Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez potez » wtorek, 17 marca 2009, 21:20

No to efekty malowania kabiny, odrapania na zewnatrz powstały po wyjeciu ze sklejonego kadłuba...
tradycyjne strona lewa:

Obrazek

i strona prawa:

Obrazek

Obrazek

Jak widać zmieniłem wszystkie linki na takie jak w oryginale ;o) obtarcia z zewnątrz powstały w trakcie wyjmowania z kadłuba - na szczęście w modelu nic nie będzie widać :mrgreen:
Kadłub sklejony i schnie
cdn...
Ostatnio edytowano środa, 16 stycznia 2019, 10:39 przez potez, łącznie edytowano 2 razy
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez wojtek_fajga » wtorek, 17 marca 2009, 21:33

Elegancko!
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez spiton » wtorek, 17 marca 2009, 22:17

No coments
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez tomek_chacewicz » wtorek, 17 marca 2009, 22:22

Świetnie to wygląda :D a naciągi z czego?
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez potez » środa, 18 marca 2009, 09:30

tomek_chacewicz napisał(a): a naciągi z czego?

żyłka termokurczliwa - invisible thread z ToraTora, używam tego od 5 lat i jestem baaaaaardzo zadowolony.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez PrzemoL » środa, 18 marca 2009, 10:45

Rewelacja. Oj, będzie cacuszko! A co z F.2B?
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez potez » środa, 18 marca 2009, 12:01

F.2B się robi - na razie jestem na etapie testów trawienia. Jeszcze z 10 zmarnowanych blaszek i będe z Wojtkiem konkurował w metaloplastyce modelarskiej mosiądzowej :P
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez potez » sobota, 30 stycznia 2010, 14:20

Minął rok...
Ale coś się dzieje
Mam mega pecha do tego modelu, ile razy spaprało mi się przy nim coś to szkoda słów.
No, ale pokażę teraz jak wygląda skrzydło, w wersji finalnej malowania.
Poprzednio bardzo długo rozmawialiśmy na temat tego jak to skrzydło było malowane...oto zdjęcie oryginału, na którym się wzorowałem:
Obrazek
Jak widać spod szachownic widać resztki niemieckich krzyży ścieranych, bo są wyraźnie mało widoczne.
Tak też postanowiłem pomalować mojego Fokkera.
Etap pierwszy:
Robimy zakładki sklejki, którą pokryte jest skrzydło:
Linie podziałowe są do niczego w modelu Eduarda, na zdjęciu, jakie zamieściłem widać, że można sie jeszcze pobawić w odwzorowanie wklęśnięć pokrycia - sklejka była cienka a jakość wykonania niespecjalna, wiadomo, że te skrzydła miały problem z wytrzymałością. Tak daleko nie poszedłem, nie chciało mi sie już w to bawić ;o)
Dosyć rzadki - 3-1 surfacer 500 i granice arkuszy - po 3 żebra szerokości każdy oddzielane 3-ma sklejonymi ze sobą i wyciętymi na cienki pasek taśmami Tamiya:
malowanie 1-sze dół:
Obrazek
malowanie 2-gie dół warstwa zachodząca od góry:
Obrazek
Malowanie 3-cie maskowanie zachodzących od góry arkuszy:
Obrazek
I finał po zdjęciu maskowania:
Obrazek
Po każdym malowaniu delikatne przetarcie gąbką ścierna superfine 3M - taki sam efekt da papier 800 na klocku, ale gąbka jest wygodniej.
Zaczynamy malować kolory. Cała zabawa polega na tym, żeby pomalować smugi tak, aby wyglądały na bejcowane kolorami drewno a potem warstwa lakieru na tym. Wymyśliłem po kilku podejściach taki patent:
Kolory Vallejo:
błękitny od spodu: Azur Cielo 70961 mocno rozcieńczony - 20-80+ odrobina opóźniacza:
Obrazek
Delikatne zaznaczenie smug, malowanie z ręki i od kartki, aby ukierunkować smugi.
Fiolet od spodu: Violeta Azur 811 tak jak powyżej:
Obrazek
Wygląda blado?
Obrazek
Tak, bo jeszcze jak doszedłem do wniosku, że kolor jest za mocny to od kartki jechałem dla podkreślenia smug Model Airem Vallejo 001 czyli białym.
I teraz warstwa finalna - czyli Tamiya Clear Blue - rozcieńczone 10-90 mr levellingiem Gunze wąska strużką po cołości wzdłuż smug:
Obrazek
I spód gotowy :mrgreen:
Góra:
Ta sama technika:
zielony to mieszanka nakładanych na siebie mokro na mokro Verde Oliva 967 i Oliva dorado 70857, łamane żółtym 70915 i umbrą 70941.
Brąz to ta sama technika, co w przypadku zieleni, ale kolory to ochra 70856 i umbra 70941. Na koniec jak gdzieś było za ciemno to tak samo jak na dole delikatnie białym
Obrazek
Na to idziemy z dwoma clearami tamiya:
Zielony na środek i smoke na brąz:
Obrazek
Nakładamy warstwy tak długo aż wygląda to dobrze.
Szachownice:
Na zdjęciu widać, że obwódki maja różne szerokości. No to zrobiłem maski domowym sposobem :P
Powiem szczerze - dla mnie działają lepiej niż cięte na ploterze - takie tez sobie zrobiłem - bo nad nimi panuje bez problemu. I robi sie je dokładnie 10 minut...
Narysowałem w Corelu właściwa szachownicę:
Obrazek
i wydrukowałem ma laserówce - sprawdziłem, że nie zniekształca za mocno proporcji- plujka niestety mocno rozciągała mi wzdłuż kierunku druku - prawie 5% to juz było mocno widać.
Następnie naklejam dwa paski taśmy Tamiya 18mm wzdłuż podziału pól:
Obrazek
i
1) nacinam taśmę tam, aby potem odsłonić niepotrzebne fragmenty
2 wycinam kwadrat razem z kartką.
Ta szachownica ma bok 21, 88 mm, jest, więc dość duża.
Obrazek
Teraz DELIKATNIE ściągam papier ze spodu:
Obrazek
I mam szachownice na taśmie transferowej.
Wcześniej pomalowałem na biało kwadraty 21,88 mm - kwadrat zamaskować to nie problem ;o)
i na biały kwadrat naklejam szachownicę, poczym ściągam paski transferowe, jak widać trzeba przemyśleć gdzie je umieścić:
Obrazek
Potem odsłaniam pola do malowania na czerwono:
Obrazek
3 minuty później:
Obrazek
Teraz Tamiya XF-7 Flat Red:
Obrazek
Potem to samo powtarzamy dla dołu. Widać, że w dwóch miejscach zeszła mi farba z taśmą, musiałem potem poprawiać smugi.
Niestety nie zrobiłem zdjęć dla imitacji wytartych niemieckich krzyży. Technika maskowania taka sama, kolory to ciemno szary zamiast czarnego i mocno rozrzedzony biały. po pomalowaniu delikatnie przetarłem wełną mineralna, aby zrobić wrażenie szlifowania - tak jak to wygląda na zdjęciu.
Wynik finałowy:\
Spód
Obrazek
Wierzch:
Obrazek
I tak to wygląda pod światło:
Obrazek
Mnie się podoba :mrgreen: Czy dokładnie tak wyglądał oryginał? Ja uważam, że tak, ale tego już raczej chyba nikt nie jest w stanie potwierdzić na 100%...
Na pewno smaczki, jakie widać bezapelacyjnie na zdjęciach to niesymetryczne namalowanie szachownic i tu się walnąłem - lewa górna jest o 1, 5 mm za bardzo w lewo, prawidłowo jest na spodzie, ale już mi się nie chce tego poprawiać, bo znowu musiałbym wszystko od nowa…
Została mi jeszcze do zrobienia skórzana poduszka we wcięciu baldachimu.
CDN kiedyś
Ostatnio edytowano środa, 16 stycznia 2019, 10:39 przez potez, łącznie edytowano 8 razy
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez PrzemoL » sobota, 30 stycznia 2010, 14:54

Fantastyczne!!! Twoja praca nad tym modelem utwierdza mnie w przekonaniu, że muszę kiedyś wrócić do tego tematu.
Trzymam kciuki i nie daj nam czekać kolejne kilka miesięcy na dalsze efekty!
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez Lewy » sobota, 30 stycznia 2010, 20:56

Świetnie wyglądają te szachownice, chylę czoła.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 06:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez wojtek_fajga » sobota, 30 stycznia 2010, 22:14

Rzeczywiście pech Ciebie prześladuje przy tym modelu, Arku. Nie mam na to żadnego racjonalnego argumentu, ale nie chce mi się wierzyć, że ktoś namalował tak kamuflaż, że samolot wygląda jak papuga :) Czy to tylko na zdjęciach są takie soczyste kolory?
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez potez » niedziela, 31 stycznia 2010, 00:27

W naturze też. Tu jest link do relacji o budowie repliki i dokładnie takie kolory wychodzą :mrgreen:
http://www.worldwar1aeroplanesinc.org/forums/showthread.php?t=315, strona 24 i dalej.
Taka jest logika tych kolorów, jak się polakieruje na wysoki połysk bejcę, to dokładnie coś takiego wychodzi.
A poza tym, nie chciałbym być kontrowersyjny :lol: ale jak sobe pomalujesz Ta-152 ORYGINALNYMI AeroMasterami w RLM 82 i 83 to dostaniesz praktycznie te same kolory. Historia lubi się powtarzać...
A papuga to i tak z niego będzie niezła, bo jeszcze dodatkowo miał 4 kolorową lozenge na kadłubie a 5 kolorową na usterzenieu. Pstrokacizna nie z tej ziemi :P
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez potez » środa, 3 marca 2010, 23:19

No to ciąg dalszy sagi :mrgreen:
Chciałem skończyc na Bytom ale wyszło jak zawsze :cry:
Ten model mnie nie lubi i ja jego też już nie. Myślałem, że wyczerpałem limit rzeczy do spratolenia i pecha ale nie, jeszcze nie...
Przekonałem się na własnej skórze, że maskol z Talensa potrafi ściągnąć kalkę i niestety musiałem ratować na juz położonej kalce s-kę i numer 001:
Obrazek
Udało się namalować oznaczenia z maską na kalce!!! Jak to mi wyszło to już wiem, że uda mi się skończyć to cholerstwo. Użyłem oznaczeń z książki Kagero - Seweryn dzięki za prezent ;o) jesli chodzi o jakość kalki to ok, ale kształt 001 całkiem do niczego, 0 są jakieś kwadratowe. Na szczęście okazało się, że wystarczy wyciąć po ~1mm pośrodku z obu zer i kształt jest taki jak powinien być...szachownice na kadłubie wykonałem dokładnie ta sama metodą co na skrzydłach, namalowałem je na kawałku czystej kalkomanii pomalowanej na biało:
Obrazek
wyciąłem je po prostu skalpelem z arkusza.
Zdjąłem maskowanie z zasobników na amunicję - okazało sie, że lekko się uszkodziły pod taśmą, ale na szczęście w miarę "łatwo" dało się je naprawić, dodałem jeszcze dorobione zakrętki na zbiorniki paliwa i oleju:
Obrazek
Polecam lakier clear satin z Lifecolor, fantastycznie sie nakłada i dał mi dokładnie taki połysk jak chciałem, dzieki Ernie, że mnie na niego namówiłeś :mrgreen:
Potem dołożyłem płat do kadłuba i podwozie:
Obrazek
tak to wygląda od tyłu, linki sterowania lotkami trzeba jeszcze napiąć :
Obrazek
karabiny "dokleiły sie" w międzyczasie ;o) . Dorobiłem też element o którym nie ma nic w instrukcji a który jest wyraźnie widoczny na zdjęciach - skórzane wzmocnienia i obszycia wyjść linek z kadłuba. Widać je na końcu kadłuba.
Do płata pomocniczego dochodzą linki naciągów mocowane przez specjalne okucia:
Obrazek
Odtworzyłem je z plastiku 0,15 mm.
Wyplotłem sobie kółka, nie podobają mi się fototrawione, sa takie płaskie :twisted:
Obrazek
Muszę je jeszcze uzupełnić o wentyle.
No i tak wygląda Fokkerek na próbnie założonych kółkach:
Obrazek
Zostało pomalowanie kółek, osłona silnika, usterzenie i linki na koniec brudzing i koniec - chyba do niedzieli dam radę go skończyć...
Ostatnio edytowano środa, 16 stycznia 2019, 10:40 przez potez, łącznie edytowano 2 razy
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez greatgonzo » czwartek, 4 marca 2010, 00:27

Moim zdaniem wielkie brawa!
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4056
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez Jarek Gurgul » czwartek, 4 marca 2010, 10:39

Piękny model, jedna z moich ulubionych prowadzonych obecnie relacji, wiele można się nauczyć i dowiedzieć.

potez napisał(a):Wyplotłem sobie kółka,...

A można prosić o coś więcej na ten temat? Napisałbyś co, jak i z czego?

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6058
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 44 gości