Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez Voltan » sobota, 15 czerwca 2013, 21:50

Witajcie. Zmęczył mnie trochę Ta-183, postanowiłem rozgrzebać coś dla relaksu. O samym zestawie należy powiedzieć że wygląda całkiem obiecująco, ma ładny kokpit lecz trochę za grube linie podziału i jak wyczytałem (sam nie mierzyłem) za gruby kadłub. Mam również model Hasegawy, więc Airfix idzie na pierwszy ogień, choć ma ładniejszy kokpit.
W sumie to będzie pierwszy model japończyka jaki zrobię, nie licząc kartonowego A6M2 w skali 1:33 jaki kiedyś popełniłem, raczej w kategorii zabawki, kolega miał F4F i biegaliśmy po podwórku z tymi kartonówkami odtwarzając "Bitwę o Midway".

Wracając do tematu, nie wiem zbyt wiele o tym pięknym samolocie, więc będę wdzięczy za wszelkie uwagi.
Model raczej chcę zrobić z pudła, najbardziej zależny mi na spróbowaniu się z typowo "japońskimi" śladami eksploatacji i zużycia. W szczególności odpryskach i przetarciach farby.
Po przemyśleniu tematu malowania, zdecydowałem się na malowanie pudełkowe. Oczywiście najładniejsze są zera w IJN Gray, ale Airfix ma tak grube linie podziału, że boję się że nie będzie to wyglądać fajnie.Więc plan jest taki: Airfix będzie zielony z przetarciami i zużyciem, a Hasegawa będzie jasna, mało zużyta.

No to ruszam. Poniżej kokpit. Taki jak producent dał.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez RAV » sobota, 15 czerwca 2013, 22:13

Voltan napisał(a):Oczywiście najładniejsze są zera w IJN Gray, ale Airfix ma tak grube linie podziału, że boję się że nie będzie to wyglądać fajnie.

U mnie wyszło tak:
Obrazek
Sam oceń, czy fajnie. Jeśli uważasz, że za mocno, to bez washa będzie słabiej.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez Sherman » sobota, 15 czerwca 2013, 22:24

Jakie malowania tam są pudełkowo dostępne? Bo kusi zrobić coś z hinomaru... ;o) A Airfix to dla mnie, pancernika najłatwiejszy wybór.

Podglądam.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez RAV » sobota, 15 czerwca 2013, 22:47

Sherman napisał(a):Jakie malowania tam są pudełkowo dostępne?

W najbardziej rozpowszechnionym zestawie jest niestety jedno, nietypowe dla A6M2 malowanie zielono-szare. Dla mnie nie do przyjęcia - wystarczająco dużo A6M5 było tak malowanych. Na szczęście brak typowego, całkowicie szarego malowania niweluje Techmod.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez Voltan » sobota, 15 czerwca 2013, 22:58

Pudełkowo Airfix daje tylko z Nowej Gwinei 1944, góra zielona, dół szary.
Na razie spasowanie jest całkiem przyjemne. Kadłub mam już sklejony, rano maluję silnik.

RAV, to że Tobie wyszło fajnie, to nie znaczy że mi się uda :)
Zastanawiałem się nad tym długo, mając kalki z zestawu Hasegawy, mógłbym robić dwa szare, ale jednak nieco kusi te zielone, bo będę mógł spróbować tych otarć i odprysków. Więc do szarego lepsza będzie Hasegawa, bo ma delikatniejsze linie podziału, a Airfixowe nie będą tak ryzykowne przy ciemnozielonym malowaniu.

Szare malowanie w Airfix jest dostępne w zestawie "startowym" z farbkami i klejem. Polowałem na ten zestaw, ale w końcu kupiłem ten "zielony".

Czemu te zielone jest nie do przyjęcia?
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez RAV » sobota, 15 czerwca 2013, 23:10

Voltan napisał(a):RAV, to że Tobie wyszło fajnie, to nie znaczy że mi się uda :)

A dlaczego ma się nie udać? Ja z liniami nie robiłem nic poza wpakowaniem w nie czarnego washa. Bardziej spieprzyć się tego nie dało, co oznacza, że może być tylko lepiej (czyli w Twojej opinii - lepiej niż fajnie).
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez Sherman » niedziela, 16 czerwca 2013, 00:11

Jak jest zielony to pewnie się połakomię... A teraz siedzę i patrzę ;o)
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 17 czerwca 2013, 11:53

Wkleisz jakieś pasy do fotela pilota? Nadadzą trochę realizmu.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez Voltan » poniedziałek, 17 czerwca 2013, 12:29

Planuje wkleic pilota. Pod warynkiem, że uda mi się go nieco poprawić. Rysy twarzy ma jak Rocky Balboa w ostatniej rundzie:) Do tego ma dziurę w brzuchu jak po wydostaniu się obcego.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez Voltan » wtorek, 18 czerwca 2013, 23:11

Przykleiłem skrzydła. Nawet dobre spasowanie, ale jest mała szparka pomiędzy wewnętrzna krawędzią lotki a skrzydłem (od strony kadłuba). Tu trzeba było szpachlować. Poza tym spasowanie jest ok. Zacząłem malowanie silnika, poniżej fotki, na razie tylko cylindry pomalowane. Podobno środkowa część karteru również ma być srebrna czy aluminiowa, wg instrukcji?
Obrazek
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez Voltan » niedziela, 23 czerwca 2013, 13:03

Próbowałem poprawić pilota, ale ostatecznie teraz wygląda jak po serii nieudanych operacji plastycznych :)
Postanowiłem więc, że pilota nie będzie i zrobiłem pasy. Kokpit mam gotowy do zamknięcia i wrzucę jeszcze jakąś fotkę, ale mam pytanie na szybko:

W oszkleniu, w tylnej części, tuż za otworem na maszt antenowy jest prostokątny otwór. Do czego służy? Czy powinienem go zaszpachlować, czy ma być tam taka dziura?
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez Aleksander » niedziela, 23 czerwca 2013, 13:14

Chodzi o otwór w kadłubie, czy w oszkleniu? W ZERO tak było, że maszt antenowy był umocowany w kadłubie i przechodził przez otwór w tylnej części (trzeci, stały segment) oszklenia. Chyba, że jest to otwór "mocujący" tylną część tegoż oszklenia
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez nariman » niedziela, 23 czerwca 2013, 14:03

Voltan napisał(a):W oszkleniu, w tylnej części, tuż za otworem na maszt antenowy jest prostokątny otwór. Do czego służy? Czy powinienem go zaszpachlować, czy ma być tam taka dziura?


Ja buduje teraz A6M5 z hasagawy w 1/48 i też mam otwór w tylnej części oszklenia(oprócz tego na maszt antenowy).
nariman
 
Posty: 337
Dołączył(a): niedziela, 12 grudnia 2010, 17:02

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez Voltan » niedziela, 23 czerwca 2013, 17:22

Własnie, chodzi o prostokątny otwór za otworem na antenę. Nie jest to mocowanie oszklenia.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mitsubishi A6M2b ZERO AIRFIX 1/72

Postprzez nariman » niedziela, 23 czerwca 2013, 18:14

Voltan napisał(a):Własnie, chodzi o prostokątny otwór za otworem na antenę. Nie jest to mocowanie oszklenia.

No ode mnie nie dowiesz się co to za otwór, ja go zaślepiłem i potraktowałem jak okienko, po pomalowaniu zdejmę maskę i już. Może przez ten otwór wychodziły smrody jak się pilotowi boniacza puściło, :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
nariman
 
Posty: 337
Dołączył(a): niedziela, 12 grudnia 2010, 17:02

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ivn i 47 gości