Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez jaros » niedziela, 21 grudnia 2008, 19:57

Witam,

Po dłuższej przerwie czas na kolejny model. Tym razem wybór padł na Dewoitine D.520 - oczywiście Tamiya. Zestaw postanowiłem wzbogacić blaszką Parta (48-026) plus ewentualne w miarę inwencji i potrzeb jakiś wyrób własny. Jak na razie tylko wstępne przymiarki:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pojawiła się też pierwsza wątpliwość. Part w swojej instrukcji sugeruje/proponuje wstawienie do modelu radia (cz. 26 + elementy 24-28), co wiąże się z koniecznością usunięcia płyty pancernej chroniącej pilota (A16) i rezygnacji z fabrycznej części A13. Na podstawie dostępnej literatury niewiele udało mi się jednoznacznie ustalić - czy radio było rzeczywiście zabudowane (czytaj schowane za osłoną) czy też Tamiya uprościła sobie sprawę i radio z zestawu Parta należałoby wstawić? Mam tylko jedno zdjęcie, które wskazuje, że płyta pancerna powinna jednak być, a to sugeruje pójście tropem Tamiyi. Jeśli ktoś coś wie na ten temat... Dla jasności sytuacji załączam skany fragmentów obu instrukcji.

Obrazek
Obrazek
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Reklama

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez Dominik » niedziela, 21 grudnia 2008, 23:10

Zasiadam w pierwszym rzędzie bo to jeden z moich ulubionych samolotów i, zaraz po Spitku, najładniejszy.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez subgrafik » niedziela, 21 grudnia 2008, 23:28

przepraszam ze moze delikatnie OT ale mam ten sam model na stanie, a ze nigdy latadel nie robilem
mam zestaw Airesa - i nie za bardzo mam pomysl jak efektywnie kadlub wyfrezowac.

A samolot zaiste piekny... podgladam i ja.

P

PS Moge Ci skan/foto zestawu Airesa zrobic jak to rozwiazali o ile to pomoze - bo to chyba zamiennik calego wnetrza.
You need nothing to be happy. You need something to be sad.
~ Mooji.
Avatar użytkownika
subgrafik
 
Posty: 1788
Dołączył(a): środa, 12 grudnia 2007, 16:46
Lokalizacja: Wolne Miasto Wroclaw

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez jaros » poniedziałek, 5 stycznia 2009, 01:37

Witam,

Miałem ostatnio trochę wolnego czasu, więc udało się nieco popchnąć temat.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeśli się uda w najbliższym tygodniu zamknę kadłub.
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez jaros » niedziela, 11 stycznia 2009, 11:26

Witam,

Dorobiłem kilka szczegółów we wnętrzu. Postanowiłem też zrobić kila ujęć zanim - po zamknięciu kadłuba - wszystko zniknie w otchłani mroku...

Obrazek
Obrazek

tymczasem
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez shivadog » niedziela, 11 stycznia 2009, 11:34

Super to wygląda!
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez Aleksander » niedziela, 11 stycznia 2009, 11:49

Aż szkoda, że po zamknięciu kadłuba nie będzie tego widać. Podoba mi się "brezentowe" oparcie fotela - zrobiłeś z taśmy Tamyi ? Jakim kolorem malowałeś wnętrze? Wydaje mi się trochę za jasne, ale może się mylę.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7982
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez Marcin Rzeszotek » niedziela, 11 stycznia 2009, 14:00

Dla mnie bomba! Świetny warsztat.
Marcin Rzeszotek
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela, 7 grudnia 2008, 00:48

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez jaros » niedziela, 11 stycznia 2009, 22:31

Aleksander napisał(a):Aż szkoda, że po zamknięciu kadłuba nie będzie tego widać. Podoba mi się "brezentowe" oparcie fotela - zrobiłeś z taśmy Tamyi ? Jakim kolorem malowałeś wnętrze? Wydaje mi się trochę za jasne, ale może się mylę.


Zgadza się, oparcie jest zrobione z taśmy Tamiya. Jeżeli chodzi o kolor wnętrza, to źródła do których dotarłem są niejednoznaczne. Nie znalazłem żadnych referencji do FS, a jedynie opis słowny. Najczęściej autorzy poruszają się w przedziale od "ciemny szaro-niebieski" do "granatowy". Ostatecznie zdecydowałem się na mieszankę szaro-granatową. Mieszałem Insignia Blue (RAF,USAAF) i German Gray z palety Gunze w proporcji mniej więcej 2:1.
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez Dominik » poniedziałek, 12 stycznia 2009, 07:52

Witam

Wydaje mi się, że kolor wnętrza trochę za jasny...przynajmniej w stosunku do tego co widziałem na zdjęciach w monografii MMP. W swojej D.520 użyłem najpierw Cobalt Blue (idąc za odpowiednikiem FS dla koloru wnętrza) ale okazał się za jasny i zbyt niebieski. Potem doku[iłem Midnight Blue i maznąłem to co mogłem (zmiany koloru dokonałem juz po zamknięciu kadłuba.... :twisted:
Czekam na wyniki pracy ponieważ D.520 to jedno z moich ulubionych letadelek.

PS> Polecam tę stronę http://ipmsstockholm.org/helpdesk.asp
Tam wszystko jest.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez gzt » wtorek, 13 stycznia 2009, 17:37

Planuje zrobic ten samolot do swojej kolekcji "French Episode". Bardzo mi sie podoba Twoj warsztat. Bde kibicowac !!! Jak najwiecej zdjec prosze :)
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez jaros » czwartek, 14 maja 2009, 18:58

Witam,

"Odhibernowałem" swojego D.520.

Jak zwykle postanowiłem najpierw wkleić górne połówki skrzydeł, a dopiero potem do tego całą dolną część. Dzięki temu uzyskuję dobre spasowanie przejścia skrzydło-kadłub. Dla wzmocnienia podkleiłem połączenie kawałkami tworzywa i mosiężnym pręcikiem.

Obrazek

Z igieł jednorazowych dorobiłem lufy km oraz dodałem siatkę maskującą na wlotach powietrza.

Obrazek

Miałem niewielkie problemy ze spasowaniem dolnej części płata z kadłubem. Poza tym b. słabo odwzorowane były linie podziału blach na spodniej części kadłuba. To raczej nie jest wina zużycia formy, tylko ograniczeń technologicznych procesu. Tak więc pierwotne linie zalałem CA i wytrasowałem nowe.

Kilka razy szlifowałem, poprawiałem itd. przejście skrzydło-spód kadłuba zaraz za chłodnicą. Łączenie elementów niestety nie było najlepsze.

Obrazek

Tu już po wstępnym cieniowaniu. Aby uniknąć monotonii wykorzystałem dwa kolory.

Obrazek

Obrazek

Spód pomalowany docelowym kolorem. Na razie tak zostawię - zobaczę potem czy będą potrzebne jakieś poprawki.

Obrazek

Czas wybrać jakiś schemat malowania.
Skłaniam się ku jakiejś maszynie z Afryki Płn po zakończeniu kampanii we Francji - ale jeszcze sprzed okresu żółto-czerwonych oznaczeń Vichy. Ewentualnie może jakaś maszyna z okresu walk w Syrii w maju 1941 (całe żółte usterzenie). Zobaczymy!
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez shivadog » czwartek, 14 maja 2009, 19:17

Jest parę ładnych włoskich, z przemalowanymi oznaczeniami.
Nie wiem tylko czy ktoś robi kalki, chyba nie, trzeba by samemu coś montować.

Do francuzów maski robi montex
http://www.montex-mask.com/html/maximask48.htm

masz też pewien wybór w iliad
http://www.iliad-design.com/decals/D520s.html
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez Darek Trzeciak » czwartek, 14 maja 2009, 20:06

Jarku kawał dobrej roboty :D ale...
czy nie słuszniej byłoby preshading na powierzchniach sterowych zrobić pomiędzy wręgami :?
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Dewoitine D.520 [Tamiya 1:48]

Postprzez spiton » czwartek, 14 maja 2009, 20:10

śliczniutki :-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości