SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Bond » sobota, 22 września 2007, 19:33

Panie i Panowie (o ile jakieś Panie też przeglądają w tej chwili forum), zabieram się a w zasadzie zamierzam się zabrać za ten model , ale mam mały zgryz. Royal Airforce to nie moja domena, więc wolę sprawdzić.
Porównując materiały na temat malowania z net-u i z instrukcji widzę rozbieżności. Zanim nabędę monografię zapytam co jest prawidłowe w malowaniu tego konkretnego samolotu.
Dla ułatwienia dodam że, na jednym llitery i cyfry kodowe są czerwone, a pas identyfikacji na stateczniku pionowym szeroki, w instrukcji pas jest węższy a kod w kolorze czarnym. Przynależność do jednostki też jest inna.
I co? Czy ktoś pomoże mi?
W załączeniu profil ze strony IPMS Stockholm
Obrazek


Obrazek

No to czas na krótką analizę modelu: wypraski - kolor jasnobeżowy, chyba trochę źle kojarzony po przyzwyczajeniu nas przez firmy z tradycjami takie jak Tamiya czy Hasegawa do delikatnego szarego koloru z doskonałym odwzorowaniem powierzchni. Tutaj jest nieźle, ale jak będzie zachowywać się plastik po obróbce zobaczymy. Szkło kabiny na dobrym poziomi e chociaż grube i Part w tym momencie stawia wyzwanie przed modelarzem ale na korzyść dla modelu.

wypraski:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kalki - no cóż - wymiarowo owszem trzymaja się jakoś, ale kolory to nieporozumienie:

Obrazek

które trzeba nadrobić tym zestawem Techmod-u:

Obrazek

lub Montex-u - zestaw dla wytrwałych:

Obrazek.

Blachy już pokazałem wcześniej, więc nie powielam ich w tym wątku. Ogólnie praca nad modelem zapowiada sie ciekawie, dla mnie tym bardziej że jako pacholę "bawiłem się" bo na pewno nie modelistowałem zestawem Matchbox-a w skali 1/72.
Tak więc - powrót do przeszłości tylko w większej skali.

C.d. prac nad modelem - mariaż blach i plastkowych elemntów wygląda dobrze chociaż jak dojdę do klap i innych bajerów to może zmienię zdanie, oby nie. :D
Tymczasem drzwi sklejone:

Obrazek

ka-emy kadłubowe:

Obrazek

tylna osłona wału silnika/osi śmigła:

Obrazek

oraz silnik bez osi zaworów i tłoków:

Obrazek

zaskakujące :-o , ale wszytko malowane pędzlem metalizerem MM/Testors(kolor do rozszyfrowania dla znawców :D .
Kocham te farby - ukłądają się w najmniejszym zagłebieniu jak Mr Surfacer. MM - I love You :D

Walka z gladiatorem toczy się dalej, po przerwie spowodowanej wykańczaniem Ła-5FN, i wykańczania mnie przez ten model :D , wóciłem do Gladiatora.
Oto co już zrobiłem:

pomalowałem wstępnie ruy wydechowe

Obrazek

przykleiłem tryb do orczyka

Obrazek

oraz karabiny z gondolami podskrzydłowymi

Obrazek

a także z przerażeniem odkryłem olbrzymie jamy skurczowe na goleniach podwozia głównego(całe szczęście że ta część goleni wchodzi we wnękę w kadłubie :) )

Obrazek

silniczek otrzymał nowe elementy

Obrazek

i próbowałem go wpasować w osłonę, wymagał niestety małego szlifowania, zaś osłona szpachlowania, szlifowania i plerowania

Obrazek

kokpit też dostał coś niecoś

Obrazek

a tak wygląda mój warsztatcik w chwioli obecnej

Obrazek

pozdrowienia
Ostatnio edytowano sobota, 22 września 2007, 21:50 przez Bond, łącznie edytowano 3 razy
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 16:27
Lokalizacja: Top Secret

Reklama

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Bond » poniedziałek, 8 października 2007, 09:06

No to kolejne foty z fabryki Gloster:

ogólny widok stanowiska montażu samolotu:

Obrazek

oraz detale:

kokpit po wklejeniu blach:

Obrazek

Obrazek


Ten srebrny pasek folii instalacyjnej to prowadnica naciągu pasów, której niestety Eduard już nie wykonał, a którą łatwo zauważyć na fotach kokpitu autentycznych Gladiatorów.
Obrazek


oraz po pomalowaniu z wstępnie wspasowaną kabiną:

Obrazek

detale - drzwi oraz silnik przed wpasowaniem w osłonę:

Obrazek

Obrazek

Hej ho , dalej do roboty! :)
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 16:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Bond » poniedziałek, 15 października 2007, 08:20

Trochę pomęczyłem się z klapami, postanowiłem umieścić zdjęcia natychmiast po rozlepieniu palców z kleju "Kropelka" :hahaha:

A teraz kilka fotek:

Kabina w maskach , płaty przyklejone:

Obrazek

hak do liny hamującej:

Obrazek

klapa,(ale nie totalna kalapa :-)

Obrazek

i próbne wpasowanie w płat:

Obrazek
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 16:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 15 października 2007, 22:51

Wymień lufy podskrzydłowych karabinów na igły bo przy kilogramach blach jakie pakujesz w model będą wyglądać nieco zabawkowo.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Bond » wtorek, 16 października 2007, 05:25

Kiedy przypatrzysz się końcówkom igieł i tym "karabinowym plastikom" to dojdziesz do wniosku, że igły wyglądałyby dziwnie i odbiegały od kształtu rzeczywistych luf karabinów w Gladiatorach.
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 16:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Bond » poniedziałek, 22 października 2007, 11:05

Malowanie stało się faktem, przedtem było trochę szpachli ale siadło całkiem całkiem. Najpierw maskowanie, potem kolor SKY, Pactra, remasking, i znowu malowanko czyli Dark slate Gray Pactry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

no to teraz tylko drugki kolor kamo i potem obróbki silnika, kabiny , Sido , kalki , sido, brudzenie, matt,postshading, sido i piwko :hahaha:
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 16:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » poniedziałek, 22 października 2007, 14:29

Jako miłośnik skrzydeł FAA będę Cię obserwował ;o) Twoja modelowa praca będzie inspiracją dla mnie przy bydowie mojego SeaGladiatora :D
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 22 października 2007, 21:27

Z zainteresowaniem popatrzę jak sonie radzisz z naciągami.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Bond » wtorek, 23 października 2007, 07:33

Jacek Bzunek napisał(a):Z zainteresowaniem popatrzę jak sonie radzisz z naciągami.


Otwory w płatach już nawiercone jeśli sie dobrze przyjrzysz fotkom, teraz tylko drugi kolor kamo, potem naciągi wkleję w dolne płaty i w statecznik, retusz i skleję górny płat. :)
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 16:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Bond » środa, 24 października 2007, 07:49

No i masking nałożony. Jak widać w technice mieszanej - czyli szablon papierowy dystansowany BlueTak-iem, oraz BlueTak + Maskol Talens.
Dzisiaj drugi kolor na kamo i zobaczymy co dalej.

kadłub i płaty:

Obrazek

statecznik poziomy:
Obrazek


koła - wstępne przymiarki:

Obrazek.
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 16:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » środa, 24 października 2007, 08:56

Obawiam że będziesz miał zauwazalnie bardziej rozmyte przejścia kolorów na płacie maskowanym papierem w porównaniu z kadłubem gdzie Blue Tack ściśle dolega do powierzchni.
Ponadto robiąc bluetakowe wałki zawsze starm się żeby miały taką samą średnicę i nie było pozaginane bo może to spowodować powstanie ząbków i załamań zamiast typowej brytyjskiej łukowatej granicy kolorów.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Pit » środa, 24 października 2007, 15:03

Jacek Bzunek napisał(a):Obawiam że będziesz miał zauwazalnie bardziej rozmyte przejścia kolorów na płacie maskowanym papierem w porównaniu z kadłubem gdzie Blue Tack ściśle dolega do powierzchni.


Raczej będzie odwrotnie, a to ze względu na to, że wałki plasteliny wystają wyżej ponad malowane powierzchnie. Jeśli 007 będzie malował lekko pod kątem od strony plasteliny to efekt będzie ok. W okolicach papieru przejścia powinny wyjść ostre. Bynajmniej tak wynika z moich doświadczeń.

Ogólnie uważam, że podczas jednego malowania należy stosować wszędzie tę samą metodę maskowania. Będzie jednolicie.

A do malowania rozmytych przejść kolorów najlepiej chyba stosować metodę mieszaną. Wałki plasteliny układa się mniej więcej w kształt maskowanych plam, ale mają one pokrywać nieco mniejszy obszar. Na to nakłada się papierowe maski, które wystają poza obrys plasteliny tworząc coś na kształt daszku. Przy malowaniu prostopadle do powierzchni efekt powinien być bardzo dobry. Przy tej metodzie można też regulować szerokość przejścia barw umieszczając papierowe maski wyżej lub niżej w zależności od potrzeb.
Piotrek Suska (kolejny nawrót choroby modelarskiej...)
http://www.ciap-trek.pl
Avatar użytkownika
Pit
 
Posty: 180
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » środa, 24 października 2007, 18:12

Pit napisał(a):Ogólnie uważam, że podczas jednego malowania należy stosować wszędzie tę samą metodę maskowania. Będzie jednolicie.

Dokładnie w tym jest cały problem.

Pit napisał(a):A do malowania rozmytych przejść kolorów najlepiej chyba stosować metodę mieszaną. Wałki plasteliny układa się mniej więcej w kształt maskowanych plam, ale mają one pokrywać nieco mniejszy obszar. Na to nakłada się papierowe maski, które wystają poza obrys plasteliny tworząc coś na kształt daszku. Przy malowaniu prostopadle do powierzchni efekt powinien być bardzo dobry. Przy tej metodzie można też regulować szerokość przejścia barw umieszczając papierowe maski wyżej lub niżej w zależności od potrzeb.


Robię trochę prościej granice kolorów z wałków plasteliny, biorąc pod uwagę że zewnętrzna krawędź wałka jest granicą koloru, a pole pomiędzy wałkami maskuję taśmą Tamiya i maskolem.

Obrazek
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Bond » czwartek, 25 października 2007, 09:31

Tak oto Gladiator wygląda po nałożeniu kamo i pomalowaniu Sido:

Obrazek

Obrazek

Granice rozmycia wbrew wcześniejszym obawom wyszły podobnie, a teraz pora na kalki.
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 16:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: SEA GLADIATOR, Roden , 1/48

Postprzez Maxek » czwartek, 25 października 2007, 10:35

Sam samolot jak i Twoja robota bardzo mi się podobają.
Mam pytanie: czy dolne skrzydła nie powinny być ciut jaśniejsze od górnych? Coś mi w głowie kołata, że schemat brytyjski przewidywał rozjaśnienie kolorów będących w cieniu.
Piotr Maksiak "Maxek"
Avatar użytkownika
Maxek
 
Posty: 471
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 151 gości