Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 29 sierpnia 2010, 12:13

spiton napisał(a):A światłocień jako taki powinno się jednak uzyskiwać poprzez odpowiednie oświetlenie.


W sumie racja, tyle tylko, że to zasadniczo ogranicza sposoby i okoliczności prezenacji pracy. Owszem, zrobienie fotogramów pokazujących wszystkie niuanse gry światła na bryle nie stanowiło by wiekszego problemu, ale już na żywo, trzeba by się gimnastykować- zmuszac widza do oglądania modelu pod odpowiednim kątem i konkretnej konfiguracji oświetlenia. A to, na dłuższą metę, jest nierealne, szczególnie w kontekście, na przykład, imprez modelarskich w polsce, których jednym z problemów jest marne oświetlenie właśnie
Kamil Feliks Sztarbała
 

Reklama

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez Kuba P. » niedziela, 29 sierpnia 2010, 12:16

A ja sobie myślę, że warto zapytać dlaczego na obiektach w skali 1:1 światło samo "maluje efekt" zaś na małym modelu trzeba to sztucznie podkreślać przez odpowiednie cieniowanie i kolory. Pytam całkiem serio.
Nawet idealnie sfotografowany model tej wielkości nie będzie miał właśnie "tego czegoś" co widać na sfotografowanym z daleka samolocie.
W czym sek - w różnicy matowości i połysku na oryginale? Charakterystyce ludzkiego oka?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez iras67 » niedziela, 29 sierpnia 2010, 12:30

Malujemy i potem oglądamy swoje modele naturalnie okiem, po takiej percepcji zmieniamy poprawiamy i widzimy efekt okiem własnym. A dyskutujemy i oceniamy coś co zostało przetworzone przez matryce aparatów i monitorów. I z tego powodu m.Innymi nie wiem czy coś w modelu Kuby widać czy nie widać.To jest często taka straszliwa wypadkowa która może budzić niepotrzebne emocje i nieporozumienia.Idealnie byłoby gdyby większość zainteresowanych to co robimy oceniała na bieżąco w realu.
Ostatnio edytowano niedziela, 29 sierpnia 2010, 12:41 przez iras67, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez greatgonzo » niedziela, 29 sierpnia 2010, 12:39

Dlatego nie wierzę, że uda Ci się to tutaj pokazać.

iras67 napisał(a):Chodziło mi bardziej o coś takiego -model samolotu prawie zawsze jest "łapany w łapska",obracany oglądany na wszystkie możliwe strony


Chyba Twój! Ja rozważyłbym morderstwo.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4056
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez spiton » niedziela, 29 sierpnia 2010, 12:45

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):
spiton napisał(a):A światłocień jako taki powinno się jednak uzyskiwać poprzez odpowiednie oświetlenie.


W sumie racja, tyle tylko, że to zasadniczo ogranicza sposoby i okoliczności prezenacji pracy. Owszem, zrobienie fotogramów pokazujących wszystkie niuanse gry światła na bryle nie stanowiło by wiekszego problemu, ale już na żywo, trzeba by się gimnastykować- zmuszac widza do oglądania modelu pod odpowiednim kątem i konkretnej konfiguracji oświetlenia. A to, na dłuższą metę, jest nierealne, szczególnie w kontekście, na przykład, imprez modelarskich w polsce, których jednym z problemów jest marne oświetlenie właśnie

Zgodzę, się z kolegą.
Dodam od siebie, ze zrobiłem kiedyś model w 72, z lekko sfalowanymi blachami, i miałem duży problem ze zrobienie zdjęć, na których ten efekt byłby widoczny.Przy kolejnym modelu pomyślałem właśnie, że znacznie "efektywniej" będzie te "sfalowania" namalować ,-)).A ostatnio doszedłem do wniosku, że jak falowane blachy to tylko pod błyszczącym lakierem ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez iras67 » niedziela, 29 sierpnia 2010, 12:47

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):Nie tyle zrezygnowac, co podejśc do tematu nieco inaczej, niż do powierzchni górnych. choćby z tego względu, że dolne powierzchnie są zdecydowanie bardziej płaskie- tam siłą rzeczy nie ma tak wyrazistej gry świateł

Trochę inaczej też pomalowałem te powierzchnie centralnie przyciemniając , krawędź natarcia jest jaśniejsza jednak dalej coś z tym jest nie do końca tak jak bym chciał.
greatgonzo napisał(a):Chyba Twój! Ja rozważyłbym morderstwo.

:mrgreen:
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 29 sierpnia 2010, 12:57

iras67 napisał(a): krawędź natarcia jest jaśniejsza jednak dalej coś z tym jest nie do końca tak jak bym chciał.


No ja bym podobnie podszedł do sprawy- przesuwająć 'źródło światła' zdecydowanie na przód samolotu
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez iras67 » niedziela, 29 sierpnia 2010, 13:15

spiton napisał(a):A ostatnio doszedłem do wniosku, że jak falowane blachy to tylko pod błyszczącym lakierem ,-))

Powierzchnie kryte płótnem pomaluje semi gloss. ;o)
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez spiton » niedziela, 29 sierpnia 2010, 13:19

iras67 napisał(a):
spiton napisał(a):A ostatnio doszedłem do wniosku, że jak falowane blachy to tylko pod błyszczącym lakierem ,-))

Powierzchnie kryte płótnem pomaluje semi gloss. ;o)

Dobiorę odpowiedni samolot.
Np sfalowana powierzchnia pokrycia = P-61 albo Hellcat ;-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez dewertus » niedziela, 29 sierpnia 2010, 21:19

iras67 napisał(a):Jedynie przyciemniłem delikatnie krawędź natarcia statecznika pionowego,podobnie do poziomego.
Obrazek


Jako total amator powiem tylko: to co tutaj wyczyniasz to dla mnie czysta abstrakcja ;o), a uzyskany efekt jest niesamowity.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez Tomek Hejmo » niedziela, 29 sierpnia 2010, 21:41

Brawo!

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez iras67 » niedziela, 29 sierpnia 2010, 23:45

Koledzy Dziękuję!
Tymczasem musiałem w końcu nanieść oznaczenia .Kalkomanie odpadają, jedynie maski mogą dać możliwość zmiany odcienia szczególnie przy dużych oznaczeniach .Kolejność nanoszenia też musiałem przemyśleć .Zdecydowałem że zrobię wbrew zasadom najpierw niebieski ,potem cieniowanie i na końcu biały.
Niebieskie cieniowane Hinomaru :)
Obrazek
Obrazek
Pokrywając białym musiałem odtworzyć te rozjaśnienia zamalowane niebieskim, zachować jakby ciągłość cieni.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Chyba poprawię jeszcze biały w znakach na dolnych powierzchniach niezbyt dobrze przykrył i nie jest czysty nawet w miejscach największych rozjaśnień...tego tak nie widać jak w realu .To są te pułapki modulacji, cholernie trudno robić to z jasnymi odcieniami
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 13:22 przez iras67, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez Tomek Hejmo » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 00:14

Cieniowanie pod numerem masz piękne. Od taśmy?

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 01:06

Trzeba było niebieski, biały, a potem cienie. Wciąż można tak zrobić przy pomocy Smoka. Good Job, man!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9971
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fokker D.XXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

Postprzez iras67 » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 12:42

Tomek Hejmo napisał(a):Cieniowanie pod numerem masz piękne. Od taśmy?
Tomek

Korzystam z tej samej foli co do masek.Przycinam nożykiem od linijki na macie różnej szerokości paski.
Obrazek
piotr dmitruk napisał(a):Trzeba było niebieski, biały, a potem cienie. Wciąż można tak zrobić przy pomocy Smoka. Good Job, man!

On chyba bardziej brudzi kolory jak ściemnia.Wykorzystuję do okopceń i nie wiem jak zareagowała by kolejna ewentualna warstwa Gunze. Spróbuję.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości