Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » poniedziałek, 29 października 2007, 22:10

Miały te linie (i inne napisy eksploatacyjne) jeśli malarz z polowego warsztatu lotniczego nie zabrał sie za odświeżanie kamuflażu :mrgreen:
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 30 października 2007, 09:07

Zdecydowałem że kokardy będą nałożone na czarnych liniach. Model powoli dostaje kolejne kalkomanie co jest zajęciem wrednym. Najprostszą metodą kładzenie kalkomanii na Set, ręczne dociskanie, delikatne odciśnięcie linii podziału i zabezpieczenie po wyschnięciu warstwą Sidoluksu. Użycie Sola można sobie odpuścić. Wnioskiem na przyszłość jest omijanie z daleka produktów Techmodu.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » wtorek, 30 października 2007, 17:14

Jacek Bzunek napisał(a): Wnioskiem na przyszłość jest omijanie z daleka produktów Techmodu.

Dlatego też goraco namawia Cię do szerszego stosowania masek :)
Nie wiem czy istnieje jakaś zależność ale nie wszystkie kalki Techmodu są be :-/
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 30 października 2007, 22:11

Darek Trzeciak napisał(a): Dlatego też goraco namawia Cię do szerszego stosowania masek :)

Jeśli idzie o maski mam opory nie przed samym ich użyciem a przed poprawnym dobraniem kolorów.
Darek Trzeciak napisał(a):Nie wiem czy istnieje jakaś zależność ale nie wszystkie kalki Techmodu są be :-/

Być może ale w ciągu ostatnich dwóch dni przeprowadziłem mały wywiad i nie trafiłem na nikogo kto by je chwalił. Zestaw do mojego Spitfire był drukowany na seledowym papierze i podobno należy do tych lepszych.
Na razie model jest na kilkudniowym urlopie do czasu sprowadzenia płynów Agamy a ja aby nie tracić czasu właśnie wycinam z ramek coś nowego ale o tym za jakiś czas.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Michał Janik » środa, 31 października 2007, 13:06

SZczerze powiedziawszy, zawsze zastanawiałem się nad tym, czy to tylko ja tak mam, że uważam kalki Techmodu za sztywne i pancerne. Kładłem je chyba na trzech czy czterech modelach (Lancaster i Corsair 1/72, SPit IX 1/48) i zawsze własciwie wymagały "cudowania". Nie to, żeby nie udawało mi się ich zmusić do posłuszeństwa, ale wymagało to wiele trudu i czasu - jakiegoś nacinania czy "upychania" w liniach podziałowych igłą, wielokrotnego "solenia" i "tupania" sztywnym pędzlem , czy nawet stosowania jakiegoś roztworu zmywacza do farb akrylowych. Także jak się chce mieć np. polskiego Spita, |Hurricane czy Lancastera to po prostu trzeba się liczyć z tym, że trzeba będzie nad kalkami Z Techmodu przysiąść.
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 24 listopada 2007, 21:58

Adhesol i Hypersol Agamy wpadły w moje łapska i oto pierwsze efekty. Nie uszkodziły olejnych Model Masterów ani Sidoluksu a kalki Techmodu zostały w końcu przymuszone do ułożenia się na Złośnicy.
Obrazek
Obrazek
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez ZIO BY NAITT » sobota, 24 listopada 2007, 23:08

" Na Podzamczu wylęgłe pisklęta
niosą w niebo bojowy ten zew :
niech przyjaciel i wróg zapamięta
złote strzały i litery ZF "
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 25 listopada 2007, 00:41

Złotych strzał nie będzie ale będzie Wielka Niedźwiedzica.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez gzt » niedziela, 25 listopada 2007, 18:23

Ladnie wyglada ten Spit. Zaciakwila mnie dyskusja nad Techmodem. Zaczalem bduowac modele pare miesiecy temu - dokladnie w Maju. Kiedy trafilem na Techmod , bylem wniebowziety ale .... wkrotce zauwazylem ze nie ma takiej sily zebym mogl wpakowac je w linie podzialowe modeli Tamiya (1.48) natomiast kalkomanie Tamiya - nie ma problemu.
Teraz widze ze to nie tylko ja sie borykam z Techmodem, a juz sie obawialem ze moja procedura jest skopana i ze to moja wina :)

Niestety nie ma innego wyjscia jak zabrac sie za maskowanie i malowanie oznakowan.
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 25 listopada 2007, 19:56

gzt napisał(a):wkrotce zauwazylem ze nie ma takiej sily zebym mogl wpakowac je w linie podzialowe modeli Tamiya (1.48) natomiast kalkomanie Tamiya - nie ma problemu.

Kalkomanie Tamiya kładłem tylko raz i same z siebie położyły się idealnie. Z wszystkiego co naklejałem najmilej wspominam kalkomanie z modeli Eduarda.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Bercik » niedziela, 25 listopada 2007, 21:38

Ja po paru mniej lub bardziej udanych próbach na Techmody mam taki sposób, że kładę je jak leci z płynem Gunze albo Solem i zostawiam żeby dobrze się przykleiły. Drugiego dnia skalpelem nacinam po liniach i wlewam kropelkę Sola. Za chwilę wystarczy przy podziałach ponagniatać kalkę pędzelkiem i wchodzi w linie idealnie. Wbrew pozorom idzie bardzo szybko :) A model jak zwykle mi się podoba :twisted:
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez wojtek_fajga » niedziela, 25 listopada 2007, 22:05

Mnie się udało położyc kalkę Techmodu na dośc "nierówną" powierzchnię, ale wymagało to wielokrotnego pokrywania płynem softer gunze i dociskania palcem.

Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez gzt » niedziela, 25 listopada 2007, 22:30

To jest pieknie polozone i wrecz fantastyczne wykonczenie skrzydla. Prosze o info gdzie to mozna kupic bo mam na skladzie P11c oraz P24 :)

Pomysl z nacinaniem techmodowych kalkomanii jest dosc dobry :) wykorzystam przy nastepnym (Gabreski P-47)
a przy okazji Spitfire'a to wlasnie przeczytalem w Scale Aviation Modeller ze Tamiya wypuscila (razem z ICM) limited edition SpitVb (Zumbacha najwiekszy Donald) wraz z "ground crew"
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 25 listopada 2007, 23:07

Bercik napisał(a):Ja po paru mniej lub bardziej udanych próbach na Techmody mam taki sposób, że kładę je jak leci z płynem Gunze albo Solem i zostawiam żeby dobrze się przykleiły. Drugiego dnia skalpelem nacinam po liniach i wlewam kropelkę Sola. Za chwilę wystarczy przy podziałach ponagniatać kalkę pędzelkiem i wchodzi w linie idealnie. Wbrew pozorom idzie bardzo szybko :)

Gdzie są czasy gdy wszystkie kalki razem z wyszukanymi napisami eksploatacyjnymi można było przykleić za jednym posiedzeniem.
Bercik napisał(a):A model jak zwykle mi się podoba :twisted:

Spokojnie, niech go skończę, zostało jeszcze trochę kalkomani, wash, lakier matowy że o śmogle i podwoziu nie wspomnę. Żeby nie zwariować znęcam się tochę nad Hurricane i rozpracowuję MS-406.
gzt napisał(a):Prosze o info gdzie to mozna kupic bo mam na skladzie P11c oraz P24 :)

http://pwm.org.pl/viewtopic.php?t=297&p ... c&start=30
Ostatnio edytowano poniedziałek, 26 listopada 2007, 09:35 przez Jacek Bzunek, łącznie edytowano 1 raz
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 26 listopada 2007, 09:35

wojtek_fajga napisał(a):Mnie się udało położyc kalkę Techmodu na dośc "nierówną" powierzchnię, ale wymagało to wielokrotnego pokrywania płynem softer gunze i dociskania palcem.

Używałem Softera przy kokardach kadłubowych bez najmniejszego efektu.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości