Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez ZIO BY NAITT » czwartek, 14 sierpnia 2008, 11:12

Tak , 175/18 to ten wyremontowany .

W "Samolotach w Lotnictwie Polskim 1918-1924" jest zdjęcie tej maszyny przy Fdrch. G.III i na tym zdjęciu samolot posiada śmigło Heine , natomiast w monografii Kagero jest zdjęcie z Targów Poznańskich i tam już jest założony Axial .

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Reklama

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez potez » czwartek, 14 sierpnia 2008, 12:23

Dzięki za info, akuratnie Kagero nie kupiłem :mrgreen:
Przy okazji, pytanie :
gdzie na Śląsku - Katowice i szeroko rozumiane okolice lub Bielsko-Biała jest firma, która może wyciąć maski? Mam folie do maskowania Badgera, potrzebuje plottera :?:
Niestety w porównaniu ze zdjęciami kalkomanie są mocno niewymiarowe :evil: .
pozdrawiam
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez potez » niedziela, 5 października 2008, 20:43

No to po długiej ciszy dwa nowe elementy:
1) Karabiny maszynowe:
Obrazek

Obrazek

odrobine poprawione karabiny z Kaarayi - polecam gorąco wszystkim, którzy męczą się z edurdowymi "karabinopodobnymi" produktami. Te białe elementy, to dorobione okucia tylca komory zamkowej, przednie mocowanie KM i zegar licznika amunicji - Fokker Steca, był jednym z bardzo niewielu samolotów, gdzie na pewno były zamontowane. Niestety Karaya zrobiła inny wzór dźwigni przeładowywania karabinu - musiałem nawiercić w blaszce dodatkowe otwory - w oryginalnej jest tylko 1, naprawdę było było ich 7 - ja zmieściłem 5 - trudno przeżyję ;o)

No i rozpocząłem kolejny etap wielkiej przygody" malowanie płata:

Obrazek

Po długiej analizie oryginalnych fotografii i konsultacjach na the aerodorme oraz z P. Mrozowskim tak właśnie będzie wyglądał spód. Jest to tylko podkład pod właściwe kolory - błękit i fiolet.
Płat Fokkerka był malowany wodorozcieńczalnymi bejcami w czterech kolorach dół jak widac, góra zielony i brązowy. Ponieważ mądrzy ludzie w szerokim świecie rozgryźli tę technike malowania, ja odtworzę coś takiego jak to:

Obrazek
zdjęcie z theaerodrome.com

Jak widac wybarwiona jest cała sklejka a smugi pochodzą z mocniejszej pigmentacj tam gdzie mamy grubsza warstwę bejcy.
Błękit juz położony i schnie, fiolecik jutro - używam bardzo mocno rozcieńczonego Vallejo z retarderem.
W międzyczasie pomalowałem metalowe panele kadłuba zielenia FDokkera z Misterkita i położyłem błysk pod kalki na kadłubie.
Schnie właśnie czekając na lozengę....
pozdrawiam
Ostatnio edytowano czwartek, 23 listopada 2017, 22:24 przez potez, łącznie edytowano 1 raz
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez PrzemoL » niedziela, 5 października 2008, 21:44

Bardzo ładna robota. Cieszę się, że temat powrócił do życia!
Mam pytanie dotyczące układu kolorów. Czy masz jakieś potwierdzenie tego, że były tylko trzy segmenty kolorów? Jeśli dobrze pamiętam dyskusję z The Aerodrome, to tam wspomniano o pięciu.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez djack » niedziela, 5 października 2008, 23:02

potez napisał(a):mam zamiar popełnić mały artykulik na ten temat
A ten artukulik to gdzie będzie, jesli to nie tajemnica?
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 22:52

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 6 października 2008, 09:42

Arku, a udało się Tobie nawiercić te lufy od czoła? Na fotografiach nie widać...
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez potez » poniedziałek, 6 października 2008, 10:24

Od czoła są stożki i UWAGA!!! UWAGA!!!nie trzeba nawiercać - Radek odlał je super cieńko :mrgreen:
Raczej miałem problem z tym, że na którymś odlewie było już tak cieniutko, że prawie nie było ścianki. Widać to po kolorze stożka, KMy były pomalowanie na czarno - zostały wymyte przed malowaniem gunmetalem a te cienie to ślady farby od środka.
Mam jeszcze drugi komplet w domu - zrobie inboxa wieczorem.
Przy okazji, jakie narzędzie polecacie do zmieniania rozmiaru zdjęć - nie miałem czasu się bawić i używam zwykłego painta, ale są straszne artefakty i jakość tych fotek jest beznadziejna.

djack napisał(a):A ten artukulik to gdzie będzie, jesli to nie tajemnica?

Stare dzieje, nie wiem na dzisiaj co się z tego urodzi, głównie z tego powodu, że ostatnio sprawy rodzinne mi się po.... iły i nie bardzo mam czas się do tego przyłożyć. Finalnie myślę, że jak dostane zgodę ma użycie zdjęć jakie mam, to wrzucę to na forum. W sumie jak pokaże Wam zrobiony model to nie będzie juz za wiele do dopowiadania ;o)

PrzemoL napisał(a):Czy masz jakieś potwierdzenie tego, że były tylko trzy segmenty kolorów?

Mam. Zdjęcie mam. Ty pewnie tez je masz. I wielu ludzi je ma tylko nie widzi co na nim jest. Chodzi o to zdjęcie - jest na okładce Kagero o Fokkerze EV:
Obrazek
żródło internet
mam też cztery inne, ale tymi nie mogę się podzielić na razie :(
Jak poczytasz na aerodrome to tam są różne płaty zidentyfikowane - od trzech do pięciu pasów. Wspólne jest tylko to , że wszystkie od góry mają pasy w tym kierunku /
I jedna uwaga - na tym zdjęciu , żle zaznaczyłem prawy panel brązowy - jego granica idzie od środka szachownicy do pierwszego żebra skrzydła w lewo od lotki. - trzeba tę kreskę przesunąć w prawo.
pozdrawiam
Ostatnio edytowano czwartek, 23 listopada 2017, 22:24 przez potez, łącznie edytowano 1 raz
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 6 października 2008, 11:03

potez napisał(a):Przy okazji, jakie narzędzie polecacie do zmieniania rozmiaru zdjęć - nie miałem czasu się bawić i używam zwykłego painta, ale są straszne artefakty i jakość tych fotek jest beznadziejna.


Tutaj program: http://www.instalki.pl/programy/download/edycja_grafiki/GIMP.php

Tutaj instrukcja obsługi: http://www.gimp.pl/

Jest darmowy i ma większość funkcjonalności Photoshopa.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 6 października 2008, 11:14

wojtek_fajga napisał(a):
potez napisał(a):Przy okazji, jakie narzędzie polecacie do zmieniania rozmiaru zdjęć - nie miałem czasu się bawić i używam zwykłego painta, ale są straszne artefakty i jakość tych fotek jest beznadziejna.


Tutaj program: http://www.instalki.pl/programy/download/edycja_grafiki/GIMP.php

Tutaj instrukcja obsługi: http://www.gimp.pl/

Jest darmowy i ma większość funkcjonalności Photoshopa.

Do samej zmiany rozdzielczości i kadrowania zdjęć, to nawet nie ma co wg mnie odpalać GIMPa, czy innego bardziej skomplikowanego programu do obróbki grafiki. Większość przeglądarek zdjęć ma takie narzędzia. Ja do takich prostych zadań, w środowisku windows, polecałbym np. program XnView- darmowy, szybki, można konwertować zdjęcia wsadowo (tzn. seryjnie).
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez PrzemoL » poniedziałek, 6 października 2008, 11:50

Mam. Zdjęcie mam. Ty pewnie tez je masz. I wielu ludzi je ma tylko nie widzi co na nim jest. Chodzi o to zdjęcie - jest na okładce Kagero o Fokkerze EV:

Jasne, że mam to zdjęcie. I oczy już wypatrzyłem oglądając je na wszystkie strony. Twoja interpretacja jest możliwa, ale śmiem twierdzić, że nie jedyna możliwa. Moim zdaniem można tam doszukać się kilku innych granic kolorów, na przykład na lewo od lewej szachownicy, na prawo od wycięcia nad kokpitem, itp. Wydaje mi się dość trudne ustalenie na podstawie tego jedynego zdjęcia, jak było naprawdę. Chyba że te "jokery", które trzymasz na razie w rękawie pokazują coś więcej. :D Jestem bardzo ciekaw co tam szykujesz, będę jednak cierpliwy, i tak już swojego E.V Steca nie poprawię. Ale może zrobię kiedyś drugiego...
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 6 października 2008, 11:58

Cichociemny napisał(a):Do samej zmiany rozdzielczości i kadrowania zdjęć, to nawet nie ma co wg mnie odpalać GIMPa, czy innego bardziej skomplikowanego programu do obróbki grafiki.


Tak, masz rację, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Za chwilę prócz prostego kadrowania przyjdzie chęć zmiany kontrastu/jasności/barwy, potem trzeba jakiegoś paprocha usunąć, potem coś wyszpawować, wymienić tło, jaliś drobny fotomontażyk i tak dalej... :D

A tutaj mamy narzędzie, które będzie rosło wraz z umiejętnościami i potrzebami. Ten sam interfejs, przyzwyczajenia, nie będzie konieczności szukania i wymiany programu na taki, który ma potrzebną funkcjonalność.

Stąd taka moja propozycja.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez potez » poniedziałek, 6 października 2008, 13:37

No muszę przyznać, że jakość jest po prostu nieporównywalna - niech żyje GIMP!

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 23 listopada 2017, 22:24 przez potez, łącznie edytowano 1 raz
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 6 października 2008, 17:12

Interpretacja zdjęcia powinna jeszcze wziąć pod uwagę, że samolot miał pierwotnie inne szachownice na płatach, takie trapezowate od krawędzi natarcia do spływu i nie można wykluczyć, że zamalowano je z pewnym marginesem, żeby namalować regulaminowe szachownice z obwódką. Wszystkim, którym widzą na czarnobiałych fotografiach odcienie brązu i zieleni ja bardzo zazdroszczę :lol:
Sam raczej interpretuję różnice w odcieniach jako zależne od prześwitywania barwy sklejki spod słabo kryjących farb o jednolitym odcieniu, lub róznice w płowieniu farb...
Widziałbym tu raczej kontynuację fabrycznej techniki malowania Fokkerów Dr.I i wczesnych D.VII niż jakiś nowy pomysł na wielobarwne malowanie . Jak do tej pory nikt chyba nie znalazł żadnych fotografii potwierdzających dwubarwne malowanie od spodu płata.
Podrzuć proszę może coś więcej do dyskusji, ja chętnie zmienię poglądy, ale jak dotąd nikt mnie nie przekonał ;o)
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez PrzemoL » poniedziałek, 6 października 2008, 20:10

Grzegorzu, zgadzam się, że fotografie nie są jednoznaczne. Jednak istnieją dokumenty z fabryki Fokkera mówiące o malowaniu płata z użyciem czterech farb: brąz, zieleń, błękit i fiolet. Do niedawna sądzono, że ich zmieszanie dało typowy fokkerowski kolor oliwkowy. Jednak okazało się, że mieszanka tych czterech kolorów nie daje oliwkowego. Stąd po ponownej analizie zdjęć powstała hipoteza o czterobarwnym płacie.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Fokker EV eduard 1:48 Stefan Stec

Postprzez RAV » poniedziałek, 6 października 2008, 22:49

Fajnie, ale skąd pomysł, że ten fiolet był od spodu?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości