I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » niedziela, 21 marca 2010, 23:05

Witam!
Dziękuję za pochlebne opinie na temat silnika, cieszy mnie to, że został dobrze przyjęty, chociaż dojdzie jeszcze trochę elementów. Przy budowie silnika przyszedł czas na montaż jego ramy. Jak już wcześniej wspomniałem praktycznie jej nie ma. Aby prawidłowo umieścić silnik w komorze muszę mieć zmontowaną dolną pokrywę komory silnika i jego przednią osłonę. Najpierw jednak muszę zakończyć sprawę skrzydeł. Jak już wcześniej wspomniałem zaplanowałem zabawę z folią aluminiową. Postanowiłem zastosować ją przy centropłacie i w elementach łączących centropłat ze skrzydłem. Zadaniem jej ma być zróżnicowanie grubości poszycia centropłata, a także stworzenie wyraźnych progów w miejscach gdzie blachy poszycia zachodziły na siebie. Aby to uzyskać zastosowałem grubsze folie: 0,1 i sztywniejszą 0,12. Ze względu na grubość nie przycinałem folii na modelu już po przyklejeniu, ale wycinałem dokładny kształt arkusza przed przyklejeniem wg wcześniej przygotowanego szablonu z folii oramask. Wymyśliłem sobie, aby przy okazji lekko zagiąć blachy wzdłuż linii nitów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do całości działań z folią brakuje jeszcze elementów łączących centropłat ze skrzydłem. Ale o tym w kolejnej aktualizacji.
Pozdrawiam, Tomasz Hajzler
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Reklama

modele polskich samolotów

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez el Rozito » wtorek, 23 marca 2010, 03:26

Jeżeli chodzi o silnik to chciałbym umiec się relaksowac tak jak Ty :cry: ; folia wyszła rewelacyjnie. Powierzchnia poszycia na zdjęciach egzemplarza muzealnego wydaje się miec bardziej płynne i delikatne przejścia między kształtami, a jeżeli podzielimy to jeszcze przez skalę... Jakkolwiek gratuluję precyzji, Cierpliwości (przez duże C) i umiejętności. Czekam na to co tygrysy lubią naaajbardziej czyli na malowanie .... i efekty.
Pozdrawiam, Michał.
Avatar użytkownika
el Rozito
 
Posty: 464
Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2010, 18:42
Lokalizacja: Łódź

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez greatgonzo » wtorek, 23 marca 2010, 03:58

Moim zdaniem to co zrobiłeś z poszyciem jest świetne. Przejaskrawienie w pomniejszeniu bywa niezbędne. A informacja jaką z sobą niesie ten efekt jest nie do przecenienia. Mam też przed oczami to skrzydło po pomalowaniu. I bardzo to skrzydło jest piękne.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4056
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » sobota, 27 marca 2010, 23:02

Witam!
Dziękuję za przychylne opinie z tak fachowych źródeł.
W trakcie tego tygodnia udało mi się dokończyć rozpoczęte działania związane z folią. Wykonałem elementy przykrywające przestrzeń łączenia centropłat-skrzydło.Przy tej okazji okazało się, że muszę dokonać pewnej modyfikacji. Otóż przednią część przykrywał jeden element wyprofilowany tak, że zaczynał się na górnej powierzchni skrzydła a kończył na dolnej. Ja pierwotnie błędnie założyłem, że są to dwa elementy, które stykają się w linii natarcia skrzydła. Wobec tego w skrzydle z otwartą przestrzenią należało usunąć jeszcze fragment z dolnej powierzchni.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Naklejone elementy łączące zostały lekko powyginane, podobnie jak na zdjęciach oryginału. Nie wiem czy kiedyś jakiś sędzia na jakimś konkursie nie zarzuci mi z tego powodu braków warsztatowych. Wykonałem także na klapach i dwóch panelach lekkie zapadnięcia blachy wzdłuż linii nitów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest to moja ostatnia aktualizacja przed nadchodzącymi Świętami. Jadę trochę wygrzać się po naszej długiej zimie i pooglądać kolorowe rybki. Wobec tego życzę wszystkim forumowiczom zdrowych, szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Do zobaczenia po świętach.
Tomasz Hajzler
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » niedziela, 18 kwietnia 2010, 23:07

Witam po dłuższej przerwie!
A to były Święta, a to weekend w Mosonmagyarovar, super konkurs, tylko pozazdrościć, jak będę miał chwilę to napiszę o tym parę słów.
Zabrałem się za okapotowanie silnika. Tu już zaczęła się prawdziwa wojna. Poskładanie przedziału silnika w całość to naprawdę jest wyzwanie.
Zacząłem od odcięcia od centropłata dolnej pokrywy silnika. Jak widać na zdjęciach była ona lekko gruba, od 1,5 do 2 mm.
Żeby pasowała w nowym układzie trzeba ją było mocno odchudzić. Przetłoczenia zostały usunięte i ponownie wykonane z folii aluminiowej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przednia osłona silnika pochodzi z zestawu żywicznego, powyginana była we wszystkie strony, a do obrysu koła było jej daleko. Po serii prostowań zaczęła wyglądać jak należy. Połączyłem oba elementy wklejając pasek plastiku dla wzmocnienia połączenia. Przed sklejeniem na obu częściach wykonałem nity, śruby i brakujące linie podziału. Ile było szpachlowania, szlifowania , podkładów, nie będę pisał.

Obrazek
Obrazek

Obecnie jestem przy bocznych panelach i drugi już dzień pasuję je z przedstawionymi elementami, stąd ten mój komentarz, że zaczęła się wojna. A tak ładnie i tak niewinnie ten zestaw wyglądał.
Nie wiem kiedy teraz będzie aktualizacja.
Pozdrawiam, Tomasz Hajzler.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » środa, 2 czerwca 2010, 23:09

Witam po długiej przerwie!
Przerwa spowodowana była po części brakiem czasu, ale także sporym problemem natury technicznej, jaki powstał przy budowie. Sygnalizowałem go w moim ostatnim poście i niestety moje przeczucia się sprawdziły. Na całe szczęście problemy zostały przezwyciężone.
Oto obecny stan prac nad osłonami silnika. Udało mi się spasować całość, zostały nacięte linie podziału blach pomiędzy górnymi elementami a dolną pokrywą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cały problem tkwił w spasowaniu wszystkich osłon. W miejscu łączenia górnych elementów z dolną osłoną, powstawały dość duże szpary, które wypełniłem żelem cyjanoakrylowym, a następnie miejsce łączenia także było szpachlowane klejami cyjanoakrylowymi o różnej gęstości. Pokazują to poniższe zdjęcia (szpary to jasne prześwity).

Obrazek

Obrazek

Prawy górny element miał zły kształt i należało dokleić spory kawałek plastiku, aby doprowadzić wszystko do porządku ( biały element to doklejony plastik). Także tu konieczne było użycie klejów CA jako szpachli.

Obrazek

Przy dolnej osłonie silnika ważną sprawą jest, aby po połączeniu jej z kadłubem pozostał niewielki prześwit. Pokazuje to poniższe zdjęcie oryginału.

Obrazek

Tak pocieniłem dolną osłonę, aby ten efekt uzyskać, co może uda się zauważyć na poniższych zdjęciach z próbnego montażu.

Obrazek

Obrazek

W międzyczasie pracowałem nad podwoziem i drobnymi pozostałymi elementami, ale o tym w następnych postach.
Pozdrawiam, Tomek Hajzler.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez piotr dmitruk » środa, 2 czerwca 2010, 23:53

Fajnie że wątek nie umarł, czekam na więcej.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9960
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Jaho63 » czwartek, 3 czerwca 2010, 00:04

To jest "modelarstwo z pasją". Bardzo mi się podoba, co wyczyniasz z tym modelem i choć "jesteśmy" już przy silniku, to ciągle wracam do poszycia na skrzydłach. A jak już przy nich, to powiedz, jakiego kalibru uzbrojenie imitują zabudowane igły? Oczywiście tylko "na oko”, ale wydają mi się za delikatne?
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » czwartek, 3 czerwca 2010, 13:06

piotr dmitruk napisał(a):Fajnie że wątek nie umarł, czekam na więcej.

W moim przypadku nie ma takiej obawy. Modele buduję długo, ale je kończę. Poza tym mam generalnie jedną zasadę, zajmuję się zawsze tylko jednym projektem, chociaż w trakcie myślę o kolejnych.
Co do uzbrojenia w skrzydłach, to były to w oryginale szkasy 7,62 mm. Imitacje luf zrobiłem z igły 0,7, ale powinna to być nawet 0,6 gdyż średnica zewnętrzna prawdziwego wynosiła 18 mm - taki wymiar mam na posiadanym rysunku. Wziąłem tą grubszą igłę bo 0,6 to dopiero wyglądała naprawdę delikatnie.
Dziękuję za zainteresowanie wątkiem i sądzę, że powrócę do częstszych aktualizacji. Nie wiecie nawet jaka to ulga, gdy udało mi się złożyć cały ten zespół osłon do kupy i dobrze wszystko pasuje do planów i modelu.
Pozdrawiam, Tomek Hajzler.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Stratocaster » czwartek, 3 czerwca 2010, 17:40

Tomek, żebyś nie miał wątpliwości - ja tez obserwuję. Mam nadzieję, że rezultat ostateczny nie będzie gorszy od Twojego Spitfire.
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez el Rozito » sobota, 5 czerwca 2010, 03:18

Stratocaster napisał(a):Tomek, żebyś nie miał wątpliwości - ja tez obserwuję. Mam nadzieję, że rezultat ostateczny nie będzie gorszy od Twojego Spitfire.


Obserwujących jest więcej 8-) , a jest mi wstyd zapytać: jakiego Spitfire? W 32ce?
Pozdrawiam, Michał.
Avatar użytkownika
el Rozito
 
Posty: 464
Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2010, 18:42
Lokalizacja: Łódź

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Mecenas...Kolekcjoner... » sobota, 5 czerwca 2010, 10:20

el Rozito napisał(a):
Stratocaster napisał(a):Tomek, żebyś nie miał wątpliwości - ja tez obserwuję. Mam nadzieję, że rezultat ostateczny nie będzie gorszy od Twojego Spitfire.


Obserwujących jest więcej 8-) , a jest mi wstyd zapytać: jakiego Spitfire? W 32ce?


a tego Michał - Spitfire IXC, ZX1, konwersja Hasegawy
viewtopic.php?f=180&t=9431
samolot był w DA-TA
Avatar użytkownika
Mecenas...Kolekcjoner...
 
Posty: 784
Dołączył(a): wtorek, 20 października 2009, 00:12
Lokalizacja: Łódź

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Jaho63 » sobota, 5 czerwca 2010, 11:52

Może kogoś urażę, ale dla mnie już teraz Iszak bije na głowę Spitfira. Modelarsko rzecz jasna! :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez tomhajzler » sobota, 5 czerwca 2010, 21:27

Witam!
Cieszy mnie tak szerokie grono obserwatorów i nie ukrywam dopinguje do „ dalszej wytężonej pracy”.
Korzystając z odrobiny wolnego czasu nadrabiam zaległości. Aby nie trzeba było dyskutować o tym co było mała aktualizacja.
Tym razem z przodu kadłuba przeniosłem się na tył i zająłem płozą ogonową. To co było w modelu oraz sposób mocowania do kadłuba ( dokładnie dziurka w spodzie kadłuba) mocno odbiegało od oryginału.
A oto oryginał.

Obrazek

Obrazek

W pierwszej kolejności wyciąłem w kadłubie prostokątny otwór.

Obrazek

Wykonałem od nowa płozę, następnie wkleiłem ją w plastikowy prostopadłościan odpowiadający wymiarami otworowi w kadłubie, oraz nałożyłem na płozę fartuch wycięty z folii z reklamówki. Na klocku przed płozą przykleiłem owal, który miał za zadanie uwypuklać foliowy fartuch.

Obrazek

Następnie folię poprzyklejałem do plastikowego klocka aby utworzyć fartuch ochronny. Płozę zaopatrzyłem w śruby mocujące stopkę do goleni i prysnąłem chaos Black, bardzo lubię tą farbę jako podkład.

Obrazek

Obrazek

Tak prezentuje się płoza umieszczona w kadłubie, będzie nieco głębiej osadzona niż na zdjęciach, ale przy wstępnym składaniu bałem się, aby nie wpadła do kadłuba pomimo ciasnego spasowania z otworem. A i tak wpadła podczas przygotowań do zdjęć, no ale tu dała o sobie znać zaleta samolotu z otwartą kabiną i jakimś cudem wyleciała z kadłuba. Szkoda by było paru godzin pracy i grzechotki w kadłubie.

Obrazek

Obrazek

Dorobiłem jeszcze blachę mocującą fartuch, nie pomijając odtworzenia na niej nitów, czego zresztą na zdjęciach nie widać, ale na modelu będzie.

Obrazek

I tak to się będzie prezentować na modelu w całości.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam, Tomek Hajzler.
tomhajzler
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 18 października 2009, 20:36

Re: I-16 Special Hobby 1:32 - Open

Postprzez Aleksander » sobota, 5 czerwca 2010, 22:13

Widać, że remont, nie remont - modele robić trza! Cieszę się z dalszego ciągu, bo po rozmowie w Da-Ta bałem się, że aktualizacja wątku to daleka przyszłość. Czekam na "nieubłagany" ciąg dalszy!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7996
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości