I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » wtorek, 16 lutego 2010, 00:33

Witam!
Krótka aktualizacja.
Luki karabinów w skrzydłach otrzymały uchwyty mocujące pokrywy.

Obrazek

Przykleiłem także lewą górną część centropłata. Widać szpachlę na połączeniu kadłub - skrzydło, jak ja lubię tą robotę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stało się małe nieszczęście. W trakcie ostatecznego pasowania góry centropłata nastąpiło pęknięcie w najwęższym miejscu, przy otworze luku uzbrojenia, tuż przy dźwigarze. I to tak pękło, że odleciał malutki fragment. Musiałem dopasować ten fragmencik. Na zdjęciu widać jasny element na skraju centropłata, przy dźwigarze głównym.

Obrazek

Pozdrawiam, Tomasz Hajzler.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Reklama

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » poniedziałek, 1 marca 2010, 19:36

Witam po przerwie.
Skleiłem całkowicie skrzydła, dokleiłem stateczniki, przygotowałem ster kierunku i wysokości uzupełnione o elementy mocowania. Po sklejeniu skrzydeł sporo było szpachlowania, ale mam już to za sobą.
W tej chwili model tak się prezentuje.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do następnej aktualizacji.
Tomasz Hajzler
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez artur111bartek » wtorek, 2 marca 2010, 19:30

Piękna robota!
Szkoda, że nie w malowaniu z września 39 (nie pamiętam teraz jakie typy I-16 były wtedy nad naszym niebem) :mrgreen: .
Rozumiem jednak problemy w znalezieniu materiału pomocniczego - foty choćby z całego 1939 r :evil:.
artur111bartek
 

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » czwartek, 4 marca 2010, 21:03

artur111bartek napisał(a):Szkoda, że nie w malowaniu z września 39 (nie pamiętam teraz jakie typy I-16 były wtedy nad naszym niebem) :mrgreen: .

Witam!
Wybór malowania i wersji nie z tego wynika.
Pierwotnie miał to być typ 24 z wojny ojczyźnianej. Jednakże gdy dokupiłem zestaw z silnikiem okazało się, że nadaje sie on do typu 17 włącznie. Wybrałem typ 10 z malowaniem republikańskim. Jest to podziękowanie dla mojego kolegi Piotrka Zielińskiego, który bardzo mi pomógł w zbieraniu dokumentacji. Wojna w Hiszpanii to jego konik, więc nie mogło być inaczej.
Tomasz Hajzler
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » sobota, 13 marca 2010, 17:42

Witam!
Przerwa w działaniu forum wyszła mi nawet na dobre, nie śledziłem na bieżąco wydarzeń, całą energię kierując na budowę iszaka. A trzeba było tej energii trochę, bo zachciało mi się coś zrobić z fakturą skrzydeł. Wszystko przez tego walkarounda, przez którego mocno ingerowałem we wnęki podwozia. No ale gdy obejrzałem zdjęcia skrzydeł, wiedziałem, że muszę coś z nimi zrobić.
Na zdjęciach archiwalnych powierzchnia skrzydła wydaje się być gładka, natomiast to co pokazują zdjęcia z walkarounda przeczy temu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak wyglądały pierwotnie w modelu
Obrazek
Obrazek

No i się zaczęło, prawie dwa tygodnie pracy.
Pierwsza rzecz ukośne pasy, zrobiłem je z taśmy aizu (trochę cieńsza tamiya) o szerokości 1mm.
Obrazek
Taśma została pokryta surfacerem.
Obrazek
Potem zabrałem się za zrobienie schodków pod mocowaniem tylnego pokrycia skrzydła do żeber.
Zrobiłem je z powierzchniowca odpowiednio maskując.
Obrazek
Obrazek
Na te postumenty nakleiłem wzdłuż żeber paski plastiku z płytki o grubości 0,25mm i szerokości
0,5 mm. Po naklejeniu zostały one trochę zeszlifowane i zaoblone. Tak samo za pomocą surfacera zaakcentowałem końcówki płata.
Obrazek

Stopniowanie przedniej powierzchni skrzydła także zostało zrobione poprzez odpowiednie maskowanie i natryśnięcie surfacera.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz przyszła kolej na rzędy nitów w przedniej części skrzydła, mozolna robota. Paski plastiku naklejone na żebra zostały ukształtowane za pomocą frezów dentystycznych.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Całość pokryta surfacerem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na koniec całość przeszlifowana micromashem, tak aby zdjąć surfacer z powierzchni wystających żeber, przez co obniżyć je w stosunku do powierzchni skrzydła. Polerowanie pozwoliło jednocześnie uzyskać delikatny efekt w przedniej części skrzydła.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia nie oddają w pełni rzeczywistego wyglądu powierzchni, poza tym dopiero po pomalowaniu będzie można ocenić uzyskany efekt. Trochę ryzykowałem, ale chyba się opłaciło.
Pozdrawiam, Tomasz Hajzler
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Mecenas » sobota, 13 marca 2010, 18:45

Tak całkiem szczerze to dwa słowa tylko mi się cisną na usta: jak pięknie...
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Stratocaster » sobota, 13 marca 2010, 20:03

To rzeczywiście robi wrażenie takie podejście do tematu! A myślałeś jeszcze Tomek o delikatnych odkształceniach blach? To widać na oryginale.
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » niedziela, 14 marca 2010, 12:37

Stratocaster napisał(a): A myślałeś jeszcze Tomek o delikatnych odkształceniach blach? To widać na oryginale.

Witam!
Już się o Ciebie martwiłem. Przy twojej aktywności na forum taka przerwa mogła być niepokojąca. Wojtek mnie uspokajał, że pracujesz nad Buffalo i rzeczywiście miał rację. Niedługo pewnie wyląduje w Dacie, by cieszyć oko kolorowym malowaniem.
Co do tych blach, to myślałem o tym, bo staje się to bardzo trendy. Mam zamiar zagiąć parę nitów w centropłacie, bo tak naprawdę to już nie ma gdzie, ale tak bardzo symbolicznie. Przy okazji kolejnego wertowania zdjęć iszaka i zainspirowany zastosowaniem folii przez kolegę Alberta, który równolegle buduje i16, mam pewien pomysł, ale na razie nie będę zdradzał szczegółów. Jak wyjdzie Ok to będzie relacja. Na razie dla odstresowania po skrzydłach zabrałem się za piękny silnik.
Pozdrawiam, Tomek
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Jaho63 » niedziela, 14 marca 2010, 14:07

Robota świetna, a przy mojej skali mogę sobie tylko popatrzeć na takie "operacje". :) Jednakże, jako głos ludu ;o) powiem, że wyglada to na zbyt wyraźny efekt, samym malowaniem chyba nie do stłumienia. Może właśnie taką folię na wierzch, po całości przykleić, albo jeszcze raz 500-ką prysnąć?
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » wtorek, 16 marca 2010, 00:49

Witam!
W tym przypadku głosu ludu nie posłucham, ale z folią pewnie trochę powojuję, w innym miejscu i w innym celu.
A na razie dwie fotki silnika w trakcie prac relaksujących.

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam, Tomasz Hajzler.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Aleksander » wtorek, 16 marca 2010, 12:54

Silnik wygląda tak, jakby wystarczyło mu nalać kilka kropli benzyny i oleju, żeby odpalił. Podziwiam caly czas benedyktyńską pracę i patrzę z zazdrością - takie modele (i ich twórcy :lol: ) rzeczywiście zasługują na podziw!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » wtorek, 16 marca 2010, 21:44

Niezły relax bo silnik jak "żywy" :shock:
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » środa, 17 marca 2010, 00:24

Dobry wieczór!
Dziękuję wszystkim za dobre słowo i za zainteresowanie moją dłubaniną.
Właśnie skończyłem okablowanie tylnych świec, fotki wrzucę pewnie jutro.
Jeśli chodzi o tą benzynkę i olej, to musimy jeszcze poczekać, do hamowni to on nie jest jeszcze gotowy.
Sam zestaw silnika jest bardzo ładny, ale ma jednego konkretnego babola - brak jest ramy mocującej silnik do kadłuba.
Zacząłem dzisiaj trochę kreślić, żeby złapać jakieś wymiary, ale coś czuję, że czeka mnie naprawdę benedyktyńska praca.
I tym optymistycznym akcentem chciałbym się na dzisiaj pożegnać.
Dobranoc, Tomasz Hajzler.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » środa, 17 marca 2010, 23:34

Witam!
Zgodnie z obietnicą trzy fotki z postępów prac przy silniku. Od ostatnich zdjęć doszły przewody zapłonowe świec z tyłu cylindrów i rury dolotowe do cylindrów. Ślady eksploatacji na razie nie są nanoszone, zostawiam to na koniec.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam, Tomasz Hajzler.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » czwartek, 18 marca 2010, 01:09

Najpiękniej wykonany silnik gwiazdowy jaki do tej pory widziałem. Rewelacja.
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości