu, a na początek ogólnie. Sterowanie odbywać się będzie za pomocą pilota podczerwieni (RC5), a odbiornikiem będzie 8 kanałowy przełącznik zmontowany z zestawu AVT390.
Obrazek
Wpasowałem go w wolne miejsce nad przestrzenią ładunkową w miejscu łączenia skrzydeł z kadłubem. Dość dobrze tam pasuje, jedynie musiałem zmienić kwarc na mniejszy oraz inaczej przylutować kondensatory.
Obrazek
Odbiornik podczerwieni zamontowałem na górze tylnej ściany kokpitu, wydało mi się to miejsce najlepsze, tym bardziej, że przez oszklenie sygnał z pilota będzie swobodnie docierał do odbiornika.
Obrazek

Żeby uzyskać poprawny błysk STROBE zmontowałem prosty układ do generowania krótkiego błysku w odstępie 1s
Symulację można zobaczyć tu >>
Obrazek

Do podświetlenia (jeszcze nie skończone) ekranów tablicy wstawiłem rezystor 12k, co zdecydowanie zmniejszyło ich podświetlenie.
Obrazek

Wkleiłem i uruchomiłem również 2/3 oświetlenia cargo, pozostała część będzie podłączona po wklejeniu jej w kadłub.
Obrazek

Pozdrawiam,
collins
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez Aleksander » środa, 27 lutego 2013, 16:55

W takiej sytuacji pewnie będziesz potrzebował pilotów w kabinie - masz takie plany?
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 8012
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez piotr dmitruk » środa, 27 lutego 2013, 18:08

Szykuje się niesamowity model!
Jeśli powiesz, że jeszcze zrobisz wysuwane klapy... ;o)
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » czwartek, 28 lutego 2013, 23:44

Aleksander napisał(a):W takiej sytuacji pewnie będziesz potrzebował pilotów w kabinie - masz takie plany?

Długo się nad tym zastanawiałem, ale model ma być prezentowany w locie więc nie może być pusta kabina. Piloci przybędą w poniedziałek razem z farbką koloru kombinezonów (Pactra A30) i jeszcze kilkoma drobiazgami.

piotr dmitruk napisał(a):Jeśli powiesz, że jeszcze zrobisz wysuwane klapy...

Dobre, szkoda, że wcześniej na to nie wpadłem, teraz jest już za późno, he he ;o) :D
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez mariusz666 » poniedziałek, 4 marca 2013, 21:16

Hejka collins! Wstaw foto rozwiazania problemu z oszkleniem kabiny.pisales cos o...odgieciu gornej czesci...
mariusz666
 
Posty: 6
Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2013, 01:31

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » czwartek, 7 marca 2013, 12:59

mariusz666 napisał(a):Hejka collins! Wstaw foto rozwiazania problemu z oszkleniem kabiny.pisales cos o...odgieciu gornej czesci...

Skleiłem na taśmy kadłub i przymierzyłem kabinkę, jedyny problem na jaki napotkałem to opuszczona górna część - oznaczona na zdjęciu, po jej podwadzeniu (uniesieniu) szybka wpasowuje się bez problemu.
Obrazek

Z kabinkę wygląda tak:
Obrazek
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » czwartek, 7 marca 2013, 13:16

Przy okazji robienia zdjęć kabinki, zrobiłem kilka fotek elementów nad którymi pracowałem do tej pory.
Aby ładnie pokazać błysk stroba, białą diodę SMD wlutowałem na płytkę razem z odpowiednim rezystorem (330). Na diodę nasunąłem wytoczoną rurkę i całość skleiłem żywicą. Dysponowałem tylko przezroczystą żywicą, więc musiałem ją pomalować czarną farbą, żeby błysk nie przebijał gdzie nie powinien. W kadłubie wywierciłem otwory i wkleiłem obie płytki - strobe jest na górze i na dole. W późniejszym etapie, po skończonym szlifowaniu kadłuba, w rurki zostaną wklejone, wykonane z przezroczystego plastiku, pręciki.
Obrazek
Obrazek

W ogon wkleiłem białą diodę, oświetlenie musi być przecież i tam :)

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano czwartek, 14 marca 2013, 09:20 przez collins, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości