Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez spiton » czwartek, 8 lipca 2010, 01:43

Dewertus, jak będziesz robił fotki, to już wiesz który szczegół nas interesuje ,-)))
Jak szczelina będzie podobna do "rowków" linii podziału, to może nie być źle. Ale standardowo kabinka lepiej wygląda jak nie widać, ze jest przyklejona. Jakoś tak bardziej profesjonalnie ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Reklama

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez dewertus » piątek, 23 lipca 2010, 23:06

Aktualizacja bez zdjęciowa i pytanie.

Aktualizacja - pomalowałem elementy przeźroczyste, model jest już praktycznie gotowy do finalnego montażu.

Pytanie: czy fińskie samoloty były matowe, czy podobnie jak niemieckie satynowe? Pytam, bo nie jestem na 100% pewien jakiego lakieru użyć na koniec.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez Kuba P. » sobota, 24 lipca 2010, 00:49

dewertus napisał(a):Pytanie: czy fińskie samoloty były matowe, czy podobnie jak niemieckie satynowe? Pytam, bo nie jestem na 100% pewien jakiego lakieru użyć na koniec.

Hubert, zerknij na zdjęcia. Faktura farby zależała od tak wielu czynników, że nie sposób nawet próbować opisać to jakimiś regułami.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez dewertus » niedziela, 25 lipca 2010, 00:14

Kuba P. napisał(a):zerknij na zdjęcia


Własnie przez zdjęcia mam mentlik - jedyny kolor, którego jestem pewny to błękitny - jest to niemiecki RLM65. To przez ten kolor Finowie zaczęli przemalowywać pozostałe samoloty ;o) . Co do oliwkowego i czarnego diabli wiedzą - na zdjęciach jest rożnie (pytanie jaki wpływ na "połysk" na zdjęciu miały inne czynniki: pogoda, oświetlenie, zabrudzenie, film, proces wykonywana odbitki, itp, itd...). Dla przykładu DN-56 i 57 na zdjęciach wyraźnie połyskują, z kolei DN-52i 58 są zdecydowanie matowe. Mój DN-63 raczej sprawia wrażenie matowego (choć na jednym zdjęciu się lekko błyszczy).

Trudno, klamka zapadła - korzystając z okazji, że mamy przyjemnie chłodny wieczór, a dodatkowo małżowinka wraz ze szkrabem spędza weekend "na wsi", wykonałem szybkie lakierowanie. Wybrałem wersję matową.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez dewertus » środa, 18 sierpnia 2010, 08:57

Dornier stanął wreszcie na własnych kończynach, otrzymał także pozostałe elementy kabiny (anteny, kaemy i oszklenie) oraz brakujące części zespołów napędowych (w tym kręcące się śmigiełka). Do doklejenia zostały jeszcze pokrywy komór podwozia i wykonanie lekkich śladów ekspolatacyjnych (w końcu jest to malowanie z pierwszej zimy po wcieleniu "ołówków" do Suomen Ilmavoimien).

Obecny wygląd modelu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez K.Y.Czart » środa, 18 sierpnia 2010, 09:40

Hubercie, bardzo mi się podoba ten kontrastowy kamuflaż. Technicznie jak zwykle OK. Tylko coś na lewym boczku, przed znakiem coś, jakoś dziwnie. :)
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 23:04

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez dewertus » środa, 18 sierpnia 2010, 09:52

Masz na myśli to takie coś na białej łatce?

Jesli tak to w tym miejscu jakoś dziwnie "ułożyła" się farba, efekt został bardziej wyeksponowany dopiero po naniesieniu lakieru matowego. Nie bardzo chcę to ruszać bo podmalunek pędzlem może wyjść jeszcze bardziej kontrastowo. Z drugiej strony specjalnie się tym nie przejmuję - w końcu w oryginale była to farba zmywalna, więc nie zawsze musiała dawać perfekcyjną powłokę ;o)
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez spiton » środa, 18 sierpnia 2010, 11:46

Kabinkę się najpierw przykleja, potem maluje.
amen ,-)) Malowałeś ja z ręki ?? Taka "szklarnia" przykuwa uwagę. Na przyszłość nie broń się przed maskowaniem.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez dewertus » środa, 18 sierpnia 2010, 12:09

spiton napisał(a):Kabinkę się najpierw przykleja, potem maluje.


Seba, tą kwestię już przerabialiśmy... W tym przypadku jednym z głównych powodów takiej kolejności była obawa przed uszkodzeniem wystających w każdą stronę luf kaemów.

Sama kabina nie odstaje od kadłuba, muszę jeszcze wykonać podmalunki w obszarach "zielonych" i będzie dobrze (co widać po "czarnych" obszarach). ;o)
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez spiton » środa, 18 sierpnia 2010, 12:52

Dodam, że bardzo fajne zdjęcia, tylko małe !!!!
Czemu nie wrzucasz fotek o szerokości 800 ??
No i model w tym zimowym "ubranku" wygląda rewelacyjnie.
Ale co do kabinki, to owszem rozmawialiśmy na ten temat. Ale okazało się, że przyklejona po pomalowaniu nie wygląda jednak dobrze. Może gdyby była to Tamka w 1:48, to by jakoś się udało. Ale w tym przypadku się udało średnio. Dlatego uważam, ze był to jednak błąd. Co nie zmienia faktu , że sam model jest bardzo fajny.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez dewertus » środa, 18 sierpnia 2010, 13:45

spiton napisał(a):Dodam, że bardzo fajne zdjęcia, tylko małe !!!!
Czemu nie wrzucasz fotek o szerokości 800 ??


Oj Seba, leniwcze jeden ;o) , to zagadnienie także już wertowałem parę razy na forum:

Całe swoje portfolio trzymam na WEBSHOT'cie, który na potrzeby forum "zwraca" zdjęcia w maksymalnym rozmiarze 600x600.

Ale dla chcącego nic trudnego - w podpisie jest link do wszelkich moich galerii (nie tylko modelarskich), a tam moża oglądać zdjęcia nawet w rozmiarze 3200x2400 (w takim gabarycie robię standardowe zdjęcia, mniejsze są jeśli dokonuję jakiegos kadrowania, itp...). Po za tym to jest warsztat...

spiton napisał(a):Ale okazało się, że przyklejona po pomalowaniu nie wygląda jednak dobrze. Może gdyby była to Tamka w 1:48, to by jakoś się udało. Ale w tym przypadku się udało średnio.


Spoko, spoko - w magazynie mam "świeżutkie" dwa Do-17Z z Monogramu (jaka szkoda, że nie dopłyneły wcześniej). Pasowałem części na sucho i jest o niebo lepiej niż w Revellu. Kabinka jest delikatniejsza i doskonale "siada" na kadłubie. wprawdzie linie podziału blach są wypukłe, ale jest ich więcej i są delikatniej poprowadzone (będzie łatwiej je przerobić).

Jednego zrobię Niemiaszka z ZG26 w malowaniu śródziemnomorsko-pustynnym, a drugi to będzie Fin w lertnim mondurku. Ale to daleka przyszłość...
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez lejgo_inc » środa, 18 sierpnia 2010, 22:59

Z cyklu "koncert życzeń" - spróbuj może trochę zgasić washa na liniach podziału przebiegających przez jasne pola kamuflażu. Patrząc na model na tym etapie wydaje mi się że przez spory kontrast jest wrażenie dość grubych linii podziału.
W ogóle to dornierek wygląda fachowo.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Z serii "Front Półn. 1939-44"; Do-17Z PLeLv46, Revell 1/72

Postprzez dewertus » czwartek, 19 sierpnia 2010, 00:29

Leszku,
Niestety - musztarda po obiedzie. Dosłownie tuż przed Twoim wpisem zakończyłem prace przy Dornierze. Dla mnie ten wątek jest już zamknięty. Mimo to dzięki za uwagi.

Intryguje mnie Twoja sugestia dot. "przygaszenia" wash'a (w planach mam jeszcze kilka modeli w zimowym malowaniu), dlatego proszę rozwiń swoją myśl o bardziej praktyczne aspekty - czyli jak to zrobić.

Koledzy,
Serdecznie dziękuję za zainteresowanie, propozycje, sugestie, podpowiedzi i uwagi. Wszystkie poddałem analizie i część z nich albo już znalazła zastosowanie w moim warsztacie, albo zostanie wprowadzona przy kolejnych projektach.

Teraz czeka mnie naskrobanie rysu historycznego i zrobienie finalnej galerii.

EDIT: Notka napisana, zdjęcia zrobione - zapraszam do galerii: viewtopic.php?f=13&p=147245#p147245
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości