Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » wtorek, 26 stycznia 2016, 10:37

raptorf22 napisał(a):Mam tylko jedno pytanie do Sebola, co ty palisz chłopie? Daj proszę adres swojego dilera, towar ma dobry :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ja myślę, że satysfakcja z tego co Mu wychodzi jest większa niż działanie jakiegokolwiek "towaru". Podzielam zdanie przedmówców- JESTEŚ WIELKI !!!
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 16:29

Reklama

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez raptorf22 » wtorek, 26 stycznia 2016, 13:42

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):
raptorf22 napisał(a):Mam tylko jedno pytanie do Sebola, co ty palisz chłopie? Daj proszę adres swojego dilera, towar ma dobry :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ja myślę, że satysfakcja z tego co Mu wychodzi jest większa niż działanie jakiegokolwiek "towaru". Podzielam zdanie przedmówców- JESTEŚ WIELKI !!!


Oj tam, nie zrozumiałeś żarciku :oops: Jasne że warsztat jest mega!
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 21:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Sebol » wtorek, 2 lutego 2016, 23:18

Witam ponownie.

Chciałbym podziękować za zainteresowanie moją budową i pozytywne komentarze, ale czy nie za dużo ciepłych słów leje się z waszych klawiatur? Budowa, jak budowa. Po prostu powoli do celu... o ile taki nastąpi...

Malutka aktualizacja. Załączam ją w celach opiniotwórczych i poznawczych. Głównie chodzi o to, że zabrałem się za malowanie drewna i sklejki, z których jest wykonana skrzynka za głową pilota i tak się zastanawiam, bo robię pierwszy raz takie wyrafinowane i złożone na kilka sesji malowanko mające na celu uzyskanie imitacji sklejki, czy dobrze i w miarę wiarygodnie mi to wychodzi? Zrezygnowałem z kalkomanii z imitacją sklejki, bo pod lupką widać pikselki z sitodruku... może przesadzam...

Wręgi i boczne ścianki, nakłute imitacje gwoździków lub wkrętów (cokolwiek to było, bo nie jestem pewien). Następnie pomalowane podkładem:
Obrazek

Wklejone wzmocnienia wręg skrzynki i mały segmencik pomalowany na Interior Green, którego później nie dałoby się pomalować ze względu na utrudniony dostęp:
Obrazek

Posklejane do kupy wręgi skrzynki:
Obrazek

Rozjaśnienie paneli białym kolorem:
Obrazek

Natryśnięta baza do pomalowania sklejki (H121):
Obrazek

A tu końcowy efekt drewna i sklejki. Kilka sesji malarskich się na to złożyło (siedem), z różnymi odcieniami i filtrami. Czy to wygląda jak lakierowana sklejka i efekt jest wizualnie w miarę realistyczny i satysfakcjonujący? Przy okazji pomalowałem tą samą metodą arkusik w celu późniejszego wycinania pozostałych drobiazgów do tej skrzynki, łączników, itp. Jak efekt jest ok, to będę tą metodą malował kolejne elementy drewniane.
Obrazek
Obrazek

Kolor sklejki położyłem po całości i w zasadzie tak będę kładł na wszystkich elementach zrobionych z drewna i sklejki. Pozwoli to po prostu uzyskać efekt farby Interior Green kładzionej na sklejkę i ewentualne przetarcia i zadrapania farby będą odsłaniały drewno i sklejkę. Przy dorabianiu wzmocnień skrzynki w postaci listew, starałem się wykonać również ślady rozlewającego się kleju, ślady lakieru, itp. Skrzynkę musiałem pomalować jeszcze przez zmontowaniem, bo później nie byłoby to możliwe. Ścianki w obrębie bagażnika za głową pilota pomalowałem już farbą Interior Green i zrobiłem przecierki odsłaniające miejscami sklejkę. Jak na razie to tylko wewnętrzna konstrukcja skrzynki. Pozostaje jeszcze do dorobienia półka bagażnika, poskładanie i dorobienie zewnętrznych żeberek i zewnętrznego poszycia.
Obrazek

Pozdrawiam
Sebastian
Ostatnio edytowano wtorek, 2 lutego 2016, 23:28 przez Sebol, łącznie edytowano 3 razy
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 20:48

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez macias13_84 » wtorek, 2 lutego 2016, 23:21

Obrazek
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 10:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Nacktgeboren » wtorek, 2 lutego 2016, 23:27

Czym robisz wgłębne nity? Masz jakieś magiczne kółko z ząbkami czy szablon i igłę? Wyglądają perfekcyjnie.
Zło zawsze zwycięża, bo dobro jest głupie.
http://grim-jester.deviantart.com/
Avatar użytkownika
Nacktgeboren
 
Posty: 675
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 08:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Sebol » wtorek, 2 lutego 2016, 23:37

he he, Macias, nie przesadzaj... Dzięki ;-)

Nacktgeboren

Najpierw lekko jadę nitowadłem, żeby zaznaczyć punkty w równych odstępach, a później poprawiam starą igłą od aerografu.
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 20:48

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Mikolaj75 » wtorek, 2 lutego 2016, 23:39

Sebastian - na zdjęciach sklejka wygląda dobrze. Przeczuwam zresztą, że nie wrzuciłbyś takiej, która nie przeszła by Twej własnej kontroli jakości.
Prośba o procedurę - napisałeś o kilku sesjach, ale co i jak? Narzędzia? Krok po kroku? Z pewnych względów zależy mi na poznaniu techniki.. :)
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 534
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 17:16

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Sebol » wtorek, 2 lutego 2016, 23:51

Mikolaj75 napisał(a):Sebastian - na zdjęciach sklejka wygląda dobrze. Przeczuwam zresztą, że nie wrzuciłbyś takiej, która nie przeszła by Twej własnej kontroli jakości.
Prośba o procedurę - napisałeś o kilku sesjach, ale co i jak? Narzędzia? Krok po kroku? Z pewnych względów zależy mi na poznaniu techniki.. :)


Dzięki Mikołaj. Procedura nie jest żadną tajemnicą. Trochę podpatrzona, a trochę metodą prób i błędów i dobierania kolorów:
1) Szara baza
2) Rozjaśnienia białą farbą
3) Baza pod kolor drewna z Humbrol 121
4) Model Master Flat Wood malowany od fototrawionego szablonu
5) Przecierki suchym pędzlem za pomocą Humbrol 133
6) Przetarcie papierem ściernym w celu wygładzenia i stonowania
7) Rzadki Clear Orange z Tamyia jako filtr i imitacja lakieru
8) Wygaszanie za pomocą rzadkiego Humbrola 121
9) Lakier bezbarwny: matowy, półmatowy, błyszczący, jak kto woli
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 20:48

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Darek Trzeciak » środa, 3 lutego 2016, 00:01

:shock: Warsztat z tych co to zrywa bambosze ze stóp :D
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 22:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez don_kilio » środa, 3 lutego 2016, 08:26

Piękna zegarmistrzowska robota, patent na boazerię fajny.
Robi się: 1/48 Italeri Tornado GR.4, 1/48 Academy Su-27 Flanker
--------------
Avatar użytkownika
don_kilio
 
Posty: 87
Dołączył(a): sobota, 26 grudnia 2009, 15:45
Lokalizacja: Kalisz

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez bohdan » środa, 3 lutego 2016, 11:31

Pięknie to wygląda ale czemu nie malowałeś akrylami? :-/
Byłaby baza pod dalsze prace
Avatar użytkownika
bohdan
 
Posty: 301
Dołączył(a): sobota, 29 sierpnia 2015, 22:03

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Sebol » środa, 3 lutego 2016, 19:26

bohdan napisał(a):Pięknie to wygląda ale czemu nie malowałeś akrylami? :-/
Byłaby baza pod dalsze prace


Akryle mnie nie polubiły ;o) Malując olejnymi czuję się pewniej, mogę przyklejać taśmę bez obaw, że zerwę farbę, mogę farbę szlifować, sklejać ze sobą pomalowane elementy, które nie odpadną wraz z warstwą farby. Może akryle dają również takie możliwości. Nie mam z nimi jeszcze takiego doświadczenia. Ale akryli używam do malowania drobiazgów i jako lakier bezbarwny Microscale, który według mnie jest rewelacyjny.

Widzę, że odbiór efektu sklejki jest pozytywny, tak więc można zacząć składać to pudło do kupy.
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 20:48

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Sebol » wtorek, 28 czerwca 2016, 21:07

Witam po długiej przerwie. Niewielkie postępy nastąpiły od ostatniej relacji, ale małymi kroczkami budowa posuwa się do przodu. Przy małym postępie taka ilość zdjęć co zamieszczam to pewnie nudziarstwo, ale tak sobie pomyślałem, że lepiej jest wstawić więcej zdjęć, które więcej obrazują niż opisy.

Skrzynkę kabiny budowało mi się tak, jak modele kartonowe...

Półka w bagażniku ze śladami przetarć.
Obrazek

Wewnętrzna struktura skrzynki zmontowana. Użyłem suwmiarki, żeby wyłapać równoległość wykrojów dla prowadnic osłony kabiny.
Obrazek

Zewnętrzne żeberka skrzynki.
Obrazek

Wklejone żeberka skrzynki. Wkleiłem wcześniej "beleczki" z Plastruct na Maskol, żeby żeberka umiejscowiły się na jednakowej wysokości
Obrazek

Boczki skrzynki z imitacją gwoździków.
Obrazek

Pomalowane żeberka i wklejona podstawa prowadnic
Obrazek

Żeberko oprofilowania skrzynki
Obrazek

A tutaj metoda na odrysowanie kształtu obudowy ze sklejki
Obrazek

I gotowe. Wymagany będzie retusz.
Obrazek

Żeberka i półki burt kabiny
Obrazek

... i pomalowane na sklejkę
Obrazek

Odrysowuję kolejny element sklejkowy
Obrazek

przyklejam na płasko
Obrazek

Po wycięciu z imitacją gwoździków
Obrazek

Przyklejone boczki po oszlifowaniu. Będą wymagały retuszu
Obrazek
Obrazek

Starałem się zachować lekką krzywiznę krawędzi burty. W rzeczywistości nie była to prosta linia...
Obrazek

Po retuszu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ramka owiewki kabiny. Dłubałem ją chyba ze 2h zanim za 5-tym razem udało mi się spasować wszystkie promienie, krzywizny, szerokość i wysokość, żeby pasowało do burt kadłuba i zgrywało się z wysokością kozła za plecami. Nie miałem pojęcia, że kawałek drutu wymaga tyle przymiarek. Dzięki niemu przód skrzyni jest na prawdę sztywny
Obrazek

Wklejone na lewej burcie wzmocnienia dla konsolek dźwigni i przełączników
Obrazek
Obrazek

Skrzynia od spodu i wklejone wzmocnienie kozła wewnątrz skrzyni (zielony)
Obrazek

Zamaskowane do malowania na Interior Green
Obrazek

Pomalowane
Obrazek

Ślady zużycia powierzchni. Przetarcia papierem ściernym i skalpelem, żeby odsłonić sklejkę. Cienie, rozjaśnienia i zabrudzenia przy pomocą suchych pasteli.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Osprzęt na burty kabiny
Obrazek

Pomalowany i zamontowany
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano wtorek, 28 czerwca 2016, 22:01 przez Sebol, łącznie edytowano 4 razy
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 20:48

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez Kuba P. » wtorek, 28 czerwca 2016, 21:32

Wspaniałe to jest :)
Chciałbym mieć choć 10% Twojego wyczucia geometrii i ułożenia tych elementów, które robisz i potem wszystko się składa w skomplikowaną całość.
Jeśli to nie kłopot to pokaż też troszkę tego etapu projektowania kształtu elementów i ich obrabiania po wycięciu.

Dzieki ;o)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Hawker Hurricane Mk I 1/48 - chyba od podstaw

Postprzez barszczo » wtorek, 28 czerwca 2016, 21:36

Szczerze podziwiam, ale czy nie lepiej zrobić całość w skali 1:1 zamiast męczyć oczy? ;o) Działaj dalej, świetnie się to ogląda.
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: radking i 45 gości