P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez wojtek_fajga » piątek, 21 września 2007, 18:04

Witam Wszystkich!

Jako, że będzie to prawdopodobnie pierwszy model samolotu rozpoczęty na tym forum, to wybrałem model chyba szczególny dla Was Wszystkich jak i dla mnie.


Oto co zgromadziłem:


Model żywiczny firmy Warrior Model

Obrazek


Obrazek


Dużą zaletą tego zestawu są pięknie odwzorowane linie podziału blach na kadłubie...

Obrazek


...oraz bardzo ładnie odwzorowana faktura charakterystycznej dla tego samolotu blachy pokrycia na skrzydłach...

Obrazek


Obrazek





... i statecznikach.

Obrazek




Dodatkowo wykorzystam silnik żywiczny nieznanej mi firmy...

Obrazek



...blaszki Parta...

Obrazek





... i kalkomanię Techmodu.

Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Reklama

modele polskich samolotów

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez c3p0 » piątek, 21 września 2007, 18:13

Mam nadzieję iz nie robisz Gnysiowego :/
Blaszka znajduje pełne czy tylko częściowe zastosowanie??
pozdrawiam
Ostatnio edytowano piątek, 21 września 2007, 18:21 przez c3p0, łącznie edytowano 1 raz
Powrót w "komarzym" stylu :P
Avatar użytkownika
c3p0
 
Posty: 103
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez Marcin A. » piątek, 21 września 2007, 18:20

Witam


Nie mogło być lepszego wyboru od P-11stki na inaugurację forum.
Będę z przyjemnością kibicował.Według mnie to najlepsze byłoby malowanie Skalskiego ale...



Pozdro :)
Marcin A.
 

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez Airborne » piątek, 21 września 2007, 19:43

Gratuluję wyboru modelu ! Faktycznie jest to samolot dla nas wszystkich szczególny, na dodatek trwa jeszcze wrzesień ...
Z tych kalkomanii nie da się zrobić samolotu Skalskiego (niebieskie skrzydła w godle eskadry - a powinny być zielone) ani Gnysia (brak symbolu eskadry). Dałoby się zrobić białą "4" ze 114 eskadry Brygady Pościgowej (jest godło eksadry) - samolot por. Sawicza, na którym por. Aleksander Gabszewicz zestrzelił pierwszy samolot niemiecki w obronie Warszawy rano 1 września 1939 r., trzeba by tylko dorobić szablony do białej "4" na kadłubie oraz ewentualnie czarnego kodu na dolnych powierzchniach skrzydeł, który i tak jest domniemany. W razie czego służę skanami z Model Hobby 4/2002, gdzie ten samolot jest opisany.
Airborne
 

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez Marcin A. » piątek, 21 września 2007, 20:07

Airborne napisał(a):Z tych kalkomanii nie da się zrobić samolotu Skalskiego (



Wiem, ale było by przyjemnie.


Pozdro :)
Marcin A.
 

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez Airborne » piątek, 21 września 2007, 20:30

Malowanie jedenastki Skalskiego jest strasznie oklepane, prawie każdy je robi, na dodatek nie wiadomo do końca czy miała numer boczny 64 czy 66, a może napis "Zosia". Postaram sie poszperać w materiałach - może jakieś malowanie zaproponowane przez Techmod jest interesujące, tzn. nie tylko jest zachowane zdjęcie takiego samolotu, ale może historia z nim związana jest ciekawa.
Airborne
 

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez wojtek_fajga » piątek, 21 września 2007, 20:42

Airborne napisał(a):Postaram sie poszperać w materiałach - może jakieś malowanie zaproponowane przez Techmod jest interesujące, tzn. nie tylko jest zachowane zdjęcie takiego samolotu, ale może historia z nim związana jest ciekawa.



Swietnie by było gdybyś znalazł jakieś malowanie z 111 eskadry, gdyż takiego najchętniej bym zrobił...
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez Timi » piątek, 21 września 2007, 21:28

NO model nie łatwy,a le nikt nie mówił ze będzie łatwo, za to piękność na otwarcie forum :mrgreen:
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez wojtek_fajga » piątek, 21 września 2007, 22:13

c3p0 napisał(a):Blaszka znajduje pełne czy tylko częściowe zastosowanie??



Elementy z blaszki pokrywają się częściowo z żywicznym silnikiem i elementami modelu. Nie wiem jeszcze co zastosuję. Będę na bieżąco decydował.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez c3p0 » piątek, 21 września 2007, 23:17

Dziękuje za odpowiedź. Zdecydowałem się na zakup w/w.
Jednak muszę przyznać że "moje" dolne płaty są w idealnym stanie (linie nie są "porwane").
Silnik sobie chyba odpuszczę no chyba że jest przez Ciebie "wysoce rekomendowany".
pozdrawiam
Powrót w "komarzym" stylu :P
Avatar użytkownika
c3p0
 
Posty: 103
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 21 września 2007, 23:30

Bardzo ciekawy temat na początek. W dodatku przyjeło się mówić P.11c w 1/48 w domyśle Mirage a zapomniany żywiczny Warriow prezentuje się tak samo jeśli nie lepiej.
Mam nadzieję że Jedenastek na forum nie zabraknie.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez Airborne » sobota, 22 września 2007, 08:58

Przejrzałem dostępne mi materiały (monografie P.11 AJ-Pressu i Mushroom oraz artykuły w "Model Hobby" i "Lotnictwie Wojskowym") i znalazłem tylko 2 P.11c ze 111 eskadry o znanych numerach bocznych, dla których można przyporządkować konkretnych pilotów.

Jedną z nich jest "4", na której latał ppor. Mirosław Ferić, a która została zniszczona w walce z Messerschmittami Bf 110 z I.(Z)/LG 1 w dniu 3 września. Drugą jest "8", na której najwięcej lotów wykonywał por. Wojciech Januszewicz, który 1 września objął dowództwo eskadry po ciężko rannym kpt Sidorowiczu. Zostało to opisane w "Pamiętniku wojennego pilota 111 Eskadry Myśliwskiej" autorstwa Mirosława Fericia (Centralna Biblioteka Wojskowa, sygn. Rkp 126). Może ktoś ma dostęp do tej pozycji albo książek Cynka ? Być może dałoby się znaleźć inne samoloty o znanych numerach bocznych. "Jedenastkę" Januszewicza pięknie sportretował Jarosław Wróbel na okładce pierwszej części monografii AJ-Press. W razie czego służę skanem.

Por. Januszewicz jest też autorem największej liczby zestrzeleń 111 eskadry. Dla porównania pełna lista (podaję za monografią z serii Mushroom):

3.09 por. Arsen Cebrzyński - Bf 110 - rejon Wyszkowa
3.09 por. Wojciech Januszewicz - Bf 110 - Kobyłka
4.09 por. Wojciech Januszewicz - Ju 87 - rejon Warszawy
5.09 por. Wojciech Januszewicz - Ju 87 - rejon Warszawy
6.09 ppor. Wiktor Strzembosz - Bf 110 - Zaborów
6.09 por. Wojciech Januszewicz - Ju 87 - Warszawa
9.09 ppor. Mirosław Ferić - Hs 126 - rejon Lublina
11.09 ppor. Aleksander Wróblewski - He 111 - na północ od Przemyśla

Jeżeli chodzi o "5", której malowanie zaproponował Techmod - zdjęcia tego samolotu pochodzą z października 1938 z lotniska Bielsko-Aleksandrowice zrobione podczas zajmowania Zaolzia. Prawdopodobnie ten samolot wziął udział w Wojnie Obronnej, jednak nie znalazłem zdjęć z 1939 r. oraz nie wiem kto na nim latał. Piszę "prawdopodobnie", bo w maju 1939 jedną "jedenastkę" eskadry rozbił ppor. Jan Zumbach.
Airborne
 

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 22 września 2007, 20:50

Przy okazji wątku mam prośbę, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie o pełnym oznakowaniu Jedenastki ze 111EM w wersji full-wypas, to jest cztery karabiny i radio.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez Airborne » niedziela, 23 września 2007, 14:02

Znane pełne oznakowania "jedenastek" zwłaszcza z września 1939 to duża rzadkość. Monografia AJ-Press podaje, że "4" Fericia miała 4 kaemy, nic nie wiadomo o radiu. Jeżeli chodzi o kod podskrzydłowy, to w 1935 r. wprowadzono jednolite numery, np. dla 111 eskadry miały to być kody od 40-N do 49-N. W 1939 r. zmieniono numery wywoławcze na trzycyfrowe, jednak dla różnych eskadr różnie to wprowadzano w życie. Monografia podaje również krój numerów bocznych dla poszczególnych pułków lotniczych, więc przynajmniej tutaj jest pewność, resztę trzeba często domniemywać.
Airborne
 

Re: P.11c | Warrior Model | 1/48 + różne dodatki

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 23 września 2007, 15:24

Właśnie z AJ-Pressu wiem że Jedenastki w wersji c pojawiły się w 111EM dość późno bo dopiero latem/jesienią 1938 a wczesniaj latała ona na P.11a, co trochę dziwi biorąc pod uwagę elitarność jednostki. Tak więc o dobrą dokumentację jest tym bardziej trudno.
Czy można zrobić listę w pełni udokumentowanych Jedenastek z czterama karabinami i radiem? Jedyna znane mi to 64 ze 142EM, 2 ze 121EM i 10 ze 113EM.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości