Me 262 A-1a/U3 (konwersja modelu Hobby Boss 1:48)

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Me 262 A-1a/U3 (konwersja modelu Hobby Boss 1:48)

Postprzez Kuba P. » wtorek, 21 września 2010, 20:10

Przedstawiam chyba najbardziej bezsensowny projekt, jaki zacząłem realizować. Bezsensowny bo zaczęty jakieś 6 godzin za wcześnie...
Kiedy kupiłem model Me 262 A-1a/U4 Hobby Bossa zauważylem, że spokojnie go przerobię na wersję foto A-1a/U3 w oparciu o posiadaną konwersję CMK dedykowaną modelowi Tamiya.


Po skonfrontowaniu tego, co zrobiło CMK ze zdjęciami oraz rysunkami wyszło, że jest po prostu wszystko źle.
Źle umieszczone są okna obiektywów kamer, źle umieszczone są owiewki kamer na nosie samolotu. Do tego dodając błędne detale ściany grodziowej przedziału działek mamy obraz beznadziei...
Do tego gdy pociąłem i model i żywice zobaczyłem, że HB wydaje i ten fajny wariant Schwalbe.

Obrazek
Obrazek

Z modelu HB odciąłem nos, wstawiłem elementy żywiczne oraz pokrywy przedziału działek z modelu Tamiya na zasadzie wypełniacza o poprawnym w miarę kształcie oraz przebudowałem wnękę podwozia. Wnęka w modelu była zmieniona, koło w wersji U4 chowało się na płasko, w wersji U3 klasycznie pionowo. Przednia część wnęki jest z modelu, tylna jest wyszlifowana z resztek żywicy oraz zrobiona z płytek polistyrenu. Prosta ale całkiem poprawna jak sądzę.
Nos po zgrubnym dopasowaniu został wklejony na CA, szparki wypełniłem ścinkami polistyrenu i obficie zalałem CA. Na koniec całość została mocno oszlifowana i wygładzona. Teraz zostało wyszlifowanie drobnym papierem i narysowanie linii podziału blach i obrysu pokryw a także dorobienie detali okien kamer (wciąż szukam informacji o ich wyglądzie...) oraz nowych owiewek kamer. To jest prostsze, znalazłem w internecie zdjęcie prawdziwych pokryw z wytłoczeniami przechowywanych w USA.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak jak napisałem, robienie tego modelu jest po części bez sensu jak niedługo ma ukazać się wtryskowy kompletny zestaw. Z drugiej strony tutaj sobie poprawię od razu kilka rzeczy no i dużo radości daje mi takie transplantowanie, dopasowywanie i szlifowanie. Model do skończenia albo odłożenia na "święte nigdy". Wszystko okaże się gdy wyjdzie nowy Hobby Boss.
Ostatnio edytowano środa, 22 września 2010, 08:56 przez Kuba P., łącznie edytowano 4 razy
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

Re: Me 262 A-1a/U3 (konwersja modelu Hobby Boss 1:48)

Postprzez Bond » wtorek, 21 września 2010, 20:45

Łączę się z tobą Kuba w żalu i bólu, wiem co to znaczy ciąć i przerabiać model. :-/
Czyli CMK skopało konwersję jeśli dobrze zrozumiałem.
Wersja A-1a/U3 pewnie już niedługo u nas w sklepach będzie. :)
Ostatnio edytowano wtorek, 21 września 2010, 20:55 przez Bond, łącznie edytowano 1 raz
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 16:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: Me 262 A-1a/U3 (konwersja modelu Hobby Boss 1:48)

Postprzez Kuba P. » wtorek, 21 września 2010, 20:55

Skopało to mało powiedziane - położyło totalnie. Zobaczymy co HB zrobi, ale już widać że przynajmniej proporcje tych owiewek kamer i okna obiektywów raczej trafili dobrze.
Btw - blaszka Parta do tego HB wchodzi jak ulał.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Me 262 A-1a/U3 (konwersja modelu Hobby Boss 1:48)

Postprzez Bond » wtorek, 21 września 2010, 20:58

Może kiedyś się skusisz na wrak A-1a/U3 bo jest kilka fajnych zdjęć w monografiach wtedy dziób będzie mniej ważny. ;o)
Albo sprzedasz ten upgrade amatorowi dioramek.
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 16:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: Me 262 A-1a/U3 (konwersja modelu Hobby Boss 1:48)

Postprzez Kuba P. » wtorek, 21 września 2010, 20:59

Razem z kadłubem taki poklejony? Upgrade już nie ma, teraz jest upkloc żywicy :)
Kamery sobie zostawiłem do Me 410 A-3 :mrgreen: (o ile się nie okaże, że one też nadają się do koszalina, jeszcze mi się chciało porównać).
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Me 262 A-1a/U3 (konwersja modelu Hobby Boss 1:48)

Postprzez Kuba P. » środa, 22 września 2010, 00:06

Znalazłem zdjęcia z zaznaczonymi elementami do usunięcia przy tej przeróbce. Oczywiście obecnie nie sądzę, by ktoś próbował robić to samo co ja jak będzie normalny, nowy model w tej wersji, no ale tak tytułem uzupełnienia pierwszego postu wklejam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Me 262 A-1a/U3 (konwersja modelu Hobby Boss 1:48)

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 1 listopada 2010, 23:42

Pisałem dziś na temat szpachlowania linii imitujących krawędzie elementów konstrukcyjnych i blach poszycia w Me 262. Zrobiłem zdjęcia tego, jak zrobiłem z modelem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kadłub zaszpachlowany, czeka na wyszlifowanie. Nos już pokryty natryskowo Surfacerem w kilku warstwach czeka na narysowanie i nacięcie linii imitujących obrys pokryw przedziału kamer i...chyba tyle.

Podobałby mi się taki egzemplarz bez malowania, coś jak na tym zdjęciu kadłuba przebudowanego w zakładach remontowych (Heinkla?) w Cheb (niem. Eger), Czechy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Me 262 A-1a/U3 (konwersja modelu Hobby Boss 1:48)

Postprzez Murek » poniedziałek, 1 listopada 2010, 23:52

Ktoś już na forum rozszyfrował skrót CMK - czeska modelarska kicha.... Interesuje mnie specyfik, którym szpachlowałeś. Co to i czy dobrze się później w tym ryje?
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Me 262 A-1a/U3 (konwersja modelu Hobby Boss 1:48)

Postprzez siara1939 » wtorek, 2 listopada 2010, 00:05

Murek napisał(a): Interesuje mnie specyfik, którym szpachlowałeś. Co to i czy dobrze się później w tym ryje?

Mr. Surfacer?
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Me 262 A-1a/U3 (konwersja modelu Hobby Boss 1:48)

Postprzez Kuba P. » wtorek, 2 listopada 2010, 00:41

Tak. Gunze Mr.Surfacer 1200.
Ryje się w tym średnio, na pewno lepiej jak w szpachli Tamiya. Trochę się martwię o rycie linii na nosie właśnie ze względu na użycie także szpachli Tamiya jak i CA Kropelka pod spodem.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Me 262 A-1a/U3 (konwersja modelu Hobby Boss 1:48)

Postprzez GreeN_DG » czwartek, 18 listopada 2010, 01:37

Kuba P. napisał(a):Btw - blaszka Parta do tego HB wchodzi jak ulał.


Witajcie. Blacha Parta pasuje do tego Hobby Boss'a ? Mam ten model i nie wiem czy czekać aż Eduard coś do niego skleci.
GreeN_DG
 


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości