AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez Rob-Roy » niedziela, 7 marca 2010, 17:37

donalyah00 napisał(a):
Płócienne osłony za kabiną potraktowałem mocną herbatą, aby trochę "zużyć" płótno.


Bardzo ładny model! Z tą herbatą, ciekawy pomysł ;o) Widząc Twoją dłubaninę chyba uwierzę, że warto zabrać się do pracy u podstaw z naszym "Sokołem"? :lol:
Pozdrawiam!
"Tylko podróż jest prawdziwym życiem, jak i prawdziwe życie jest podróżą."
Avatar użytkownika
Rob-Roy
 
Posty: 95
Dołączył(a): piątek, 12 czerwca 2009, 11:45
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez donalyah00 » środa, 28 kwietnia 2010, 00:07

Witam po dłuższej przerwie i dziękuję za miłe słowa!

K.Y.Czart napisał(a):Jednym z powodów, dla których omijam dwupłaty to właśnie naciągi. To już nie dla mnie :cry: Choć bardzo lubię te samoloty, nigdy nie udało mi się ich prawidłowao zrobić. [...]

W tym wypadku o wiele trudniejsze było dla mnie złapanie geometrii całości. Dwa razy odklejałem górny płat... Same naciągi to już był praktycznie komfort.

Siskin od ostatniego czasu przeszedł całkiem sporo – wliczając lot nurkowy w kierunku podłogi... Trochę się połamał i nie jest już takim, dosyć czystym modelem, jakim był jeszcze w poprzedniej odsłonie. :( Na szczęście uprzednio uszkodzony dolny płat wytrzymał upadek – musiałem za to od nowa wypleść olinowanie na ogonie.

Przy tej okazji pozwoliłem sobie przetestować trochę inne podejście do wykonywania naciągów. Głównym surowcem pozostała nić z czarnej rajstopy ale zmodyfikowałem sposób wykorzystania elementów z zestawu Part'a S72 161 (controlhorns and turnbuckles). Wymyśliłem, że z proponowanych przez producenta imitacji śrub rzymskich wykorzystam jedynie pętelki na końcach fototrawionych śrub. W otwory nawiercone w skrzydłach (nie na wylot - odpada tym samym szpachlowanie i malowanie po montażu olinowania) i kadłubie wkleiłem odpowiednio przycięte śruby, tak aby wystawała jedynie pętelka. Przy odrobinie cierpliwości da się przez nią przewlec 2-3 nitki. Śruby rzymskie powstały z odcinków rozciągniętej ramki PS. Czasem warto też nawlec przycięte śruby na nić i delikatnie przykleić całość tak, aby nić pozostała ruchoma. Sprawdza się to w trudniej dostępnych miejscach.

Oto efekty:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Same linki i śruby rzymskie zostaną jeszcze pomalowane rozrzedzonym gun metalem Agamy. Oprócz tego model wymaga delikatnego podmalowania w kilku miejscach.

Arkady72 napisał(a):Przydałoby się zdjęcie modelu z monetą, zapałką albo muchą lub zębem nietoperza ;o) dla podkreślenia rozmiaru tego szkraba.

Zęba nietoperza w zakamarkach niestety nie mam ;o), ale spróbuję dołożyć monetę do następnej sesji fotograficznej (mam nadzieję, że to już niebawem).

CDN
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez jarek38 » środa, 28 kwietnia 2010, 11:47

Witam po przerwie!
Cieszę się, że wróciłeś do tematu, bo spodziewałem się najgorszego.
Naciągi wyglądają bardzo dobrze, nie pozostaje nic innego jak czekać na cdn., oby po krótszej przerwie. :mrgreen:
Pozdro Jarek
jarek38
 
Posty: 206
Dołączył(a): sobota, 19 grudnia 2009, 16:17

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez Kuba P. » środa, 28 kwietnia 2010, 19:22

Wspaniała robota, bardzo mi się podoba ten maluszek. Tak jak cieszyłem się widząc, że ktoś odgrzewa ten temat i buduje Siskina z Matchboxa tak cieszę się patrząc na kolejne odsłony budowy.
Marek, gratulacje. Buduj dalej już bezwypadkowo!
Powodzenia.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez lejgo_inc » środa, 28 kwietnia 2010, 20:19

"Mru" jak mawiają koty.
Przy okazji potwierdzam twoją obserwację na temat naciągów - to jest miły relaks, jak praca przy detalikach drobnych - czasem coś nie wyjdzie, ale generalnie gęba się cieszy. Geometria płata sterczącego na jakichś kurcze dwóch i pół zapałkach stanowi źródło największej ilości przekleństw.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez rollingstones » środa, 28 kwietnia 2010, 20:25

Bardzo finezyjnie - super to wygląda.
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez donalyah00 » czwartek, 6 maja 2010, 01:42

Dzięki Panowie!

Tym razem przerwa w nadawaniu była nieco krótsza - Siskin nabrał kształtów.
Przy okazji obniżyłem trochę płozę ogonową. Matchbox wykonał ją - tak jak amortyzatory podwozia - w położeniu "w locie".

Dwie fotki:
Obrazek
Obrazek
Myślę, że kolejne będą już w galerii.

CDN
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez spiton » czwartek, 6 maja 2010, 02:05

Śliczny !!!
Masz jakieś kwity, na miejsce wymalowania kokard na spodnich stronach górnego płata ??
Jakoś dziwnie to wygląda.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez Jarek Gurgul » czwartek, 6 maja 2010, 09:39

Jaka to skala panie, bo zapomniałem? 1:32?
Bo przecież chyba nie 'siedemdwójka'? Może jeszcze Matchbox, co?
Tak to tylko w bajkach...

---

A poważnie - piękny model, zwłaszcza, że to takie maleństwo, na dodatek produkt wyjściowy niezbyt finezyjny.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6071
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 6 maja 2010, 09:52

spiton napisał(a):Śliczny !!!
Masz jakieś kwity, na miejsce wymalowania kokard na spodnich stronach górnego płata ??
Jakoś dziwnie to wygląda.


Trudno oceniec w tej ekspozycji modelu, ale moim zdaniem kokarda ma małą cofkę...Powinna byc w połowie cięciwy płatahttp://smg.photobucket.com/albums/1003/lasermonkey/Siskin%20Stuff/

Obrazek
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez donalyah00 » czwartek, 6 maja 2010, 10:13

Dziękuję za komentarze.

Dokładnie z tej dokumentacji korzystałem, dodatkowo parę fotek znalezionych przy pomocy googla.
Kokardy Matchboxa na dolną część górnego płata wydają się być nieco za małe. Oprócz tego na 2. arkuszu planów jest rysunek dolnej części J-8950 - kokarda wydaje się być nieco przesunięta do tyłu.
Faktycznie jednak mogłem trochę za mocno je w modelu przesunąć.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez Adam Obrębski » czwartek, 6 maja 2010, 14:19

XXX to rozumiem wstawka typowo Holiłódzka? :lol:
Bardzo fajny maluch, aż miło popatrzeć na kawał dobrej roboty. Ja to tylko przez swoją się denerwuję i palę jak lokomotywa powracając po roku do nałogu...
Pozdrawiam,
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam Obrębski
 
Posty: 1746
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 20:29
Lokalizacja: Łódź

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez jarek38 » czwartek, 6 maja 2010, 16:00

Twój Siskin obrasta w piórka, piękna robota i świetne zdjęcia. Marek, czy masz specjalny obiektyw do makro, czy jakiś sposób na robienie takich dobrych fot?
Pozdrawiam Jarek
jarek38
 
Posty: 206
Dołączył(a): sobota, 19 grudnia 2009, 16:17

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez Jaho63 » czwartek, 6 maja 2010, 16:49

Panie Marku, przyjmie pan zamówienie na 3 Gladiatory, Gauntleta, Fury i "kupę" innych? ;o)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: AW Siskin Mk.IIIa, Matchbox 1:72

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 6 maja 2010, 17:11

Jaho63 napisał(a):Panie Marku, przyjmie pan zamówienie na 3 Gladiatory, Gauntleta, Fury i "kupę" innych? ;o)


Jest już sporo tzw. projektów na forum, ale może by tak kiedyś się zmówic na grupowe sklejanie brytyjskich srebrnych dwupłatów?
Przyznam, że obok żółtych skrzydeł US ARMY to srebne samoloty RAF z lat międzywojennych są dla mnie jednymi z ciekawszych estetycznie. Polerowane blachy, barwne oznaczenia jednostek, układ dwupłata. Coś na pograniczu lotnictwa sportowego i wojskowego :)
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości