Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez jaros » środa, 19 września 2007, 19:25

No to na dobry start...

Jakiś czas temu rozpocząłem Meteora (będzie do pary z gotowym V-1 ). Na początek zastąpiłem fabryczne lufy działek igłami lekarskimi. Operacja wymagała precyzyjnego pocienienia burt kadłuba w miejscu mocowania igieł, aby lufy nie "rozbiegały się" na zewnątrz. Całość kleiłem Distalem. Poprawiłem także jamy skurczowe na górnej stronie płatów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dalsze foty wkrótce.
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Reklama

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez Jacek Bzunek » środa, 19 września 2007, 21:36

Mam zdobycznego Meteora F.1 niestety bez celownika. Czy masz jakieś fotki tego elementu?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez Bond » piątek, 21 września 2007, 16:45

Nie żal ci całych igieł skoro z otworów wystają tylko końcówki? Z jednej igły można zrobić dwa, może trzy, może nawet cztery lufy. :) Czyżby pośpiech albo hurtownia art. farmaceutycznych w pobliżu? :D
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 16:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez jaros » piątek, 21 września 2007, 21:04

Bond napisał(a):Nie żal ci całych igieł skoro z otworów wystają tylko końcówki? Z jednej igły można zrobić dwa, może trzy, może nawet cztery lufy. :) Czyżby pośpiech albo hurtownia art. farmaceutycznych w pobliżu? :D



To jest działanie celowe. Gdybym chciał z jednej igły zrobić kilka luf, to musiałbym taką igłę czymś przeciąć. A jak wiadomo ciężko jest otrzymać równą i gładką krawędź i to na dodatek bez szkody dla kształtu przekroju poprzecznego. Doszedłem do wniosku, że najprościej jest usunąć z igły końcówkę, tę którą nasadza się na strzykawkę. Robię to nad świeczką - po prostu wytapiam/wypalam całe tworzywo i zostaje mi piękna końcówka - polecam.

Jacek Bzunek napisał(a):Mam zdobycznego Meteora F.1 niestety bez celownika. Czy masz jakieś fotki tego elementu?


Czy chodzi ci o fotki części z zestawu, czy może o jakieś zdjęcia oryginału - tu mam tylko zdjęcia celownika z wersji MK VIII.

PS: W twoim wątku o Spitfire są małe zdjęcia, które się powiększają po kliknięciu. Jak to zrobić (oczywiście bez zmniejszania samych zdjęć)? W HTML-u to raczej wiem, ale jak to zrobić na tym forum? To co działa w HTML-u to tu się nie sprawdza.
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez Timi » piątek, 21 września 2007, 22:22

Ja do cięcia igieł używam wiertarki z tarczą do cięcia, jeżeli ustawisz dobre obroty, to utnie ładnie nie niszcząc przekroju, tylko musisz uważać żeby nie ciąć na zbyt dużych obrotach bo po prostu topi igle :?
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 21 września 2007, 23:33

J. Latalski napisał(a):
Jacek Bzunek napisał(a):Mam zdobycznego Meteora F.1 niestety bez celownika. Czy masz jakieś fotki tego elementu?

Czy chodzi ci o fotki części z zestawu, czy może o jakieś zdjęcia oryginału - tu mam tylko zdjęcia celownika z wersji MK VIII.

Jak najbardziej interesują mnie zdjęcia oryginału. Mam prawie kompletny model, prawie bo właśnie bez celownika i coś trzeba będzie dorobić.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez jaros » poniedziałek, 8 października 2007, 20:10

Miałem trochę czasu w weekend, więc jest niewielki postęp. Do fabrycznego zestawu dołożyłem blaszkę Zoom Edka (głównie elementy wyposażenia kabiny). Jak na razie nie ma żadnych niespodzianek. Trzeba zwrócić uwagę na dopasowanie elementu kryjącego łączenie kadłub-skrzydło. Profil jest podobny jak w Spitfire, ale o ile w tamtym modelu Tamiya wykonała ten element wraz z kadłubem, to tu jest to osobna część. W sumie nic wielkiego, ale parę przymiarek było.

Podoba mi się w tym modelu, że można zrobić praktycznie cały płatowiec, a kabinę wkleić praktycznie na końcu.

Obrazek
Obrazek

c.d.n.
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez Jendrek » wtorek, 9 października 2007, 16:17

Witam!
Fajny samolot, moje ulubione linie lotnicze, więc będę śledził z niecierpliwością. ;o)
Bardzo ładny kokpit :)
Avatar użytkownika
Jendrek
 
Posty: 122
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:13
Lokalizacja: Łęczna k. Lublina

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez jaros » poniedziałek, 22 października 2007, 18:17

Jak widzę, to RAF w natarciu! I bardzo dobrze..

Dorzucę zatem swoje 3 grosze. Udało mi się trochę pociągnąć temat w czasie weekendu. Miałem niewielkie kłopoty ze spasowaniem osłon silników (są przewidziane jako otwarte), ale nic poważnego (najlepiej widać wszystko na zdjęciach). Być może za mocno docisnąłem klamrami w czasie klejenia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 22 października 2007, 21:36

Dlaczego zasłoniłeś wloty do silników?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez Darek Trzeciak » poniedziałek, 22 października 2007, 21:49

Jacek uprzedził moje pytanie :) i o co chodzi z tymi otwartymi osłonami silników bo jak to mawia żaba - nie kumam :?
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 22 października 2007, 21:59

Darek Trzeciak napisał(a):o co chodzi z tymi otwartymi osłonami silników bo jak to mawia żaba - nie kumam :?

Tamiya wykonała jako osobne elementy górne pokrywy silników a dodatkowo dołożyła jeszcze alternatywne osłony z przezroczystego plastiku.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez jaros » wtorek, 23 października 2007, 23:57

Darek Trzeciak napisał(a):Jacek uprzedził moje pytanie :) i o co chodzi z tymi otwartymi osłonami silników bo jak to mawia żaba - nie kumam :?


Wloty powietrza zasłoniłem, aby w czasie malowania nie zabrudzić wewnętrznych powierzchni komory silnika, które są już pomalowane na ciemny kolor. Malując porem np. Sea Grey Medium nie uzyskałbym ostrego przejścia kolorów na krawędzi wlotu. Zaślepki są zrobione z kartonu, wiec po zakończeniu malowania po prostu je wcisnę i jako zgięte będą łatwe do wyjęcia.

Jeżeli chodzi o pokrywy silników to tak jak napisał Jacek - Tamiya przewidziała możliwość pozostawienia pokryw otwartych - m.in. załączając w zestawie całe silniki.

W pudełku są dwa komplety osłon (szare i bezbarwne). Można zatem wykonać pokrywy otwarte, zamknięte (malowane DG/OG) i zamknięte bezbarwne. Osobiście nie bardzo lubię "pootwierane" modele - jakoś tracą bryłę (ale to tylko moja subiektywna opinia).

Przyznam się, że nie przymierzyłem tych bezbarwnych pokryw - może pasowałyby lepiej. Ale i tak nie można narzekać.

Na razie to tyle...
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez jaros » czwartek, 15 listopada 2007, 20:59

Prace wolno, ale postępują.
Farby i aerograf czas wyjąć.

Niestety trochę się pospieszyłem i nie zauważyłem wcześniej śladów po wypychaczach m.in. na wewnętrznej powierzchni pokryw luków podwozia. Swoją drogą, jak można było wpaść na pomysł by je tam umieszczać?
Obrazek

Po poprawkach jest już znacznie lepiej:
Obrazek

Z cienkiego drutu mosiężnego dorobiłem przewody hamulcowe:
Obrazek
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Gloster Meteor Mk I (1:48 Tamiya)

Postprzez Stratocaster » czwartek, 15 listopada 2007, 21:17

Czy ta czerwona taśma na silniku służy do trasowania linii? Gdzie ją kupiłeś, jeżeli możesz zdradzić. Szukałem bez rezultatu w supermarketach grubej, twardej taśmy.
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości