[OPG-1] Horten Ho 229 V3 (Revell 1:72)

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

[OPG-1] Horten Ho 229 V3 (Revell 1:72)

Postprzez Pit » poniedziałek, 15 października 2007, 19:33

RYS HISTORYCZNY

Horten Ho 229 został zaprojektowany przez braci Waltera i Reimara Horten'ów. W momencie projektowania tej nietypowej maszyny mieli już oni spore doświadczenie w budowie szybowców i samolotów w układzie latającego skrzydła. Pierwszy prototyp samolotu Ho IX V1 (tak nazywała się pierwotnie ta konstrukcja) nie posiadał napędu. 28 lutego 1944 r. por. Heinz Scheidhauer wykonał pierwszy lot na tej maszynie. Próby wypadły pomyślnie. Po zamontowaniu silników Jumo 004 Ho IX V2, 2 lutego 1945 r. odbył pierwszy próbny lot z własnym napędem. Za sterami zasiadł ppor. Erwin Zilier. Maszyna ta wykonała jeszcze kilka lotów, po czym została rozbita 18 lutego. Pilot zginął na miejscu. Budowano jeszcze kilka prototypów tego samolotu, które wpadły później w ręce Amerykanów 14 kwietnia 1945 r. Prawie ukończony trzeci prototyp Ho 229 V3 został przewieziony do USA i znajduje się obecnie w zbiorach muzeum w Silver Hill, Maryland.

MODEL

Do budowy repliki Ho 229 V3 wykorzystam model Revell'a w skali 1:72. Model ten wpadł mi w ręce spontanicznie i przypadkowo, ale w związku z projektem. Szukałem czegoś w sklepie i akurat tylko ta maszyna pasowała do konwencji projektu.

Obrazek

W pudle znajdują sie trzy ramki z szarego tworzywa oraz jedna z oszkleniem. Części wykonane są na wysokim poziomie, nie zaobserwowałem przesunięć formy, jam skurczowych, ani żadnych tego typu defektów. Oszklenie jest dość cienkie i przejrzyste. Trochę obawiam się montażu, bo wiele części jest bardzo delikatnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kalkomanie są, jak zwykle w przypadku Revell'a, znakomite. Najbardziej zaskoczyła mnie kalkomania z zegarami w kabinie pilota. Wszystko prezentuje się dobrze i szkoda tylko, że oznaczenia są fikcyjne. Z całego arkusza wykorzystam tylko kilka napisów eksploatacyjnych.

Obrazek

Obrazek

Całość uzupełnia czytelna i przejrzysta instrukcja montażu.

Obrazek


BUDOWA

Aby wykonać model Ho 292 V3 będę musiał wykonać kilka drobnych przeróbek zestawu Revell'a polegających na zmianie przebiegu linii podziału blach. Samolot zamierzam pomalować na RLM 75 (górne powierzchnie) i RLM 76 (dolne powierzchnie).

To na razie na tyle. Z budową startuję w najbliższej przyszłości, tuż po tym jak ukończę Fw 190 do mini-projektu.
Ostatnio edytowano wtorek, 16 października 2007, 07:01 przez Pit, łącznie edytowano 4 razy
Piotrek Suska (kolejny nawrót choroby modelarskiej...)
http://www.ciap-trek.pl
Avatar użytkownika
Pit
 
Posty: 180
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 08:13
Lokalizacja: Rybnik

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez caughtinthemiddle » poniedziałek, 15 października 2007, 19:45

Elegancko!!
Jeden z moich ulubionych samolotów w ogóle :]
Jeśli chodzi o dokumentację, to mam jeszcze kilka ciekawych pozycji, poza Monogramem, którego wymieniłeś, więc w razie czego wal jak w dym.
Planujesz wykorzystać blaszkę Edka?

P.S. Poprawiłem tytuł tematu, oznaczenie Go 229 jest nieprawidłowe ;o)
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1761
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:11

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez net_sailor » poniedziałek, 15 października 2007, 20:22

Kurcze zazdroszczę samozaparcia. Czeka Cię sporo piłowania przy przeróbce z V3 na V2 (inne podwozie, wloty powietrza na spodzie "skrzydeł" inne "garby" silników).
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez Maciek » poniedziałek, 15 października 2007, 20:57

Model wygląda ciekawie. Po raz pierwszy widzę taki samolot. :oops: Sporo jeszcze muszę się dowiedzieć o lotnictwie. :P Na pewno będę śledził wątek choć pod kątem technicznym samolotu raczej się nie wypowiem.
Pozdrawiam.
Maciek
 

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez Pit » wtorek, 16 października 2007, 06:49

net_sailor napisał(a):Kurcze zazdroszczę samozaparcia. Czeka Cię sporo piłowania przy przeróbce z V3 na V2 (inne podwozie, wloty powietrza na spodzie "skrzydeł" inne "garby" silników).


O rety! Rozpędziłem się za bardzo, zbyt pobieżnie przejrzałem rysunki. Aż taki rzeźbiarz to ja nie jestem żeby z V3 zrobić V2 :oops: Chcę mieć frajdę z klejenia, a nie katorgę :-/

Robię V3, bez uzbrojenia i w malowaniu RLM 75 i 76. Zrobię jedynie poprawki "rysunku" linii podziału blach. Tylko, że z tym też jest pewien problem, bo plany w "Close Up" i "Nowej Technice Wojskowej" różnią się od siebie nieznacznie... Proszę niniejszym o jakieś dodatkowe materiały.
Piotrek Suska (kolejny nawrót choroby modelarskiej...)
http://www.ciap-trek.pl
Avatar użytkownika
Pit
 
Posty: 180
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 08:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez mr.jaro » wtorek, 16 października 2007, 07:08

No, no, odwazny temat. Chyba zapowiada sie na sporo pracy.

Piotrze, wyslalem Tobie cos na pw. Moze sie przyda.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Hannover

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez Pit » wtorek, 16 października 2007, 11:05

Nie, nie :? Tylko nie spodziewajcie się jakichś fajerwerków. Ja jestem tylko zwykłym lepiaczem. Najbardziej ambitnym zamiarem przy budowie tego modelu jest poprawienie linii podziału blach. Pomyliły mi się wersje i stąd to zamieszanie z przeróbką V3 na V2. Przy moich umiejętnościach nie widzę szans na powodzenie takiego projektu.

Tak czy owak liczę, że pilnie będziecie się przyglądać moim poczynaniom, pomożecie korygować błędy i zmotywujecie mnie do wysiłku :)

pozdrawiam
Piotrek Suska (kolejny nawrót choroby modelarskiej...)
http://www.ciap-trek.pl
Avatar użytkownika
Pit
 
Posty: 180
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 08:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez Timi » wtorek, 16 października 2007, 11:18

No Pit, zacząłeś to teraz musisz odwalić KAWAŁ solidnej roboty, będę obserwował, a chłopaki będą wytykać ewentualne błędy :twisted: :twisted:
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez caughtinthemiddle » wtorek, 16 października 2007, 11:44

Na PW wylądowało trochę wiedzy ode mnie, sprawdź ;o)
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1761
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:11

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez Pit » poniedziałek, 22 października 2007, 21:08

Zacząłem dłubać :) Model jest bardzo dobry, części wykonane są ładnie i jak na razie wszystko idealnie do siebie pasuje. Dodałem od siebie pedały orczyka z modelarskiego złomu. Pochodzą z zooma Eduarda do Me-262.

Obrazek

Obrazek

Kokpit już pomalowany. Fajnie wygląda kalka na tablicy przyrządów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chyba jednak wykonam wersję z uzbrojeniem, bo działka wyglądają całkiem ładnie.

Obrazek

c.d.n.
Piotrek Suska (kolejny nawrót choroby modelarskiej...)
http://www.ciap-trek.pl
Avatar użytkownika
Pit
 
Posty: 180
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 08:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez Timi » poniedziałek, 22 października 2007, 21:12

Kaleczka rzeczywiście fajnei siedzi.
Bardzo niefajnie wyglądają nieobskrobane te "pręciki" od podwozia?? Aha jeżeli z uzbrojeniem robisz to warto zmienić lufy na igły.
A poza tym wszystko miodzio ;o)
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez Pit » poniedziałek, 22 października 2007, 21:40

Obróbka była, a jakże :) Zdjęcia zrobione są w zbyt ostrym świetle i przy sporym powiększeniu. To zawsze wygląda gorzej niż "na żywo". Będzie jeszcze wash i przecierka więc powinno być ok. Tak czy owak przyjrzę się tym częściom raz jeszcze i w razie potrzeby poprawię :)

Te lufy będą wewnątrz płata, będą jedynie nieco widoczne od spodu, nie ma więc sensu wymieniać ich na igły. Końcówki luf z tłumikami płomieni (?), które będą wystawać z krawędzi natarcia wykonane są jako osobne części. Te oczywiście zostaną nawiercone.
Piotrek Suska (kolejny nawrót choroby modelarskiej...)
http://www.ciap-trek.pl
Avatar użytkownika
Pit
 
Posty: 180
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 08:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez net_sailor » poniedziałek, 22 października 2007, 21:50

Pit napisał(a):Końcówki luf z tłumikami płomieni (?), które będą wystawać z krawędzi natarcia wykonane są jako osobne części. Te oczywiście zostaną nawiercone.

Raczej wielokomorowy hamulec wylotowy. Pamietaj o nawierceniu zarówno z przodu jak i po bokach:
Obrazek


Mam gorącą prośbę, aby obrazki zamieszczac zgodnie z regulaminem!

wojtek_fajga


Done 8-)
Ostatnio edytowano wtorek, 23 października 2007, 15:28 przez net_sailor, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez KoValus » wtorek, 23 października 2007, 10:24

A czy przypadkiem drążek sterowniczy nie jest wklejony tył na przód? Bo jakoś dziwnie mi wygląda:/
KoValus
 
Posty: 97
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 18:55
Lokalizacja: Kraków

Re: [OPG-1] Horten Ho 229 V3

Postprzez Pit » wtorek, 23 października 2007, 11:14

Po analizie zdjęć wychodzi na to, że drążek wklejony jest prawidłowo. Jest natomiast nieco zbyt długi, czyli jednak będę musiał poprawiać. Dzięki za uwagę.
Piotrek Suska (kolejny nawrót choroby modelarskiej...)
http://www.ciap-trek.pl
Avatar użytkownika
Pit
 
Posty: 180
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 08:13
Lokalizacja: Rybnik

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości