PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez potez » niedziela, 18 maja 2014, 20:44

No to zacząłem dłubać. Inbox modelu tutaj: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=14&t=71601
To co prezentuje to drugie podejście, wcześniej coś mi sie pokićkało w pustym łbie i próbowałem zrobić wnętrze w jakiś zupełnie głupi sposób, dzieląc ja na dwie części i klejąc do ścianek :cry:
Ale jak pomyślałem i poprawiłem sposób podejścia to na dzisiaj po 3 dniach dłubania mam to:
Wybrane ścianki zeszlifowane na papier, równe i płaskie gotowe na przyjęcie kratownicy. Miejscami były w środku jakieś pęcherze powietrza, szpachlowane wszystko CA:
Obrazek
Kratownica kadłuba zrobiona. Zeby ja prawidłowo zrobić, użyłem zaawansowanych technologii skanowania i druku w 3D w celu zaprototypowania i precyzyjnego dopasowania elementu :P
A na poważnie, to rozrysowałem sobie całą strukture w Corelu aby dopasować kratownicę do odchudzonego kadłuba. Tak naprawde to problemem były pomiary szerokości kadłuba na początku i końcu kratownicy. Udało się za 3 podejściem :mrgreen:
Obrazek
Przednie okucia to spekulacja ale jakoś tak mi najbardziej podchodziło. W odróżnieniu od P.1 w P.8 był wyrzucany zbiornik paliwa, uznałem więc, że inaczej rozwiązali przedni węzeł - tak jak w P.6:
Obrazek
Kratownica z Evergreena kwadrat 0,75 mm, okucia to plastik 0,13 mm
Zrobiłem fotelik dla p.Pilota ;o) plus poduszeczkę pod tyłek coby mu miękko było :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Teraz siedze nad resztą szpejów w kabinie, robi sie orczyk i drążek, zrobiłem juz zbiornik oleju i dopasowałem kształt tablicy przyrządów do kadłuba.
cdn.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 16 października 2017, 09:52 przez potez, łącznie edytowano 1 raz
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Reklama

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez iras67 » poniedziałek, 19 maja 2014, 08:42

Chłodnica na dole czy małe po bokach będą? Jak zwykle jest na czym oko zawiesić.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez Murek » poniedziałek, 19 maja 2014, 18:50

Super, bardzo czysto i dokładnie :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez Marcin_Matejko » poniedziałek, 19 maja 2014, 20:02

Uważaj z takim odchudzaniem żywicy, bo ci się modelik podkształca po pewnym czasie :idea:
Ja kiedyś popełniłem ten błąd i tez odchudziłem ścianki na" zero nic", po czasie wszystko się z filcowało :?
Nie dało rady naprawić i poszedł na przemiał :cry:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez potez » poniedziałek, 19 maja 2014, 20:19

Dlatego ma w środku kratownicę plus grubą górną i dolna sciankę, żeby nie pofałdował się. A cieńkie takie wyszły, bo go na początku żle odchudzilem, w środku cieńko na końcach kratownicy grubiej i musiałem wyrównać... No coż jak sie nie umi to się robi błędy, :mrgreen:
Iras, nie wiem jescze którę wersję zrobię, ale chyba z dwoma chłodnicami.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez potez » wtorek, 20 maja 2014, 20:13

Szpeje do wnętrza "się zrobiły" podpórki pod nogi, drążek,zbiornik oleju i rozrusznik Viet'a z butlą do systemu przeciwpożarowego, tlenową i tą trzecią już nie pamiętam do czego ;o)
Obrazek
teraz czas to poskładać do kupy i pomalować :mrgreen:
cdn...
Ostatnio edytowano poniedziałek, 16 października 2017, 09:52 przez potez, łącznie edytowano 1 raz
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez Strużyn » wtorek, 20 maja 2014, 20:18

Bardzo fajnie wyglądają te detale. Jak i z czego robiłeś te długie butle ?
Pozdrawiam
Krzysiek
Obrazek
Avatar użytkownika
Strużyn
 
Posty: 582
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez potez » wtorek, 20 maja 2014, 20:29

Ramka z modelu - tak po kolorze to edek i hasegawa ;o)
Uchwyt w wiertarce Proxxona, skalpel morton-swann 15 , papier ścierny i na koniec polerowanie micromeshem najgrubszym.
Króćce do podłączenia to pręciki evergreena plus jakieś tam kółeczka wycięte z plytki 0,7 waldronowskim punch&die.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez xmald » wtorek, 20 maja 2014, 20:47

Jak zwykle jest na co popatrzeć Potez. Uwielbiam twoje warsztaty. Po cichu kibicuję, bo się na Pezetelkach nie znam...
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez potez » czwartek, 12 czerwca 2014, 21:53

No to jutro zamykam kadłub :mrgreen:
Powoli mi to szło bo z czasem krucho a i alergia daje sie we znaki :evil:
Po długich i mozolnych kombinowaniach chyba doszedłem do tego jak ta kabina prawdopodobnie wyglądała:
Obrazek
Najwięcej kłopotu sprawiło mi mocowanie drążka i orczyków, długo nie mogłem dojść do tego jak to działało, bo ciągle mi się osie obrotu przecinały aż w końcu znalażlem rysunek, który pokazał dwa ceowniki do których to było mocowane 8-)
Butla tlenowa jeszce do obtarcia z washa, za dużo go ale zdjęcie jest na gorąco. Z przodu wstawka maskująca, która udaje zbiornik paliwa, który w tym samolocie już był wyrzucany. ten drut z tyłu powyginany to symulacja przewodów chłodzenia, nie będzie tego widać więc odpouściłem, maskuję tylko tym połączenia połówek kadłuba, inaczej by było widać, przez kratownicę kreske na podłodze a tak to glikol sobie cyrkuluje 8-)
Obrazek
Manometr instalacji tlenowej plus torba na maskę, dżwignia przestawiania fotela i dżwignia zrzutu zbiornika paliwa i rozdzielony, podobnie jak w P.1 rozrusznik Vieta.
Zrobiłem tez tablicę przyrządów ale na razie jest tylko w podkładzie więc nie pokazuję.
W sumie to mam problem ze sfotografowaniem tego, bo to takie małe, że nie ogarniam :oops:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
cdn.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 16 października 2017, 09:52 przez potez, łącznie edytowano 1 raz
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez LazyCat » piątek, 13 czerwca 2014, 17:39

Ogladam co robisz i coraz wiecej mam motywacji na zrobienie mojego P.8/I od MK model w 1/72.
Przepiekny samolot, a model zapowiada sie wysmienicie.
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 17:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez GUDMUNDUR » piątek, 13 czerwca 2014, 20:57

Normalnie , żal zamykać taką kabine :( .
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez potez » niedziela, 2 października 2016, 20:43

Po przerobieniu kadłuba tak, żeby przypominał P.8, zrobieniu od podstaw usterzenia, zrobieniu nowych kół bo zestawowe nie nadają się do niczego a nie ma skąd podebrać, zrobieniu lotek i ich zawiasów, poprawieniu nitowania kadłuba, zrobieniu nakładek na kadłub, zrobieniu od zera kolektorów wydechowych z podkładkami bo zestawowe tylko na hasiok sie nadawały, wyprowadzeniu geometrii płata ( koszmar :roll: ) zrobieniu od nowa zastrzałów płata - te zestawowe to każdy z innej parafii i do tego gnące się jak banany) a na koniec wyszlifowaniu z nieforemnych kloców odlewów kapci i zastrzałów podwozia od zera wyszło mi coś takiego:
Obrazek

Obrazek

wszystko złożone na ślinę, taśmę i położone luzem ( kapcie).
Nie ma jeszcze chłodnic bocznych (zrobione od zera bo zestawowe do niczego nie podobne) i nie zamontowane kolektory wydechowe.

Kiedyś tam pomaluję, na Bytom pewnie zdążę 8-)
Ostatnio edytowano poniedziałek, 16 października 2017, 09:53 przez potez, łącznie edytowano 3 razy
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez Janbar » niedziela, 2 października 2016, 20:51

Brawo Ty.
Janbar

Animal Planet
 
Posty: 430
Dołączył(a): niedziela, 8 lutego 2015, 22:27

Re: PZL P.8 II 1:48 Yellow Box

Postprzez xmald » niedziela, 2 października 2016, 21:32

Jak zwykle jest moc! Generalnie można napisać, że właściwie robisz "spudła" takie tylko drobne popraweczki ;o) ;o) ;o)
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości