Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 25 września 2023, 09:27

Jak na 45 lat "nicnierobienia" to warsztat masz elegancko opanowany.
Jak wygląda ten szyfon szklany?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » wtorek, 26 września 2023, 20:07

Dzięki Piotrek za miłe słowa! Szyfon to b. cienka tkanina, w tym wypadku tkana z włókien szklanych, a raczej z ich "wiązki".Obrazek
Od lewej: szyfon szklany ( gr. 0.05mm), cienkie płótno szklane ( 0.1mm), i "nitki" ich splotów. Plamy ze starości.
Piotrek
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » niedziela, 1 października 2023, 17:16

Skoro już raz mi odbiło, że będę robił ten model "odpoczątku", to muszę, głupi ( stąd tytuł wątku ) brnąć dalej, tym bardziej, że od dziesiątek lat gadam naokoło,iż modelarstwo to moja pasja. ale do rzeczy:
Na warsztat wziąłem wykrzyżowanie kadłuba. pociąłem igły 0.4 mm, opiłowałem na 2,5mm i oszlifowałem końcówki na trochę stożkowo. Drucik stalowy 0.2mm wygiąłem na jednym końcu w "oczko", przewlokłem przez rurkę z igły i zrobiłem drugie oczko.
Z drucika 0.05mm skręciłem "sprężynkę" o 6-ciu zwitkach - jak w oryginale.Przez srężynkę i oczko przewlokłem drucik 0.05mm, zacisnąłem i zagiąłem ( mam nadzieję, że to widać
Obrazek
W celu zamocowania i napięcia naciągów planowałem zamówić elementy fototrawione - zresztą inne również.
Ludzie! Za blaszkę ca 75x150mm facet chciał 120 euro, w dodatku z blaszki 0.2mm, z moimi rysunkami w cadzie!
Na takie dictum olałem sprawę i... postanowiłem zbudować frezareczkę cnc...
Znowu w budowie modelu nastąpiła dłuuuuuga przerwa.
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 2 października 2023, 11:03

suchy napisał(a):pociąłem igły 0.4 mm, opiłowałem na 2,5mm i oszlifowałem końcówki na trochę stożkowo


czym ty to trzymasz podczas operacji piłowania?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4819
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » wtorek, 3 października 2023, 00:14

Łukasz_K napisał(a):czym ty to trzymasz podczas operacji piłowania?

Na deseczkę bukową 2mm nakleiłem sklejkę 0.4mm, co razem z klejem dało 2.5mm, powieciłem w tym otworki 0.4mm, w które wciskałem pocięte z naddatkiem kawałki igieł, a następnie opiłowałem z obu stron bardzo drobnym pilniczkiem. Otworów jest kilka, gdyż po paru operacjach grat powstały przy piłowaniu podczas wyciskania gotowej rurki powiększa otwór.
Grat wewnętrzny likwidowałem frezikiem stożkowym 0.2x10°.
Przy okazji: błędnie podałem średnicę drutu - zamiast 0.05 powinno być 0.1. SORRY!
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » wtorek, 7 listopada 2023, 19:27

Wziąłem się za pierścień osłony silnika, którą postanowiłem zrobić z "amelinium". po wielu nieudanych próbach ( dlatego tk długo nic nie pisałem, a i twa tyg. byłem w Kraju ), wpadł mi w łapy pojemniczek po wypalonej świeczce zapachowej, która idealnie pasuje wamiarowo do rysunku. Na twardej gumie od środka różnymi drewienkami "wyciskałem" go do miej-więcej porządanego kształtu, a ostateczny nadałem płaską deseczką na wytoczonym kopycie
Obrazek
Pomiędzy widocznymi etapami wygrzewałem utwardzony materiał,gdyż inaczej mocno się giął lub pękał,co widać na następnych zdjęciach
Obrazek
Ten pęknięty wykorzystałem do zrobienia wycięcia w dolnej cześci osłony, co nie wyszło najlepiej ( tym razem na zdjęciach wygląda lepiej niż w rzeczywistości ).
Obrazek
Będę musiał wymyśleć coś innego...
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » wtorek, 12 grudnia 2023, 19:50

Jedną z gotowych osłon zalałem na kopycie żywicą i po utwardzeniu tak otrzymaną matrycę obtoczyłem i splanowałem. Piłą wyciąłem zgrubsza poprzeczny rowek, a następnie naklejonym na wałek grubym papierem ściernym doszlifowałem na średnicę ok 19,4mm, a potem drobnym na 19.5mm ( razem ze stęplem ). Zdjąłem matrycę i sam stempel oszlifowałem na 20mm. w ten sposób otrzymalem różnicę ok 0.25mm Dremelem wyfrezowałem ztempel trochę promieniowo do krawędzi przecięcia obu płaszczyzn, żeby mieć miejsce do zawinięcia blaszki osłony na druciku 0.2mm - podobnie jak w oryginale. Drugą gotową osłonę odrysowałem na matrycy i wyciąłem z naddatkem 0.5mm. Po zmontowaniu stępla dogiąłem w/w drucik na kształt wycięcia w osłonie i " owinąłem" blaszką osłonyObrazek
Wyciąłam boczny otwór w osłonie i zagiąłem krawędzie do środka. Pierścień wzmacniający zrobiłem na stęplu, podobnie jak osłonę. Aby nity, które wyciskałem zaostrzoną szpilką zamocowaną w oprawce tamiyi miały równe odstępy narasowałem i wydrukowałem szablonObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez Murek » wtorek, 12 grudnia 2023, 20:22

Wow! :shock:
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3005
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez Albatros » wtorek, 12 grudnia 2023, 21:15

Super to wygląda :-)
Albatros
 
Posty: 72
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez Aleksander » wtorek, 12 grudnia 2023, 22:20

Niesamowita praca - z przyjemnością oglądam!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » czwartek, 14 grudnia 2023, 19:31

Dzięki za miłe słowa!
Niestety "Fotosik" zablokował wszystkie fotki, bo przekroczyłem limit transferu i chcą ode mnie kasę. Pośpieszyłem, żeby im zapłacić, ale ich serwis płatności nie działa! Wysłałem im parę wiadomości z prośbą o instrukcje, lecz do tej pory nie odpowiedzieli! Może wy macie jakąś radę?
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez Aleksander » czwartek, 14 grudnia 2023, 22:40

Spróbuj: www.imgur.com - jak na razie nie chcą kasy (w odróżnieniu od photobucketa), obsługa spoko, a z transferem nie było dotąd kłopotów.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez Marcin_Matejko » czwartek, 18 stycznia 2024, 08:09

Świetna robota, takie tematy lubię najbardziej :D
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1339
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » piątek, 19 stycznia 2024, 17:12

Dzęki Marcin-miło mi, że się na razie podoba!
Z fotosikiem falej nie mam kontaktu, więc będzie tak, że fotki będą dostępne tylko na początku każdego miesiąca ( do waczerpania transferu ). Znalazłem inny hosting (iv.pl) i na próbę przesyłam zdjęcie
Obrazek
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Sopwith Camel 1:28 - kara za głupote

Postprzez suchy » piątek, 19 stycznia 2024, 18:58

Wygląda na to, że działa, więc lecę dalej. Narasowałem rozwinięcie blach bocznych osłon kadłuba i nakleiłem na sklejkę 0,7mm. Zrobiłem"kanapkę" sklejka-blaszki alu 0,1mm-sklejka, ustaliłem je kołeczkami 1mm, w złożeniu wywierciłem otworek 2,7mm dla rurki czwytu powietrza i brzeszczota piłki włosowej, którą wyciąłem wewnętrzny owal. Po opiłowaniu na wymiar wyjąłem blaszki i po ponownym zmontowaniu sklejek wyciąłem owal zewnętrzny
Obrazek
Założyłem blaszki i wygniotłem kołnierze
Obrazek
Obrazek
suchy
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 20:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Murek i 48 gości