F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 15 września 2014, 10:35

Marcin Witkowski napisał(a):Kokpit wydaje się pasować dość dobrze. Ale i tak po zdjęciach do końca nie da się tego ocenić.

A w temacie wzmocnienia poszycia wokół stopnia wejściowego do kabiny, to po co kombinować z przyklejaniem czegokolwiek w tym miejscu? Blaszka będzie za gruba, plastik 0,13 też. Proponuję zrobić to sposobem, który wymyśliłem na potrzeby podobnych zgrubień, czyli powłok RAM na F-16. Narysuj sobie ten panel ołówkiem możliwie dokładnie na modelu. Oklej taśmą 3M (ta mleczna), następnie krawędzie wnęki na stopień od wewnątrz - tak by taśma stała prostopadle do poszycia samolotu tworząc coś na wzór komina. A następnie zalej powierzchnię gdzie ma być wzmocnienie klejem CA. Kolejne co musisz zrobić, to przeszlifować całość do poziomu taśmy, wypolerować i taśmę zdjąć. Gotowe. Na sam koniec zostanie Ci lekko spolerować krawędzie powstałej w ten sposób nakładki - tak jest w pierwowzorze. 10-15 minut roboty, z czego 2/3 to czas schnięcia kleju.


Cześć Marcin!

Co do pasowania kabiny to po rozcięciu Airesa nie powinno być większych kłopotów. Zostały jeszcze jej boczne panele do obróbki i będzie można ten "proces" uznać za zakończony :P Więcej problemów będzie pewnie z blachami przykrywającymi ją od góry... Co do twojego patentu na zrobienie tego wzmocnienia już mi ktoś polecił twój warsztat i obejrzałem sobie to dokładnie... Faktycznie wydaje się to być dobrym, szybki i tanim rozwiązaniem... Tak więc pewnie skorzystam i znów będę dziękowac ;o)

Pozdrawiam
:)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Reklama

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez potez » poniedziałek, 15 września 2014, 13:18

Marcin Witkowski napisał(a):Kokpit wydaje się pasować dość dobrze. Ale i tak po zdjęciach do końca nie da się tego ocenić.

A w temacie wzmocnienia poszycia wokół stopnia wejściowego do kabiny, to po co kombinować z przyklejaniem czegokolwiek w tym miejscu? Blaszka będzie za gruba, plastik 0,13 też. Proponuję zrobić to sposobem, który wymyśliłem na potrzeby podobnych zgrubień, czyli powłok RAM na F-16. Narysuj sobie ten panel ołówkiem możliwie dokładnie na modelu. Oklej taśmą 3M (ta mleczna), następnie krawędzie wnęki na stopień od wewnątrz - tak by taśma stała prostopadle do poszycia samolotu tworząc coś na wzór komina. A następnie zalej powierzchnię gdzie ma być wzmocnienie klejem CA. Kolejne co musisz zrobić, to przeszlifować całość do poziomu taśmy, wypolerować i taśmę zdjąć. Gotowe. Na sam koniec zostanie Ci lekko spolerować krawędzie powstałej w ten sposób nakładki - tak jest w pierwowzorze. 10-15 minut roboty, z czego 2/3 to czas schnięcia kleju.

Jak już o tym mówimy to chyba najprościej podwójna taśma Tamki i Surfacer :)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 15 września 2014, 14:40

potez napisał(a):Jak już o tym mówimy to chyba najprościej podwójna taśma Tamki i Surfacer :)


:)

Albo potrójna taśma i zamiast Surfacera 500 to 1200! Proponuje teraz rozpocząć 4-stronicową dyskusję o taśmach (firma, grubość, kolor, gdzie kupić, czemu idzie tak długo, czemu nie przyszła, jak zareklamować, etc. itd.) i 5 stronicową o Surfacerach (firma, gdzie kupić, czy mają parking, czy na parkingu są miejsca między 14 a 15, czemu taka nie miła obsługa, jak otworzyć słoik żeby się nie pobrudzić i nie zniechęcić, etc., itd.). A na poważnie to już dajmy spokój pomysłów jest od ... Wystarczy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Wygląda na to, że kolejny element Airesa idzie do śmieci. Burty kabiny do niczego się nie nadają. To co na nich jest słabo wygląda, a ponadto tworzy się dupna "listwa kątowa" pod blachę. Postanowiłem wywalić. Ale pouczony przez pewnego faceta, który jeszcze dwa lata będzie robił kabinę do F-16 ( ;o)) i to pewnie z radością, że nie można niczego wieszać bezpośrednio na kadłubie bo wyjdą dziury postanowiłem dorobić ścianki i na nie przyczepić to co tam być powinno... Na jednej stronie wygląda to jak poniżej, przy czym nie wiem czy tej tylnej nie wydłużyć bardziej w stronę kabiny pilota. Niby powinno to się zakryć przez szpeje RIO ale cholera wie...

:)

Obrazek
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 15 września 2014, 15:44

:)

Zacząłem się też powoli przyglądać pod kątem matriałowo-fakturowym temu zagadnieniu... Od razu mówię, że sreberka od papierosów nie wchodzą w grę ...

:)

Obrazek
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez rotpol13 » poniedziałek, 15 września 2014, 21:07

Fajny pomysł z tym plastrem :)

Obrazek
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 15 września 2014, 21:20

:)

To nie jest plaster... Zgaduj dalej!

Obrazek

:)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez rotpol13 » poniedziałek, 15 września 2014, 21:29

Carbon/Kevlar Fibre? :)
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 15 września 2014, 21:34

Bliżej, ale wciąż zimno :P
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez rotpol13 » poniedziałek, 15 września 2014, 21:43

Mów co to, bo nie będę tu zaglądał :mrgreen:
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 15 września 2014, 21:49

rotpol13 napisał(a):Mów co to, bo nie będę tu zaglądał :mrgreen:


:)

No dobra... To jest taki materiał imitujący tapicerkę samochodową... Bardzo cienki, o różnych kolorach i fakturze... Z jednej strony klej, można przyklejać i odklejać....

:)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez rotpol13 » poniedziałek, 15 września 2014, 21:55

Fakt, nie wpadłem na to :(

Jakiś ty rotpol13 głupi, powinieneś napisać :mrgreen:
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez Dorotka » wtorek, 16 września 2014, 13:50

rotpol13 napisał(a):Fakt, nie wpadłem na to :(

Jakiś ty rotpol13 głupi, powinieneś napisać :mrgreen:


Co ja Ci będę pisał... ;o)

:)

Jakiś etap chyba za mną... Rusztowanie pozycjonujące zakończone, boczne panele do kabiny pilota i RIO spasowane. Całość nawet się jakoś zamyka w kadłubie. Teraz wezmę się za łatanie dziury między kabinami powstałej po rozcięciu Airesa. Jak mam być szczery to nie wiem z jakiego zestawu wziąć tę osłonę RIO. Od najmniejszej (wymiarowo) do największej to: Aires, Tamka, HB :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Różnice są bardzo duże. Jaka jest dziura po założeniu Airesa na Airesa to widzicie na fotce. Napiszę tyle, że gdybym włożył tam HB to dziury by nie było... Skąd aż takie różnice, nie mam zielonego pojęcia....

Aha... Sprawdziłem jeszcze górną listwę Eduarda z wózkami. Oczywiście w konfiguracji Hase + rozcięty Aires nie mogła pasować... No i nie pasuje... Chyba potraktuję jej krzywiznę od strony kadłuba jako wzór i zrobię tę część sam. Wózki na tych blachach mają się do oryginału jak pięść do nosa...

Pozdrawiam
:)

Fotka 1. Rusztowanie

Obrazek


Fotka 2. Nowy anturaż kabiny pilota i RIO

Obrazek

Fotka 3-4. Zebrane do kupy z osłoną RIO z Airesa

Obrazek

Obrazek

Fotka 5. Niepasujący Eduard i jego koncepcja wózków w F-14

Obrazek

DOPISANE

Czy ktoś z Szanownych Panów używał specyfików firmy True-Earth?
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez Dorotka » wtorek, 16 września 2014, 16:00

:)

Dziurę pod osłoną RIO chyba da się łatwo "załatać"...Po bokach pójdą jeszcze listwy z wózkami, jakieś kable, no i pokrowiec na osłonę... (nie patrzyłem jeszcze dokładnie co tam jest). To "pomysł chwili" - kształtka z papieru, ale chyba pójdę tą drogę i zrobię albo z plastiku albo z blachy... Pierwszy pomysł ponoć najlepszy jest :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :glupek: No chyba, że macie inną koncepcję...*

Pozdrawiam
:)

* Rotpol13 wiem, że Ty masz inną :lol: :lol: :lol:

Fotka 6. Próba wykonania "kształtki" pod osłonę radaru.

Obrazek
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez Dorotka » wtorek, 16 września 2014, 23:13

:)

Gonimy dalej króliczka… A właściwie Kota… Nikt nic nie pisze, więc chyba wszyscy uciekli :mrgreen: No ale nic to… Wziąłem się trochę za tylną część kabiny. Musiałem wszystko wywalić z żywicy na płask. Po pierwsze nic mi się nie zgadzało z oryginałem, po drugie nic nie pasowało w modelu… Trzeba będzie trochę kabli i szpejów dorobić, ale co tam…

Po przejrzeniu fotek z DACO i innych doszedłem do wniosku, że tam z tyłu to też nieźle mieszali… Wariantów nie brakuje. Wybrałem ostatecznie ten z trzema płytami. Jedną (nazwałem ją „głowną”) i dwoma dodatkowymi („przednią” i „tylną”), które w oryginale były z nią łączone chyba nitami. To mix blach Eduarda do HB i Hase. Pomiędzy blachę „przednią” i „tylną” dojdzie jeszcze "poprzeczka".

Od miejsca oznaczonego na zdjęciu jako „A” puszczę listwę z wózkami. W oryginale między blachą przednią, a początkiem listwy z wózkami też jest przerwa. Zobaczymy co z tych planów wyjdzie…

Pozdrawiam
:)

P.S. I jeszcze położyłem osłonę RIO z modelu HB żeby można było porównać z tym samym elementem z Ariesa z poprzednich zdjęć.

Fotka 7. Tył kabiny - płyty.

Obrazek
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: F-14D \\ Hasegawa + Hobby Boss \\ 1:48

Postprzez rotpol13 » wtorek, 16 września 2014, 23:20

Świetnie Ci to idzie! Efekt końcowy będzie rewelacyjny :mrgreen:

Patrzymy Obrazek
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości