F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez agalant » piątek, 26 września 2014, 10:47

Ale u Solo wyglądają prawie jak świńskie ogonki :mrgreen:


Racja. Przy okazji, zawsze mam strasznie mieszane uczucia co do takich detali. Z jednej strony jeśli czegoś nie zrobisz, widać, że czegoś brakuje. Jeśli jednak zrobisz, dla każdego, kto widział prawdziwy samolot, dramatycznie widać przewymiarowanie. Podobnie z poruszonymi wyżej szwami na zbiorniku. Początkowo pomyślałem, że lepiej zostawić zbiornik gładziutki, ale ugryzłem się w język... Nie robiłem jeszcze jetów, więc to ciągle przede mną, ale myślę, że zeszlifowałbym te wypukłe linie tak, żeby delikatny ślad pozostał.

Swoją drogą entuzjazm Solo ze szlifowaniem wypukłych linii coś mi przypomina. Mam w pudle AV-8B Italeri, którego parę lat temu zacząłem zakładając, że linie przeryję. Dotąd tego nie zrobiłem. Motywuję się, że go zrobię, choć tyle przy tym modelu rzeźbienia (kto widział, ten wie), że się nauczę tych paru sztuczek, których jeszcze w życiu nie robiłem, że nie święci garnki lepią, ale ciągle jakieś zawieruchy powodują, że model ciągle w pudle leży. Przed urlopem zacząłem parę rzeczy dłubać, ale po powrocie z urlopu okazało się, że mój instytut zwija manatki tu, gdzie jestem. I zamiast martwić się modelem muszę nowej pracy szukać, bo na razie instytut nic w zamian nie proponuje... Nie takie to proste, bo ośrodków, które robią to, co lubię jest niewiele i każda zmiana pracy to przeprowadzka o co najmniej wiele setek km.
agalant
 
Posty: 170
Dołączył(a): wtorek, 21 grudnia 2010, 13:22

Reklama

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez Solo » piątek, 26 września 2014, 12:27

No nie przesadzałbym, odgromniki raczej nie są przewymiarowane.
Są bardzo cienkie i niestety po zamontowaniu każde ich dotknięcie skutkuje zgięciem. Niestety.
Po skończeniu montażu będę je jeszcze prostował, ale idealnie równo na pewno mi się nie uda.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez potez » piątek, 26 września 2014, 13:11

Czy naprawdę nie prościej jest przykleić takie coś na POMALOWANYM modelu? ciągnie sie to jak meksykańska telenowela, ile razy już je urwałeś?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4699
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez agalant » piątek, 26 września 2014, 13:26

Solo napisał(a):No nie przesadzałbym, odgromniki raczej nie są przewymiarowane.

Obrazek
Google oczywiście przeskalował, ale w pełnej rozdzielczości odgromniki mają 5 piksli (tolerancja plus minus 1).
Dysza wylotowa silnika u nasady ruchomych części (feather) ma 746 plus minus 5px średnicy. Z moich kalkulacji wynika, że odgromnik musi mieć ok. 0,006-0,007 średnicy dyszy w tym miejscu. Przy średnicy ok. 2cm (nie mam pod ręką planów ani danych, więc to dość grube oszacowanie) musiałby mieć ok. 0,12-0,14mm średnicy. Jeśli mają tyle, zwracam honor i idę do okulisty.

Solo napisał(a):Są bardzo cienkie i niestety po zamontowaniu każde ich dotknięcie skutkuje zgięciem. Niestety.
Po skończeniu montażu będę je jeszcze prostował, ale idealnie równo na pewno mi się nie uda.

Dlatego Potez dobrze radzi. Wszystkie drobne metalowe (i nie tylko) elementy najlepiej na końcu kleić. Powiedziałbym, że wszystkie, które raczej się zegną niż odpadną w całości. Trudno później wyprostować tak, by śladu nie było.
agalant
 
Posty: 170
Dołączył(a): wtorek, 21 grudnia 2010, 13:22

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez potez » piątek, 26 września 2014, 13:51

Obrazek
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4699
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez agalant » piątek, 26 września 2014, 14:07

potez napisał(a):Obrazek


Ładne te Twoje focie...

Ale do grubości statecznika bym nie porównywał, bo też zapewne jest grubszy niż powinien, poza tym zmierzyć trudno.

Bywasz blisko F-16 często? Może mógłbyś wymiar zdjąć lub poprosić kogoś, kto może?
agalant
 
Posty: 170
Dołączył(a): wtorek, 21 grudnia 2010, 13:22

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez potez » piątek, 26 września 2014, 14:31

Masz odniesienie do podcięcia statecznika. |Trzy kreski w programie graficznym i masz bazę. Wymiar jest na 100% w calach.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4699
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez Solo » piątek, 26 września 2014, 15:00

Ok, może i są za duże, jak dla mnie i na mój gust, są idealne.
Zresztą trudne znaleźć lepsze, bardziej wymiarowe, nie mówiąc że samemu jeszcze trudniej takie coś zrobić.
Co do klejenia - owszem, od dawna wiem że powinienem je nakleić na koniec.
Nowe doświadczenie modelarskie. :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez portalus » piątek, 26 września 2014, 15:47

To jeszcze takie fotki podrzucę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Może zamiast blaszkowatych odgromników łatwiej i lepiej by było zrobić je z żyłki. U siebie takie właśnie mam.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez MadYarpen » piątek, 26 września 2014, 15:53

Czekam z niecierpliwością na washowanie.
W moim przypadku nakładałem wash z farby van gogh i white spiritu (benzyny lakowej) na model polakierowany półmatowym lakierem, no i został po wytarciu tylko w najgłębszych liniach (podejrzewam, że te cieńsze mogły zniknąć pod podkładem farbą i lakierem mimo że starałem się nakładać cienko) a jednocześnie nie udało mi się go wytrzeć tak całkiem, w zw. z czym samolot wygląda na totalnie upierdzielony i zmęczony służbą - nie taki był zamiar;)
Avatar użytkownika
MadYarpen
 
Posty: 379
Dołączył(a): poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 17:53

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez GUDMUNDUR » piątek, 26 września 2014, 15:53

Na stateczniku pionowym , zaraz przy przy natarciu jest taka listwa w "pionie" . Niemalowana w kamuflaż , o co chodzi w tym ?
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez Solo » piątek, 26 września 2014, 16:07

GUDMUNDUR napisał(a):Na stateczniku pionowym , zaraz przy przy natarciu jest taka listwa w "pionie" . Niemalowana w kamuflaż , o co chodzi w tym ?


Nie wiem, ale takich elementów jest bardzo dużo na tym myśliwcu: na skrzydłach, sterach wysokości i stateczniku.
W moim wypadku sprawę załatwiają kalkomanie, ale np. takie szarości na krawędziach natarcia będę już musiał namalować, bo to co dał IsraDecal do niczego się nie nadaje.

MadYarpen napisał(a):Czekam z niecierpliwością na washowanie.
W moim przypadku nakładałem wash z farby van gogh i white spiritu (benzyny lakowej) na model polakierowany półmatowym lakierem, no i został po wytarciu tylko w najgłębszych liniach (podejrzewam, że te cieńsze mogły zniknąć pod podkładem farbą i lakierem mimo że starałem się nakładać cienko) a jednocześnie nie udało mi się go wytrzeć tak całkiem, w zw. z czym samolot wygląda na totalnie upierdzielony i zmęczony służbą - nie taki był zamiar;)


Zaczynam mieć coraz więcej pytań jak pobrudzić ten samolot, ale zdaje się że porad byłoby tyle ilu forumowiczów.
Na razie planuję zrobić lekkie zabrudzenia zbiorników konforemnych, na górze kadłuba, na kamuflażu tylko wash w linie podziału i ewentualnie jakieś drobne zacieki.
Główne brudzenie, tzw. obszarowe to tyko na spodzie maszyny, głównie na brzuchu, chyba mniej więcej wszędzie równo, czyli takie trochę nieregularne, ale sprawiedliwie rozłożone plamy tu i tam.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez portalus » piątek, 26 września 2014, 16:10

Nie wiem, ale na poziomych też się to rzuca w oczy.
Mam nawet zdjęcie jak na pionowym jest to to fragmentami w innym kolorze/odcieniu.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez Solo » piątek, 26 września 2014, 16:14

portalus napisał(a):Obrazek


Ha, jednak miałem rację, Hasegawa skopała sprawę.
Jak widać tuż przy pylonie jest podwójna, wklęsła linia podziału.
Hasegawa zrobiła te linie wypukłe.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: F-16I SUFA // Hasegawa // 1:72

Postprzez portalus » piątek, 26 września 2014, 16:50

Z podkadłubowym jest podobnie.
Obrazek
Wspomniany statecznik.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Co mnie jeszcze razi to ta uszczelka wokół CFT, bez nie wyglądał lepiej, teraz to tak jakbyś obciągnął je szlauchem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości