Gotha G.V - Roden 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez xmald » sobota, 5 kwietnia 2014, 11:28

Panzer napisał(a):
jędrek napisał(a):
xmald napisał(a):Lozengi będą faktycznie lepiej wyglądały jak je trochę pocieniujesz. Szczególnie te na kadłubie
...
No i teraz jestem jak dziecko we mgle :mrgreen: bo na tamtych zdjęciach cieniowane są raczej skrzydła a Ty piszesz o kadłubie. Pomocy :?:


Jęderek, to zależy od samolotu i Twojej inwencji. To nie jest reguła. Samolot sianki to tylko przykład.

Tylko nie rób odrzutowca. Nudne są ;)

Zgadzam się Panzerem w absolutnie całej rozciągłości posta!
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez spiton » sobota, 5 kwietnia 2014, 13:35

jędrek napisał(a):A co do suszarek - "nigdy nie mów nigdy"


Ja za szuszarki wziąłem niedawno. Miałem jakąś awersje. Ale muszę przyznać, że też maja urok. Ich urok tkwi w niesamowicie wysmakowanych kształtach. Niemniej samoloty z pierwszej wojny pod wpływem uroku są nie do przebicia.Te naturalne materiały + odjazdowe malowania i linki !!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez jędrek » sobota, 5 kwietnia 2014, 19:21

Głupi tekst ale pasujący do wypowiedzi:
...By klejenie miało smaczek - raz suszarka, raz wiatraczek...
:mrgreen:
Avatar użytkownika
jędrek
 
Posty: 367
Dołączył(a): niedziela, 3 listopada 2013, 13:59
Lokalizacja: zach-pom

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez jędrek » wtorek, 8 kwietnia 2014, 23:48

Końcówka oklejania lozengą.... Udało mi się nie popsuć bardzo delikatnej kalkomanii Rodena. Niezbyt reaguje na Micro SOL. Teraz kolej na odtworzenie na kadłubie tego wszystkiego co spiłowałem żeby łatwiej go okleić. Potem jakieś barokowanie skrzydeł i kadłuba. No i naciągi :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
jędrek
 
Posty: 367
Dołączył(a): niedziela, 3 listopada 2013, 13:59
Lokalizacja: zach-pom

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez spiton » środa, 9 kwietnia 2014, 07:50

Idziesz jak burza. Fajnie, ze udało ci się okleić skrzydła. Pewnie duże płaty kalki. łatwo o wtopę. Trudna do naprawy...
Ale masz już ten etap za sobą ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez jędrek » środa, 9 kwietnia 2014, 10:22

Każde ze skrzydeł ma po 15 cm długości. Chyba tylko niejaki Chuck N. potrafiłby zgrabnie położyć taką długą i cieniuteńką kalkę. Ja nie próbowałem. Kładłem w dwóch kawałkach a i to też było ciekawym przeżyciem. Kalki ciąłem wzdłuż linii łamanej lozengi co pozwoliło na uzyskanie na całym skrzydle niewidocznego połączenia. Niestety pomimo podejmowanych prób zgranie kalek na przejściu ze skrzydła na centropłat i kadłub nie zakończyło się sukcesem. Pocieszam się jedynie tym że w oryginale chyba też im się nie udawało a pewnie nawet się nie starali o to :mrgreen:
Avatar użytkownika
jędrek
 
Posty: 367
Dołączył(a): niedziela, 3 listopada 2013, 13:59
Lokalizacja: zach-pom

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez xmald » środa, 9 kwietnia 2014, 11:11

Wygląda super!
jędrek napisał(a):Niestety pomimo podejmowanych prób zgranie kalek na przejściu ze skrzydła na centropłat i kadłub nie zakończyło się sukcesem. Pocieszam się jedynie tym że w oryginale chyba też im się nie udawało a pewnie nawet się nie starali o to :mrgreen:

Na pewno nie! Nikt przecież nie produkował drukowanego płótna na całe skrzydło w jednym kawałku... Dlatego pokrywano je kawałkami o szerokości za zwyczaj 135 cm, co raczej było widać. Nie masz się więc o co martwić!
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez jędrek » czwartek, 10 kwietnia 2014, 21:36

No i zatrzymały mnie paski... :( Nie wiem czy i jak były w Gocie łączone te pasy lozenge. Czy tylko łączyły te 130 centymetrowe pasy, czy były naszywane na każdym z żeber płata i krawędziach natarcia i spływu. Wiem że w samolotach mniejszych są to taśmy błękitne lub różowe na każdym z żeber. Ale na zdjęciach Gothy Erica nie dostrzegam czegoś takiego. Pomocy... zabłądziłem w tym labiryncie. :mrgreen:
Avatar użytkownika
jędrek
 
Posty: 367
Dołączył(a): niedziela, 3 listopada 2013, 13:59
Lokalizacja: zach-pom

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez potez » piątek, 11 kwietnia 2014, 13:46

Musza być na każdym żeberku, bo stanowiły elelemnt konstrukcyjny. Jeśli ich nie widać na żenrach to w tym miejscu byłuy albo z lozengi zrobione- jeśli jest lozenga albo pomalowana na kolor z całym skrzydełkiem...po prostu taka jest technologia montazu płótna na skrzydło.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez xmald » piątek, 11 kwietnia 2014, 17:08

Napisałem to w moim wątku o Gotha:
Taśmy wzmacniające o ile mi wiadomo znajdowały się na wszystkich żebrach - miały na celu wzmocnienie płótna w tych najbardziej narażonych na uszkodzenia miejscach - żebrach. Po angielsku one się nazywają "rib tapes" - czyli taśmy żebrowe - tłumacząc brzydko i dosłownie ;o) Z tego, co wyczytałem na Aerodrome paski te były raczej w kolorze ciemnego różu łososiowego, chociaż były również jak napisał Potez z lozengi albo ciemnoniebieskie dla nocnych bombowców. Reasumując - z tego co wyczytałem tutaj zrobiłbym różowe...
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez Adam » piątek, 11 kwietnia 2014, 18:55

Podziwiam umiejętności pokrycia kalką tak dużej powierzchni. Ja chyba bym się nie odważył. Faktycznie płótno było mocowane pasami do żeber i miejsce łączenia pło dodatkowo wzmacniane taśmą.
Ja w swojej niechęci do oklejania dużych powierzchni kalką mam zamiar namalować lozengę na następnym modelu czekającym w kolejce - Fokkerze DVII w skali 1:32. Przyglądam się maskom lozengi Montexu. Pewnie zrobię próbne malowanie na Fokkerze D VI Rodena.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez jędrek » sobota, 12 kwietnia 2014, 21:52

Mam jedno zdjęcie tej Eriki na którym widać górną powierzchnię dolnego płata. Nie ma tam widocznych taśm. Myślę że gdyby były w tym kolorze dziwnym różowym albo jasno niebieskie odróżniały by się wyraźnie tak jak to jest widoczne na zdjęciach np. myśliwców. Gdyby z kolei były granatowe byłyby zauważalne na tych jaśniejszych sektorach. Czyżby były podmalowane pod lozengę? Chyba w akcie desperacji albo nie zrobię żadnych albo zrobię z lozengi. Chyba że szanowni forumowicze podpowiedzą coś innego.
Obrazek
:?:
Avatar użytkownika
jędrek
 
Posty: 367
Dołączył(a): niedziela, 3 listopada 2013, 13:59
Lokalizacja: zach-pom

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez GrzeM » sobota, 12 kwietnia 2014, 23:13

Na renomowanym forum Aerodrome jest coś takiego:
On page 202 of The German Giants: The German R-Planes 1914-1918, by G. W. Haddow and Peter M. Grosz (London: Putnam, an Imprint of Conway Maritime Press, Ltd., 1988), you can see very clearly that the rib tapes on the SSW R.VIII were cut from five-color lozenge cloth.

...czyli na bombowcu Siemensa taśmy były cięte z płótna w lozengę. To nie dowód w sprawie, ale istotna wskazówka.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez xmald » niedziela, 13 kwietnia 2014, 11:30

Moje wskazówki dotyczące różowych albo niebieskich taśm też są z Aerodrome pisane jeszcze przez Dana S. Abbotta... Z tego co ostatecznie wyczytałem w Windsocku - "Erika" - lozengi nie były drukowane lecz ręcznie malowane podobnie jak na kadłubie. Problem taśm więc raczej odpada i zgadza się ze zdjęciem na którym ich nie widać. Wybacz moje wcześniejsze sugestie Jędrek ja też na bieżąco zgłębiam meandry malowania tych samolotów i jak pewnie sam wiesz często więcej pytań niż odpowiedzi. Napisałem z resztą do Raya Rimmela - autora rysunków w wielu Windsockach i on również zasugerował, że częściej malowano lozengi na skrzydłach niż nakładano te drukowane...
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: Gotha G.V - Roden 1/72

Postprzez xmald » niedziela, 13 kwietnia 2014, 12:12

Wybaczcie post pod postem...
Dodam jeszcze, że w Windsocku Gotha! znajduje się nawet zdjęcie 904/16 przed nałożeniem nocnego kamuflażu, co potwierdza to, co napisałem wcześniej. Lozenge było na 100% malowane dlatego nie musisz nakładać żadnych imitacji taśm.
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości