Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez PrzemoL » sobota, 28 lutego 2009, 15:30

Jak wspomniałem wcześniej, na warsztacie miejsce zajął model Toko - Pfalz D.XII. Mam zamiar z tego zestawu wraz z blaszką Parta zbudować model egzemplarza 2454/18, który jest przedstawiony w Windsock Datafile nr 41 jako samolot z Jasta 35, na którym latał prawdopodobnie Lt. Max Kammerer. Jednak z dyskusji na forum The Aerodrome wynikło, że raczej należał on do Jasty 32. Istnieje zdjęcie kadłuba tego samolotu przygotowanego do transportu. Można na jego podstawie z dużą dozą prawdopodobieństwa odtworzyć pięciobarwny kamuflaż kadłuba i oznaczenie indywidualne KI. Natomiast płaty są niewiadomą, w moim modelu będą w typowym pięciobarwnym kamuflażu lozenge a na górnym płacie będzie biały szewron charakterystyczny dla maszyn z Jasty 32. Ale do tego jeszcze trochę czasu.
Na razie mam sklejony kadłub, fotki pokazują wnętrze tuż przed zamknięciem. Tu trzeba było niestety trochę poprawić Parta - dodać charakterystyczną skośną wręgę i poprzestawiać niektóre gałeczki.

Obrazek
Obrazek
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Reklama

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez Jostein » poniedziałek, 2 marca 2009, 19:24

Pewnie na polskiego nie dasz się namówić? :D Będę śledził ten tamat (na ile mi sprzęt pozwoli), bo i u mnei w magazynie rzeczony Pfalz spoczywa. I od razu prośba: Czy posiadasz oryginalną TOKOwską instrukcję? Jeżalei tak, to czy mogę prosić o poskanowanie? Mojego dostałem w rozliczeniu, bez instrukcji i kalek, konfekcjonowany przez Eastern Express.

Pozdrawiam

Andrzej Kowalski vel Jostein (Siwy)
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1312
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez spiton » poniedziałek, 2 marca 2009, 19:58

Pierwsza wojna w 72 !! to lubię. chętnie poobserwuję :-))
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez PrzemoL » poniedziałek, 2 marca 2009, 20:24

Nie mam niestety żadnych wiarygodnych informacji o polskim D.XII poza krótką wzmianką w "Samolotach myśliwskich pierwszej wojny światowej" Goworka. Ale jeśli masz jakieś dane dotyczące malowania, Andrzeju, to może bym się dał namówić. Nie jestem wcale związany emocjonalnie z 2454/18 - o nim też bardzo mało wiadomo. Jedyny dość dobrze udokumentowany D.XII to ten, który jest w muzeum w Canberze - a i tu jest sporo niewiadomych. A ja w ogóle mam awersję do modeli samolotów muzealnych. Więc może faktycznie bym zrobił polskiego...
A instrukcję mam oryginalną, prześlę Ci skan w najbliższym czasie.

Zapraszam, spiton, mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez djack » poniedziałek, 2 marca 2009, 20:59

W "Samolotach wojskowych w Polsce 1918-1924" Morgały jest jedno zdjęcie Pfalza, ale w kwestii malowania to nic nie pomoże. Samolot od przodu, widac tylko chłodnicę, śmigło i zacienioną dolną powierzchnię górnego skrzydła. W "Lotnictwie z szachwonicą" nr 6 była artykuł o modelu Pfalza w bawach polskich, ale całe malowanie to domysły autora.
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 22:52

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez ZIO BY NAITT » poniedziałek, 2 marca 2009, 21:49

Spoko , jakby co to ja zrobię polskiego ;o)

Jak/jeśli tylko zanabędę gdziekolwiek rzeczony zestaw ...

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez Jostein » wtorek, 3 marca 2009, 17:52

ZIO BY NAITT napisał(a):Spoko , jakby co to ja zrobię polskiego ;o)

Jak/jeśli tylko zanabędę gdziekolwiek rzeczony zestaw ...

PZDR


Może spod szyldu Eastern Express. Co prawda TOKO widziałem na Alledrogo - ale naprawdę drogo.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1312
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez PrzemoL » czwartek, 5 marca 2009, 00:30

Ja swojego też kupiłem na Allegro kilka miesięcy temu. Nie pamiętam dokładnie za ile, ale na pewno nie więcej niż 45zł z przesyłką.

A tymczasem kilka kolejnych wieczorów z klejem CA, papierem ściernym, filcem, wiertłami, itp. przyniosło efekt. Następny model przygotowany do malowania:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z pozostałych elementów godne zdjęcia są dwa Spandauy zrobione z kawałków Toko i Parta, ale do innego niemieckiego dwupłata. Niestety blaszka do Pfalza D.XII wyraźnie się Partowi nie udała - były tylko pobocznice walców perforowanych chłodnic i to jeszcze za krótkie, celownika - brak.

Obrazek
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez Robert Latosiński » czwartek, 5 marca 2009, 10:59

Witam,

niezły początek. Szykuje się kolejny szmaciany klejnocik. Jak zwykle wyrazy uznania dla tempa pracy.
Widzę, że jednak nie zdecydowałeś się na chłodnice z blachy Parta. Sam się już dłuższy czas zastanawiam, czy poskładanie jej jest w ogóle możliwe, w sumie wklejenie równo ponad 80 blaszek to jednak chyba przegięcie. Dobrze, że ta z zestawu nieźle pasuje.
Pasy na siedzeniu by się przydały, chociaż Part rzeczywiście w swoim zestawie o nich zapomniał. Mocno średnia jednak ta blaszka.
I na to wszystko z zagranicy patrzą , bo dużo zagląda ...
Avatar użytkownika
Robert Latosiński
 
Posty: 86
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 21:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez spiton » czwartek, 5 marca 2009, 11:16

Te perforowane blachy km'ów to przegięcie pały!! Masz zgrabne łapki. A samolocik zgrabniutki :-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez PrzemoL » czwartek, 5 marca 2009, 13:33

Rzeczywiście, Robercie, stwierdziłem, że blaszkowa chłodnica to nie dla mnie. Podobnie odpuściłem sobie metalowe panele przy silniku, moim zdaniem nie wniosłyby wiele nowego, a trzeba by mocno pociąć powierzchnię - zbyt ryzykowne. Tak więc od Parta wziąłem tylko wnętrze kabiny, które i tak trzeba było poprawić. Wykorzystam jeszcze popychacze sterów i ramkę do owiewki.
A jak Twój SSW D.IV? Też mam go w planach na najbliższe półrocze, ale nie mogę się na razie zdecydować, czy D.III, czy D.IV.

Wiesz, spiton, po kilku Albatrosach i Fokkerach mógłbym te Spandauy już z zawiązanymi oczami robić. Chłodnicę zwijam w rurkę na opuszce palca wykorzystując coraz ciensze pilniki i wiertła. Potem tylko dokleić "denka" (jedno z celownikiem), odciąć kolbę i nawiercony wcześniej koniec lufy od Tokowego/Rodenowego oryginału, skleić razem i... gotowe.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez PrzemoL » sobota, 7 marca 2009, 15:53

Pomalowałem kadłub i usterzenie. Teraz kolej na lozengę na płatach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez Lewy » niedziela, 8 marca 2009, 20:26

Piękny i bez gadania :). D.XII to jeden z moich ulubionych szmatopłatów, chodź według pilotów nie był przyjemny w pilotażu, to wyglądem przebija chyba wszystkie maszyny z tego okresu. Czekam na dalszy przebieg budowy.

PS. Polecam artykuł w "Lotnictwie wojskowym" nr.6 z 2000 roku poświęcony Pfalzowi D.XII. Znajdują się tam rysunki, ciekawe zdjęcia (w tym zbliżenie na karabiny maszynowe i kokpit), historia konstrukcji, zastosowanie bojowe oraz kilka ciekawych sylwetek barwnych. Artykuł poprzeplatany wspomnieniami pilotów daje nam pełen obraz tego pięknego myśliwca.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 06:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez PrzemoL » poniedziałek, 9 marca 2009, 12:34

Coż, mi się bardziej podoba Pfalz D.IIIa z chłodnicą wtopioną w górny płat. Ten kloc na nosie psuje sylwetkę D.XII, niestety. :cry:
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Pfalz D.XII (1/72, Toko)

Postprzez PrzemoL » poniedziałek, 9 marca 2009, 23:05

Pstrokacenia ciąg dalszy. Od góry lozenga już jest położona:

Obrazek
Obrazek

Od dołu jeszcze nie do końca:

Obrazek
Obrazek

Oczywiście korzystam z lozengi Techmodu, bo nie mam odwagi, aby nawet dotknąć kalki Toko.
Jak widać przyklejam ją pasmami, przy czym jedno pasmo ma trochę większą szerokość niż cztery przęsła międzyżebrowe, dlatego trzeba każde z nich zwęzić, żeby linia łączenia pasm trafiała na żeberko. Oczywiście na żeberka wkrótce trafią paski, jeszcze nie zdecydowałem, czy będzie dziewczynka (różowe paski), czy chłopiec (niebieskie paski).

Ponadto śmigło i Spandauy dostały już końcowe kolorki:

Obrazek
Obrazek

A teraz będzie przymusowa trzydniowa przerwa spowodowana wyjazdem służbowym.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości