C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » piątek, 7 grudnia 2012, 14:02

Już kilka osób wystartowało w najpopularniejszej skali 1:48, ale i ja coś od siebie dam. Hercules zostanie wykonany, według długo odkładanego pomysłu, w wersji z mikro silniczkami i oświetleniem. Przerysuję wszystkie linie podziału blach, a malowanie wykonam w wersji U.S. Maryland Air National Guard. Co najważniejsze, ukończony model ma zawisnąć pod sufitem w zaprzyjaźnionej jednostce wojskowej. Ze względu na gabaryty tego modelu zastanawiam się nad umieszczeniem w środku elektroniki sterującej, jak to zrobię jeszcze nie wiem... Zapraszam do śledzenia budowy :)
Zawartość:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Reklama

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez bartek piękoś » piątek, 7 grudnia 2012, 14:06

Szykuje się ekstra projekt!
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez jonnym » piątek, 7 grudnia 2012, 17:02

Beęde siledził relacje.Własnie jestem na etapie wkładania elektroniki do kadłuba tylko ze w 72 ce.Nie jest to tak efektownie jak w 48 ale tez cieszy oko.Moj c 130 H z hiszpani jest na zamówienie i mam na niego jeszcze trzy tyg wiec nie wystawiam nawet relacji.Słuzę wszelką pomocą.
jonnym
 
Posty: 77
Dołączył(a): czwartek, 8 marca 2012, 12:59

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » sobota, 8 grudnia 2012, 15:47

Z uwagi na brak farby do innego projektu, zabrałem się za Heculesa. Odnalazłem silniczki DE-1220-3
Obrazek
Za pomocą żywicy wkleiłem je do obudowy. Połączyłem śmigła i wywierciłem otwór do połączenia z wałkiem silniczka.
Okazało się jednak, że niezbyt prosto jest wywiercić otwór pod wałek dokładnie w osi... po połączeniu śmigła i włączeniu silniczka pojawiło się niesamowite bicie i drgania całej obudowy i śmigła.
Obrazek
Obrazek
Zrezygnowałem więc z plastikowych połączeń i z mosiądzu wytoczyłem tuleję z otworem fi 1 i wkleiłem ją w jak najbardziej zbliżonym punkcie osi śmigieł. Drgania zmniejszyły się do stopnia przeze mnie akceptowalnego.
Obrazek
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez Mecenas » sobota, 8 grudnia 2012, 16:37

Też się kiedyś bawiłem we wstawianie silniczków do modelu. Bicie może oznaczać też, że masz po prostu krzywo osadzony silnik.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez Adam » wtorek, 11 grudnia 2012, 12:00

Ciekawy model i ciekawy pomysł z wyposażeniem.
W dalekiej przyszłości :-/ chciałbym zrobić taki model, ale w skali 1:72 i w wersji gunship z Wietnamu.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » poniedziałek, 17 grudnia 2012, 16:24

Po tygodniu znalazłem czas na dodanie wpisu. Zdecydowałem w jaki sposób będzie rozwiązane sterowanie elektroniką modelu, który ma zostać podwieszony pod sufitem. Wykorzystam zestaw AVT390 sterowany pilotem podczerwieni. 8 kanałów jest wystarczające do sterowania 4 silniczkami oraz 4 kompletami diod (o źródle zasilania w następnym poście). Lepiej pokazać niż opisywać więc poniżej schemat umiejscowienia oświetlenia.
Obrazek
Brakuje oczywiście belki oświetlającej wnętrze przestrzeni ładunkowej.

Skleiłem wnętrze kabiny i zrobiłem podświetlenie tablicy przyrządów. Pierwszy pomysł ze światłowodami i bezpośrednio podświetlonymi z nich ekranami nie sprawdził się. światłowody dały zbyt małe, punktowe światło.
Obrazek

Światłowody zostały odcięte a do podświetlenia użyłem 2 diod zawiniętych w folię aluminiową, następnie pokrytą taśmą maskującą w celu zmiany faktury zewnętrznej tablicy. Na ekranach naklejon jest taśma maskująca, a otwory wypełnione zostały Clearfix'em od Humbrola.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Górna część kabiny również została uzupełniona o dodatkowe oświetlenie. Przez nawiercone otwory przeprowadziłem światłowody, górną część zakleiłem oczywiście folią aluminiową, żeby nie było przebić światła na zewnątrz.
Obrazek
Obrazek

Koła składają się z dwóch połówek i tulejki umożliwiającej wykonanie ich jako ruchomych.
Obrazek
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez Czesio » poniedziałek, 17 grudnia 2012, 17:42

Pomysł z oświetleniem zacny ale ekrany to chyba inaczej działają. Nie wiem jak w Herculesie ale jeśli to MFD ( MFCD mają białe podświetlenie bo są kolorowe ) to nigdy się z takimi nie spotkałem zawsze ekran był czarny a świeciły się tylko poszczególne piksele. Chodzi mi to TO. I stanowczo daj jakiś rezystor bo tak mocno to one nie świecą 8)
Pozdrawiam Daniel
Avatar użytkownika
Czesio
 
Posty: 1079
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 22:49
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » wtorek, 18 grudnia 2012, 09:32

Zgadzam się z Czesiem. Wersja podświetlenia jest robocza. Ekrany zostaną przyciemnione (tu będę próbował z X-19) i spróbuję zróżnicować ich wypełnienie, tak żeby odzwierciedliło cyfry, linie. Zdecydowanie diody będę za rezystorem i dadzą bardzo osłabione światło.
Tak to wygląda w oryginaleObrazek
Dzięki za opinię :)
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez Czesio » wtorek, 18 grudnia 2012, 17:11

collins napisał(a):spróbuję zróżnicować ich wypełnienie, tak żeby odzwierciedliło cyfry, linie.
\
Może jakaś grubsza folia zadrukowana na drukarce ? Potem tylko wyciąć i wkleić 8-)
Pozdrawiam Daniel
Avatar użytkownika
Czesio
 
Posty: 1079
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 22:49
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez PsyhoSpider » czwartek, 27 grudnia 2012, 13:35

Bardzo fajny projekt, na pewno będę śledził postępy.
Warsztat Obrazek
Avatar użytkownika
PsyhoSpider
 
Posty: 233
Dołączył(a): poniedziałek, 16 listopada 2009, 18:57
Lokalizacja: Nysa

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » sobota, 29 grudnia 2012, 10:45

W kolejnych zmaganiach zająłem się wnętrzem przestrzeni ładunkowej. Bardzo ciekawym produktem jest płyn Micro Metal Foil Adhesive. Wykorzystuje się go głównie do łączenia (kuchennej) folii aluminiowej lub blaszek fototrawionych do elementów modeli. U mnie posłużył również do przyklejenia siatki (firanka) na którą nakleiłem folię.

Obrazek

Ramki osłon pokryłem ołówkiem, żeby były widoczne do odcięcia siatki, powinny mieć gładką powierzchnię.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W nawiercone miejsca lamp wkleiłem diody smd i przylutowałem do nich przewody. Klosze lamp jeszcze nie powstały, może w weekend je wytoczę :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Powstały też kółka. Brzydkie wypukłe linie zostały zeszlifowane a w ich miejsce naciąłem nowe.
Linie zaznaczone ołówkiem:
Obrazek
i nacięte grawerem.
Obrazek
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez nariman » sobota, 29 grudnia 2012, 16:27

Zdajesz sobie sprawę że konkurs kończy się w 2013 a nie w 2030 :?: Normalnie urywasz D.U.P.E, naprawdę czad :!: :!: :!:
nariman
 
Posty: 337
Dołączył(a): niedziela, 12 grudnia 2010, 17:02

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez Adam » sobota, 29 grudnia 2012, 18:04

Pięknie idzie, liczę, że skończysz w terminie, tego tobie życzę. :mrgreen:
Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » sobota, 29 grudnia 2012, 21:27

Do końca maja jeszcze dużo czasu, sam jestem ciekawy czy zdążę. Dziękuję za wsparcie! :)
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości