LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez DUDE » czwartek, 7 września 2017, 11:13

Witam,

Tak, więc przerywam 7 letni okres dłubania w WWI i robię wyłom dla Lima-5. Model ma obrazować egzemplarz o nr 1410, na którym zginął mój Teść ppor. Pil. Inż Zbigniew Oleksiak.
Będę pracował na zestawie HB nr 80334, blaszkach od Edka oraz kalkach Model Mastera.

W pierwszym rzucie musiałem nieco przerobić fotel katapultowy (podstopy powinny być nieco pod kątem)…
Obrazek
Obrazek
…. i NIE skorzystać z kilku blaszek samoprzylepnych Edka do kokpitu (gdyż wyglądały groteskowo). Całość tak się prezentuje.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ps.mam nadzieję, że niczego nie spie..psułem
pzdr
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Reklama

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez xmald » czwartek, 7 września 2017, 17:32

Idziesz jak burza!
Jak wiesz osobą kompetentną za bardzo nie jestem ale to, co widzę bardzo mi się podoba.
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez mlusiak » czwartek, 7 września 2017, 17:37

Też mi się podoba!

Te żółtawe przebarwienia gdzieniegdzie czym zrobiłeś?
mlusiak
 
Posty: 218
Dołączył(a): niedziela, 6 lipca 2014, 00:15
Lokalizacja: Gdynia, PL | Lund, SE

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez DUDE » piątek, 8 września 2017, 07:12

Dzięki!
Jaka tam burza, normalnie nie mogę przysiąść, co by się trochę zanurzyć w modelarstwo..skacze jak ta pchła wokół biurka.
Normalnie dłubał bym teraz silniczek jakiegos D.III albo DB lub jakiegoś rotacyjnego, a tu jakieś rursko z tysiącem dziwnych elementów i wybrzuszeń. Nie będzie go widać, ale mam zamiar go jakoś sensownie pomalować chociaż. Śmigła nie ma..ech
pzdr
D
Ps. te zółtawe historie to raczej żle ustawiony balans bieli. Muszę je poprawić
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez Aleksander » sobota, 9 września 2017, 08:05

Zapowiada się fajnie - poza tym... trochę wzruszające z tym Teściem...
Trzymam kciuki!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez Snakeplisken » sobota, 9 września 2017, 19:52

Witaj piękny pomysł aby uczcić lotnika.Szacunek.Fotel jest jeżeli tobie na redukcji zależy, do poprawy bo :zagłówek, oparcie nie były brązowe ,tylko czarne.Siedzisko jeżeli chcesz tak zostawić to zostaw ,tylko uzupełnij o pasy spadochronu bo siedzisko to spadochron.jeżeli nie to zostaje pusta miska,Zagłówek fotela miał boczne płyty ze sklejki, i wygląda kompletnie inaczej niż w modelu. Brakuje kompletnie uchwytu zasłony twarzy przy katapultowaniu nad głową, chwytało się obiema rękami i
katapultowało .Podeprzyj się zdjęciami. Nawet jak zamkniesz kabinę to będzie to widać.Masz jakieś oryginalne zdjęcia tego egzemplarza?Jeżeli tak to udostępnij.
Pozdrawiam
Ps:Możesz dać trochę więcej informacji o tej katastrofie?Interesuje mnie bardzo bo sam latałem w tym pułku w 87 roku .
Snakeplisken
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2017, 22:44

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez DUDE » niedziela, 10 września 2017, 16:27

Witam,

Dziękuje za wszystkie komentarze i wskazówki.

Po krótce wypadek Teścia jest opisany w pozycji "Polskie lotnictwo wojskowe 1945-2010. Rozwój, organizacja, katastrofy lotnicze", Bellona 2011, J,Zielinskiego.

Zacytuje frament z netu:
„Zderzenie dwóch Limów-5 z 38. plszb z Modlina miało miejsce - 25.06.1986 r. 16:23. Zginął instruktor, dowódca klucza z 38. plszb ppor. pil. inż. Zbigniew Oleksiak (ur. 02.11.1959 r. w Myszkowie), uczeń plut. pchor. Mariusz Sajdak katapultował się, odnosząc poparzenia twarzy i tułowia.
W czasie lotu parą w celu opanowania luźnych ugrupowań prowadzący (instruktor) w czasie wykonywania zakrętu w prawo wprowadził parę na wznoszenie. Prowadzony (uczeń) w czasie tego manewru popełnił błąd, tracąc z pola widzenia, na tle słońca, samolot prowadzącego. W trakcie wykonywania zakrętu prowadzony, zwiększając prędkość, zbliżył się do samolotu prowadzącego i zderzył się z nim. Urwało się usterzenie, powstały wyrwy w kadłubie oraz rozszczelniła się instalacja paliwowa. W obu samolotach wybuchł pożar.
Przyczyna: zderzenie spowodowane niewłaściwym dowodzeniem ugrupowaniem samolotów w strefie przez instruktora oraz niezachowanie nakazanego miejsca w ugrupowaniu pary przez ucznia.

Cóż, byliśmy wraz żoną w Archiwum Sił Powietrznych - wtedy w Nowym Dworze Maz, dzięki czemu miała możliwość zapoznania się z wynikami prokuratury i szczegółach wypadku. Nigdy ją oto nie pytałem, bo i tak ciężko było to czytać..
Podobno: Teść prowadził manewr w nieprzewidzianym obszarze. Dodajmy, że szwankowała radiostacja + mocne słońce i skończyło się tragicznie.
Niestety nie mam żadnych zdjęć Lima. Po Teściu mam jedynie gapę
Fotel poprawiony, jak umiałem i tak go zostawię
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pzdr
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez Snakeplisken » poniedziałek, 11 września 2017, 20:37

Witaj ,dziękuje Ci bardzo za informacje.Przypadek znam, bo uczestniczył w nim mój serdeczny kolega Mariusz"Kufel".Notabene Mariusz zginoł rok później po Twoim teściu wypadając z okna w akademiku w Dęblinie(Sic?) Los bywa czasami okrutny. W tamtych czasach wysyłano instruktorów zaraz po szkole z nalotem 250 godzin .Tak było ,niestety ....Co do fotelu to już jest dużo lepiej... Czekam na postępy .
Ps jeżeli coś więcej Cię interesuje na ten temat to pytaj na priv
Snakeplisken
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2017, 22:44

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez DUDE » sobota, 16 września 2017, 10:24

Silnik mam nadzieje jest skończony. Nie będę się bawił w kabelki i inne samoróbki, bo niestety będzie niewidoczny
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pzdr
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez xmald » niedziela, 17 września 2017, 18:50

Fajnie wygląda, ale w okolicach dyszy możesz jeszcze psiknąć jet exhaust albo czymś podobnym - brakuje chyba takich przepaleń ;o)
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez DUDE » poniedziałek, 2 października 2017, 11:20

Witam,
Silnik trochę jeszcze dopieszczę u wylotu, no i z ekspozycją jeszcze pomyślę.
Nuda, nuda i nuda. Robienie tego nitowania jest jeszcze bardziej monotonne niż robienie naciągów w WWI. Progres niewielki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pzdr
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez Snakeplisken » poniedziałek, 2 października 2017, 21:21

Dude czemu Ty się tak męczysz ręcznie? Kup nitowadło z RB Production ,jest tam kółko do 1 / 48 .Będzie szybciej i dokładniej.
pozdrawiam
Snakeplisken
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2017, 22:44

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez DUDE » wtorek, 3 października 2017, 07:12

Witam,

Robię nitowadłem, tylko połączenia i szlify dziurkuję ręcznie. po lekkim szlifie końcowym będzie wszystko mniej widoczne i bardziej jednolite (taką mam nadzieje przynajmniej)
pzdr
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez DUDE » środa, 22 listopada 2017, 12:15

…wracam do tematu.
Nitowanie skończone. Po przymiarkach, kombinacjach, szlifach i przycinkach pozostaje zjednoczyć części kadłuba w braterskim pocałunku, gdyż nijak się nie dało ich dopasować. Zawsze coś gdzieś uciekało lub straszyło szparą wielkości krateru
Ostatnie zdjęcia przed łączeniem
Obrazek
Obrazek
następnie grzebałem w lukach podwozia dodając wszelakiej maści kabelki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia słabe, bo ktoś niewielkiego wzrostu pozmieniał mi rozdzielczość w aparacie..
pzdr
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: LIM-5//HobbyBoss//1:48// nr 1410 z 38 plszb Modlin

Postprzez DUDE » poniedziałek, 26 marca 2018, 07:35

Witam,
Jest krok do przodu i powoli wychodzę z impasu. Długo nie miałem koncepcji na to jak ma wyglądać ostatecznie i powoli coś tam się rodzi w głowie
Stan na dziś - pudełkowy
Obrazek
Obrazek
pzdr
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości