P-51D Stiletto (Tamiya 1/72)

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

P-51D Stiletto (Tamiya 1/72)

Postprzez draz » poniedziałek, 1 października 2007, 00:29

Jakiś czas temu rozmyślałem nad modelem samolotu Mustang Stiletto - podczas dyskusji modelarskiej ustalono, że aby takowy wykonac najlepiej zaopatzyć się w konwersję żywiczną firmy XS-Models.

Ciągle chodził mi po głowie, aż podczas pikniku lotniczego w Katowicach kupiłem Mustanga z Tamiyi w 1/72. Chciałem prostego modelu, ale praktycznie jedna ramka trochę mnie zaskoczyła. Chociaż jest ona spora, więc wszystko sie mieści. Fajne to to w skali 1/72, takie malućkie. Wiele też się naczytałem o kalkach z Cartografu i nie bardzo wiedziałem co w nich takiego super do wczoraj, gdy ich pierwszy raz nie zobaczyłem. Faktycznie, są ekstra.

Wracając do sedna - planuję wykonać coś mniej więcej takiego:

Obrazek

Chciałbym skorzystać z zestawu do konwersji z firmy XS-models, ale raz, że nie wiem gdzie go kupić, dwa, że szkoda mi pieniędzy, to postanowiłaem wykonać przeróbki sam. Postanowiłem też sobie dać spokój z jakimiś bardziej szczegółowymi przeróbkami. Ale jako, że specem od fligrów nie jestem, gdybym robił coś nie tak, proszę o rady.

Na początek skróciłem skrzydała oraz zeszlifowałem lufy karabinów:

Obrazek

Muszę wykończyć teraz końcówki tych skrzydeł.

Odciąłem także niepotrzebne el. kadłuba.

Obrazek

Górną część planowałem wykonac z wygiętego polistyrenu 0,5mm, ale jest za gruby do tak małem skali i nie trzyma kształtu ani trochę. Jutro albo zrobię sobie kopyto i uformuje go na nim za pomocą opalarki, albo wykonam odpowiednie kawałki wręg z polistyrenu 1mm i okleję je kawałkiem tworzywa 0,25mm.

A od spodu zostałem z taką oto dziurą, z którą nie bardzo wiem jak sobie poradzę.

Obrazek

Modelik miał być szybki, ale raczej nic z tego nie wyjdzie.

Paseczkami polistyrenu zakleiłem z każdej strony otwór po starej "kabinie" i zaszpachlowałem.
Teraz wszystkie krzywizny ładnie się ze sobą zgadzają. Po połączeniu połówek kadłuba wszystko finalnie zaszpachluję.
Zostało zrobienie nowych lini podziału oraz wycięcie oworu na oszklenie kabiny.

Obrazek

Obrazek
Bartosz Obara
Obrazek
Avatar użytkownika
draz

Ojciec chrzestny
 
Posty: 2254
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:44
Lokalizacja: Katowice

Reklama

Re: P-51D Stiletto (Tamiya 1/72)

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 1 października 2007, 01:20

Brzucho jest prosty do zrobienia. Zetnij tylko bardziej na równo, tak jak tu widać:
Obrazek
potem zaślep płytką plastiku i wyszifuj.
Ja tak zrobiłem w enforcerze:
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: P-51D Stiletto (Tamiya 1/72)

Postprzez draz » poniedziałek, 1 października 2007, 09:42

Dzieki za schetmat oraz poradę.

Właśnie to jest chyba najgorsza część do zrobienia. Długo głowiłem się nad tym jak to porządnie zrobić i ni nie wygłowiłem. Może nie tyle jak to zrobć, ale którędy puścić linię cięcia.
Bartosz Obara
Obrazek
Avatar użytkownika
draz

Ojciec chrzestny
 
Posty: 2254
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:44
Lokalizacja: Katowice

Re: P-51D Stiletto (Tamiya 1/72)

Postprzez TomekWnęk » wtorek, 9 października 2007, 11:12

Heloł
Jedno pytanie: co z kalkami? Masz zamiar sam dorabiać, czy może maskowanie i malowanie? Bo rozumiem ż ekalki cartografu są ale do modelu 'tamiyowskiego'.
myśle że takie
Obrazek
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.'
Avatar użytkownika
TomekWnęk
 
Posty: 1716
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: P-51D Stiletto (Tamiya 1/72)

Postprzez draz » wtorek, 9 października 2007, 13:51

Kalki konkretnie te:

Obrazek
Foto ze strony Tamiyi

Myślę, że trzeba będzie namalowac je samemu. Chyba, że udałoby się jakoś wykombinować możliwość drukowania kalkomanii. Mam arkusze pustych kalkomanii do druku, ale jakoś nie widzę tego przy drukarce atramentowej na razie.
Bartosz Obara
Obrazek
Avatar użytkownika
draz

Ojciec chrzestny
 
Posty: 2254
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:44
Lokalizacja: Katowice

Re: P-51D Stiletto (Tamiya 1/72)

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 9 października 2007, 20:25

Jak tylko narysujesz je w Corelu, to wydrukowanie na plujce to przyjemność.
Jeśli w ogólnoforumowym zwyciężą "dziwadła"- wrzuć go proszę.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 74 gości