Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez Mecenas » czwartek, 23 marca 2017, 19:37

Biorę na warsztat znany od kilku lat model Airfixa. Kiedyś już go zrobiłem w malowaniu pudełkowym Frantza von Werry. Teraz kolej na następnego pechowego imigranta do UK czyli Ofw. Fritza Beeck'a z JG 51.

Obrazek

Kagero w jednej ze swoich publikacji dało taki schemat malowania oraz kalki z wymaganą do konkursu "10" i krukiem.

Obrazek

Grzebiąc w necie znalazłem też kilka zdjęć oryginału.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety model okazał się rozczarowaniem. W ciągu kilku lat produkcji jakość wyprasek jest gorsza. Znacznie więcej nadlewek czy zanikające linie podziałowe na kadłubie jeszcze można w miarę szybko naprawić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety najgorzej wypada oszklenie. Nadlewki, soczewkowate, zniekształcające obraz ścianki oraz liczne skazy. Ogólnie mam wrażenie, jakby zniknęły wszystkie ostre krawędzie i kontury a na "szybkach" liczne skazy. Ogólnie lipa, części do wyrzucenia. Na szczęście mam waku Rob-Taurusa.
Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Reklama

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez GrzeM » czwartek, 23 marca 2017, 22:27

Niesamowite - to przecież nie jest stary model! Rozumiem, że tłuką go dziesiątkami tysięcy (albo i lepiej) ale żeby tak się formy zużywały?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez skusz » czwartek, 23 marca 2017, 23:07

Wniosek? Jak się pokaże New Tool od razu trzeba kupować dwa :mrgreen:
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3147
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez Mecenas » piątek, 24 marca 2017, 18:00

Coś tam podłubałem i wielkiej tragedii nie ma, gorzej to wygląda na pierwszy rzut oka niż jest w praktyce. Główne elementy na szczęście dobrze pasują. Coś tam trzeba podszlifować, ale nic wielkiego. Większość nadlewek usunąłem w kilkanaście minut, tak samo przerycie znikających linii na kadłubie. Po spasowaniu górnej i dolnej części skrzydła powstał spory uskok na spodniej części slotów. Nie pamiętam, aby to występowało w poprzednim modelu. Muszę to jakoś teraz wypełnić bo reszta skrzydła składa się niemal idealnie. Oszklenie jest jednak nie do uratowania, trzeba zastąpić...
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez jwk » piątek, 24 marca 2017, 22:41

skusz napisał(a):Wniosek? Jak się pokaże New Tool od razu trzeba kupować dwa :mrgreen:

Tak myślałem rzucając się na nowe ju-87.
Nie ma czesci, której bym nie szpachlowal.
jwk
 
Posty: 169
Dołączył(a): środa, 1 lipca 2009, 11:22

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez Mecenas » sobota, 25 marca 2017, 18:14

Póki jest zapał to walczę. Wczorajszy wieczór upłynął pod znakiem szlifowania. Na razie ćwiczebnie przeszlifowałem górną część skrzydła - bardzo ładnie pocieniały linie podziałowe. Wyryłem też brakujące pokrywy otworów inspekcyjnych, ale dopiero po zrobieniu tej fotki. Teraz czeka mnie to samo na drugiej połówce, dole i całym kadłubie...

Dla porównania oryginalna i przeszlifowana część skrzydła.

Obrazek

Do malowania jeszcze daleko, ale dręczą mnie dwie kwestie, na które na razie nie znalazłem odpowiedzi:
1. Czy jest znane jakieś zdjęcie pokazujące prawą stronę na pewno tego samolotu? Mam takie, ale czy to na pewno ta sama maszyna?
Obrazek

2. Jak wygląda sprawa z płytą pancerną w tej maszynie? Była, nie była?

EDIT: W ramach post scriptum wstawiam kilka wygrzebanych dzisiaj zdjęć, które wg. podpisów przedstawiają "5587" (znalezione na Asisbiz i Falkeeins).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez GrzeM » sobota, 25 marca 2017, 21:47

Mecenas napisał(a):Wczorajszy wieczór upłynął pod znakiem szlifowania. Na razie ćwiczebnie przeszlifowałem górną część skrzydła - bardzo ładnie pocieniały linie podziałowe.

To jest klucz do nowego Airfixa. Linie mają w przekroju kształt trąbki - rozszerzają się mocno w kierunku powierzchni, głębiej są ładnie wąziutkie. Wystarczy trochę przeszlifować i jest git.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez reddevil » sobota, 25 marca 2017, 22:08

Takie tam ciekawostki przy okazji znalazłem w trakcie poszukiwań innych zdjęć twojego Emila, niestety wygląda na to że to który zamieściłeś w poprzednim poście jest jedyne przedstawiające W.nr.5587 z prawej strony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Płyta pancerna w E-4 to już raczej standardowo powinna być, moim zdaniem przynajmniej.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
reddevil
 
Posty: 128
Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2017, 16:40

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez Mecenas » niedziela, 26 marca 2017, 10:22

reddevil napisał(a):Takie tam ciekawostki przy okazji znalazłem w trakcie poszukiwań innych zdjęć twojego Emila, niestety wygląda na to że to który zamieściłeś w poprzednim poście jest jedyne przedstawiające W.nr.5587 z prawej strony.

Niestety nie mamy ani trochę pewności, że to "żółta 10"... Natknąłem się już kilka razy na fotki "10", która wyglądała na E-4, ale np. podpisane były "White 10" z JG 51, ale jakiejś innej staffel...

Płyta pancerna w E-4 to już raczej standardowo powinna być, moim zdaniem przynajmniej.

Zgadzam się, ale tutaj też jestem ostrożny w osądach. Z von Werrą też wyszedłem z takiego założenia, ale analiza fotek jednak skłoniła mnie do zmiany zdania. Plus jest taki, że z tamtego Meśka została mi już pomalowana płyta niemal gotowa do zamontowania w obecnym modelu.

Patrząc na zdjęcia, głównie tą z kangurami, widzę, że na kalce Kagero jest błąd - belki zwycięstw nie mają pod spodem W.Nr. ani dat zwycięstw powietrznych Beecka... Co gorsze, spece twierdzą, że powinny być w kolorze białym... No i jeszcze kwestia koloru steru kierunku, gdzie jest spore pole do własnych interpretacji. A miało być lekko i przyjemnie...
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 26 marca 2017, 10:48

Mecenas napisał(a):
reddevil napisał(a):Takie tam ciekawostki przy okazji znalazłem w trakcie poszukiwań innych zdjęć twojego Emila, niestety wygląda na to że to który zamieściłeś w poprzednim poście jest jedyne przedstawiające W.nr.5587 z prawej strony.

Niestety nie mamy ani trochę pewności, że to "żółta 10"... Natknąłem się już kilka razy na fotki "10", która wyglądała na E-4, ale np. podpisane były "White 10" z JG 51, ale jakiejś innej staffel...

Jak dla mnie jest to ten sam samolot, przecież wyraźnie widać kształt wyciętego godła, nawet ze skosem po prawej stronie.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9939
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez jaros » niedziela, 26 marca 2017, 22:00

Jak dla mnie jest to ten sam samolot, przecież wyraźnie widać kształt wyciętego godła, nawet ze skosem po prawej stronie.


Całkowicie się zgadzam się - to jest ten sam samolot. Oprócz wycięcia po gole można sobie również porównać kształt łopat śmigła - charakterystycznie wygięta do tyłu w trakcie przymusowego przyziemienia, natomiast poprzednia z kolei zupełnie nieuszkodzona.
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez Mecenas » wtorek, 28 marca 2017, 19:26

Piotr, Jarek - dzięki za opinię. To godło na "10" też jest ciekawe. Nie zwróciłem uwagi wcześniej na ten szczegół, ale chyba na zdecydowanej większości zdjęć jakie widziałem z JG 51 ten skos jest na lewym rogu tarczy a nie prawym. Tak jakby na tej maszynie na odwrót przyłożyli szablon...

Cały czas działam przy modelu, ale ponieważ jest to wiercenie, szlifowanie, drążenie i znowu szlifowanie to nie bardzo mam co pokazać. W przerwie zrobiłem sobie jednak szybką wycieczkę do East Langdon. W opisie zdjęcia z 1980 roku napisano, że w tym zakątku Kentu czas się zatrzymał i nawet pranie suszy się w tym samym miejscu za domem. Cóż, minęło kolejne 35 lat i w dalszym ciągu niewiele się zmieniło. Okolica wydaje się taka sama.

Zrobiłem printscreena z żółtego ludzika Google - chciałem uchwycić mniej więcej perspektywę zdjęć z 1940 roku. W głębi widoczny jest ten sam dom. Niestety mój widok zrobiony jest z drogi a więc trochę dalej niż siadł Beeck. Niestety wzdłuż drogi rosną wysokie krzaczory, które zasłaniają widok. X-em zaznaczyłem miejsce gdzie mniej więcej moim zdaniem leżał Emil.

Obrazek

A tutaj takie zdjęcie z góry - najbliższa okolica miejsca lądowania.

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » środa, 29 marca 2017, 15:35

Fajna wycieczka :) Takie kopanie historyczne zdecydowanie daje taką samą frajdę jak samo sklejanie.
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez Mecenas » środa, 5 kwietnia 2017, 18:30

Czas leci, praca wre a efekty ciągle ledwie widoczne. Coś już jednak powoli widać.

Wyszlifowałem kadłub i porównując grubość wystraszyłem się, że trochę przesadziłem. Na szczęście to jednak nie przez szlifowanie papierem a po prostu taki urok modelu. Ubytek w krawędzi natarcia to już moja sprawka - wyjechałem frezem za linię pocieniając od środka. Do wnętrza spróbuję wstawić mechanizm regulujący kąt ustawienia stateczników poziomych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tutaj walka z osłoną silnika. Otwory na km-y już są. Trochę przesadziłem przy "otwieraniu" tylnej krawędzi, ale zobaczę jak to wyjdzie "na sztywno" - zawsze można trochę pogrubić krawędź osłony albo kontur kadłuba. Pracuję jeszcze nad kształtem otworów wentylacyjnych silnika - miałem ambicję pocienić krawędzie od środka i teraz trzeba prostować. Jeden już gotowy a drugi się robi, co widać.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Bf 109E-4 Fritza Beeck'a, Airfix, 1:72

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » środa, 5 kwietnia 2017, 19:50

Ambitnie Michał ;)
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości